τι ειναι εγωισμος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    τι ειναι εγωισμος?

    θα στελνα u2 στον πετραν επειδη εχει σπουδασει ψυχολογια να μ λυσει καποιες αποριες αλλα το βαζω θεμα εδω να μ πειτε τις αποψεις σας.
    εγωισμος και αγαπη συμβαδιζουν?αν καταπατισουμε τον εγωισμο μας ανεβαινουν οι αλλοι στο κεφαλι μας η οχι?υπαρχει ανθρωπος χωρις εγωισμο που να σκεφτεται μονο την ευτυχια του αλλου?ο εγωισμος ειναι η προστασια και η αμυνα μας απεναντι σε καταστασεις η κατι που υπαρχει μεσα μας και δεν αλλαζει?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    και εγω την εχω αυτην την απορια...εγωισμος και αγαπη συμβαδιζουν? Ποσο εγωιστικα μπορει να σκεφτεται καποιος και παραλληλα να νοιαζεται τον αλλον?αξιζει να εισαι διπλα σε καποιον εγωιστη εφοσον εσυ δεν εισαι η απλα θα καταστραφεις και εσυ σαν ανθρωπος εφοσον δεν εχεις εκτεταμενο αυτο το στοιχειο?Γιατι να υπαρχει αυτο το στοιχειο στον ανθρωπο (εκτος απο το οτι ειναι χαρακτηριστικο και αναγκη της κοινωνιας μας)? Μπορει καποιος να επιβιωσει με ελαχιστο σχεδον ανυπαρκτο εγωισμο?

    Ουφφφ, νομιζω ειναι αρκετες οι ερωτησεις γιατην αρχη...παω να διαβασω και αλλο ενα θεματακι και υστερα να κανω πραγματα για την ψυχη μου:)χιχι...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ πιστεύω άν σε μια σχέση ο άλλος δεν σου δίνει σημασία ή σου λέει πράγματα όπως είσαι ελεύθερη να βγαίνεις με όποιον θέλεις και δεν δείχνει ενδιαφέρον αυτό δεν είναι θέμα εγωισμού, αλλά διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου τον σουτάρεις κανονικά και τρέχει αυτός να ψάχνεται που έχασε τέτοια κοπέλα!!:P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Κοίτα σύμπτωση και ότι πρίν λίγο είχα αυτήν την συζήτηση

    Σε διάλογο με άλλο θέμα κατέληξα πως ο εγωισμός είναι ένα αγκάθι στην σχέση που απο την μιά κρατάει μακριά κάποιους εχθρούς αλλά απο την άλλη δεν αφήνει περιθώρια και να πλησιάσεις

    Είναι άμυνα και θέλει προσοχή όπως σαν να προσπαθούσες να κρατήσεις ένα τριαντάφυλλο

    Αν κόψεις τα αγκάθια θα είναι προσιτό σε φίλους αλλά και σε εχθρούς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κατ αρχην δεν νομιζω οτι ο εγωισμος ειναι ασπρο μαυρο, πχ η δεν εχω καθολου η εχω 100% εγωισμο κ δεν υπολογιζω καθολου τον αλλο.

    μπορει να συνυπαρχει κ εγωισμος απο τη μια, κ ενδιαφερον για τον αλλο (με μετρο κ τα δυο). επισης δε νομιζω οτι εχουμε μια σταθερη ποσοτητα εγωισμου ο καθενας μας μεσα του, αλλα οτι αναλογα την περισταση κ τις διαθεσεις μας αυξομειωνουμε τον εγωισμο μας.

    ανθρωπος με μηδενικο εγωισμο? ισως ο χριστος. δεν νομιζω να υπαρχει αλλος!

    αλλο πραγμα ο εγωισμος, αλλο η αγαπη. νομιζω οτι δεν παν πακετο.

    εγωισμος ειναι η αγαπη για τον εαυτο μας, η αγαπη για τον αλλο ειναι αλλο πραγμα, πρεπει να μπορει καποιος να βγαινει κ λιγο απο το εγω του για να μπορεσει να αγαπησει τον αλλο.

    περι εγωισμου πολλα εχει να πει η εκκλησια, που ουσιαστικα θετει τον εγωισμο ως μητρα καθε κακου. (κατ εμε δεν εχει κ αδικο)

    ναι, εγωισμος μπορει να ειναι απλα αμυνα να προστατευσουμε τον εαυτο μας, αλλα μπορει να ειναι κανονικοτατη επιθεση, πχ ο χιτλερ ολα αυτα απο αμυνα τα εκανε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    αλλο πραγμα ο εγωισμος, αλλο η αγαπη. νομιζω οτι δεν παν πακετο.

    εγωισμος ειναι η αγαπη για τον εαυτο μας, η αγαπη για τον αλλο ειναι αλλο πραγμα, πρεπει να μπορει καποιος να βγαινει κ λιγο απο το εγω του για να μπορεσει να αγαπησει τον αλλο.


    Έδω δεν είναι να μαι εγώ πάνω
    απο σένα & εσύ πάνω απο μένα
    Εδώ είναι να ναι ο καθένας μας
    Πάνω απο τον εαυτό του

    Γιάννης Ρίτσος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    οπ σορυ Lucifer που απο απροσεξία δεν φαίνεται το όνομά σου στο κείμενο που έγραψα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by lucifer
    κατ αρχην δεν νομιζω οτι ο εγωισμος ειναι ασπρο μαυρο, πχ η δεν εχω καθολου η εχω 100% εγωισμο κ δεν υπολογιζω καθολου τον αλλο.

    μπορει να συνυπαρχει κ εγωισμος απο τη μια, κ ενδιαφερον για τον αλλο (με μετρο κ τα δυο). επισης δε νομιζω οτι εχουμε μια σταθερη ποσοτητα εγωισμου ο καθενας μας μεσα του, αλλα οτι αναλογα την περισταση κ τις διαθεσεις μας αυξομειωνουμε τον εγωισμο μας.

    ανθρωπος με μηδενικο εγωισμο? ισως ο χριστος. δεν νομιζω να υπαρχει αλλος!

    αλλο πραγμα ο εγωισμος, αλλο η αγαπη. νομιζω οτι δεν παν πακετο.

    εγωισμος ειναι η αγαπη για τον εαυτο μας, η αγαπη για τον αλλο ειναι αλλο πραγμα, πρεπει να μπορει καποιος να βγαινει κ λιγο απο το εγω του για να μπορεσει να αγαπησει τον αλλο.

    περι εγωισμου πολλα εχει να πει η εκκλησια, που ουσιαστικα θετει τον εγωισμο ως μητρα καθε κακου. (κατ εμε δεν εχει κ αδικο)


    Ναι νομίζω ότι αυτό είναι σωστό. Επίσης δεν νομίζω ότι κάθε \"αγάπη\" είναι χωρίς \"εγωισμό\" . Η \"αγάπη\" ειναι ένας πολύ αφηρημένος όρος που μπορεί να περιγράψει πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους (π.χ. η αγάπη μου για το αυτοκίνητο μου!). Νομίζω ότι η \"αγάπη\" είναι μια σύνθετη κατάσταση που \"κατασκευάζεται\" στο μυαλό του ανθρώπου ανάλογα με την προσωπικότητα του και την περίσταση. Π.χ. ένα άτομο μπορεί πραγματικά να \"αγαπάει\" (ερωτικά) ένα άλλο. Μπορεί να το νιώθει πραγματικά αυτό και όμως τα κίνητρα του που είχαν οδηγήσει σε αυτή την \"αγάπη\" να υπήρχαν γιατί φοβόταν να μην μείνει μόνος του. Κι όμως αυτός ο φόβος για την μοναξιά μπορεί να οδήγησε μαι πραγματική ποιοτικά ερωτική αγάπη γι αυτόν.

    Άλλο πράγμα η \"ανιδιοτελής αγάπη\" (αλτρουιστική αγάπη) δηλαδή το να αγαπάς χωρίς να περιμένεις αντάλαγμα. Αυτό έχει να κάνει με το πόσο αλτρουιστικές τάσεις έχει κάθε άνθρωπος και συνήθως εκφράζεται σε όλους τους τομείς (π.χ. σε βοήθεια φίλου κλπ.) όχι μόνο στην ερωτική αγάπη.


    Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα που έχει να κάνει τόσο και με την ψυχολογία όσο και με την φιλοσοφία. Δεν υπάρχει στανταρ απάντηση (τουλάχιστον ακόμα) σε αυτά τα πράγματα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι κάτι κακό ο εγωισμός γιατί όπως έχω πει εμείς είμαστε ο εαυτός μας, τα θέλω μας, τα γούστα μας κτλ. Ίσως αν υπερβεί κάποια όρια μόνο. Δλδ η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Όσο για το Χίτλερ, αυτός είχε ιμπεριαλιστικές βλέψεις και όχι εγωιστικές. Και όσο γι\'αυτό που λέει το Ολγάκι, να ρίχνουμε τον εγωισμό μας για την αγάπη μας, αυτό είναι αξιοπρέπεια νομίζω αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Να απαντήσω και στις ερωτήσεις, εγωισμός και αγάπη μπορούν να συμβαδίσουν αλλά είναι δύσκολο. Πως αλλιώς όμως μπορεί να γίνει; Άμα τα δώσεις όλα για τον άλλον, μπορεί να σε πατήσει κάτω. Δεν ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος που ρίχνει τον εγωισμό του τελείως για την ευτυχία του άλλου, για να ρίξει όμως τον άλλον επειδή είναι ερωτευμένος υπάρχει. Όσο για την τελευταία ερώτηση, πιστεύω και τα δύο ισχύουν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •