αρρυθμίες - αγχος??? - Page 51
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 51 of 132 FirstFirst ... 41495051525361101 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1973
  1. #751
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Κυρίες, κύριοι, δεσποινίδες χαίρεται. Χαίρομαι που σας "συναντώ" όλους. Είμαι νέος στο forum αλλά βετεράνος στις αρρυθμίες. Είμαι 46 και τις έχω εδώ και 17 χρόνια απο τα 29. Διεγνωσμένα πολλαπλώς αγχώδης, νευρωσικός και ψυχοκαταναγκαστικός με πολλά ψυχοσωματικά γνωρίσματα του υπέρτατου κλασσικού αγχους, πολλές κρισεις πανικού, ζαλαδες, θανατοφοβίες κλπ κλπ. και όλα ενας φαυλος κυκλος, συμβαινει ο πανικος και το ακόλουθο τρεμουλο, ή η ζαλάδα εξαιτίας του αγχους και αυτα με τη σειρά τους πυροδοτούν κι αλλο αγχος κι άλλα επακόλουθα. Με εξαίρετο ψυχίατρο/καθηγητή (ο ψυχολόγος είναι "άχρηστος" γι αυτά, δεν είναι γιατρός και δεν εχει τις γνώσεις και τις αρμοδιότητες) και φυσικά με τη βοήθεια των seroxat kai xanax σε συνδυασμό με την διαλεκτική εφερα το αγχος σε μια σχετική "ισορροπία", βέβαια ποτέ δεν εξαλείφεται και απόδειξη οι αρρυθμίες. Όσον αφορα στις αρρυθμίες λοιπόν, έχω κολπικό πτερυγισμό /έκτακτες δυνατές και βροντερές συστολές που πάρα πολλές φορες συνεχίζουν σε παροξυσμική ταχυκαρδία από 116 minimum έως 132 max από λίγα λεπτά έως και ώρες. Αυτό έχει παγειωθεί απο το 2010 ενω πριν αν και ειχα εισαχθει κανα 2 φορες ήταν μεν ισχυρό αλλα όχι καθημερινο. Υπήρξαν μερες κατευνασμου και μέρες όπως τωρα με συνεχή δραση, καθημερινά, ιδιαιτερα με το φαγητό, την οποιαδήποτε κινηση του σωματος, το σκυψιμο, το περπατημα, το γελιο, αλλα και μονον τη σκεψη αρκει να πυροδοτηθει. όλα ξεκινούν με ενα σφίξιμο μεταξυ στομαχιού και διαφράγματος και πυροδοτουν με αδρεναλινη την καρδιά..να πουμε πως και το σημείο αυτό που ξεκινά στο ύψος του οισοφάγου μερος της ευρυτερης καρδιάς ειναι και αυτό. Η σκεψη και η εμμονη της σε αυτο κανει τα πραγματα χειροτερα, ειναι τρομακτικό και σαφεστατα δημιουργός κατάθλιψης. Έχοντας κανει όλα αυτα τα χρόνια όλα τα σχετικα καρδιολογικά τεστ σε Ελλάδα και Αμερική, καθως και εξετασεις αιματος όλοι παντοτε δεν έβρισκαν κατι παθολογικο αλλα κατέληγαν στο γνωστό "ιδιοπαθους αιτιολογίας" με κυριο ενοχο το στρεςς.Βέβαια οι καρδιολόγοι ποτε γενικώς δε θα παραδεχτουν απόλυτα το αγχος ως βασική αιτία, μονον οι παθολόγοι και οι ψυχίατροι, αυτοί έχουν και ευρυτερες γνώσεις. Το ablation ειναι μια λυση αλλα δεν διωχνει αγχος, το αγχος θα σου ξαναδημιουργήσει καινουργιες αρρυθμίες.. Με Lopressor Λοιπον τα τελευταία 5 χρόνια χωρις να κανει κατι το ιδιαιτερο και βεβαια με ασπιρινη των 80 η 100 τη ημερα για τυχον αποφυγη θρομβώσεων, να πουμε πως μπορει οι αρρυθμίες αυτες να ειναι καλοηθεις αλλα εχουμε 7 φορες επικινδυνότητα για εγκεφαλικό από τους "υγιείς", καθως επίσης και κίνδυνος αποδυνάμωσης της καρδιάς (ανεπάρκεια) λόγω της συνεχούς πάλης, η καρδιά είναι ένας μυς όπως όλοι και οι αρρυθμίες την γυμνάζουν και μεγαλώνει με αποτέλεσμα την ανεπάρκεια. Ειναι ένας ατελειωτος εφιάλτης και δε μιλαω γι αυτούς που λενε οτι εχουν μερικες εκτακτες την ημερα, εδω μιλάμε για συνεχη βομβαρδισμό..

  2. #752
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    καλωσ όρισες στη βασανισμένη μας παρέα. Δηλαδή ουτε εσύ βλέπεις κανα φως στο τούνελ ετσι?

  3. #753
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    καλωσ όρισες στη βασανισμένη μας παρέα. Δηλαδή ουτε εσύ βλέπεις κανα φως στο τούνελ ετσι?
    Νίκο καλώς σε βρήκα...πήγα κάποια στιγμή να δω φως, νόμιζα οτι με ειχαν ξεχασει, αλλα με εξαπάτησαν..μπηκε το 2015 σα κομπρεσερ να βαραει ασυστολα τις συστολές και τους πτεριγυσμούς..από το στομάχι,το λαιμό και το κεφαλι να ακουω τους παλμούς σε τρελλο χορό...εκει που πας να παρεις μια ανασα ανακουφισης εκει ξαναπεφτεις στη λούμπα..ειναι γενικά απεριγραπτα τα συναισθηματα, πραγματι οποιος δεν εχει βιώσει τετοια κατασταση δεν μπορει να αντιληφθει το μεγεθος του φόβου και όλων που συνεπαγονται. Με την παραμικρή ανάσα, το φαγητό, την κινηση του σώματος, να πιεις ενα ζεστό, οτισήποτε, κι αρχίζουν τα παροξυσμικά..και όσο μεγαλώνουμε δυστυχώς χειροτερεύουν..δεν ξέρω τι να πώ και τι άλλο να κανω...

  4. #754
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Μακαρι να μπορουσα να σου πω κανε αυτο και θα δεις ανακουφιση. εγω εχω τωρα 2 μηνες που βασανιζομαι ασταματητα απο εκτακτες ολη μερα καθε μερα με το παραμικρό αγχος πολλαπλασιαζονται μονο οταν κοιμαμαι ανακουφιζομαι

  5. #755
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Μακαρι να μπορουσα να σου πω κανε αυτο και θα δεις ανακουφιση. εγω εχω τωρα 2 μηνες που βασανιζομαι ασταματητα απο εκτακτες ολη μερα καθε μερα με το παραμικρό αγχος πολλαπλασιαζονται μονο οταν κοιμαμαι ανακουφιζομαι
    Νίκο, ακριβώς τα ίδια και εδώ! μεχρι με πονανε και οι φλεβες στα μηνίγγια, νιώθω τους παλμούς στην κοιλιά, στομάχι, όπου ναναι..Πόσα χρόνια υποφερεις απο αρρυθμίες;

  6. #756
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Απο 19 χρονων τωρα ειμαι 45

  7. #757
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    μας έχει κατασπαράξει το αγχος αδερφέ..δεν μπορουμε να χαρουμε κατι χωρίς να μην υπάρξει μια φορά ουτε μια εκτακτη ή οτι αλλο αρρυθμο..από το φαγητό, τη βόλτα, την καλή παρέα, ακόμη και το σεξ..παντού δερβεναγας η αρρυθμία, η ταχυπαλμια και ο πτερυγισμός..τόσα χρόνια τελικά δε μαθαμε να ζουμε μαζι του αλλά μας φοβερίζει καθε φορά..έχεις μαθει απο κανεναν να ειναι περισσοτερα χρονια απο μας σε αυτη την κατασταση και να τα εχει καταφερει; ή να παλευει ακομη;
    Last edited by Dimitris68; 21-01-2015 at 00:37.

  8. #758
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Δυστυχως οχι....

  9. #759
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    εσυ που αν διάβασα σωστά πήγες και αμερική δεν βρήκες ουτε εκεί καμια ακρη?

  10. #760
    παιδια δεν ειμαι σχετικος με το αντικειμενο αλλα εαν μαζι με την στανταρ αγχολυτικη αγωγη λαμβανατε και κατι (φαρμακο) για τις αρρυθμιες δεν θα βλεπατε αποτελεσμα?

  11. #761
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    παιδια δεν ειμαι σχετικος με το αντικειμενο αλλα εαν μαζι με την στανταρ αγχολυτικη αγωγη λαμβανατε και κατι (φαρμακο) για τις αρρυθμιες δεν θα βλεπατε αποτελεσμα?
    και φυσικα παιρνουμε , beta blockers, πχ lopressor, εννοειται...αν θες διαβασε πιο πανω.

  12. #762
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    εσυ που αν διάβασα σωστά πήγες και αμερική δεν βρήκες ουτε εκεί καμια ακρη?
    μπα..το ιδιο πραγμα...οι γιατροι τα ιδια λενε...και κει μαλιστα ειναι μαστιγα..

  13. #763
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    εχεις βαλει χολτερ ρυθμού φαντάζομαι πόσες γράφεις το 24ωρο?

  14. #764
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σε ολη την παρεα!Δημητρη,εισαι μαχητης σαν ολους μας.Αυτη ειναι μαχη και στο λεω εγω που μπορω να σε καταλαβω!Παντως για το οτι εμεις εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες για εγκεφαλικα η για ανεπαρκεια,ολοι οι καρδιολογοι που εχω ρωτησει(γιατι τους εχω τρελανει στις ερωτησεις!)μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα!Μια υγειης καρδια ειναι δυσκολο να παθει βλαβη απ τις αρρυθμιες,μονο οταν υπαρχει μαζι και αλλο προβλημα.Εσυ Νικο μου τι κανεις?Εχουν ηρεμησει καθολου "αυτες"?

  15. #765
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Εγω τι να σου πω εδω και 3 μηνες εχω εξαρση δεν περνω ανασα ολη μερα

Page 51 of 132 FirstFirst ... 41495051525361101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •