αρρυθμίες - αγχος??? - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 132 FirstFirst ... 1523242526273575125 ... LastLast
Results 361 to 375 of 1973
  1. #361
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8
    LORA17 - NICOS70 σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας..ομως εχω βαλει ηδη πολλες φορες χολντερ(ειναι το τελευταιο που φοβαμαι) και φυσικα πηγα στη γιατρο για θυρωειδη εκανα εξετασεις τωρα που ειμαι εγκυος και οι τιμες προς το παρον ειναι πολυ καλες..γιαυτο δεν μου δινει ακομα το χαπι ξανα..
    πηρα κουραγιο απολους σας γιατι δεν ειμαι ευτυχως η μονη..σημερα θα παω παλι στον καρδιολογο για τσεκ απ και χολντερ να μου πει τα μαντατα..θα μιλησει μετα και με την γυναικολογο(τελεια)και θα μου πουν το πορισμα..

    βασανιζομαι παντως και φυσικα σας καταλαβαινω..ειδικα οταν μεινω ηρεμη να ξαπλωσω με ποιανουν τοσες πολλες που πιστευω πως θα μεινω..κουραγιο παιδια μου..!!τι αλλο να κανουμε..υγεια και τιποτα αλλο!!

  2. #362
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    1
    Καλησπέρα κι από μένα .... νιώθω χάλια γιατί χθες πήγα στον Καρδιολόγο μετά από έντονο άγχος τρίπλεξ και καρδιογράφημα μια χαρά αλλά 112 παλμούς και 160/100 πίεση προφανώς με έπιασε η κρίση πανικού εκεί. Από σήμερα και για μια εβδομάδα πρέπει να μετράω την πίεση μου πρωί βράδυ, το άσχημο είναι ότι όταν πάω να βάλω το πιεσόμετρο με πιάνει πάλι η κρίση ....

  3. #363
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Perivoitos View Post
    Καλησπέρα κι από μένα .... νιώθω χάλια γιατί χθες πήγα στον Καρδιολόγο μετά από έντονο άγχος τρίπλεξ και καρδιογράφημα μια χαρά αλλά 112 παλμούς και 160/100 πίεση προφανώς με έπιασε η κρίση πανικού εκεί. Από σήμερα και για μια εβδομάδα πρέπει να μετράω την πίεση μου πρωί βράδυ, το άσχημο είναι ότι όταν πάω να βάλω το πιεσόμετρο με πιάνει πάλι η κρίση ....
    γειά σου Περιβόητε,
    με αλλαγή του τρόπου σκέψης σιγά-σιγά αντιμετωπίζονται σχεδόν όλα, γιατί η σκέψη ευθύνεται για το οποιοδήποτε συναίσθημα!
    Ο πανικός είναι έντονο άγχος κι η σκέψη προηγείται της κρίσης, άρα αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να σταματάς την σκέψη
    που σε αγχώνει υπερβολικά για να ελέγχεις έτσι το συναίσθημα. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #364
    ΠΑΙΔΙΑ....ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ.
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ STO HOLTER ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ HOLTER ΔΕΝ ΚΑΤΕΓΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ.
    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ HOLTER?ΕΝΝΟΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ?
    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ....

  5. #365
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    ΠΑΙΔΙΑ....ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ.
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ STO HOLTER ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ HOLTER ΔΕΝ ΚΑΤΕΓΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ.
    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ HOLTER?ΕΝΝΟΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ?
    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ....
    Σε καταλαβαινω απολυτα.Εγω εβαλα μεχρι τωρα 3 φορες χολτερ με διαφορα 3 χρονια το καθενα.Στα πρωτα 2 δεν επιασε τιποτα,στο τελευταιο ομως παρακαλαγα να πιασει και επιασε 30.Το αποτελεσμα ομως ηταν ακριβως το ιδιο.Ο,τι μου ελεγε ο γιατρος πριν μου ειπε και μετα.ΑΓΧΟΣ κ.τ.λ.Επειδη ομως σε καταλαβαινω και δεν προκειται να σου φυγει η ιδεα διαφορετικα πηγαινε ξαναβαλε αλλα να ξερεις οτι ακομα και να πιασει καποιες εκτακτες δεν θα δοθει λυση αν δεν φυγει απο το μυαλο σου.Εγω παιρνω μισο χαπακι την ημερα για τις αρρυθμιες,σταματανε και μολις σταματανε για λιγες μερες λεω τι εγινε τωρα?
    Και τσουπ ξαναρχονται!Γιαυτο σου λεω...στο μυαλο πρεπει να βαλουμε χολτερ...τουλαχιστον εγω.

  6. #366
    Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ 5 ΜΕΡΕΣ...ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ...ΣΟΥ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΥΛΟΥ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΣΟΥΠ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ!ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΟΧΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΞΕΧΝΑΓΕ!ΕΒΑΛΑ ΧΟΛΤΕΡ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ!...ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Η' ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ..ΑΡΧΙΖΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΛΟ ΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

  7. #367
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    3
    δοξαζω το θεο που βρηκα αυτο το φορουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    βασανιζομαι απο εκτακτες που πανε και ερχονται χρονια.

    σημερα πρωτη φορα στα χρονικα την τσακωσε η καρδιολογος στο καρδιογραφημα

    ειναι λεει ακινδυνη κοιλιακη εκτακτη

    βεβαια βρηκε μικρες ανεπαρκειες σε 2 βαλβιδες και λεει οτι εκει οφειλονται και το αγχος τις χειροτερευει.
    εφυγα απο κει νομιζοντας οτι ειμαι η μοναδικη στα χρονικα.

    εχω παει σε 4-5 καρδιολογους και ολοι λενε οτι δεν ειναι τιποτα . δεν μπορω ομως να το χωνεψω.

  8. #368
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    2
    Χαιρετώ όλους σας στο φόρουμ.Υποφέρω κι εγώ από έκτακτες συστολές.Και από μικρός. Από τα 15 μου, έχω υπερκοιλιακές ταχυκαρδίες.Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που αναφέρετε όλοι σας ,είμαι κατάγερος, μου λένε οι γιατροί, και πρότεινε ο γιατρός να πάρω ISOPTIN χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα με καλύψει.Τελευταία όμως ο καρδιολόγος μου , πρότεινε να κάνω μια καυτηρίαση.Γλυτώνεις μια και καλή,μου λέει.Υπάρχει όμως μια πιθανότητα να καυτηριαστεί παραπάνω και να χρειαστεί βηματοδότης.Είμαι πολύ νέος ακόμα 48χρ. για ενα τέτοιο πράγμα.Ξέρετε εσείς κάτι τέτοιο?Α....την καυτηρίαση την κάνει ειδικός αρρυθμιολόγος!

  9. #369
    Μήπως είναι καλύτερα να ρωτίσεις τον γιατρό σου ώστε να σου δώσει κάποιο χάπι τύπου Inderal tenormin, ώστε να σου μειωθούν οι ταχυκαρδίες. Έχω την εντύπωση ότι με τον καυτηριασμό, μπαίνεις σε μεγάλους μπελάδες, ειδικά αν μετά χρειαστεί και βηματοδότης όπως λες. Φυσικά δεν είμαι γιατρός , ούτε γνώσεις ιατρικής έχω, απλά και εγώ είχα ταλαιπωρηθει με ταχυκαρδίες και έκτακτες συστολές, και ο γιατρός μου, μου έδωσε να περνω μια πολύ μικρή δόση tenormin. Από τότε δεν με ξαναενόχλησαν. Εγώ είμαι 35 χρ.

  10. #370
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ 20ΛΕΠΤΑ...ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΚΕΝΟ'' ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ 3ΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΖΑΛΗ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ???ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ!:(

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    το κενό σου Λορα ηταν εκτακτη , τα υπολοιπα ήταν φόβος το έχω πάθει άπειρες φορές εγω σταμάτησα το γυμναστήριο γιατί κόντεψα να λιποθυμίσω απο τον φόβο μου οταν μ εποιασε μουδιασα , ενιωθα οτι θα πεθάνω και εφυγα πανικόβλητος για τα επειγοντα οπου πήγα και δεν μου βρήκαν τίποτα .

  12. #372
    Το καταλαβα οτι ηταν εκτακτη,απλα ο φοβος ειναι μεγαλυτερος οταν σε πιανει κατα τη διαρκεια της ασκησης...φοβηθηκα πολυ.Οχι γιατι δεν ξερω τι μπορει να ειναι,αλλα γιατι απλα δεν συνηθιζεται.ευτυχως που υπαρχεται εσεις και τα λεω καπου...και βγαινουν απο μεσα μου!χθες το βραδυ πηγα για φαγητο και επειδη εκανε κρυο και ημουν με κοντομανικο...οταν βγηκα απο το αμαξι και κρυωσα με επιασε κατευθειαν παλι.Το συμπερασμα ειναι οτι με πιανει και οταν εκτειθεμαι αποτομα σε κρυο...σ'ευχαριστω νικο!

  13. #373
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    τιποτα Λορα γι αυτό υπάρχει το φορουμ να τα λέμε μεταξύ μας και να μην πριζουμε αλλο τους γύρω μας.

  14. #374
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ 20ΛΕΠΤΑ...ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΚΕΝΟ'' ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ 3ΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΖΑΛΗ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ???ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ!:(
    LORA ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ..ΚΕΝΟ,ΤΑΧΥΚΑΡΔΙ� �,ΖΑΛΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ,ΕΠΑΝΗΛΘΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ.

  15. #375
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by POP View Post
    LORA ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ..ΚΕΝΟ,ΤΑΧΥΚΑΡΔΙ� �,ΖΑΛΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΗ Η ΔΙΑΘΕΣΗ,ΕΠΑΝΗΛΘΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ.

    γειά σου POP, η συνεργασία μ' έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθούσε αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων
    που είναι αποτέλεσμα όχι φόβου, αλλά φοβίας, που είναι διαταραχή του άγχους, γιατί μόνο έτσι θα έφτανε στην γενεσιουργό αιτία τους.
    Αυτό σου το λέω από προσωπική εμπειρία. Είναι κρίμα συνεχώς να βασανίζεσαι, ενώ υπάρχει λύση!! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •