ΚΑΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΚΑΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ

    Σημερα πηγα σε μια φιλη μου.Ειχα αφησει εκει 2-3 σακουλες με σκουπιδια.Τις ειχα παει στη φιλη μου επειδη η μαμα με πιεζε να τις πεταξω και εγω δεν ηθελα.Πηγα τις πηρα και τις εφερα ξανα σπιτι, αφου η μαμα ελειπε και δε θα με εβλεπε.
    Πηρα ταξι ομως στην επιστροφη και λιγο πριν κατεβω ειδα κατι ασπρο, κατω απο το ταξιμετρο, διπλα στην θεση του οδηγου, ηταν ενα σαν ενα ασπρο χαρτακι, μισοσκισμενο, κατι εγραφε πανω και ειχε απο πανω πλαστικο.Δεν καταλαβω τι ηταν.Το ειδα πολυ βιαστικα.Και ντραπηκα να ρωτησω τον ταξιτζη.Πως θα μαθω τωρα; Μηπως γνωριζει κανεις;
    Τετοιου ειδους ψυχαναγκασμοι ειναι δυσκολοι ρε γαμωτο..
    Εχω μαζεψει πολλα σκουπιδακια τωρα.Σκεφτομαι να κατσω να τα ελεξγω ολα μαζι μια και καλη οταν θα ειμαι εντελως μονος.Λετε να βοηθησει; Δεν το εχω ξανακανει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    πω πω στεφανε μη το κανεις μετα θα το κανεις συνεχεια,,,ειναι ενα χαρτακι που επρεπε να πεταχτει,,,οχι να το εχεις εσυ ,,ηταν για πεταμα,,οπως η αδεια κονσερβα,,το κουτι απο τα τσιγαρα,,,τα αποφαγια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ρε συ στεφανε...
    αμα δουλευες στο δημο που εισαι,
    απορω τι θα εκανες, τοσα σκουπιδια που θα μαζευες λογω δουλειας βεβαια ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    εξηγησε μου να καταλαβω πωσ βελτιωνεται η ζωη σου μαζευοντασ τα σκουπιδακια ολα τα κιανουμε για καπιο σκοπο τρωμε για να ζουμε δουλευουμε για να τρωμε κλπ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Advertisement

    You are here: Experts > Health/Fitness > Mental Health > Psychiatry & Psychology--General > obsession

    Psychiatry & Psychology--General - obsession
    Expert: Alan Auerbach - 9/28/2007

    Question
    How would you define \"obsession\"? I recently read a novel by a psychiatrist who defined it as \"a repetitive thought that the thinker actively resists. He doesn\'t want to think it, but it keeps coming back.\"

    I have never before heard the part about the thinker actively resisting the obsessive thoughts? Is this a generally accepted definition?



    Answer
    It\'s more complex because of the negative connotation of obsession. It\'s not primarily or necessarily active resistance but a similar notion: that the thought or image or emotion or whatever is or isn\'t welcome and appropriate and controllable.

    For instance, a pope who spends most of his days thinking of God and other holy matters (except when an urgent finanical or property matter is brought to his attention) is being properly devout. If God kept intruding exactly the same amount into my mind (interfering with my job as a thief, so I wished He\'d leave me alone), I would then be obsessed. It\'s the difference between, as another instance, a guy so obsessed with stamps that his wife leaves him, and a serious stamp collector who thereby attracts a beautiful wife, when both guys spend the same proportion of their time thinking of stamps
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    We all experience mild forms of anxiety, phobia and obsessions, but it\'s when they become extreme that mental health is threatened.

    Βασικα και εγω εχω μανια με την συλλογη...software και ηλεκτρονικου υλικου...παλια περισοοτερο αλλα ειναι κατι που εχουν πολλοι και δεν με κανει δυσλειτουργικο , δυστυχως δεν ξερω και πολλα για τον ιδεοψυχαναγκασμο ...σε παρακολουθει καποιος γιατρος στεφανε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    αχ ρε Στέφανε,
    πολύ καλά στα λέει ο/η magenta.
    Θέλεις να βοηθηθείς αλλά ζητάς να βοηθηθείς με τον τρόπο που εσύ θέλεις.
    Στα δικά μου μάτια, αυτό είναι \"συμμαχία\" αλλά όχι βοήθεια/θεραπεία.
    Είναι κρίμα να βασανίζεσαι τόσα χρόνια με αυτή την κατάσταση.
    Αν θέλεςι να βοηθηθείς, άφησε το φόρουμ και αφέσου στην βοήθεια ενός ειδικού.
    Κατάλαβε το πως αυτό το φόρουμ δεν έχει πια να σου δώσει ΤΙΠΟΤΑ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μηπως και το οτι θελει να τα γραφει ειναι ψυχαναγκαστικο?βλεπω κ απο μενα που μιλαω συνεχεια για τον εαυτο μου κ κατα βαθος φοβαμαι να ακουσω τι θα μου πουνε. ο stefanos ειχε πει για ενα φορουμ που τον ακουνε καλητερα τι εγινε με αυτο. ισως ο νεαρος απλα να νιωθει καλητερα να του μιλανε...οπως πχ οι γυναικες που ρωτανε τους γκομενους η τις φιλες τους \'\'ειμαι χοντρη?\'\'

    απλα ρωταει γιατι δν μπορει να κανει αλλιως.απλα νιωθει πως αν αφεθει σε καποιον αλλον πιο λογικο απο αυτον μ εαλλη γωνια οπτικης θα νιωσει καλυτερα. ετσι κανουμε, εμπιστευομαστε αλλους κ επαναπαυομαστε.ειτε αυτος ειναι πισω απο εναν υπολογιστη ειτε ο γιατρος μας. για τους γονεις δν το συζηταω η τα αδερφια, δεν καταλαβαινουν τπτ. απλα πιστευουν πως τα χαπια ειναι \'\'μαγικα\'\' και πρεπει σε ενα μηνα να σαι καλα!!!να πετας!αν δεν εισαι δν παει κατι καλα με σενα, η πρεπει να αλλαξεις γιατρο η φταις ΕΣΥ.

    αλλα οντως συμφωνω πως αλλαζεις topic στεφανε και σε καθε ενα αλαλυεις στην πραγματικοτητα ενα σκουπιδακι που ειδες. προφανως ξεχνας τα τοπικ που εχεις ανοιξεθ κ δν επιστρεφεις σε εαυτα για να δεις αν σου εχουν απαντησει.αρχισε να απαντας pls. ειχα διαβασει πως σε παρακολουθει γιατρος και τον οποιο ειχες αποκαλεσει \'\'βλαμμενο\'\' αν θυμαμαι καλα. κ την μανα σ \'\'κακιστρω\'\' , εχεις τοση οργη. γιατι συνεχιζεις να πηγαινεις σε ενα γιατρο που νιωθεις εχθρο σου.

    σε ειχα ρωτησει αν τα σκουπιδακια τα κρατας, τελικα τα κρατας σε σακουλες απ οτι ειδα. η φιλη που στα φυλαει γτ δν σε βοηθαει να ΜΗΝ τα κρατας παρα δεχεται να κανει το σπιτι της χωματερη?αντι να σκεφτεις να τα ψαξεις ενα ενα γιατι δεν σκεφτεσαι να τα πεταξεις μια και καλη. ετσι για να δεις τι θα γινει.αμα δν σου κανει μαζευεις αλλα!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ας του μιλησει καποιος υπευθηνος τοτε του foroum να μν ανοιγει ετσι τοπικ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by magenta
    στεφανε σε ρωτησαμε ποσο χρονων εισαι και αν σε παρακολουθει καποιος γιατρος!

    νομιζω οτι χωρις να το θες,
    το στυλ σου ειναι τροπο τινα, ανακριτικο.

    Δεν μπορει κανεις να υποβαλει ερωτησεις με αυτο το στυλ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    πως μπορει καποιος να καταλαβει το στυλ πισω απο τα γραμματα ενος υπολογιστη

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κοιτα την οθονη προσεκτικα και δες πισω απο αυτη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν πιστευω πως ηταν επιθετικος ο τονος της.....απλα λιγο τον διεκρινε επιμονη...μηπως ο νεαρος απαντησει επιτελουσ!χιχι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by magenta
    μου φαινεται τοσο υπερβολικο ολο αυτο που εχω σκεφτει και οτι προκειται για φαρσα...τολμω να πω οτι εχει περασει και απο το μυαλο μου......

    αν ρίξεις μια ματιά σε πιο παλιά ποστ του, θα δεις πως μόνο για φάρσα δεν πρόκειται.
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by me_vs_myself


    μηπως ο νεαρος απαντησει επιτελουσ!χιχι
    το αντιθετο,
    πιστευω οτι θα κλειδωσει ακομα περισσοτερο....

    χοχοχο

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •