ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ

    Καλησπερα σε ολους, εχω να γραψω πολυ καιρο κ γενικα να μπω σε αυτο το φορουμ, ελπιζω η φιλη μ η soft να με διαβασει κ να ξερει πως δεν την ξεχασα ελπιζω να πανε ολα καλα για κεινη.

    τεσπα...μπηκα με αφορμη μια ταινια που ειδα στο nova, ηθελα απλα να γραψω καποια πραγματα, προτιμω εδω μηπως ενδιαφερει κ καποιον αλλον να τα δει, παρα σε χαρτι για να τα κοιταω μονη μου.

    η ταινια μιλουσε για μια κοπελα με ψυχολογικα προβληματα, ναρκωμανη στην απεξαρτηση που βγηκε για τον γαμο της αδερφης της.οντας δεισλειτουργικη οικογενια, ο γαμος ηταν μια ευκαιρια της αδερφης της να χαρει ξεροντας πως για μια φορα το κεντρο του κοσμου ειναι εκεινη, κ οχι η προβληματικη αδερφη της που δικαιως απο μικρη ειχε ολη την προσοχη των γονιων τους πανω της. φτανοντας στον γαμο προσπαθουσε κ κεινη να στρεψει την προσοχη παλι, αναφερομενη συνεχεια στο προβλημα της, πραγμα που εκνευριζε την αδερφη της. η στιγμη ηταν δικια της, εκεινη ηταν η νυφη! διαρκως συναγωνιζονταν τι θα πει η καθεμια, ποιανης το θεμα ειναι πιο σοβαρο. διαπιστωσα οτι η καθεμια ειχε το δικιο της, διαπιστωσα πως σε μια οικογενεια ο καθενας κοιταει το δικο του προβλημα, μεχρι το ενα μελλος της να κινδυνεψει για τα καλα κ τοτε δινει βαρυτητα σε αυτο.

    ετσι κ εγω, ισως να θελω προσοχη. δεν ξερω, τελικα κανεις δν ειναι τοσο καλος ψυχιατρος οσο ο εαυτος σου. απο που να αρχισεις με τους γιατρους κ που να τελειωσεις,για να μπορουν να σου πουν τελεια τι τρεχει με σενα. πολυ το θελω. να ρθει καποιος να μ πει ''αυτο ειναι το προβλημα σου''.

    δεχομαι πως εχω προβλημα, τελικα ειμαι το προβλημα, το εχω αποδεχτει κ το χω καλοσωρισει σαν να γεννηθικα με αυτο. σαν ενα εκ γεννετης σημαδι που πλεον δεν του δινεις σημασια μεχρι να βρεθει καποιος να σ πει ''καλα εχεις σκεφτει ποτε να κανεις πλαστικη η να βαλεις make up?'' . μπορω να ζησω με πολλα πραγματα, αυτο σημαινει πως οταν ζεις μαζι τους τα αποδεχεσαι?

    ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ.καλη ειναι η αδερφη μου, παντα ψυχραιμη, παντα χαρωοη, κακια ειμαι εγω.παντα καταθλιπτικη, παντα να αυτοτραυματιζομαι κ να μν προσπαθω να το κρυψω!σαν την κοπελα της ταινιας, το λεει μπροστα σε ολους στο γαμηλιο τραπεζι την ωρα της προποσης, ολοι λενε ποσο χαιρονται για το ζευγαρι, εκεινη στη σειρα της μιλουσε για ΚΕΙΝΗ.αλλοι ντρεπονται κ το κρυβουν,εγω σαν να υπερηφανευομαι ενα πραγμα!!!!!!ειναι λογικο? εσεις τι κανετε με τα δικα σας τα σημαδια.

    παραχαιδεμενο με ειπανε. δυσλειτουργικο, καταθλιπτικο, βουλιμικο, ανορεκτικο, νευρικο, ιδεοψυχαναγκαστικο, οξυθιμο, παρτακια! ενα αντικειμενο με πολλα επιθετα. ακολουθει το ''κοριτσι''.

    δεν κραταω τπτ για τον εαυτο μου κ αυτο μορφη ψυχαναγκασμου. κοβω τα χερια κ φροντιζω να τα δειχνω , αλλα κ καλα τυχαια!!!!!εχω καποιο προβλ δειχνω αρχικα πως δν θελω να το πω ειμαι καλη ηθοποιος τους πειθω πως δν θελω,αλλα απο μεσα μ βραζει κ παρακαλαω να επιμεινουν κ αλλο!!!οποιος κ να ναι δν με νοιαζει!ακομα κ κανενας αγνωστος!ποσο μαρεσει να ακουνε τα αισχη μου το ποσο χαμηλα πεφτω κ να με λυπουνται!μαρεσει να με λυπουνται!

    ακομα κ τωρα ευχομαι να με λυπαστε ενω μακριγορω!αλλα με επιρρεασε η ταινια, συνεχεια το παθαινω.ειμαι παντα σε μια αιθουσα σινεμα παω 3 φορες την βδομαδα ο,τι εργο κ να εχει τα εχω δει ολα!νιωθω πως ειμαι καποιος αλλος!!!!!κ με εκνευριζει που τελικα ολοι εχουν προβληματα!αν εχουν ολοι πως θα βοηθηθω εγω!τελοσπαντων με εκνευριζει αυτο....

    ειναι η ωρα περασμενη κ η ζωη μου βγαλμενη απο ταινιες (η οι ταινιες βγαλμενες απ την ζωη ακουμε κ αυτη την εκδοχη) κ δν νομιζω πως θυμαμαι τι αλλο ηθελα να γραψω.σκεφτικα πολλα ισως ουσιαστικα να μν εγραψα τα παντα (ευτηχως για οσους διαβασουν το θεμα αυτο (χιχι) φανταζομαι αυτα που γραφω αργα με μουσικη απο πισω κ μ ακουγονται ρομαντικα|!μακαρι να ημουν στην θεση καποιου αναγνωστη να βλεπα πως ειναι!!!!!αν θελετε μπορειτε να μ πειτε χωρις κολιμα!!!!! δευτερη ζωη δεν εχει, ειναι τοσο απλο............το ακουμε το επαναλλαμβανουμε αλλα το καταλαβαινουμε μονο οταν βλεπουμε τα χειροτερα η οταν συνηδητοποιουμε πως ολα αλλαζουν κ ολλα αγοραζονται, εκτος απο τον ΧΡΟΝΟ.....ειναι το μονο που δεν γυρναει πισω, ο χρονος κ το ποταμι.

    σας φιλω!!!!!!!!

    μια 24χρονη με ψυχωση

  2. #2
    Καταρχην ε\'ιναι πολύ σημαντικο που καταλαβαίνεις ολο αυτό που γίνεται.
    Υπάρχουν δυο οψεις σε κάθε νόμισμα.
    Η μια ειναι πως εισαι απαράδεκτη, και η αλλη πως υποφερεις απο αυτό που σε ταλαιπωρει.
    Βλέπεις καποιον γιατρο? Εχεις προσπαθησει να το αλλαξεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 24χρονη , νομιζω εχω δει και γω αυτη τη ταινια ....,, εβλεπα και εγω αρκετες ,,,,,ειμαι στη θεση του αναγνωστη,,,, και μπορω να σου πω πως ανεξαρτητα τι διαβαζζω εγω , περισσοτερη σημασια εχει αυτο που νοιωθεις εσυ στην προσπαθεια να εκφραστεις ,, το βιωμα της εκφρασης ,αντι οπως ειπες να το κανες σενα χαρτι που θα το διαβαζες μονη , να το μοιραζεσαι με αλλους (μαζι μας) ,,,αυθορμητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ : πριν(αναγκαστεις να) αποδεχθεις κατι μπορει απλως να ζεις μ αυτο και να το ΑΝΕΧΕΣΑΙ, ,ανεχομαι σημαινει εως να το αποτρεψω αυτο μαθαινω να ζω με αυτο εστω.,,,,,,,, Η αποδοχη σε βαζει σε μονοδρομο σε βαζει σε ισοβια συμβιωση με αυτο το πραγμα , σου απελευθερωνει ομως αλλες πτυχες της ζωης σου που ισως ισοσκελιζουν ενα μερος της ολης ζημιας ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω εναν ψυχιατρο πραγματικα καλο τυπο πολυ καλος κ αστειος κ ανετος!αλλα κ παλι δν μπορει να ξερει δικαιως το πως σκεφτομουν απο τα 10 μου!εχω αλλαξει τοσους γιατρους!η σκεψη μ μεταπιδα ετσι απο το ενα στο αλλο αντε μετα να την χαλιναγωγισω. μ ειπε να τα γραφω, αλλα οταν σκεφτομαι να τα γραψω μ φαινεται χαζο μετα να κατσω να τ τα διαβασω!ενας ψυχολογος πηγε να μ κανει υπνωση να γαληνεψω κ με πιασαν τα γελια μ φανηκε τοσο γελοιο το ποσο προσπαθουσε με την χαζοηρεμη φωνη τ να με κανει να ηρεμισω που δεν ξαναπηγα!!!ειχε πλακα ελπιζω να λεω την ιστορια μια μερα στα παιδια μ!!!!

    απλα τι λετε πως πρεπει να κανω/?να το δω πιο απλα?πιο συνθετα ειναι ευκολο. ειμαι καπως αυτες τις μερες δν εχω παρει χαπια εδω κ 5 μερες κ δν ξερω γτ το κανω!!!!!!!!!!χωρις λογο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΔΕΝ ΘΑΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑς ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ : ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ! (((ουτε ο Θεος ο ιδιος ) ,,,,,,ισως ερθει ομως καποιος να σου πει : αυτο ειναι το προβλημα που βγαζεις ΜΑΖΙ ΜΟΥ, και δεν το γουσταρω ! ....... και αυτος/η ο ανθρωπος θα σαι τυχερη που θαναι στη ζωη σου , και που εσυ \'\'επετρεψες \'\' καποτε να βρεθουν κοντα σου και σε θεση να γινουν ενας τετοιος \'\'καθρεφτης\'\' για σενα.

  7. #7
    Originally posted by me_vs_myself
    εχω εναν ψυχιατρο πραγματικα καλο τυπο πολυ καλος κ αστειος κ ανετος!αλλα κ παλι δν μπορει να ξερει δικαιως το πως σκεφτομουν απο τα 10 μου!εχω αλλαξει τοσους γιατρους!η σκεψη μ μεταπιδα ετσι απο το ενα στο αλλο αντε μετα να την χαλιναγωγισω. μ ειπε να τα γραφω, αλλα οταν σκεφτομαι να τα γραψω μ φαινεται χαζο μετα να κατσω να τ τα διαβασω!ενας ψυχολογος πηγε να μ κανει υπνωση να γαληνεψω κ με πιασαν τα γελια μ φανηκε τοσο γελοιο το ποσο προσπαθουσε με την χαζοηρεμη φωνη τ να με κανει να ηρεμισω που δεν ξαναπηγα!!!ειχε πλακα ελπιζω να λεω την ιστορια μια μερα στα παιδια μ!!!!

    απλα τι λετε πως πρεπει να κανω/?να το δω πιο απλα?πιο συνθετα ειναι ευκολο. ειμαι καπως αυτες τις μερες δν εχω παρει χαπια εδω κ 5 μερες κ δν ξερω γτ το κανω!!!!!!!!!!χωρις λογο!


    μι.......να σε ρωτησω δυο πραγματα?
    αν θες φυσικα απαντας.

    από τι πάσχεις?

    τι σε έκανε να σταματησεις την αγωγη σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [ μ ειπε να τα γραφω, αλλα οταν σκεφτομαι να τα γραψω μ φαινεται χαζο μετα να κατσω να τ τα διαβασω!}]]]]<<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<&lt ; Γιατι να καθεσαι να τα διαβαζεις ? αφου εσυ τα εγραψες . ξερεις τι εγραψες . Αυτο που εχει σημασια ειναι η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ της γραφης ! ,,,,αλωστε τωρα μπορεις να τα γραφεις εδω και νατα διαβαζουμε εμεις ΓΙΑ ΣΕΝΑ ! (((Αλλα και παλι ποτε δεν θασαι τοσο απελευθερωμενη στην γραφη σου εδω απο οτι οταν θα γραφεις στο σημειωματαριο σου .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    me_vs_myself , αν κατάλαβα καλά με το σου αρέσει να σε λυπούνται εννοείς να σε συμπονούν, ?

    με τι ασχολείσαι ?
    εργάζεσαι ή σπουδάζεις ?

    αυτό που κάνεις με το γιατρό σου, μήπως να του τα έδινες να τα διαβάσει μόνος του ?
    εγώ αυτό κάνω.
    είναι όντως κάπως, να κάθεσαι να τα διαβάζεις λες και βγάζεις λόγο. :D

    η φράση σου :\" ελπίζω μία μέρα να το λέω στα παιδιά μου \"
    δείχνει πως είσαι αισιόδοξη για το μέλλον. :)

    πιστεύω πως ένας καλός ψιχοθεραπευτής θα σε βοηθούσε.
    εγώ απευθύνθηκα σε κάποια και έχω αρχίσει να βλέπω αποτελέσματα.
    δεν σου λέει : αυτό είναι το πρόβλημα σου!
    αλλά αυτά που έχεις, σε βοηθάει να δεις από που ξεκινάνε, αν είναι όντως προβλήματα και πώς να τα αντιμετωπίσεις.
    και διάφορα άλλα που δεν σου τα γράφω τώρα.

    σαν αρχή αυτά.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    βασικα ναι αλλα αμα του δινεις να τα διαβασει κ παλι δν ειναι περιεργο?σαν να περνας απο συνεντευξη? δν ξερω........

    προσφατα με απολυσανε απο την δουλεια μου. χωρις λογο. χαραξα το αμαξι της μετα.

    πασχω απο διπολικη διαταραχη, μανιοκαταθλιψη, διατροφικη διαταραχη, διαταραχη προσωπικοτητας, τασεις αυτοκαταστροφης, κ ψυχωση. παλιοτερα ειχα κ ενα ειδος ψυχαναγκασμου,αν δει καποιος το 1ο θεμα μου σε αυτο το φορουμ τα λεω αναλυτικα. οι ψυχωσεις μ ερχονται κ φευγουν δν φανερονονται ολες μαζι ταυτοχρονα φυσικα.και εννοειται πως δν βαζουν τις ταμπελιτσες ολες μαζι. παρακολουθουμαι απο τα 10 μ.

    δεν ειπα στον γιατρο οτι τα σταματησα δν ξερω γτ το εκανα. ειμαι ολη μερα σε εναν καναπε κ σε ενα κρεβατι το μονο που αλλαζει ειναι η ταινια της τηλεορασης μπροστα μ, δν ξερω γτ δν σκεφτηκα γτ δν παιρνω φαρμακα μου. λεω να τα παρω ομως επειδη χτες με ενοχλουσαν τα φωτα κ οι θορυβοι κ η μητερα μ μ μιλουσε κ κοινουσε τα χερια της μπροστα μ κ μ ερχοταν να τα χτυπισω. μ την δινει να κουνανε χερια,προσωπα μπροστα μ αλλα δν αντιδρουσα τοσο εντονα ,χτες κρατιομουνα πολυ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν είναι το θέμα να μην έχει δεύτερη ζωή.Το θέμα είναι να μην έχει και πρώτη.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,827
    δεν κραταω τπτ για τον εαυτο μου κ αυτο μορφη ψυχαναγκασμου. κοβω τα χερια κ φροντιζω να τα δειχνω , αλλα κ καλα τυχαια!!!!!εχω καποιο προβλ δειχνω αρχικα πως δν θελω να το πω ειμαι καλη ηθοποιος τους πειθω πως δν θελω,αλλα απο μεσα μ βραζει κ παρακαλαω να επιμεινουν κ αλλο!!!οποιος κ να ναι δν με νοιαζει!ακομα κ κανενας αγνωστος!ποσο μαρεσει να ακουνε τα αισχη μου το ποσο χαμηλα πεφτω κ να με λυπουνται!μαρεσει να με λυπουνται!

    ακομα κ τωρα ευχομαι να με λυπαστε ενω μακριγορω!αλλα με επιρρεασε η ταινια, συνεχεια το παθαινω.ειμαι παντα σε μια αιθουσα σινεμα παω 3 φορες την βδομαδα ο,τι εργο κ να εχει τα εχω δει ολα!νιωθω πως ειμαι καποιος αλλος!!!!!κ με εκνευριζει που τελικα ολοι εχουν προβληματα!αν εχουν ολοι πως θα βοηθηθω εγω!τελοσπαντων με εκνευριζει αυτο....

    θα στο χαλασω λιγο αν σου πω οτι εισαι μονη σου με το προβλημα σου και κανενασ δε μπορει να κανει τιποτα γι αυτο μονο εσυ και θα στο χαλασω ακομα περισσοτερο αν σου πω οτι δε σε λυπουνται απλα αλλαζουν τη φωνη τουσ στο πιο λυπηρο κι αυτο θα το καταλαβεισ αν σκεφτεισ τι θα λενε πισω απο την πλατη σου αυτοι που μπροστα σου σε λυπουνται κι αντε και σε λυπουνται ποσο τουσ κραταει η λυπη πανω απο 10 λεπτα;ξεκολλα κανενασ δεν μπορει να σε καταλαβει για να σε λυπηθει κι οταν εχεισ ενα προβλημα καλο ειναι να μη φαινεται οσο πιο μεγαλο το προβλημα τοσο πιο μαγκασ εισαι που το κρυβεισ για μενα και αν το κρυβεισ και καλα ζεισ καλυτερα γιατι δεν το πολυθυμασαι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχεις δικιο αλλα δν ειναι το θεμα να το κρυψω η οχι. δεν με ενδιαφερει καθολου απλα θελω να ξερω πως ασχολουνται μαζι μου!!!!!!!!δν το ελεγχω!μια γινομαι συναισθηματικια μια γινομαι αποτομα σκυλα κ σκληρη!!!δν με αναγνωριζω ωρες ωρες κ νιωθω πως υποκρινομαι στον ιδιο μ τον εαυτο, μ λενε κοιτα υπαρχουν κ χειροτερα αλλα πραγματικα ρε παιδια χεστικα για τα χειροτερα με νοιαζει για μενα!υπαρχουν κ καλυτερα γτ να κοιταω τα χειροτερα κ να χαιρομαι δν καταλαβαινω πια!τι ζωη ειναι αυτη! κ το μονο που με κανει να νιωθω υπερηφανη ειναι που εχω καταφερει πολλα στην ζωη μ ξεπερασα ενα βιασμο νικησα μια διατροφικη διαταραχη αλλαξα καποιες καταστασεις στο σπιτι μου, κ αφηνω να με νικανε ηλιθια πραγματα οπως η μηδενικη αυτοεκτιμηση και η ανια κ η απελπισια κ η απογοητευση για ανουσια πραγματα!

    σας εχει τυχει ποτε να ειστε σκληροι με τα σοβαρα κ ευαλωτοι με τα ηλι8ια? δν μπορω ρε παιδια τι ζωη ειναι αυτη τι σκατα!

    η οικογενεια μ εχει ιστορικο σχιζοφρενικομορφης εμενα δν μ εμφανιζονται τοσο τα συμπτωματα λογω των φαρμακων εκτος απο φορες που δν με πιανει η αγωγη οπως οταν περιμενω περιοδο η οταν παθαινω καποιο τρομερο σοκ,τοτε να σου οι κρισεις να σου οι φωνες να σου να ακουω καμπανες κ να βλεπω παντου μιγακια κ να ακουω τους θορυβους 10 φορες πιο δυνατα απ το κανονικο κ να θελω να γδαρω καποιον!

    τι σκατα ζωη ειναι αυτη!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    σας εχει τυχει ποτε να ειστε σκληροι με τα σοβαρα κ ευαλωτοι με τα ηλι8ια?

    Πολύ σωστή παρατήρηση...Όταν έχασα ένα πρόσωπο της οικογένειας μου και ήρθα αντιμέτωπη με τον θάνατο(αυτόν που φοβόμουν καιρό και είχα κρίσεις πανικού και άλλες μπούρδες) άλλαξα τη ζωή μου και έκανα όλα εκείνα που φοβόμουν να κάνω, το μυαλό μου μετά από πολύ καιρό είχε καθαρίσει, ήξερα τι ήθελα και το διεκδικούσα, ήμουν δυνατή και προσπαθούσα να νικήσω τον θάνατο αυτόν.Μετά από κάποιο διάστημα βρήκα σίγα σιγα τον παλιο κακό μου εαυτό..λολ.Τώρα πιά μπορώ να τρελαίνομαι με τις ηλίθιες σκέψεις μου και να είμαι ευάλωτη σε αυτές,όπωσ λες κ εσύ!Το μυαλό όταν του αφήνουμε χώρο μας παίζει περίεργα παιχνίδια και μας στήνει παγίδες!Επειδή όμως είναι δικό μας πιστεύω πώς μπορούμε να μάθουμε ν το χαλιναγωγούμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το χω ακουσει αυτο κ σε αλλες περιπτωσεις. ειδηκα σε θεματα θανατου. το χω δει. ομως μπορουμε οντως να το χαλιναγωγουμε το μυαλο? εγω πιστευω ακραδαντα οτι μας χαλιναγωγει αυτο............μυαλο ειναι.......

    καθε μερα διαβαζω κ κατι αλλο που το υποστηριζει ακομα πιο σθεναρα. τις προαλλες διαβασα πως επιστημονες συμφωνισαν πως μια ουσια στο μυαλο των γυναικων τις κανει να βλεπουν το ειδωλο τους στον καθρευτη πιο παχυ απ οτι ειναι. γιαυτο κ ολος ο ντορος.....δν ξερω αν το πιστευω ισως να ειναι παρηγορια στον αρρωστο

    το \'\'στο μυαλο σ ειναι ολα\'\' ειναι σωστο αλλα οχι με την εννοια που το λενε!!!το μυαλο αρρωσταινει!του λειπουν ουσιες!αρρωσταινει οπως κ το σωμα!!!!δν ειναι η \'\'ιδεα\'\' σου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •