Σταμάτημα καπνίσματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Σταμάτημα καπνίσματος

    έχετε κάποια μέθοδο να προτείνεται για σταμάτημα του καπνίσματος, όταν το κάπνισμα είναι σαν φυγή από το άγχος και την μελαγχολία αλλά τείνει να εξελιχθεί σε εξάρτηση;
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σε μένα δεν τείνει,είναι.Και δεν είμαι η κατάλληλη να σου δώσω καμία συμβουλή.Ο αδερφός μου που το έκοψε πάντως,το έκανε με χρήση τσιχλών nicorette,εξαφάνισε τασάκια από εργασιακό χώρο και σπίτι,απαγόρευε σε άλλους να καπνίζουν μπροστά του(λολ),λαστιχάκια και κομπολόγια για να απασχολούνται τα χέρια.Αν πίνεις καφέ,για ένα διάστημα στερήσου τον,γενικά ό,τι έχεις συνδέσει με το τσιγάρο θα βοήθαγε να το σταματήσεις προσωρινά μέχρι να απεξαρτηθείς(πχ καπνίζεις με ποτό,θα σε βάζει σε πειρασμό όταν θα πίνεις,κάπως έτσι).Το απολαμβάνω το ρημάδι,αυτό είναι το θέμα,παρόλο που γνωρίζω τις συνέπειές του.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Καλημέρα. Ένας καλός οδηγός για να κόψεις το κάπνισμα είναι το βιβλίο του Allen Carr \"Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα\".

    Mπορεί κάποια σημεία να φαίνονται αμερικανιές αλλά εμένα και μια γνωστή μας βοήθησε να το κόψουμε. Αν και ο συγγραφέας δεν είναι γιατρός ή κάτι τέτοιο παραθέτει την προσωπική του εμπειρία και έχει βοηθήσει πάρα πολλούς.

    Είναι και σχετικά ευχάριστο στην ανάγνωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    βρίσκεις κάτι άλλο λιγότερο βλαβερό για να ξεφεύγεις από το άγχος και την μελαγχολία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Coral
    Καλημέρα. Ένας καλός οδηγός για να κόψεις το κάπνισμα είναι το βιβλίο του Allen Carr \"Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα\".

    Mπορεί κάποια σημεία να φαίνονται αμερικανιές αλλά εμένα και μια γνωστή μας βοήθησε να το κόψουμε. Αν και ο συγγραφέας δεν είναι γιατρός ή κάτι τέτοιο παραθέτει την προσωπική του εμπειρία και έχει βοηθήσει πάρα πολλούς.

    Είναι και σχετικά ευχάριστο στην ανάγνωση.
    Κι εγώ διάβασα αυτό το βιβλίο και δεν ξανακάπνισα εδώ και έξι χρόνια. Όπως και κάποιοι άλλοι που γνωρίζω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    εγω παλι πριν το κοψω εκανα με το ρολοι 10 τσιγαρα τη μερα 1 ανα μιαμιση ωρα για λιγο καιρο και μετα μαχαιρι το κοψα για ενα χρονο βελτιωθηκε το αγχοσ και μετα το ξαναρχισα γιατι μου ρθαν τα χειροτερα συμβουλη οταν θα εισαι για να το κοψεισ μην κανεισ τσιγαρο και πεισ θα κανω μονο ενα το ενα θα φερει το αλλο και μετα τα ιδια παλι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2

    ηλεκτρονικό τσιγάρο

    Η ψυχολογική απεξαρτηση ειναι το σημαντικοτερο.πολλα έχουν ακουστεί για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.Όλο και πιο πολλές μελέτες σε εξωτερικο και εσωτερικό αποδεικνυουν την ασφαλή χρηση του σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.Σίγουρα είναι μία μεθοδος που βοήθησε πολλούς.Διαβάστε μια σύγκριση ηλεκτρονικου με κανονικου τσιγάρου...



    http://jantyshop.blogspot.gr/
    ..

    http://www.youtube.com/watch?v=GYKMEFWUTLY&feature=plcp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •