Απάθεια, κακοδιάθεσία...τι έχω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13

    Απάθεια, κακοδιάθεσία...τι έχω;

    Καλημέρα. Είμαι μαμά δυο μικρών αγοριών. Ο μικρότερος είναι 4 μηνών και τους μεγαλώνω μονη μου σχεδόν (με λίγη βοήθεια της μαμάς) . Το θέμα μου είναι πως έχω διαπιστώσει αλλαγή στη συμπεριφορά μου και έχω αρχίσει και αγχώνομαι...ξαφνικά, αλλάζει η διάθεσή μου..νιώθω σαν κενή, δεν μπορώ να δείξω συναισθήματα, ακόμη και τα παιδιά μου τα νιώθω σαν κουκλες..δεν μπορώ να αισθανθώ εκείνη την ώρα ουτε χαρουμενη, ουτελυπημένη ουτε τίποτα..κλαίει ο μικρός και απλώς τον πιάνω...δεν θέλω αλλά και δεν μπορώ ουτε να του μιλήσω ουτε να παίξω μαζί του..τίποτε! Μετά ο μεγαλυτερός μου γιος μου μιλάει , μου δείχνει τα κολπα του κι εγώ σαν κουκλα θα απαντήσω τάχα μου με εκλπηξη ενώ μέσα μου δε νιώθω τίποτε..σα να είμαι κενή..άδεια..μαγειρεύω και το κάνω με μηχανικότητα...μετά απο λίγες ωρίτσες, κανα δυο περίπου ίσως την ώρα που έρχεται ο άντρας μου..σα να επανέρχομαι αλλά και πάλι δεν έχω διάθεση για πολλά πολλά...η όρεξη μου κοβεται..δε θέλω να φάω, να κάνω το οτιδήποτε..μονο να κάτσω στο κρεβάτι και να χαθώ στο τίποτα..μήπως βρίσκομαι στην αρχή της σχιζοφρένειας;; Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας...ευχαριστώ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Mήπως απλώς είσαι πολύ κουρασμένη????? Εγώ πάντως αυτό πιστεύω!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Eϊναι λες κουραση όλο αυτό; Δεν μπορώ να το προσδιορίσω...όλο αυτό το αίσθημα κενου και απάθειας με βάζει σε σκέψεις...είναι φυσιολογικό; Εντάξει να είμαι κουρασμένη αλλά απαθης και αδιάφορη , σα να ζω στο δικό μου κόσμο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    καλως ηρθες manoula!
    μην σκεφτεσαι ετσι, οχι κ σχιζοφρενεια καλη μου. Κουρασμενη, πιεσμενη μες τις απαιτησεις της καθημερινοτητας! Φροντισε τον εαυτο σου λιγο παραπανω, δωστου λιγη σημασια κ μην τον κλωτσας στην ακρη. Δεν εισαι ρομποτακι κ αυτο ειναι που σε φερνει σε αυτη την κατασταση. Δες μεσα σου, τις αναγκες κ τα θελω σου, μονο ετσι θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες των παιδιων σου. Χρειαζεται να εισαι κ να αισθανεσαι εσυ πρωτα απ ολα καλα, για να ειναι καλα κ οι γυρω σου. Ευχομαι καλη δυναμη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by manoula
    Eϊναι λες κουραση όλο αυτό; Δεν μπορώ να το προσδιορίσω...όλο αυτό το αίσθημα κενου και απάθειας με βάζει σε σκέψεις...είναι φυσιολογικό; Εντάξει να είμαι κουρασμένη αλλά απαθης και αδιάφορη , σα να ζω στο δικό μου κόσμο;
    Εγώ πάντως αυτο παθαίνω οταν δινω πολλά και κουράζομαι. Είναι σαν να στρέφομαι στον εαυτό μου λιγο, γιατί εκείνη την στιγμή αυτον εχω ανάγκη. Μην ανησυχείς, δώσε λίγο χρόνο στον εαυτο σου και θα περασει!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Μακάρι να ειναι έτσι...εν τω μεταξύ έψαξα στο ίντερνετ για τη σχιζοφρένεια και είδα ότι μοιάζουν ολα αυτά που νιώθω με τα αρνητικά συμπτώματα..θετικά δεν έχω, έτσι πιστεύω δηλαδη!! Και σκέφτηκα ότι πάσχω κι εγώ απο ψυχωση..δεν εξηγείται αλλιως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by manoula
    Μακάρι να ειναι έτσι...εν τω μεταξύ έψαξα στο ίντερνετ για τη σχιζοφρένεια και είδα ότι μοιάζουν ολα αυτά που νιώθω με τα αρνητικά συμπτώματα..θετικά δεν έχω, έτσι πιστεύω δηλαδη!! Και σκέφτηκα ότι πάσχω κι εγώ απο ψυχωση..δεν εξηγείται αλλιως...
    Μην ψαχνεις στο ιντερνετ θα τρελαθείς!!!! Και μονο που μπαινεις στην διαδικασία να σκεφτεσαι οτι κατι δεν παει καλα, δείχνει οτι εισαι υγιεστατη! Κουραση ειναι άντε μια ελαφρια κατάθλιψη που πιάνει τις λεχώνες. Μην αγχώνεσαι. Αν τα βάλεις κάτω τα πράγματα και τα σκεφτείς ειναι απόλυτα φυσιολογικα. Εχεις εναν πιτσιρικά που αυτή τη στιγμή ειναι στο άνθος των ερωτήσεων, εχεις ενα μωρο που θέλει ολη σου την προσοχή, μετά γυριζει ο άντρας σου και θέλει το ίδιο, προσέχεις μονη σου το σπιτι, κάτσε πόσα ζητάς απο τον εαυτό σου!!!!????? Ξεκουραση θές!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    σωστα τα λεει η frei

    αμα ψαχνεσαι παθαινεις το συνδρομο του γιατρου στο φουλ

    ολα τα εχεις και φουντωνειειειειειειειεις.. .. απαπαπαπα!


    καλα λεει επισης

    τις λεχωνες τις πιανει κατι τετοιο ειναι φυσιολογικο

    να προσπαθεις να παιρνεις λιγη φροντιδα αγαπη και προδερμ γιατι τωρα το χρειαζεσαι μη σου πω ακριβως οπως το μωρο σου!


    αληθεια!


    αντε γλευκεια μανουλα καλωσορισες και να σου ζησουν ο γιοι σου! να τους χαιρεσαι!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!!:) Είναι πολύ ελπιδοφόρες!:) Θα προσπαθήσω να βρω κι εγώ λίγη ξεκουραση....αν και είναι λίγο δυσκολο!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ετσι μπραβο μανουλα μανουλα!

    και που εισαι?

    να κοιμασαι! παρα πολυ σημαντικο!


    ο οργανισμος χωρις υπνο πολλα παρουσιαζει! να κοιμασαι καλα και να προσεχεις πολυ αυτην την μανουλα που εισαι εσυ!


    σε φιλουμε!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Κι εμείς ειμαστε πάντα εδώ και ακούμε...!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    η απαθεια ειναι και συμπτωμα τησ καταθλιψησ που μπορει να σου δημιουργηθηκε απο διαφορεσ καταστασεισ αρνητικεσ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    μακάρι να έχετε δικιο...αν είχα κατάθλιψη δε θα έπρεπε να μου φταίνε όλα και να κλαίω όλη μέρα;; Εγώ δεν είμαι θλιμμένη για κάτι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by manoula
    μακάρι να έχετε δικιο...αν είχα κατάθλιψη δε θα έπρεπε να μου φταίνε όλα και να κλαίω όλη μέρα;; Εγώ δεν είμαι θλιμμένη για κάτι...

    όταν έχεις κατάθλιψη , μπορεί και να μην κλαις.
    να είσαι απλά απαθής.
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    πιθανοτατα δεν εχεις τιποτα απο την υπερβολικη προσπαθεια ειναι..αν θες πιγαινε σε καποιον γιατρο αλλα με προσοχη γιατοι οι ψυχιατροι ειναι και λιγο μαλακες και δεν θελουν πολυ..αλλα αυτα που εχεις η δε θεωρουνται καν συμπωματα οσον αφορα τη σχιζοφρενεια η ειναι μια εντελως ελαφρια καταθλιψη..αν συνεχιστουν για πανω απο τρεις μηνες τοτε κανε ενα τσεκ απ..α και γενικα προσπαθησε να χαλαρωσεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •