αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων

    Μήπως το να ερμηνεύει κάποιος τις περισσότερες φορές αρνητικά τη συμπεριφορά των άλλων απέναντι του, ακόμα και όταν αυτή είναι θετική, είναι ψυχαναγκασμός;
    Όταν ακόμα και μια πρόσκληση ή κάποιο θετικό σχόλιο βρίσκουμε κάτι για να τα ερμηνεύσουμε αρνητικά (πχ επειδή με λυπήθηκε ή δεν το εννοούσε ή επειδή λέει το ίδιο και σε άλλους) και στο τέλος να πιστεύουμε ότι η εικόνα των άλλων είναι αρνητική απέναντι μας είναι ψυχαναγκασμός; Ή εμμονή; Ή κατάσταση του νου να είναι εύκολα δεκτικός στα αρνητικά;
    Ξεκινά βασικά από αρνητικά βιώματα από το παρελθόν ριζωμένα.
    Πως αντιμετωπίζετε η κατάσταση αυτή; Υπάρχουν μέθοδοι;
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    βασικα απο οτι νομιζω αυτο που περιγραφεισ ειναι μειωμενη αυτοπεποιθηση με καταθλιπτικα στοιχεια βασικα ψυχοθεραπεια θελει αυτο να καταλαβεισ τισ λαθοσ σκεψεισ που σε οδηγουν στη λαθοσ πεποιθηση και μετα να το εκλογικευεισ καθε φορα που το σκεφτεσαι ψυχαναγκασμοσ δεν ειναι με καμια παναγια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το ποστ σου είναι οτι ενδεχομένως είσαι λίγο παραπάνω καχύποπτος απο το φυσιολογικό. Σύμφωνώ ότι έχει να κάνει με αρνητικά βιώματα και κυρίως με αρνητικές πεποιθήσεις οι οποίες πηγάζουν απο αυτά. Εχω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα γυναίκας με πολλά αρνητικά βιώματα (δεν γνώρισε γονείς, μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο...) η οποία σήμερα στα 58 της έχει αρχίσει (κάτι που απο όσο ξέρω δεν το έκανε παλιά) να τα βάζει με όλους και με όλα, να έχει κάτι να πει αρνητικό ακόμα και για τα παιδιά της. Ολοι απορούν μαζί της γιατί όλη αυτή η συμπεριφορά έχει δημιουργήσει και πολλές παραξηγήσεις. Καταλαβαίνεις είπε κάτι αυτή σε κάποιον άλλο, μετά λέει οτι δεν το είπε έτσι ακριβώς κτλ. Γιατί κάποιος να σε καλέσει επειδή σε λυπάται; Εστίασε στα θετικά σου, σίγουρα υπάρχουν! Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που θα μας προσκαλέσουν κάπου επειδή έτσι πρέπει ή γιατί έτσι είναι το τυπικό. Δεν μπορούμε να έχουμε κολλητηλίκια με όλους. Σιγά σιγά θα μάθεις να τα ξεχωρίζεις και να μη σου προκαλούν στενοχώρια. Το θέμα είναι οτι αυτή η \"κατάσταση του νου να είναι εύκολα δεκτικός στα αρνητικά\" όπως γράφεις, την παρατηρείς γενικά στη ζωή σου, στη μέρα σου. Γιατί αν είναι έτσι αυτό τα λέει όλα. Είναι το προσωπικό σου φίλτρο να βλέπεις και να αξιολογείς τα πράγματα και πρέπει να το αλλάξεις. ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ. Εσύ θα σκεφτείς τι άτομο θέλεις να γίνεις απο δω και πέρα.
    Να\' σαι καλά.
    Δήμητρα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Διευκρίνιση
    Ενα ερωτηματικό που δεν έβαλα αλλάζει το νόημα. Εννοείται οτι σε ρωτάω αν είσαι δεκτικός στα αρνητικά. Δεν μπορώ εγώ να ξέρω
    κάτι τέτοιο. Απλά αν είναι έτσι είναι κάτι που ίσως θα έπρεπε να το αναθεωρήσεις.

  5. #5
    Φαίνεται από τα βιώματα που είχα στη ζωή μου έχω γίνει αρκετά δεκτικός στα αρνητικά, σε σημείο, κάποιες τουλάχιστον φορές, θετικά σχόλια να τα υποτομώ ή να μου μπαίνει στο νου ότι δεν το εννούσε ή με βλέπει τέτοιο χαρακτήρα και το λέει για να με ενθαρρύνει ή το λέει σε όλους και πολλά άλλα. Και απ εκεί να μην τολμώ να πάρω πρωτοβουλίες, να καλέσω κάπου κάποιον, να ζητήσω φιλία κλπ.΄Μια θεραπεία που γνώρισα και κάνω προσπάθεια να την εφαρμόσω είναι η Γνωσιοσυμπεριφορική. Στο πρόβλημα αυ΄τό είναι η μέθοδος της υπεργενίκευσης και του νοητικού φίλτρου ή του διαβάσματος τησ σκέψης των άλλων που έχει να κάνει με τα αρνητικά στη σκέψη/ από την άλλη της έκθεσης σε ότι υποτίθεται κομπλάρει ή φοβίζει και της δημιουργίας θετικών σκέψεων μέσα από αυτά στα οποία εκτίθεσαι και στα θετικά αυτά προσθέτεις και άλλα από το παρελθόν που υπάρχουν, δημιουργώντας έτσι σαν μια τράπεζα με θετικά τα οποία επικαλείσαι στο νου να διώξεις όσο μπορείς τις αρνητικές σκέψεις. Θέλει όμωσ δουλειά πολλή ακόμα. Δεν ξέρω αν έχετε γνωρίσει εν προκειμένω άλλη μέθοδο πιο αποτελεσματική, θα θελα ν ακούσω.
    γιάννης

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γιάννη αυτό που περιγράφεις είναι πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση που σε οδηγεί σε γνωστικές \'παγίδες\', όπως το να νιώθεις ότι δεν αξίζεις ένα θετικό σχόλιο. Πράγματι η Γνωσιακη-Συμπεριφοριστική θεραπεία είναι κατάλληλη, αλλά θα έλεγα επίσης ότι γενικά η ψυχοθεραπεία ωφελεί. Και ναι όταν υπάρχουν βαθιά ριζωμένα βιώματα και είναι τόσο αυτόματες και γενικευμένες οι αρνητικές ερμηνείες, χρειάζεται πολλή δουλειά. Μέχρι τώρα τι ακριβώς κάνεις, πηγαίνεις σε κάποιον θεραπευτή ?

  7. #7
    Ναι πηγαίνω σε κάποιον θεραπευτή, του έχω εξηγήσει, μεταξύ όλων των άλλων και αυτό το πρόβλημα. Μου έχει πει ότι είναι διαστρέβλωση ή γνωστική παγίδα όπως το λες, που είναι διάβασμα της σκέψης των άλλων, υπεργενίκευση ότι όλα είναι αρνητικά από κάποια μεμονομένα έστω αρνητικά, επικέντρωση σε κάτι αρνητικο και παραγνώριση των όποιων θετικών. Μου έχει συστήσει ότι αυτό θεραπεύεται με το να έρχονται στο νου μου τα θετικά, να δημιουργήσω κάτι σαν τράπεζα με τα θετικά που μου έχουν τύχει στη ζωή, να θεωρώ ότι οι σκέψεις αυτές είναι διαστρεβλώσεις και τίποτε άλλο και να εκτίθεμαι σε καταστάσεις που μέχρι τώρα με φόβιζαν ώστε να γίνω πιο κοινωνικός και να τονωθεί η αυτοπεποίθηση. Προσπαθώ να το κάνω, λίγη βελτίωση είδα μέχρι τώρα και συνεχίζω να προσπαθώ.
    Ο ειδικός είναι της Γν Συμπ μεθόδου. Μου έχει πει ότι στην κορυφή των όποιων προβλημάτων βρίσκεται ο φόβος, απ εκεί ξεκινούν όλα τα προβλήματα και με τις πιο πάνω μεθόδους θα κατορθώσω να τον νικήσω.
    Απλά δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια άλλη μέθοδος ή και κάτι άλλο που θα μπορούσε να ενισχύσει την μέθοδο αυτή. Πάντως έχω στερηθεί πολλές χαρές τησ ζωής λόγω του προβλήματος.
    γιάννης

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ νομίζω ότι έχω πρόβλημα στην επικοινωνία μου με τους άλλους ορισμένες φορές, αλλά το παλεύω!

    Χρειάζεται μια μικρή εξάσκηση!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ θέλω να ρωτήσω άν είναι φυσιολογικό να σου ξεφεύγουν και να λες πράγματα για τα οποία μετά μετανιώνεις?????

    λόγω κακής επικοινωνίας..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κλασικο θα ελεγα, τωρα για φυσιολογικο ειναι αλλη συζητηση.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    στα 35 μου δεν θα έπρεπε να είμαι πιο προσεχτική???

    και ίσως και πιο αξιοπρεπής όμως???

  12. #12
    janet

    Εσύ πως το παλεύεις ;
    Για τα πράγματα που λες για τα οποία μετά μετανοιώνεις, είναι κάτι που ενοχλά τους άλλους ή εσύ νομίζεις ότι τους ενοχλά ; επειδή πολλές φορές, συμβαίνει και σε μένα, λέμε πράγματα που νομίζουμε ότι ενοχλούν τους άλλους ενώ στην πραγματικότητα αυτό είναι σκέψη του νου μας ριζωμένη να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις (ότι ενόχλησε αυτό που είπα), οι άλλοι να μην ενοχλούνται στην πραγματικότητα και στο τέλος να μας μένει μόνο εμάς ένα αίσθημα «μετανοιώνω γι αυτό που είπα», άγχος, λύπη κλπ χωρίς να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Η σκέψη αυτή σε κάνει με το χρόνο να μιλάς όλο και πιο λίγο, να αποφεύγεις να μιλήσεις επειδή φοβάσαι ότι θα πεις βλακεία ή θα πληγώσεις και στο τέλος έτσι αποστασιοποιήσαι από τους άλλους, απομονώνεσαι και χάνεις και την αυτοπαιποίθηση σου. Έτσι είναι σε σένα; πως το παλεύεις εσύ;
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    παλια ναι είχα κάποια προβλήματα στις σχέσεις μεγαλώνοντας έμαθα να διαχειρίζομαι κάποια πράγματα καλυτέρα είναι θέμα εμπειρίας πιο πολύ

  14. #14
    και εγώ το ίδιο πιστεύω, είναι θέμα εμπειρίας, όταν δεν έχεις εμπειρία εύκολα κάνεις γκάφες. Η εμπειρία όμως έρχεται αφού ξεπεράσεις τις φοβίες και αυτά που σε μπλοκάρουν να ξανοιχτείς στους άλλους.

    Ο θεραπευτής μου έχει πει ότι αυτό ξεπερνιέται με τη σταδιακή έκθεση σε ότι μας φοβίζει που φέρνει με τον χρόνο την εμπειρία. Δεν είναι όμως και τόσο εύκολο αυτό...θέλει πολλή κόπο...

    Αυτό το στάδιο πως το αντιμετώπισες ή πως το αντιμετωπίζεις;
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    επίσης αν δεν ξέρεις βλέπεις κάποιον μεγαλύτερο πώς φέρεται σε μια παρόμια κατάσταση και κάνεις το ίδιο

    χρειάζεται να παρατηρείς γενικά κόσμο


    το να μαλώνεις να ξέρεις πάντα φέρνει κακά αποτελέσματα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •