ανθοίάματα μπαχ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55

    ανθοίάματα μπαχ

    Καλημέρα .Ηθελα να ρωτησω αν καποιοσ τα έχει δοκιμάσει κ αν εχουν άμεσο αποτέλεσμα.
    Κανω ψυχοθεραπεία και με εχει βοηθησει πολυ.
    Αλλα επειδη παντρευομαι σε λιγεσ μερεσ και παντα δυστυχως στο πισω μεροσ του μυαλου μου υπαρχει ο φοβοσ του πανικού ηθελα να ρωτησω τι θα μπορουσα να εχω για ωρα αναγκησ?
    Εχει δοκιμάσει καποιοσ τα ανθοϊάματα μπαχ?εχουν αποτέλεσμα ή ειναι σαν placebo?
    Τι αλλο υπάρχει για ώρα ανάγκησ??????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    διαβασε και εδω,



    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3616#pid79065


    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2477#pid46585

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Εμένα προσωπικά δεν με είχαν βοηθήσει. Με βοηθησε η ομοιοπαθητική πολύ!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55
    ευχαριστω krino.
    frei προσπαθησα να κανω μια φορα ομοιοπαθητικη αλλα δεν ενιωσα διαφορα. αν θεσ στειλε μηνυμα να μου πεισ τι εκανεσ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Placebo.Όπως και η ομοιοπαθητική(in my opinion).
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by tonia_dia
    Εχει δοκιμάσει καποιοσ τα ανθοϊάματα μπαχ?εχουν αποτέλεσμα ή ειναι σαν placebo?
    Τα είχα δοκιμάσει πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια, έτσι πειραματικά. Λίγη βελτίωση είχα δει, αλλά φυσικά μπορεί να οφειλόταν και στο ότι ήθελα να νιώσω καλύτερα.

    Στην περίπτωσή σου που θέλεις μια γρήγορη λύση, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις (π.χ. το rescue remedy, που είναι και το πιο γνωστό). Άλλωστε είναι πολύ αθώα, χωρίς παρενέργειες. Οπότε, και placebo να είναι, αν εσένα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, τον σκοπό σου θα τον έχεις πετύχει.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55
    το rescue το πηρα περισυ που εδωσα για διπλωμα κ δεν μου εκανε κατι..
    τωρα πηρα να δοκιμασω το rock rose .Αντε να δουμε ...
    Το θεμα ειναι οτι εχω ενα κολλημα με τα φαρμακα γενικότερα.Ολα τα <<ψυχοφάρμακα >.τα φοβαμαι απιστευτα ,αρρωσταινω κ μονο στην ιδεα. Φοβαμαι οτι μπορει να με κανουν χειρότερα..Επισησ τα ομοιοπαθητικα φοβαμαι οτι δεν εχουν ελεγχθει σωστα .Και τα ιαματα μπαχ η αληθεια ειναι οτι δεν πολυπιστευω οτι μπορουν να βοηθησουν αν και θα το θελα πολυ..
    Δηλαδη και να μπορει να βοηθησει ενα φαρμακο με την προκατάληψη που εχω εγω για αυτα που να δω βελτιωση?
    Απλα για εκτακτη αναγκη δλδ αν ειναι να παρω μονο ενα η δυο δεν τα φοβαμαι τοσο..
    ποιο μπορει να ειναι καταλληλον όμωσ????
    ασ ειναι και χημικο..

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    H αληθεια ειναι οτι κ εμενα δεν μου εκανε τιποτα το συγκεκριμενο, αν και δεν ημουν προκαταλειμενη.
    Τελευταια φορα που το πηρα μετα επαθα κανονικη κριση , οποτε σταματησα να ελπιζω και σ αυτο.
    Αν δοκιμαζες καμια βαλεριανα τις μερες πριν το γαμο;;;Ειναι φυτικη και δεν εχει παρενεργειες!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Και γιατί να μη νιώσεις στο πετσί σου το \'ο φόβος του τερματοφύλακα πριν απ\' το πέναλντυ\';... ... κάνε μια υπομονή, σκέψου μόνο ότι όλοι αυτοί οι νοματέοι μαζωμένοι, είναι κρίση πανικού από μόνοι τους ωρέ... ... τα ανθοϊάματα με έχουν βοηθήσει. Είναι στη φιλοσοφία μου γενικότερα, ό,τι προέρχεται απ\' τη φύση. Και η ομοιοπαθητική επίσης πολύ. Αρκεί να έχεις να κάνεις με ταλαντούχο γιατρό. Αν έχει ταλέντο στην ιατρική, δε θα αποτύχει στην ομοιοπαθητική. Εγώ ξαναβρήκα τον ίδιο μετά από 18 ολόκληρα χρόνια. Με είχε βοηθήσει στον καρκίνο μου πολύ.
    Παντρέψου μωρέ... τί σου ζητάνε;...

    :P

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55
    Originally posted by TheYellowLemonTree
    Και γιατί να μη νιώσεις στο πετσί σου το \'ο φόβος του τερματοφύλακα πριν απ\' το πέναλντυ\';... ... κάνε μια υπομονή, σκέψου μόνο ότι όλοι αυτοί οι νοματέοι μαζωμένοι, είναι κρίση πανικού από μόνοι τους ωρέ... ... τα ανθοϊάματα με έχουν βοηθήσει. Είναι στη φιλοσοφία μου γενικότερα, ό,τι προέρχεται απ\' τη φύση. Και η ομοιοπαθητική επίσης πολύ. Αρκεί να έχεις να κάνεις με ταλαντούχο γιατρό. Αν έχει ταλέντο στην ιατρική, δε θα αποτύχει στην ομοιοπαθητική. Εγώ ξαναβρήκα τον ίδιο μετά από 18 ολόκληρα χρόνια. Με είχε βοηθήσει στον καρκίνο μου πολύ.
    Παντρέψου μωρέ... τί σου ζητάνε;...
    :P
    να σαι καλα φιλε/η..
    απλα δεν εχω φτασει ακομα στο επιπεδο να μην φοβαμαι τουσ φοβου μου και το μυαλο κανει παιχνιδάκια...
    αλλα αυτο με τον τερματοφυλακα δεν το χα σκεφτει ποτε..
    ηταν ωραιο...
    Ομοιοπαθητικη ειχα δοκιμασει καποτε αλλα δεν ειχα εμπιστοσυνη στον ομοιοπαθητικο και σταματησα ισως ηθελε χρονο να δειξει αποτελεσματα.. μπορει να ξαναδοκιμασω..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •