Επίδομα αναπηρίας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 78
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια 580 ευρω ειναι εκει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by janet
    Originally posted by Adzik
    ισχυει για ολων των ειδων τουσ αναπηρουσ?ανω των 67%...ακομη πχ και για τουσ διαβητικουσ?

    οι διαβητικοί θεωρούνται ανάπηροι δεν το ήξερα
    βεβαια 67%..επειδη οσο μεγαλωνουν περα απο τισ κρισεισ ..το κωμα..και τισ λυποθημιεσ..κυνδυνευουν απο ενα σωρο προβληματα υγειασ απο καρδια..μεχρι ακρωτηριασμο ποδιων..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μολισ τωρα διαβασα πωσ για να παρεισ το επιδομα αυτο πρεπει να μην εργαζεσαι..οντωσ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αν εισαι ανεργη και εχεις ελαχιστα αλλα εισοδηματα δικαιουσαι αυτο το επιδομα ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ξανακανω την ιδια ερωτηση -αυτο το επιδομα το δικαιουται καποιος που ειναι ανεργος κ δεν εχει γραμμενο στο ονομα του κανενα περιουσιακο στοιχειο? εννοειται οτι θα σε δουν δημοσιοι γιατροι για να εξακριβωσουν το ποσοστο αναπηριας που εχεις!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    --κατερινακι, αυτες τις λεπτομεριες καλυτερα να τις ρωτησεις στην υπηρεσια που ασχολειται με αυτα τα επιδοματα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,και τι εννοεις περιουσιακο στοιχειο ? το σπιτι και το οικοπεδο,? η εχεις κανα οικοδομικο τετραγωνο δικο σου και το νοικιαζεις ? (εχεις και εισοδηματα δηλαδη απ την περιουσια σου ,γραμμενα στο εκαθαριστικο σου ενοειται, γιατι αλλιως δεν ειναι κι αναγκη να το πεις καν) ,,προφανως υπαρχουν καποια ορια . θα στα πουνε αυτα εκει που θα απευθυνθεις...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    δηλωνω κατι ελαχιστα εισοδηματα απο ενοικια στην εφορια! ευχαριστω για την απαντηση,αλλα που θα απευθυνθω για να μου πουνε ?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ακομα και τον γιατρο σου να ρωτησεις σιγουρα θα ξερει αρκετες...γραφειοκρατικες λεπτομερειες φανταζομαι , οποτε στην επομενη επισκεψη ή με ενα τηλεφωνο (δεν ξερω τι σχεση εχετε) μπορεις να μαθεις αρκετα , αλλωστε θα ειναι φανταζομαι και κατα καποιο τροπο...ο ενδιαμεσος μιας και αυτος σε παρακολουθει.

    Αλλιως τηλεφωνα σε διαφορες υπηρεσιες του ΙΚΑ ή δεν ξερω που...οποιος ξερει περισσοτερα ας γραψει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    [quote]Originally posted by katerinaki
    δηλωνω κατι ελαχιστα εισοδηματα απο ενοικια στην εφορια! ευχαριστω για την απαντηση,αλλα που θα απευθυνθω για να μου πουνε ? [/quot

    καλησπέρα!

    εαν εχεις κάποια ασφάλεια απευθύνεσαι στα διοικητικά γραφεία της περιοχής που μένεις

    και ανάλογα το ποσοστο αναπηρίας ,

    δικαιούσε κάποιο επίδομα και παραπάνω άδεια ή άλλες ελαφρύνσεις ,

    π.χ μειωμένα εισητηρια , εκπτωση απο τον λογαριασμό του οτε,εισαγωγη στα πανεπιστημια και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα

    εαν δεν έχεις καθόλου ασφάλιστικο φορέα απευθύνεσαι στα γραφεια της νομαρχιας στο υγειονομικο-προνοια

    και εκει αρχίζεις τις διαδικασίες για έγγραφα, επιτροπες και τέτοια,

    χρειάζεται υπομονή και τρέξιμο.

    επίσης οι γνωματευση του γιατρου για την οποιαδήποτε ασθένεια

    πρέπει να ναι απο δημόσιο νοσοκομείο ΕΣΥ Ή ΙΚΑ

    στο google βρες κάποια σελιδα των ΑΜΕΑ και των συλλογων τους

    όπου έχουν καταχωρημένη την αντιστοιχη νομοθεσία

    ευχομαι υπομονή!!και επιμονή.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και ενωνω την παράθεση με την καταχώρηση....

    τυχαίο?

    δεν νομίζω!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Σαν ξωτικο που εισαι ,,,ξωτικα πραγματα κανεις!!!!!! <<<<<<<<>>>>&g t;>>>>>>>>>>>> >>>>>>>τελος παντων ,,,μπορει να ξεκινησει απο οπιαδηποτε κοινωνικη προνοια ,,(φανταζομαι αν ειχε ασφαλιστικο ταμειο θα το γνωριζε)))))))) .... τωρα θα μου πεις που ειναι η κοινωνικη προνοια ...........ε πληροφοριες στο 118 ογδοντα οκτω ειπαμε ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    Βρε παιδια με την ανεργεια που υπαρχει θα ηταν λουκουμι να περνα αυτο το επιδομα.

    Τη διαγνωση πρεπει να βγαλει ο ψυχιατρος για το 67%?
    Οσες φορες δουλευα εξαλου με το ζορι δουλεψα.Την μια ζαλιζομουνα την αλλη ξεχναγα την αλλη ενιωθα τρομερη κουραση.μου εινε δυσκολο να δουλεψω πλεον.:(

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    εγω ξερω που ειναι η προνοια γιατι περνω επιδομα παιδιου εκει επειδη ειμαι χορησμενη αλλα δεν ξερω αν μπορω να απευθηνθω εκει για το προβλημα μου.μπορει να εχω προβλημα π.χ να με βγαλουν ανικανη να φροντιζω τον γιο μου κλπ κλπ ενω τα καταφερνω μια χαρα εκει.
    με την δουλεια εχω προβλημα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    καλημερα αυρούλα!

    ο καρδιοπαθης μπαϊπασίτης με 67% αναπηρία είμαι σίγουρη ότι δεν μπορει κανείς να του στερήσει την επιμέλεια του παιδιού του,

    αν δεν πας απο κοντά να δεις τα πράγματα και τι εμπίπτει στην περιπτωσή σου

    κανείς έτσι χαριτολογώντας δεν μπορει να σου απαντησει.

    αν δεν είσαι σε κάποιο ασφαλιστικο ταμείο , απο την πρόνοια πρέπει να πάρεις τις απαντήσεις σου,

    και καλό θα ταν ο γιατρός πρίν γραψει την γνωμάτευση και πριν επισημοποιηθει ως δημόσιο έγγραφο να ενημερωθει για τους προβληματισμους σου απέναντι στον νομο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    ξερεις εχω να δω γιατρο κατι μηνες.χεχε.περνω τοσο μικρη δοση που το κουτι μου κραταει μισο χρονο περιπου.ο γιατρος θα με εχει ξεχασει πλεον αλλα θα ρωτησω την βελονιστρια μου π θα με αναλαβει απο αυριο.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •