απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    έχεις δίκιο claire. Ηδη νιωθω καλύτερα (επίσης βοηθάει το γεγονός ότι έχω επικεντρωθει στο να αναρώσω από την επέμβαση και δεν εστιάζω σε ψυχοσωματικά). Η ζαλάδα πάει και έρχεται αλλα βοηθαει πολύ αυτό που λες...οτι ξέρω που οφείλεται και ότι κάποτε θα περασει...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Μου αρέσει να λέω αλήθειες και φυσικά αυτό θα κάνω πάντα άσχετα εάν είναι ευχάριστο αυτό που λέω η όχι…
    Όταν εγώ έκοψα τα entact είχα όλα αυτά που σας έγραψα σε προηγούμενο ποστ.
    Ήταν έντονο το αίσθημα της απότομης διακοπής.
    Δεν ξέρω πόσο ελαφριά φάρμακα είναι στον δικό μου οργανισμό πάντως έδειξαν τα δόντια τους όταν τα σταμάτησα σχετικά απότομα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σιδερένια Fleur!
    Eλπίζω να νιώθεις καλύτερα.Δε θα διαρκέσουν πολύ τα συμπτώματα από την απόσυρση.Όντως θέλει ένα διάστημα ο οργανισμός να συνηθίσει στα νέα δεδομένα,οι απότομες διακοπές αρκετών αντικαταθλιπτικών δημιουργούν ζαλάδες και συμπτώματα άλλα όπως αυτά που περιέγραψες.Αλλά τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εξαρτησιογόνα φάρμακα,απλά ο εγκέφαλος πρέπει να συνηθίσει σε νέες καταστάσεις,θέλει κι αυτός ο δόλιος το χρόνο του,λολ.
    Άντε,περαστικούλια σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Ευχαριστώ πολύ! Ναι πραγματι νιώθω καλύτερα ήδη. (εκλεισε σήμερα μια εβδομάδα που δεν παιρνω τα χάπια). Νιώθω και ψυχολογικά καλύτερα (βεβαια θα μου πείτε αυτό θα φανεί αργότερα) αλλά το παλεύουμε...άλλωστε το μυαλό μου, μου απεδειξε ότι μπορεί να κάνει πολλά ας το στρέψω προς τη θετική πλευρά λοιπόν...
    Να έχετε όλοι ένα καλό κυριακάτικο βράδυ και μια πολύ καλή εβδομάδα.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Ευχαριστώ πολύ! Ναι πραγματι νιώθω καλύτερα ήδη. (εκλεισε σήμερα μια εβδομάδα που δεν παιρνω τα χάπια). Νιώθω και ψυχολογικά καλύτερα (βεβαια θα μου πείτε αυτό θα φανεί αργότερα) αλλά το παλεύουμε...άλλωστε το μυαλό μου, μου απεδειξε ότι μπορεί να κάνει πολλά ας το στρέψω προς τη θετική πλευρά λοιπόν...
    Να έχετε όλοι ένα καλό κυριακάτικο βράδυ και μια πολύ καλή εβδομάδα.
    Παιρνω κ εγω ladose δυο μηνες+ για κρισεις πανικου κ επειδη πηρα 4 κιλα, θελω να το κοψω.Επαιρνα 1 των 20mg κ τωρα παιρνω μισο μερα παρα μερα, καθε απογευμα εχω ταση για εμετο, στομαχοπονο, αδυναμια.Κ κανω καταθλιπτικες σκεψεις.Το προβλημα ειναι οτι εχω να παραδωσω εργασια εξαμηνου κ δεν μπορω να διαβασω.Λετε να οφειλεται στη διακοπη του ladose ολο αυτο?Σας ευχαριστω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Εκοψα εφεξορ απότομα μετα απο 3 χρονια χρήσης...ενα θα πω..ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΧΑΡΟ !!!για 15 μερες σπασμοί, χεστηκα πανω μ, αγχος ανησυχια ξηροστομια..εκανα μπανιο κ ουρλιαζα, βογγητά, κατάθλιψη, φρικη, φουντωματα, διακοπη ορεξης κ ολη την ώρα μιλαγα με τον γιατρο στο βαιμπερ...υπνος 2 ώρες για 15 μερες..οκ..Δεν έχω ξανανιώσει ετσι ποτε..ηταν οτι χειροτερο μου συνέβει στην ζωη μ.
    Μετά τις 15 μερες έφυγαν τα πολλα κ έμεινε μόνο το αγχος σε 1 μηνα ειχα ξεκινησει ζολοφτ κ σταδιακα συνηλθα...τωρα ειμαι καλα δόξα τω θεώ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Όταν λέω Χεστηκα πανω μ το εννοω..κυριολεκτικά.. μου έφυγαν από σπασμους που είχα ξαπλωμένη στο κρεβάτι.. μη το περασει ανθρωπος..βρέθηκα στον ερυθρό σταυρό με όρο στεντον μια ολόκληρη μερα, στο νευρολογικό..εκανα επιληπτικους σπασμους Κ δεν υπερβάλλω..αλλα αυτο συμβαινει σε απότομη διακοπή εφεξορ..για τα αλλα δε ξερω να σου πω..βρες κάτι εναλλακτικό πχ ομοιοπαθητική, βελονισμό, ανθοιαματα Μπαχ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα toallomiso, η απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών μπορεί να προκαλέσει πολλά συμπτώματα, γενικά όσο πιο σταδιακή διακοπή γίνετε τόσο λιγότερη πιθανότητα να υπάρχουν συμπτώματα, φτιάξε με το γιατρό σου ένα χρονοδιάγραμμα διακοπής.

    Για κάποιους είναι πιο δύσκολο να τα διακόψουν και χρειάζονται πιο σταδιακά. Αυτή η διαδικασία καλό είναι να είναι γνωστή σε αυτούς που ξεκινούν και παίρνουν έστω και για λίγους μήνες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Το Ladose δεν δημιουργεί εξάρτηση, ωστόσο μπορεί να έχετε κάποια συμπτώματα στέρησης σε περίπτωση απότομης διακοπής του (όπως ίλιγγο, αϋπνία, άγχος) για αυτό θα πρέπει να μειωθεί σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •