αρρυθμίες - αγχος??? - Page 116
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 116 of 132 FirstFirst ... 1666106114115116117118126 ... LastLast
Results 1,726 to 1,740 of 1973
  1. #1726
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Εδώ, εννοείται ΔΕΝ δίνουμε επαγγελματικές γνωματεύσεις. Αυτό είναι αποκλειστικό καθήκον κ προνόμιο των γιατρών. Όμως αυτό που λες με την ζαλάδα-κ από την στιγμή που έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις- μου κάνει περισσότερο για ψυχοσωματικό λόγω άγχους. Και η ζαλάδα που νιώθεις , είναι ένα από τα κλασικά συμπτώματα των κρίσεων πανικού.

  2. #1727
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Jordan1973 View Post
    Εδώ, εννοείται ΔΕΝ δίνουμε επαγγελματικές γνωματεύσεις. Αυτό είναι αποκλειστικό καθήκον κ προνόμιο των γιατρών. Όμως αυτό που λες με την ζαλάδα-κ από την στιγμή που έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις- μου κάνει περισσότερο για ψυχοσωματικό λόγω άγχους. Και η ζαλάδα που νιώθεις , είναι ένα από τα κλασικά συμπτώματα των κρίσεων πανικού.
    Το ξέρω ότι δεν δίνετε επαγγελματικές γνωματευσεις και συμπεράσματα απλώς ρωταω και λέω τα προβλήματα μου στην περίπτωση που κάποιος άλλος με τα ίδια προβλήματα και συμπτώματα γνωρίζει τι είναι επειδή του τα είπε γιατρός. Ο μόνος λόγος που μπήκα και γράφω σε αυτό το φόρουμ είναι για να μην πηγαίνω συνέχεια στον καρδιολόγο να με καθησυχαζει. Το ξέρω ότι κάθε πρόβλημα είναι ξεχωριστό για τον καθένα αλλά από την στιγμή που δεν έχω κάποια δομική καρδιοπάθεια η οτιδήποτε άλλο όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα λογικά θα μπορεί να μου πει την γνώμη του. Βέβαια φυσικά και θα πάρω και τη γνώμη του γιατρού μου αλλά και η γνώμη άλλων "πασχοντων' θα μπορούσε να με βοηθήσει κάλλιστα(ψυχολογικά). Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά αυτή η ζαλάδα που έχω δεν νομίζω να είναι από κρίση πανικού γιατί δεν νιώθω όπως όταν έχω κρίση πανικού. Όταν έχω κρίση νιώθω σαν να είμαι έξω από το σώμα μου τουλάχιστον όταν είναι έντονη ενώ σε μερικές έκτακτες και όχι πολύ σπάνια νιώθω μόνο το αίσθημα ζαλάδας αν και δεν είναι τόσο έντονη που να πέσω κάτω και να χάσω τις αισθήσεις μου. Και συνήθως συνοδεύεται από υπνηλία .

  3. #1728
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Λοιπόν αυτό με τη ζαλάδα. Το παθαινουμε οι περισσότεροι νομίζω λίγο από την έκτακτη ειδικά αν είναι δυνατή λίγο από την ανησυχία π ακολουθείς μετά... Όντως αν δομικά η καρδιά είναι οκ κ αν οι έκτακτες είναι καλοήθεις.... Είναι πιο ευκολα διαχειρίσιμο

  4. #1729
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Παρούσα μετά από έντονη αρρυθμία μου συμβαίνει και εμένα. Εκει είναι που τα κάνω πάνω μου. Όταν δηλαδή νιώθω αυτό το αίσθημα της ζαλης που σε καμία περίπτωση δεν είναι κρίση πανικού

  5. #1730
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Παρούσα μετά από έντονη αρρυθμία μου συμβαίνει και εμένα. Εκει είναι που τα κάνω πάνω μου. Όταν δηλαδή νιώθω αυτό το αίσθημα της ζαλης που σε καμία περίπτωση δεν είναι κρίση πανικού
    ΖΜΕ πραγματικά δεν θα μπορούσα να ταυτιστώ περισσότερο μαζί σου

  6. #1731
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Gergod12 View Post
    ΖΜΕ πραγματικά δεν θα μπορούσα να ταυτιστώ περισσότερο μαζί σου
    Από τη μια χαίρομαι που δεν είμαι μόνη.. Από την άλλη λυπάμαι πολύ που τόσος κόσμος υποφέρει

  7. #1732
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Από τη μια χαίρομαι που δεν είμαι μόνη.. Από την άλλη λυπάμαι πολύ που τόσος κόσμος υποφέρει
    Πραγματικά και εγώ λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αφού ο καρδιολόγος μας, μας έχει διαβεβαιώσει όλους εδώ μέσα από ότι βλέπω ότι δεν έχουμε κάτι, εμείς δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε και πάντα σκεφτόμαστε το χειρότερο σεναριο.

  8. #1733
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Gergod12 View Post
    Πραγματικά και εγώ λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αφού ο καρδιολόγος μας, μας έχει διαβεβαιώσει όλους εδώ μέσα από ότι βλέπω ότι δεν έχουμε κάτι, εμείς δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε και πάντα σκεφτόμαστε το χειρότερο σεναριο.
    Κοίτα είσαι δεν είσαι αγχώδης δεν υπάρχει περίπτωση να νοιώσεις την καρδιά να βγαίνει εκτός ρυθμού και να μην τρελαίνεσαι. Είναι απόλυτα φυσιολογικό παιδιά μην τρελαθούμε!

  9. #1734
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    gergod και εγω απο εκείνη την ηλικία που έχεις εσύ τωρα, ταλαιπωρουμαι. Είσαι πολύ μικρός για να σκέφτεσαι οτι κάτι θα πάθεις. ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πάθεις. Εγω έφτασα 46 κ τελικά δεν έπαθα τίποτα!! ....Αυτό που έπαθα ....είναι ότι σκεφτόμουν συνεχώς, τι και μπορεί να πάθω!

  10. #1735
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Jordan1973 View Post
    gergod και εγω απο εκείνη την ηλικία που έχεις εσύ τωρα, ταλαιπωρουμαι. Είσαι πολύ μικρός για να σκέφτεσαι οτι κάτι θα πάθεις. ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πάθεις. Εγω έφτασα 46 κ τελικά δεν έπαθα τίποτα!! ....Αυτό που έπαθα ....είναι ότι σκεφτόμουν συνεχώς, τι και μπορεί να πάθω!
    Το ξέρω ότι δεν θα πάθω τίποτα και μερικές φορές νιώθω πολύ καλύτερα. Αλλά υπάρχουν φορές που μια έκτακτη να συμβεί ξαναπεφτω ψυχολογικά και γίνομαι χάλια. Θέλω συνέχεια να διαβεβαιωνομαι ότι δεν έχω τίποτα. Να φανταστείς είχα πάει στον καρδιολόγο πριν οκτώ μήνες επειδή είχα έκτακτες, και αφού μου έκανε όλες τις εξετάσεις και δεν βρήκε τίποτα για λίγο καιρό ήμουν μια χαρά και τώρα πάλι μαύρα χάλια. Και συνεχώς σκέφτομαι ότι κάτι δεν θα έχει βρει στο καρδιογράφημα και πρέπει να ξαναπάω και γενικά ένας φαύλος κύκλος είναι όλα. Και πραγματικά δεν το μπορώ άλλο και ευτυχώς έχω βοηθηθεί με αυτό το φόρουμ και από εσας και μου δίνετε θάρρος να το ξεπεράσω κάποια στιγμή στο ΜΑΚΡΙΝΟ μέλλον. Ευχαριστώ

  11. #1736
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κάπως έτσι παθαμε όλοι μια επιβεβαίωση θελαμε από το γιατρό... Μέχρι π έρχεται μια στιγμή π λες τέλος... Κ εκει το μυαλό ηρεμει κ μετα ηρεμει κ το σώμα.. Μια καλή έκτακτη είναι αρκετό να σ χαλάσει τη μέρα πολλες καλες έκτακτες σε μια μερΑ είναι αρκετό να σ χαλάσουν τη ζωή Για λίγο καιρό.. Να σκέφτεσαι ότι δε παθαίνεις τπτ εγώ σκεφτόμουν η έκτακτη είναι ο χτυπος π νιώθω μετά το κενό άρα στην ουσία το κενό δε το νιώθω άρα δε ξαπλωθηκα άρα πέρασε.. Βρες ένα τρόπο να το εκλογικεψεις στο μυαλό σ.. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

  12. #1737
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Κάπως έτσι παθαμε όλοι μια επιβεβαίωση θελαμε από το γιατρό... Μέχρι π έρχεται μια στιγμή π λες τέλος... Κ εκει το μυαλό ηρεμει κ μετα ηρεμει κ το σώμα.. Μια καλή έκτακτη είναι αρκετό να σ χαλάσει τη μέρα πολλες καλες έκτακτες σε μια μερΑ είναι αρκετό να σ χαλάσουν τη ζωή Για λίγο καιρό.. Να σκέφτεσαι ότι δε παθαίνεις τπτ εγώ σκεφτόμουν η έκτακτη είναι ο χτυπος π νιώθω μετά το κενό άρα στην ουσία το κενό δε το νιώθω άρα δε ξαπλωθηκα άρα πέρασε.. Βρες ένα τρόπο να το εκλογικεψεις στο μυαλό σ.. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
    Και μόνο το όνομα σου με ηρεμεί κάπως και μου δίνει θάρρος. Απλώς τώρα τελευταία από το πολύ άγχος πετάγομαι στον ύπνο μου. Μόλις πάω να κοιμηθώ ξυπνάω απότομα. Και μετά με πιάνει ταχυκαρδία και αναπνευστική αρρυθμία(νομίζω λέγεται έτσι, είναι όταν αναπνέω οι παλμοί αυξάνονται και όταν εκπνέω μειώνονται)και για κάποιο λόγο μου έχει καρφωθεί η ιδέα μην πάθω τίποτα στον ύπνο μου. Δεν το μπορώ άλλο το άγχος.

  13. #1738
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Όπως το είπες από το πολυ άγχος εγώ από το πολυ άγχος με έπιαναν φτερουγίσματα κ μόνο π ανεπνεα κοιμόμουν κ μόλις άνοιγα τα μάτια μ σε δυο δευτερόλεπτα είχα το πρώτο φτερουγισμα κ μετα με έπιανε ταχυπαλμία με λαχανιασμα ξυπνουσα απλά με άγχος κ πανικο δε τονκαταλάβαινα γτ απλά είχα πανικο με το καιρό όλα ηρέμησαν.. Άλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι απλά πτισπαθησρ να ηρεμήσεις λίγο το μυαλό σ για να ηρεμήσει το σώμα σ

  14. #1739
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Όπως το είπες από το πολυ άγχος εγώ από το πολυ άγχος με έπιαναν φτερουγίσματα κ μόνο π ανεπνεα κοιμόμουν κ μόλις άνοιγα τα μάτια μ σε δυο δευτερόλεπτα είχα το πρώτο φτερουγισμα κ μετα με έπιανε ταχυπαλμία με λαχανιασμα ξυπνουσα απλά με άγχος κ πανικο δε τονκαταλάβαινα γτ απλά είχα πανικο με το καιρό όλα ηρέμησαν.. Άλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι απλά πτισπαθησρ να ηρεμήσεις λίγο το μυαλό σ για να ηρεμήσει το σώμα σ
    Και εγώ ακριβως το ίδιο. Να φανταστείς έβαζα το χέρι στην καρδιά για να δω πως κτυπαει και ένιωθα έναν Ρυθμό ότι ναναι. Και μόλις λαγοκοιμομουν ΜΠΑΜ μια έκτακτη και πανικός. Και συνήθως ένιωθα και στο στομάχι μου με δενετε κόμπος συνέχεια μετά την έκτακτη. Και απλώς εγώ όταν αναπνέω η καρδιά μου κτυπα γρήγορα και όταν εκπνέω χάνει παλμούς και μετά όταν ξανά αναπνέω ένας δυνατός χτυπος. Νομίζω είναι αναπνευστική αρρυθμια αλλά δεν ξέρω.

  15. #1740
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Αν και δεν συμβαίνει συνέχεια αυτό. Μόνο όταν χαλαρώνω μερικές φορές με πιανει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •