αρρυθμίες - αγχος??? - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 132 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 151 to 165 of 1973
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    και οι νευροπονοι και οι εκτακτες που με βασανιζαν χρονια και πηρα μεχρι χαπια για την αρρυθμια σταματησαν, οταν βεβαιωθηκα οτι δεν υποφερω απο καρδια.το οτι ειχα και φυσημα αυτο με εκανε ακομη περισσοτερο να τρομοκρατουμαι.
    την πρωτη συστολη την ειχα στην πεμπτη δημοτικου και οντως ειχε γινει κατι που με πληγωσε πολυ.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Για φαντασου panospeggy να τις εχεις καθε μερα.....ΤΟ μαρτυριο!!!!γιωτα2,ποσα χρονια τις ειχες?Τις καταλαβαινες καθε μερα η που & που?

  3. #153
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Για φαντασου panospeggy να τις εχεις καθε μερα.....ΤΟ μαρτυριο!!!!γιωτα2,ποσα χρονια τις ειχες?Τις καταλαβαινες καθε μερα η που & που?
    Έχεις τέτοιες αρρυθμίες που είναι σαν να σου τραντάζουν τον θώρακα? Χθες το ενιωσα πολύ έντονα αυτό, στις έχουν εντοπίσει?
    Γιατί εμένα επειδή δεν μου τις έχουν βρει καλά καλά δεν με πιστεύουν.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Πως γινεται να εχεις & να μην τις βλεπουν?Εχεις βαλει holder?

  5. #155
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Πως γινεται να εχεις & να μην τις βλεπουν?Εχεις βαλει holder?
    Δυτυχώς και τις 2 φορές οέαλα χόλντε δεν έτυχε να κάνω καμία έκτακτη για να μου πουν από που προέρχεται.
    Και έχω οικονομικό πρόβλημα για να βάλω και 3η φορά καταλαβαινεις.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ναι,καταλαβαινω!Αλλα αφου δεν ειχες & τις δυο φορες σημαινει οτι εχεις που & που!Ειναι τρομακτικο αλλα σκεψου οτι δεν τις εχεις καθε μερα & κατι ειναι & αυτο!

  7. #157
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Ναι,καταλαβαινω!Αλλα αφου δεν ειχες & τις δυο φορες σημαινει οτι εχεις που & που!Ειναι τρομακτικο αλλα σκεψου οτι δεν τις εχεις καθε μερα & κατι ειναι & αυτο!
    Ναί είναι πολύ τρομακτικό και πραγματικά όσο δεν μου τις βρίσκουν τόσο ποιο πολύ αγχώνομαι. Τι άλλο πρέπει να κάνω ποιά, μέχρι και ηλεκτροφυσικό έλεγχο έχω σκεφτεί να κάνω.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Τι σου ειπε ο γιατρος?Σιγουρα ειναι αρρυθμια?

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ηταν περιοδοι που η μια συστολη διαδεχονταν την αλλη..πολλες φορες πεταγομουν ορθια να δω αν ζω.ειναι οντως τρομακτικο πολλες φορες, γιατι υπαρχουν αλλες με μεγαλη ενταση και αλλες μικροτερες.
    ηταν να μην αρχισουν και τις περισσοτερες φορες το παθαινα μετα απο μεγαλο στρες οταν δηλαδη ηρεμουσαν τα πραγματα.
    και εγω στην αρχη εκανα ενα σωρο καρδιογραφηματα και τριπλεξ αλλα δεν τυχαινε να στην διαρκεια της εξετασης να παθω,μεχρι που εκανα το τεστ κοπωσεως και αργοτερα χολντερ ρυθμου οπου κατεγραψε πολλες.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Γιώτα ακριβώς αυτέ που διαδέχονται η μια την άλλη εχω κι εγώ πολλές φορές τις μεμονομένες δεν τις πολυφοβάμαι αλλά αυτές τις αλλεπάληλες ειναι που με τρομάζουν και όσο και αν με διαβεβαιωνουν οτι δεν είναι τίποτα δεν μπορώ να τις ξεπεράσω. Χολτερ δεν έχω κάνει αλλά τις έχουμε δει σε καρδιογράφημα και σε τεστ κοπώσεως και μαλιστα οταν ξεκίνησα το τεστ κοπώσεως είχα εκτακτες και όταν προχώρξσα το τέστ και άρχισα να τρέχω σταμάτησαν και ξαναάρχισαν οταν τελίωσα το τέστ. για μένα το πιο τρομακτικό απ όλα ειναι κάποιες αρρυθμίες που νιώθω την καρδιά μου να σπαρταράει και σαν να είναι ένα ξένο σώμα μέσα μου. και κρατάνε 5-10 δλπτ και τότε είναι που με πιάνει ο πανικός γιατί νομίζω οτι δεν θα επανέλθω...... φανταστείτε να το έχετε αυτό από 18 χρονών τώρα ειμαι 41 μας κάνει 23 χρόνια δηλαδή πιο πολλά χρονια ζώ μ αυτό παρά χωρις......:(

  11. #161
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Τι σου ειπε ο γιατρος?Σιγουρα ειναι αρρυθμια?
    Ναί γιατί τυχαίνει να την έχω νιώσει και όταν ψιλαφήζω τον σφυγμό μου. Αυτό το διπλό χτύπο και μετά την παύση που ακολουθεί. Και είναι όντως πολύ τρομακτικό.
    Ο γιατρός μου έχει πει το κλασικό να μην αγχώνομαι και αν χρειαστεί να παίρνω κανένα ηρεμιστικό.
    Έπαιρνα επί 7 μήνες lexotanil 3mg δοση καθημερινά αλλά τις τελευταίες 10 μέρες τα σταμάτησα τελείως.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Τι κακο ομως & αυτο,να σου λενε οτι δεν θα παθεις κατι & εσυ εκει.....να μην ξεκολλας!!Οταν ομως η καρδια(οχι το νυχι η το δαχτυλο!)σπαρταραει μεσα σου τι να κανεις???Πως να ξεκολλησεις???Εμενα μου φαινεται ενας γολγοθας ολο αυτο που ζω με τις τρισκαταρατες(!)εδω & εναμιση χρονο,φανταζομαι ομως τον Niko,τι εχει τραβηξει τοοοσα χρονια,τρομερο!!!!

  13. #163
    Nicos70,

    Διαβασα λίγο τα μηνυματα σου, τουλαχιστον τα αρχικά και ένα δυοπιο πάνω.
    Μήπως το προβλημα σου είναι καθαρά ψυχολογικό; αφού λες τα καρδιογραφήματα και οι εξετάσεις δεν εδειξαν τιποτα!! σου συμβαίνουν οι αρρυθμιες, αν καταλαβα σωστά, καποιες στιγμες όπου έχεις έντονο άγχος στο οποιο μπορεί να εμπεριέχεται και η σκεψη «έχω αρρυθμίες», νοιωθεις ταχυπαλμία και αυτό σε κανει να πιστευεις ότι έχεις αρρυθμίες, γεγονός που δεν σου απέδειξε ο πλεον αξιοπιστος τροπος απόδειξης, οι ιατρικες εξετάσεις.

    Μήπως είναι κάτι που τελικά υπάρχει μόνο στη φαντασία σου, στη σκέψη και άρα εκεί θα πρέπει να πας να επικντρωθείς να το νικήσεις; Γι αυτό κατάλαβα, για να νικήσεις αυτή τη νοσηρή σκέψη παίρνεις και τα φαρμακα που γραφεις πιο πάνω, δηλαδή φαρμακα όχι για την καρδιά αλλά για αυτό που σου προκαλεί τη σκεψη για την καρδιά. Μήπως από την άλλη όλος αυτός ο αυτογολγοθάς σε έχει στερήσει από τις ομορφες στιγμές της ζωής και σε έχει κλεισει στον εαυτό σου μακριά από τους άλλους;

    Καιρός να ξεκινήσεις δηλά δηλά να επικεντρώνεις τη σκέψη σου αλλού, στο τι πρεπει επιτελους να κανεις για να βελτιώσεις τη ζωή σου, να κανεις οικογενεια , να δημιουργησεις επαγγελματικά κλπ. Είσαι πάνω από 40, δεν παει άλλο, ξεκίνα να κανεις τη ζωή σου, φύγε από τη νοσηρή φαντασία είτε με δική σου προσπάθεια είτε με τη βοήθεια ψυχολόγου.
    γιάννης

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γιαννη,κι εμενα μου φαινεται παραξενο οταν διαβαζω οτι ο γιατρος δεν τις εντοπισε αλλα για να καταλαβαινουν φτερουγισμα,ειναι αρρυθμιες!Δεν κανει φτερουγισμα η ταχυπαλμια & για να μην τις εντοπιζει ο γιατρος παει να πει οτι δεν τις εχει συνεχεια αλλα που & που γιατι αλλιως θα τις εβλεπε αμεσως(οπως εμενα!).

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Γιάννη
    Αυτό που γράφεις πιο πάνω το έχω ξεκινήσει από το Νοέμβριο. Βλέπω ψυχολόγο , έχω οικογένεια και ο λόγος που ξεκίνησα τις συνεδρίες είναι γιατί είδα οτι μαζί με μένα υπέφεραν και αυτοί. Συμπερασματικά να σας πω οτι αυτό που έχω πετύχει μέχρι σήμερα είναι να μην πανικοβάλλομαι (όσο είναι δυνατόν) όταν συμβαίνουν και να είμαι σε γενικές γραμμές πιο ήρεμος. Βέβαια αυτό που λες με τη σκέψη είναι πλέον γεγονός δηλαδή κάθε μέρα σκέφτομαι την αρρυθμία ακόμα και όταν δεν έχω τις σκέφτομαι. Βέβαια όσο κι αν ακουστεί παράλογο δεν φοβάμαι μην πεθάνω αλλά να μην βασανιστώ έχει στιγμές πού όταν έχω αρρυθμία σκέφτομαι αν είναι να τελειώνομαι Θεέ μου κάντε γρήγορα και σταμάτα να με ταλαιπωρείς. Τώρα γράφω τις πιο τραβηγμένες φάσεις που έχω περάσει. Με την ψυχολόγο μου αυτό τον καιρό προσπαθώ να καταπνίξω τη φοβία που με κρατάει μακριά από δραστηριότητες όπως είναι το γυμναστήριο. Ελπίζω να τα πάω καλύτερα... Και ο λόγος που γράφω εδώ μέσα είναι γιατί όταν μιλάω φεύγει ένα βάρος από πάνω μου και τουλάχιστον όταν μοιράζεσαι κάτι με ανθρώπους που ξέρουν για τι πράγμα μιλάς και οτι δεν είσαι μόνος σου ο σταυρός της ζωής σου είναι ελαφρύτερος.

Page 11 of 132 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •