Απλά δεν παλεύεται πια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22

    Απλά δεν παλεύεται πια..

    Κατ'αρχας καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και ελπίζω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρον... Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ψητό λοιπόν...

    Είμαι 31 χρονών και τραπεζικός υπάλληλος... περίπου 10 χρόνια πριν με έπιασε ένας πόνος στο κεφάλι, πήγα σε γιατρούς αλλά δεν βρίσκανε τίποτα, κανά χρόνο μετά και μετά απο τουλάχιστον 6-7 επισκέψεις στο νοσοκομείο ένα χριστιανός βρήκε τι ήταν... υγμορήτιδα (ούτε που ξέρω πως γράφεται), ηρέμισα λοιπόν προς στιγμήν, αλλα δυστηχώς όχι για πολύ... από τότε νομλιζω ότι έχω τα πάντα πάνω μου, καρκίνους, καρδιακά και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους, με αυτά και με αυτά και για να μην πολυλογώ, σας λέω ότι τουλάχιστον 6-7 φορές το χρόνο ήμουν στα νοσοκομεία, εξετάσεις και πάλι εξετάσεις και ....... μετά ξεκίνησα ιδιωτικά νοσοκομεία όπου και χάλασα μέσα σε μία τριετία κάτι λιγότερο από 20,000 Euro.

    όλες οι εξετάσεις καλές, κανένα πρόβλημα, από μαγνητικές εγκεφάλου μέχρι τεστ κοπόσεως και τριπλεξ καρδιάς... ΤΑ ΠΑΝΤΑ... πλέον έχω ψιλόπιστεί ότι είμαι καλά από θέμα υγείας και ότι μάλλον το πρόβλημαμου είναι ψυχολογικό...

    Συμπτώματα:

    ταχυκαρδίες, τρέμουλο, μουδιάσματα ήταν στην καθημερινότητα μου και να είμαι ειλικρινής έμαθα να ζω με αυτά και δεν με επηρέαζαν ιδιαίτερα, ώσπου μια μέρα πριν πάω σχολή, με πιάνει μία απότομη ζαλάδα, δεν κράτησε πάνω από 30 δευτερόλεπτα, αλλά μετά ήταν σαν να άφησε κατάλοιπα και ζαλιζόμουν ΟΛΗ μέρα για περίπου 1 εβδομάδα και κάτι μέρες... αυτό που μόλις σας περιέγραψα συνέβη πριν από 7 χρόνια περίπου..

    από τότε δυστηχώς ζαλίζομαι ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΑ... και πάντα ξεκινάει κατά τον ίδιο τρόπο... Είμαι καλά, κάθομαι ήρεμος και έρχεται αυτό το κύμα ζάλης, σαν να διαπερνάει κάτι το κεφάλι μου, κρατάει λίγα δευτερόλεπτα (15-30) και μετά για κάποιες μέρες ζαλίζομαι χωρίς σταματημό... Αυτό με τρελαίνει, ειλικρινά δεν παλεύεται, φοβάμαι να κάνω τα πάντα, να πάω διακοπές, να πάω στη δουλειά, για καφέ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ήδη για περίπου 7 χρόνια ΣΠΑΝΙΑ βγαίνω από το σπίτι, και όταν τον κάνω σπάνια περνάω καλά καθώς το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό, πότε θα με ξαναπιάσει και τι θα κάνω κτλ...

    Θεωρείτε ότι πρέπει να δω έναν ειδικό? και αν ναι τι ειδικός είναι αυτός? Ψυχίατρος? Ψυχολόγος, Ψυχαναλυτής? θα με βοηθήσει? ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.

    Η στάση μου απέναντι στα φάρμακα ποια πρέπει να είναι? να ανυσηχώ για παρενέργεις κτλ? θα είμαι υποτονικός αν ξεκινήσω να παίρνω?

    ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    καλωσηρθες!
    καλο θα ηταν να επισκεφθεις καποιον ειδικο, αφου μετα απο τοσες εξετασεις δεν βρισκεις κατι οργανικο. θα σου προτεινα ψυχολογο, ψυχοθεραπευτη για αρχη κ εκεινος θα σου πει εαν χρειαζεται να επισκεφθεις ψυχιατρο. συνηθως τα φαρμακα δεν λυνουν προβληματα, απλα καταλαγιαζουν τα συμπτωματα. τα προβληματα σου θα τα λυσεις μεσα απο την ψυχοθεραπεια.
    τι νομιζεις οτι σε απασχολει κ εχεις ολα αυτα τα συμπτωματα;
    τι σου προκαλει αυτη τι ζαλαδα; εχεις καποιες συτγκεκριμενες σκεψεις που σου φερνουν πονοκεφαλο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    Όχι, δεν έχω συγκεκριμένες σκέψεις, με πιάνει και όταν σκέφτομαι κάτι θετικό, ή όταν δουλεύω... πως να το πω, έρχεται από το πουθενά...

    Φαντάσου ότι τώρα διανύω μία πολύ καλή περίοδο στη ζωή μου, προσωπικά και επαγγελματικά όλα πάνε καλά... ΕΚΤΟΣ, από αυτό το πράγμα, αυτή τη στιγμή που γράφω, πάλι ζαλίζομαι, έλεος πια....

    Το θέμα είναι ότι αναπτύσω όλο και περισότερο το συναίσθημα \"άσε δεν είμαι καλά, δεν πάω πουθενά, θα κάτσω σπίτι να δω ταινία\" όλο έχω στο μυαλό μου \"αντε να δούμε πότε θα με ξαναπιάσει\"... Γνωρίζοντας, ότι δε θα κρατήσει μια στιγμή μόνο, αλλα για μέρες...


    α και κάτι άλλο, το καλοκαίρι είναι πάντα πιο έντονο και συχνότερο...


    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    οσο το σκεφτεσαι λογικο ειναι να σε περιτριγυριζει.
    εισαι αγχωμενος μηπως;
    απο καπου προερχεται, που δεν ειναι εμφανη ή εσυ δεν το καταλαβαινεις ακομα, το προσπερνας ασυνειδητα.
    εχεις αναπτυξει μια νοοτροπια, ωστε να νιωθεις πιο ασφαλης, πιο προφυλαγμενος απ αυτο, με αποτελεσμα να κλεινεσαι στο σπιτι μην τυχον κ εμφανιστει.
    7 χρονια ειπες ζεις με ολο αυτο;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    και παραπάνω ίσως από 7 χρόνια... μιλάμε ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ, όλο ψέμματα λέω στους φίλους μου, ώστε να αποφύγω να βγω... αλλά φίλε μου, αυτό το συναίσθημα, είναι απίστευτα άσχημα, όταν ζαλίζομαι λέω \"όχι πάλι θεέ μου\" και σταματώ να λειτουργώ... δεν με νοιάζει τίποτα άλλο...

    κάνω κάποια τρικάκια που με βοηθάνε, όπως συχνά ντουζ, βοηθάει καθώ στη διάρκεια του ντουζ δε ζαλίζομαι...
    Βολτα με τη μηχανή όποτε οδηγώ δεν ζαλίζομαι... και φυσικά υπνο....

    γιατρός λες θα βοηθήσει? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ... πως να βρω γιατρό ομως? δεν ξέρω κανένα.. και φαντάζομαι δεν μπορώ να πάω σε όποιον κι όποιον...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι σιγουρα το που θα απευθυνθεις χωρις να γνωριζεις ειναι μια δυσκολη διαδικασια κ δεν ξερεις που τελικα θα πεσεις.
    εγω θα επιμεινω να επισκεφθεις ψυχολογο κ οχι ψυχιατρο. οι ψυχιατροι εχουν σαν ευκολο τροπο να σου γραψουν μια συνταγη που θα κατευνασει τα συμπτωματα. φυσικο κ επομενο να περασεις καποιες παρενεργειες των φαρμακων, να πρεπει να κανεις θεραπεια για ενα αναλογο χρονικο διαστημα κλπ. ενω εαν επισκεφθεις για αρχη εναν ψυχολογο, θα συζητησεις μαζι του ολα αυτα που σε απασχολουν κ θα σου πει εαν χρειαζεται να επισκφθεις ψυχιατρο. στο λεω για να μην πας να πεσεις κατεθειαν στα φαρμακα. επισης, λενε οτι βοηθαει πολυ κ η ομοιπαθητικη, αλλα δεν ξερω να σου πω παραπανω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αναλογα με την περιοχη που μενεις μπορεις να επισκφθεις καποιο κεντρο ψυχικης υγειας
    http://www.medinfo.gr/?cat_id=453
    δυστηχως ομως η αναμονη ειναι τουλαχιστον ενα μηνα κ δεν ξερω αν εχεις την υπομονη να περιμενεις.
    μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον ιδιωτη στη γυρω περιοχη που μενεις. στο κεντρικο site http://e-psychology.gr/ εχει μια φορμα αναζητησης ειδικου ψυχ. υγειας.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    ψυχολόγο λες ε? φαντάζομαι όμως ότι κάτι τέτοιο απαιτεί χρόνο για να δω αποτελέσματα κι εγώ έχω φτάσει πραγματικά στα όρια μου...

    αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα φάρμακα πραγματικά βοηθούν πάντα παράλληλα με μία ψυχοθεραπεία...

    Επίσης δεν θέλω να καταντήσω υποτονικός από κάποιο φάρμακο, ακομα και τώρα που δεν είμαι καλά ενέργεια έχω, δε θέλω να το χάσω αυτό.

    ένας συνδυασμός και των δύο δεν θα ήταν το ιδανικό?

    Υπάρχουν γιατροί που ειδικεύονται και στα δύο? κάτι σαν... ψυχαναλητής - ψυχίατρος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    απ οσο ξερω ειναι σπανιος ο συνδυασμος ειδικου ψυχιατρου που να κανει κ ψυχοθεραπεια.
    εγω για παραδειγμα ειχα παει στην αρχη σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας, με εβλεπε ψυχιατρος που υποτιθεται οτι εκανε ψυχοθεραπεια. τελικα αφου δεν ειδα αποτελεσματα πηγα ιδιωτικα σε ενα ψυχιατρο για τα φαρμακα κ σε ψυχοθεραπευτρια για ψυχοθεραπεια. σιγουρα ο συνδυασμος φαρμακων κ ψυχοθεραπειας εκει που χρειαζεται ειναι πολυ βοηθητικος, αλλα η καθε περιπτωση διαφερει κ δεν μπορω να σου πω με ακριβεια που να πας κ τι να κανεις.
    το καλυτερο νομιζω ειναι να απευθυνθεις καπου για αρχη κ βλεποντας κ κανοντας. ο ειδικος θα σε κατευθυνει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    Αυτό θα κάνω, σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, θα κάνω τις ενέργειες που πρέπει και θα επανέλθω στο Forum με νεότερα...

    Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εεε... μην ζητας ευχαριστω κ γω οταν πρωτομπηκα στο φορουμ καποιοι βρεθηκαν κ μου ειπαν δυο κουβεντες, απο εκει κ περα ειναι να κανεις εσυ το βημα.
    αν θελησεις οτιδηποτε, μπορουμε να μιλησουμε κ μεσω u2u, δεν ξερω σε ποια περιοχη βρισκεσαι για να σου ελεγα να επισκεφθεις καποιον γνωστο μου ειδικο.
    να εισαι καλα κ ευχομαι οτι καλυτερο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    Γλυφάδα είμαι, αλλά δεν έχω πρόβλημα να πάω οπουδήποτε!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εχεις u2u

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    Μόλις σου απάντησα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    geia sas... Srt8 mporw na sou kanw mia erwtisi sorry den 8elw na epemvw, kapws etsi itan i ksaderfi mou kai epsaxne sinexws se giatrous na vrei ti einai.Apo ti mia isos kai na einai kapoia swmatopihsh tou anxous,kapoia antidrash tou organismou kai isos voi8isei psixologos alla mipws pernas polles wres i sti doulia sou i genikotera mprosta ston ipologisti???...telika perase kairos kai afta pou pa8ene i ksaderfi mou itan apo ton ipologisti logo tis doulias tis.Itan kati pou den mporouse na to vrei amesws me eksetaseis alla i apomakrisnsi gia ligous mines apo tileorasi ipologisti kafedes pota ksenixtia kai fisika me gimnastiki ti voi8ise poli kai pleon einai kala!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •