ΠΟΣΟΙ ΜΕ "ΕΛΕΙΨΗ ΑΝΑΠΝΟΗΣ" ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    ΠΟΣΟΙ ΜΕ "ΕΛΕΙΨΗ ΑΝΑΠΝΟΗΣ" ?

    Αφου περασαμε το σταδιο που ειχα εγκεφαλικα και καρδιακα τωρα μπηκα σε αλλο σταδιο...
    Ελειψη αναπνοης...ενω νομιζα οτι ειχα ηρεμισει απο τις κρισεις πανικου μια μερα ενω προσπαθουσα να παρω βαθια ανασα ξαφνικα μου κοπηκε η ανασα και δεν μπορουσα να αναπνευσω..οσο προσπαθουσα να παρω βαθια ανασα τοσο δεν μπορουσα να ανασανω..
    Η κατασταση αυτη ειναι απελπιστικη και πραγματικα νιωθεις οτι φτανεις στο τελος...
    Εχει κανεις το ιδιο? Να του κοβετε η ανασα και να ειναι ετοιμος να πεθανει απο ασφυξια? η εστω να νομιζει...
    Μου συμβαινει συχνα πλεον και εχω κουραστει πολυ πραγματικα...δεν το αντεχω...
    Θέλω να ζώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    το εχω και εγω αυτο,μαζι με τα φανταστικα καρδιακα κανα 4 μηνο..εσυ ποσο καιρο το εχει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Παλαιοτέρα είχα περάσει από ένα στάδιο που δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα…
    Είχα περάσει και αυτόματο πνευμοθώρακα στα 18 μου ωστόσο δεν είχε απολύτως καμία σχέση…Δεν κράτησε πολύ όμως έφυγε σε δέκα περίπου μέρες…
    Στην συνέχεια ακολούθησαν άλλες καταστάσεις όπως μπούκωμα στο στήθος νευρικότητα ανησυχία κτλ…
    Δεν είμαι γιατρός αλλά εγώ με το xanax βρήκα την ησυχία μου και με αυτό το σύμπτωμα…είναι καθαρά ψυχολογικό

  4. #4
    6 χρονια το χω <<κουσουρι>> που μ απεμεινε απο τις κρισεις πανικου που χα
    κοψιμο αναπνοης και ενα αισθημα σαν ελειψη οξυγονου,σαν μα μπορω να παρω βαθεια ανασα και να ναι λιγη η αναπνοη μοU kai o αερας.το συνηθησα και χαιρομαι να σας πω την αληθεια που δεν ειμαι η μονη με αυτο το προβλημα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    πραγματικά φανταστείτε πόσα πολλά μας κάνει η σωματοποίηση του αγχους...καταραμένο άγχος!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Περαστικα ρε παιδιά...

  7. #7
    ΕΓω πριν 2 χρονια ειχα τις κρισεις..με το σεροξατ εφτιαξα και τωρα μετα απο 1 χρονο που το εχω κοψει ξαφνικα πριν 1 μηνα μου ξεκινησαν αυτα..στην αρχη ταχυκαρδιες και τωρα αυτο το αισθημα ελειψης αναπνοης και σαν να πνιγομαι..προσπαθοντας να παρω βαθια ανασα γεμιζω με αερα και ασφυκτιω..ειναι εντελως απελπιστικο και δεν ξερω τι θα κανω...
    Νιωθω λες και κλεινουν το κεφαλι μου σε μια σακουλα και δεν μπορω να αναπνευσω..
    Το εχετε και εσεις ε..αρα δεν ειμαι τρελος..ακομα!
    Τι να κανω οταν με πιανει τι κανετε εσεις ?
    Θέλω να ζώ!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    απιστευτο..ακριβως το ιδιο εχω κ εγω μια βδομαδα τωρα...εχω διαταραχη πανικου εδω κ 3 χρονια,εκανα θεραπεια με σεροξατ ενα χρονο κ ηρεμησα αλλα τελευταια σαν να πεσαν παλι οι αμυνες μου κ ξαναμοηκα στον φαυλο κυκλο!αυτο το συναισθημα του πνιξιματος ειναι οτι χειροτερο,,σαν να μην μπορω να παρω μια ολοκληρωμενη ανασα,μαλιστα σε ενα περιστατικο αρχισαν να μουδιαζουν κ τα χερια μου ανησυχητικα,απότι διαβασα ειναι συμπτωμα κρισης αλλα ειναι η πρωτη φορα που μου συνεβαινε!μαλιστα υπεκυψα προχθες βραδυ κ πηρα μισο ζαναξ,μετα γεμισα τυψεις γιατι ειναι νεα κ δεν θελω να ξαναγυρισω στα χαπια,τα νιωθω σαν παραιτηση!υπαρχει κατι που κανει καποιος κ βοηθιεται?δοκιμασα κ τις ανασες σε σακουλα αλλα προκοπη δεν ειδα...κ το θεμα ειναι οτι φευγω διακοπες συντομα κ αν με πιασει στη διαδρομη τι θα κανω???

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    υπαρχει καποιο ομοιοπαθητικο φαρμακο που εχει κανεις να προτεινει?επαιρνα τα ανθοιαματα του μπαχ το rescue remedy αλλα δεν εκανε τιποτα...

  10. #10
    Ειναι παρα πολυ δυσκολο οταν εχεις αυτην την αισθηση γιατι νιωθεις οτι πεθαινεις απο ελλειψη οξυγονου ..
    Ομοιοπαθητικα εχω εναν φιλο μου γιατρο μου λεει δεν κανουν απολυτως τιποτα..το καλυτερο ειναι επισκεψη ψυχιατρο η ψυχολογο και τελειωσε το θεμα...θελω να παω εγω τωρα σε καποιον στην αθηνα αλλα ειναι οικονομικο το θεμα πλεον αλλιως δεν θα το σκεφτομουν καν!...
    Αν καποιος το αντιμετωπιζει καπως ας μου πει και εμενα...
    Θέλω να ζώ!!!

  11. #11
    εγω μονο με το αλκοολ και αργοτερα με τα αγχολυτικα το χα αντιμετωπισει αυτο και μου φευγε.λαθος τροποι και οι 2,οντως αν καποιος το χει ξεπερασει με ψυχοθεραπεια να μας πει.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    παιδια ειναι σιγουρα δυσκολο να το βιωνει κανεις και πολυ ασχημο ασχημο...αλλα ποτε κανεις δεν επαθε τιποτα σοβαρο απ αυτο..ποσοι απο μας δεν λεγανε τωρα θα λοιποθυμησω επι χρονια και δεν συνεβη ποτε....κουραγιο ολα στο μυαλο μας ειναι..
    και να ξερετε οτι καμια φορα η λαθος αντιμετωπιση παρομοιων προβληματων μας οδηγει σε αλλα και μας ανχωνει περισσοτερο.παντα να κανοθμε τα σωστα βηματα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27

    +FWNW

    k gw shmera to viwsa auto to pragma kai akoma den exw sunel8ei 100% exw parei 2 librax

  14. #14
    εγω το παθαινω συνηθως οταν φουσκωνω...δηλαδη αν φαω κατι..εστω και λιγο και μετα βαρυνει το στομαχι μου τοτε ξεκιναω να παιρνω βαθιες ανασες εχω αγχος και ξεκιναααααααααμε...
    Βρηκε κανεις την λύση?Ολα στο μυαλο ειναι αλλα πως τα διωχνουμε...Αυτην την στιγμη που γραφω πριν 10 λεπτα ειχα πιει ενα μιλκο και σιγα σιγα αρχισα να βηχω..μετα να μην μπορω να παρω ανασα..και μετα να μένω απο αέρα...το μιλκο φουσκωνει και μου βαζει ιδεες οτι οταν φουσκωνω δεν θα αναπνευσω κτλπ..οποτε αρχιζουμε!
    Θέλω να ζώ!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Εγώ την έχω την δύσπνοια εδώ και χρόνια.Ξεκίνησε ξαφνικά ένα βράδυ έτρεξα στα επείγοντα.Καρδιογράφημα κλπ όλα μιά χαρά και μου λένε οι γιατροί πήγαινε σπίτι σου πιές ένα γάλα και κοίτα να ηρεμήσεις.Μετά προσπάθησα μόνη μου να το ξεχάσω και απίστευτο αλλά μου πέρασε για 2 3 μήνες και μετά ξανά.Από τότε ζώ έτσι μία το έχω μία δεν το έχω.Πρόσφατα κι άλλο καρδιογράφημα εξετάσεις αίματος ούρων κλπ τίποτα.Τώρα θα πάω για τρίπλεξ πρώτη φορά και φοβάμαι μην βρούν τίποτα.Άστα είμαι χάλια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •