ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    χαλκιδα
    Posts
    2

    ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη

    ξεκινησε το 1997 ως κρισεις πανικου κ επιμονο αγχος με σπανιοτερα ξεσπασματα σε κλαμματα.στην πορεια επιδεινωθηκε σε ενταση κ συχνοτητα ωστε να ειμαι ελευθερος συμπτωματων ουσιαστικα ελαχιστες ημερες του χρονου κ εγκατασταθηκε βαρυτατη θλιψη που δυσκολα περιγραφεται-ομοιο σε αισθημα με πενθος λογω απωλειας προσφηλους προσωπου αλλα πολλαπλασιο σε βαθος συναισθηματος.ξεκινησαν παραλληλα ψευδαισθητωσεις εμβροντησιες,αισθημα απωλειας εαυτου,αδυναμια ανγωρισης οικειων προσωπων κ εικονων κ πολλα αλλα συμβατα με μια εικονα αρκετα βαριασ καταθλιψης.ξεκινησα το 2001 αγωγη με effexor κ φτανωντας σε ηψηλη δοση τα συμπτωματα υποχωρησαν πληρως.εκανα το λαθος δυστυχως τοτε να διακοψω την αγωγηστο εξαμηνο οποτε μετα απο 3 μηνες χανακυλησα.εκτοτε

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    χαλκιδα
    Posts
    2
    λαμβανω αδιακοπτα αγωγες υπο καθοδηγηση ειδικου κ βρεθηκα ελευθερος συμπτςματων μονο κατα το διαστημα π λαμβανα νορτιπτιλινη η οποια δε κυκλοφορει πλεον.σημερα λαμβανω effexor225mg/ladose 20(caps)/lexotanil3 mg.τα τελευταια χρονια η εικονα μ εχει βελτιωθει σαφως ,εχει υποστρεψει η θλιψη κ ευσυγκηνησια αλλα εμενει ελαφρως εως μετριως το αγχος το αισθημα αδυναμιας κ αναστολης κ η κακη ποιοτητα υπνου.γενικα δυσλειτουργψ κ δυσκολευομαι εξαιρετικα να ανταπεξελθω σε καταστασεις π απαιτουν εγρηγορση κ αντοχη οπως εφημερειες( -κανω ειδικοτητα-εχω τελειωσει ιατρικη αθηνα).απλα βαρεθηκα δεν την παλεβω αλλο κ θελω επιτελους να ληξει το θεμα.δε θυμαμαι σχεδον τιποτε αλλο απο την ζωη μου εκτος απο αυτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by weakpointexpose
    λαμβανω αδιακοπτα αγωγες υπο καθοδηγηση ειδικου κ βρεθηκα ελευθερος συμπτςματων μονο κατα το διαστημα π λαμβανα νορτιπτιλινη η οποια δε κυκλοφορει πλεον.σημερα λαμβανω effexor225mg/ladose 20(caps)/lexotanil3 mg.τα τελευταια χρονια η εικονα μ εχει βελτιωθει σαφως ,εχει υποστρεψει η θλιψη κ ευσυγκηνησια αλλα εμενει ελαφρως εως μετριως το αγχος το αισθημα αδυναμιας κ αναστολης κ η κακη ποιοτητα υπνου.γενικα δυσλειτουργψ κ δυσκολευομαι εξαιρετικα να ανταπεξελθω σε καταστασεις π απαιτουν εγρηγορση κ αντοχη οπως εφημερειες( -κανω ειδικοτητα-εχω τελειωσει ιατρικη αθηνα).απλα βαρεθηκα δεν την παλεβω αλλο κ θελω επιτελους να ληξει το θεμα.δε θυμαμαι σχεδον τιποτε αλλο απο την ζωη μου εκτος απο αυτο

    Γεια σου wpe, ωραίο nick btw! Έχεις δοκιμάσει καθόλου ψυχοθεραπεία όπως ΓΣΘ (CBT) για την κατάθλιψη η/και το άγχος η κυρίως μόνο φαρμακοθεραπεία?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Γεια σου δεν ξερω πωσ να σε φωναζω...χμ.. γουικ...οκ?... καλο σου κουραγιο και δυναμη..

    να σε ρωτησω σου αρεσει η ιδικοτητα σου?... ξερεισ ειχα προβληματα υγειασ και συνυδιτοποιησα πωσ επρεπε να βρω αλλο επαγγελμα διοτει το τοτε επαγγελμα μου (αεροσυνοδοσ) ηταν πολυ καλο για τυην υγεια μου..

    οσο χαζο και αν ακουγεται ..βρηκα το θαρροσ..βρηκα μια ειδικοτητα που μου αρεσε.. παραλληλα δουλευα για να συντηριθω και..τελικα αλαξε πολυ η ζωη μου και γι αυτο...

    ξερω ποσο κοπο εβαλεσ για να μπεισ ιατρικη .. ξερω ποσο το παλευεισ..αλλα ..δεν ημαστε γεννημενοι ολοι για να γινουμε γιατροι οι λογιστεσ... ισωσ θα σου τεριαζε κατι αλλο καλητερα.. πχ κυπουροσ..βοτανολογοσ.. μουσικοσ ισωσ.. δεν ξερω..κατι πιο κουλ..πιο ηρεμο.. κατι που να μην εχει τοσεσ ψυχικεσ απαιτησεισ.. να μην σε πιεζει τοσο..

    εμενα αυτο μου βγαζεισ..

    οπωσ και μου βγαζεισ πολυ κουραση..χρειαζεσαι διακοπεσ φιλε μου.. διακοπεσ και ηρεμια.. φιλια.. ισωσ μια ηρεμη καλη σχεση.. στοργη... τα εχεισ φροντησει αυτα??

    ..φιλια.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και ναι ολα στην ζωη μασ ειναι θεμα προτεραιωτητων... προσωπικα οταν δεν ξερω τι να κανω στην ζωη μου παντα μου θετω την εξεισ ερωτηση : τι θα με κανει ευτυχισμενη?

    ...και αν η απαντηση ειναι πχ.. μια καλη προσωπικη ζωη..τοτε συγκεντρωνομαι εκει..και οταν αυτο γινει βρισκω δυναμη για ολα τα υπολυπα..κι ασ εχουν μεινει για λιγο πισω..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •