οταν το νοιαξιμο ξεπερνα τα ορια.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541

    οταν το νοιαξιμο ξεπερνα τα ορια.....

    γινεται συνεξαρτηση


    εχετε ακουσει ποτε τον ορο?

    που σταματα το νοιαξιμο για καποιον συνανθρωπο μας

    που υποφερει

    που βρισκεται σε εξαρτηση

    που .... θελει προστασια?


    εαν ειναι αναπηρος πολυ μεγαλος σε ηλικια η παιδι

    ολα δικαιολογουνται

    εαν ομως

    αναλαμβανουμε την ευθυνη της ζωης του μεσα μας η εξω μας χωρις να μας το ζητηση αμεσα?

    και εγκλωβιζομαστε στο θυμο μας γι αυτο?

    ο συνεξαρτημενος γνωριζει πως σκεφτεται τι αναγκες εχει τι ονειρα τι πρεπει να κανει και τι δε θα επρεπε να ειχε κανει ο αλλος ανθρωπος.

    ελαχιστα ομως γνωριζει για τον εαυτο του

    χανει τον εαυτο του στην προσπαθεια του να σωσει καποιον αλλον

    και στην ουσια δεν προσφερει τιποτα αλλο απο το να καταστησει τον αλλο πιο αναπηρο ψυχικα και πιο ανευθυνο απο ποτε

    και τον εαυτο του σμπαραλια...

    σας συμβαινει?

    σας εχει συμβει?

    ποια τα ορια?

    πως το αντιμετωπισατε?

    σε εμενα εχει συμβει πολυ επνειλλημενως

    και φυσικα τις πταιει ?

    εγω

    στην προσπαθεια μου να αλλαξω θα ηθελα να το συζητησω εδω

    με πολλη εμπιστοσυνη

    researcher.....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Μμμμμμ...εξερευνητρια θα ξεσηκωσει τα πληθη το θεματακι σου!!!!

    Το εχω σκεφτει και εγω αυτό που λες και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μοιαζει σαν να ζεις την ζωη, μεσα απο τη ζωη των αλλων.
    Σαν να κανεις για εκεινους, αυτα που δεν κανεις για σενα.
    Τέλος μου θυμιζει και την αισθηση της υποτιμησης απο μεριας μας ,για τις ικανοτητες των αλλων..

    Εγω θα ελεγα να γυρισεις τα ματια σου στον εαυτό σου και να προσπαθησεις να ασχολεισαι με εκεινον,τοτε δεν θα εχεις χρονο για τους αλλους..
    :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι,τον έχω ακούσει τον όρο.Το χειρότερο δεν είναι που τον έχω ακούσει,το χειρότερο είναι που τον έχω ζήσει κιόλας.λολ(μπαμπάς συνεξαρτώμενος από τη μαμά-ηγεμόνα),με εμένα και τα αδέρφια να έχουμε ξεσηκώσει ανά καιρούς σεβαστή ποικιλία συμπεριφορών που φτάνουν να γεμίσουν βιβλίο πάνω στα μοντέλα που υιοθετούν τα παιδιά σε ανάλογα οικογενειακά σχήματα.Και μετά ήρθαν οι μέλισσες.:P

    Χρησιμοποιείται κυρίως για συντρόφους αλκοολικών πάντως ο όρος συνεξάρτηση,αλλά πιστεύω πως κάθε είδους συμπεριφορά που περιστρέφεται γύρω από τον άξονα\"ο ελέφαντας στο σαλόνι μας\"που υποκρίνονται όλοι-κι εσύ μαζί-πως απλά δεν είναι εκεί για λόγους επιβίωσης,μπορεί να περιληφθεί στη γκάμα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Πολύ γνώριμος όρος.Και τον έχω υποστεί απο μια μάνα υπερπροστατευτική αλλά με λάθος κριτήρια.να νοιάζεται αν θα φάω το καλύτερο φαγητό, αν θα είμαι το πιο ηθικό παιδί, παράδειγμα για τους γύρω,η πιο πιστή γυναίκα ναυτικού και να κοκορεύεται για το κατόρθωμά της,αλλά για την ψυχική μου υγεία δεν είδα ποτέ να νοιαστεί κανείς, να ακούσω βρε παιδάκι μου για κάτσε, αξίζει για τον κάθε μ@@@@@α να στενοχωριέσαι;
    Απο την άλλη και εγώ η ίδια νοιάστηκα πολύ για το δικό μου παιδί σε σημείο να μου κάνει παρατηρήσεις ότι την πνίγω με την υπερπροστασία μου.Μόνο που το δικό μου νοιάξιμο είχε άλλου είδους προτεραιότητες και βασικά να είναι καλά ψυχολογικά να προσπαθώ να πάρω την στενοχώρια της και να κάνω ότι μπορώ να την δω χαρούμενη..... ίσως γιατί και εγώ ζούσα απο την χαρά της.Είναι σημαντικό να καταλάβουν οι γονείς που πρέπει να σταματούν και ποια είναι τα όρια...είμαι και εγώ μια απο τις μάνες που τα ξεπέρασα και ευτυχώς κατάφερε το παιδί μου αυτό που έκανα εγώ στα 50 μου...να μου δείξει μέχρι που θα με αφήσει να νοιαστώ....(εγώ μέσα μου λιώνω βέβαια άλλο αυτό)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Γιατί



    Ρισέρτσερ


    Γράφεις



    Κάπως


    Έτσι? :P




    Καλά τι είπες τώρα. Αυτό που λες δεν λέγεται \"συνεξάρτηση\". Έτσι λέγεται για κάποιους \"δυτικούς\". Αυτό λέγεται εδώ...


    ...Ελληνική οικογένεια...

    :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΠΕΤΡΑΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ.
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by MARIAVAS
    ΠΕΤΡΑΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ.


    Ακριβώς ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by PETRAN
    Γιατί



    Ρισέρτσερ


    Γράφεις



    Κάπως


    Έτσι? :P




    Καλά τι είπες τώρα. Αυτό που λες δεν λέγεται \"συνεξάρτηση\". Έτσι λέγεται για κάποιους \"δυτικούς\". Αυτό λέγεται εδώ...


    ...Ελληνική οικογένεια...

    :P


    χμ.....ενα δικιο το χεις...μη σου πω και δυο....:)


    καλε ετσι γραφω...


    θελω το χωρο μου ξερω γω

    ετσι μου ρχεται....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ναι ρε


    παιδι μου


    αλλα θες


    πολυ


    απλα για να


    νιωθεις


    ανετα ε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Έτσι







    Είματε






    Εμείς
















    Οι Έλληνες












    Θέλουμε




    Τον


















































































    Χώρο

    Μας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    (res)

    ειδικά αν δεν σου το ζητάει κ εσύ από μόνη σου διεκπεραιώνεις ευθύνες άλλων νομίζω ότι την ευθύνη την εχεις εξ ολοκληρου εσύ, που με δική σου πρωτοβουλία μπαίνεις στα παπούτσια άλλων (απο ενοχικά τριπακια φαντάζομαι).

    νομίζω ένας καλός οδηγος ειναι να ακους τα δικα σου συναισθηματα, μεχρι ποιο σημειο αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου να βοηθας καποιον αλλο, σε ποια πραγματα κ σε ποια οχι κλπ.

    αν η προσφορα σου βγαινει καλα κ αισθανεσαι χαρα καν το. αν παλι ειναι κατι απλο για σενα κ σου βγαινει εστω ουδετεροτητα (δεν σε ενοχλει) τοτε παλι καν το.
    αλλα αν ξερεις κ απο παλιες εμπειριες που εχεις με τετοιου ειδους θεματα, οτι μετα θα θυμωσεις κ θα νιωθεις δυσαρεσκεια, μην το κανεις. υπαρχει κ το \"λυπαμαι, αλλα δεν μπορω\" ειναι πολυ ευγενικο κ μακροπροθεσμα κανει μια χαρα τη δουλεια του.

    +να απαλλαγείς από τυχούσες ενοχές για ευθύνες άλλων που δεν σου αναλογούν! εσύ δεν έχεις δυσκολίες κ προβλήματα στη ζωή σου? επιβάλλεις σε κανέναν να νιώθει ενοχές για τα δικά σου τα προβλήματα? γιατί να πρέπει να κατσικωνεσαι προβλήματα κ ευθύνες άλλων? (υπάρχει το γνωστό θεώρημα από τα μαθηματικά, Α.Κ.Τ.Λ.Τ. = ας κοψουν το λαιμο τους)

    +ότι όσο πιο πολλές ευθύνες άλλων αναλαμβάνεις εσύ, συμβάλλεις στο να γίνουν πιο ανεύθυνοι! αν αποχωρήσεις θα δεις ότι τις περισσότερες φορές μια χαρά τα καταφέρνουν στη ζωή τους, απλά όταν εμφανιστεί πρόθυμος καλοθελητής, εμφανίζεται το δεύτερο κλασικό θεώρημα \"ας βολευτούμε στην καμπούρα του άλλου\".

    +εχεις κ ενα u2u

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •