Βιταμινες Ω3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36

    Βιταμινες Ω3

    Ξερει κανεις σε ποιες περιπτωσεις χορηγουνται οι βιταμινες Ω3?
    Παρακαλω αν καποιος δεν ειναι 100% σιγουρος να μου το πει..Θα προτιμουσα να μου απαντησει καποιος ψυχολογος αν γινεται.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Υπήρχαν κάποιες υπόνοιες ότι χαμηλές ποσότητες από τα συγκεκριμένα λιπαρά μπορεί να οδηγούσαν σε ψυχικές παθήσεις αλλά τελικά δεν υπάρχει καμια έρευνα που να δείχνει μια τέτοια σχέση. Κάποιες έρευνες που χρησιμοποίησαν μεγάλες ποσότητες από Ω3 για την θεραπεία κατάθλιψης, άγχους και σχιζοφρένειας έδειξαν ελάχιστη η και καθόλου βελτίωση.

    Γενικές τέτοιες μονοπαραγοντικές \"βιοχημικές θεωρίες\" των ψυχικών παθήσεων είναι πάντα λάθος λόγω της υπερβολικής απλότητας τους. Βιοψυχοφούσκα-απάτη stay away!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Τα Ω3 είναι λιπαρά οξέα, υπάρχει άφθονο Ω3 στα ψάρια και κάνουν καλό στη εξυπνάδα (για να στο πω πιο κοινά). Αντί να πάρεις χάπια μπορείς κάλλιστα να τρως πολύ ψάρι, θα σου κάνει καλό (ακόμα καλύτερα αν το συνδυάσεις με σωματική άσκηση).

    ΥΓ Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά θα βρεις πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ για τα Ω3!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Τα Ω3 είναι λιπαρά οξέα, υπάρχει άφθονο Ω3 στα ψάρια και κάνουν καλό στη εξυπνάδα (για να στο πω πιο κοινά). Αντί να πάρεις χάπια μπορείς κάλλιστα να τρως πολύ ψάρι, θα σου κάνει καλό (ακόμα καλύτερα αν το συνδυάσεις με σωματική άσκηση).

    ΥΓ Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά θα βρεις πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ για τα Ω3!


    Μπα my ass lol. Δηλαδή αν κάνουμε τεστ νοημοσύνης πριν και μετά την κατανάλωση από Ω3 η έστω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κατανάλωσης με Ω3 θα δούμε πιο υψηλά scores?


    Δεν νομίζω :P (και δεν είναι έτσι όπως τελικά δείχνουν οι έρευνες). Άντε να δεις κανα-δυο μονάδες πάνω :P

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36
    Ευχαριστω για την απαντηση!
    Πανω κατω αυτα διαβασα και στο ιντερνετ.
    Περναω μια δυσκολη φαση και η ψυχολογος που βλεπω κατα καιρους μου συνεστησε να παρω αυτες τις βιταμινες το συντομοτερο. Μου ειπε οτι βλεπει καποια συμπτωματα καταθλιψης που πρεπει να καταπολεμησω αμεσα μαζι και με τη βοηθεια των βιταμινων.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Τα Ω3 είναι λιπαρά οξέα, υπάρχει άφθονο Ω3 στα ψάρια και κάνουν καλό στη εξυπνάδα (για να στο πω πιο κοινά). Αντί να πάρεις χάπια μπορείς κάλλιστα να τρως πολύ ψάρι, θα σου κάνει καλό (ακόμα καλύτερα αν το συνδυάσεις με σωματική άσκηση).

    ΥΓ Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά θα βρεις πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ για τα Ω3!


    Μπα my ass lol. Δηλαδή αν κάνουμε τεστ νοημοσύνης πριν και μετά την κατανάλωση από Ω3 η έστω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κατανάλωσης με Ω3 θα δούμε πιο υψηλά scores?


    Δεν νομίζω :P (και δεν είναι έτσι όπως τελικά δείχνουν οι έρευνες). Άντε να δεις κανα-δυο μονάδες πάνω :P
    Δεν ξέρω ρε Πετραν, αλλά εγώ τα λατρεύω τα ψάρια (τα θαλασσινά γενικώς αν και τα μαλάκια είναι πιο επικίνδυνα από τα ψάρια, μπορεί να κολλήσεις καμιά σαλμονέλα). Επομένως μάλλον προκατειλημμένος είμαι επειδή απλά μου αρέσει κάτι

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    41
    παντως τα ψαρια (ειδικα τα μεγαλα) εχουν συγκεντρωση μολυβδου η αλλων βαρεων μεταλλων, οποτε η μεγαλη καταναλωση δεν ειναι ενδεδειγμενη...(ετσι εχω διαβασει)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,772
    αν θεσ να παρεισ Ω3 να παρεισ E-EPA αυτη ειναι η δραστικη ουσια που χρησιμοποιειται στισ ερευνεσ υπαρχει ενα κουτι του dr tolonen κι εχει 20ευρω περιπου κατεμε δεν βοηθαει που θενα αλλα οι γονεισ μου λενε οτι φαινομαι πιο ευδιαθετοσ

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    36
    Αυτο που λες ειναι παρομοιο του Ω3?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Bibo
    Ευχαριστω για την απαντηση!
    Πανω κατω αυτα διαβασα και στο ιντερνετ.
    Περναω μια δυσκολη φαση και η ψυχολογος που βλεπω κατα καιρους μου συνεστησε να παρω αυτες τις βιταμινες το συντομοτερο. Μου ειπε οτι βλεπει καποια συμπτωματα καταθλιψης που πρεπει να καταπολεμησω αμεσα μαζι και με τη βοηθεια των βιταμινων.
    Η ψυχολόγος σου σού είπε πως τα Ω3 είναι βιταμίνες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    είναι καλά λιπαρά, βοηθούν στην καρδιά (όπως το ωμό λάδι)
    για κατάθλιψη και τέτοια δεν γνωρίζω κάτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Bibo
    Ευχαριστω για την απαντηση!
    Πανω κατω αυτα διαβασα και στο ιντερνετ.
    Περναω μια δυσκολη φαση και η ψυχολογος που βλεπω κατα καιρους μου συνεστησε να παρω αυτες τις βιταμινες το συντομοτερο. Μου ειπε οτι βλεπει καποια συμπτωματα καταθλιψης που πρεπει να καταπολεμησω αμεσα μαζι και με τη βοηθεια των βιταμινων.
    εγω που ασχολουμαι και με τα ιχνοστοιχεια κλπ... πρεπει να σου πω πωσ και για να βοηθησω την καταθλιψη μου και την ψωριαση μου..επερνα και παιρνω 2Mg ω3 καψουλεσ..(δεν ειναι χαπια βρε συ....σαν το μουρουνελαιο ειναι μοναχα που ειναι απο σολωμο.)

    και πρεπει να σου πω πωσ με βοηθησε πολυ...επισεισ οπωσ ειπανε και τα παιδια... σολωμο...σαρδελεσ...κλπ...

    βοηθαει και στην προληψη..και στα δερματικα ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by pad
    αν θεσ να παρεισ Ω3 να παρεισ E-EPA αυτη ειναι η δραστικη ουσια που χρησιμοποιειται στισ ερευνεσ υπαρχει ενα κουτι του dr tolonen κι εχει 20ευρω περιπου κατεμε δεν βοηθαει που θενα αλλα οι γονεισ μου λενε οτι φαινομαι πιο ευδιαθετοσ
    πολυ πολυ καλο...κι εγω ειχα δει διαφορα οταν τα επαιρνα..αλλα βρε παιδι μου πανακρυβα..ετσι..κατεληξα στα salmon oil ω3 που εχουν καπου 4 ευρω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    βεβαια παιρνω 4 την μερα..γιατι κατω απο 2mg τημν μερα..δεν κανει σχεδον καμεια διαφορα... τα ειχα διαβασει οταν εκανα εκτενησ(?)εκτενεσ.. ερευνα...πριν χρονια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,772
    Originally posted by Bibo
    Αυτο που λες ειναι παρομοιο του Ω3?
    ειναι η δραστικη του ουσια αλλα θελει 2γρ για να κανει δουλεια οπωσ σου ειπανε

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •