ΣΧΕΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    πόσα κάπνιζες αρς πριν το κόψεις?

  2. #2
    κοιτα, εγώ θεωρώ πως σε κάθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά το ποτό και το τσιγάρο.
    Γνωρισα μια κοπέλα που έχει σκλήρυνση κατά πλάκας και καπνίζει κανα δυο τρίφυλλα την ημέρα με τις ευχές του γιατρού της.
    Από την άλλη όμως, δεν θεωρώ πως το ποτό και το τσιγάρο μπορούν να μειώσουν ή να αυξήσουν μια ψύχωση.
    Κατά τη γνώμη μου μπορούν να υπάρχουν στη ζωή μας, αλλά μόνο σε υπεράνθρωπους που μπορούν να τα χειριστούν.
    Πχ, σήμερα έλεγα στη φαρμακοποιό μου πως πρέπει να το κόψω το γμτσιγαρο και μου ελεγε πως αυτή κάνει ένα την ημέρα με τον καφέ, γιατί θεωρεί ηλιθιότητα να αυτοκτονεί καπνίζοντας.
    Πόσοι από μας όμως μπορούμε να το κάνουμε αυτό?
    Κανείς θεωρώ.
    Καταλήγοντας, (γιατί περιαυτολογώ τόση ώρα), θεωρώ μεγάλη νίκη αυτό που κατάφερες και αν μπορείς να το κρατήσεις και να συνηθίσεις στον νέο τρόπο ζωής μακριά από το τσιγάρο, θα νιώσεις πολύ περήφανη/ος για τον εαυτό σου...

  3. #3
    Και όμως αγαπητέ μου, έχω συναντήσει άτομο που έκοψε την κοκαίνη μαχαίρι και δεν μπόρεσε να κόψει το κάπνισμα ποτέ.
    Είναι πολύ δύσκολο και στο λέω εγώ που πρέπει να το κόψω λόγω προβλήματος και οι προσπάθειες μου πέφτουν όλες στο κενό.
    Πιες κανένα χαμομηλάκι όταν σε πιάνουν νεύρα και σφίξε τα δόντια σου μέχρι να νιώσεις πως δεν θα υποτροπιάσεις.
    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλα..............

  4. #4
    Μήπως τότε να μιλούσες με έναν γιατρό?
    Αν και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων, (για ψύλλου πήδημα εννοώ), αν νομίζεις πως δεν αντέχεις, ζήτα να σου γράψει ένα ελαφρύ ηρεμιστικό, ή πάρε βαλεριάνα σε φυτό που νομίζω πως εκτός από το να νυστάζει, ηρεμεί, αλλά δεν στο λέω και με σιγουρια....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Το είχα κόψει το βρωμοτσιγάρο για μερικές μέρες (για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι έχω δύναμη μέσα μου--- I have the force luke) αλλά με το που έκανα ένα το ξανάρχισα. Επομένως... μην πιστεύεις και πολύ όσους λένε κάνω ένα δύο για το κέφι μου, είτε καπνίζεις είτε όχι.. αν θέλεις να το κόψεις δεν θα πρέπει να καπνίσεις μετά ούτε ένα. Δοκίμασε και patches ή βελονισμό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όσοι το έχουν κόψει αυτό λένε, ζαλάδες, ιλιγγους και νευρικότητα. είναι το σώμα που προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

    μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις! αλλά και να μην τα καταφέρεις με την πρώτη, δεν χάλασε κι ο κόσμος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Originally posted by claire
    είναι το σώμα που προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.
    σε 15 μερεσ δε θα θυμασαι οτι καπνιζεσ τα νευρα θα σου μεινουν αλλα αντιμετωπιζεισ καλυτερα το αγχοσ δινουν και αντικαταθλιπτικα για να κοψεισ το καπνισμα εκτοσ απο ολα τα αλλα πατσ τσιχλεσ κλπ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    αντικαταθλιπτικά για να κόψεις το τσιγάρο? δεν είναι κάπως too much? σε λίγο αυτά τα αντικαταθλιπτικά θα τα δίνουν για κάθε τι....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    το βελμπουτριν ειναι για το καπνισμα βιομηχανια τι να πεισ..........

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Δεν ξερω μου φαινεται αδιανοητο να με φανταστω χωρις τσιγαρο. Απτην αλλη φοβαμαι για την υγεια μου αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο να το κοψω. Συγνωμη αν σας απογοητευω αλλα δυστυχως ετσι ειναι. Το χερι μου ειναι \"κουλο\" χωρις τσιγαρο ειδικα οταν βγαινω με φιλους εξω για καφε. Δεν ειναι τοσο οτι ειμαι δεσμιος της νικοτινης σωματικα αλλα ψυχολογικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω εκτος οτι το θεωρω απολαυση, με βοηθαει να διατηρουμαι, δεν ξερω η ζωη ειναι μικρη και καποιες απολαυσεις δεν κοβονται αλλα οταν το χα κοψει 11 μηνες δεν το καταλαβαινα οτι μ ελειπε αλλα γενικα οποιος εχει καπνισει υποτροπιαζει ευκολα σε δυσκολες στιγμες ειδικα..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27
    ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
    ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ Η ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΩ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    δεν ξέρω μήπως είναι κανένα στερητικό σύνδρομο?
    ψυχολογικό δηλαδή?

  14. #14
    Originally posted by janet
    δεν ξέρω μήπως είναι κανένα στερητικό σύνδρομο?
    ψυχολογικό δηλαδή?
    Εσύ? Τι στερητικό έχεις?
    Ασε, δεν χρειάζεται και πολύ σκέψη. Φαίνεται από μακρια.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by janet
    δεν ξέρω μήπως είναι κανένα στερητικό σύνδρομο?
    ψυχολογικό δηλαδή?
    Εσύ? Τι στερητικό έχεις?
    Ασε, δεν χρειάζεται και πολύ σκέψη. Φαίνεται από μακρια.
    και σένα μέρλιν...σόρρυ αντζελίνα:P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •