ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ????

    Πιστεύετε στα οράματα? Πόσοι από εσάς έχετε δεί οράματα με τη μορφή ονείρου και έχουν γίνει πραγματικότητα? Πιστεύετε ότι έχετε την διαισθητικότητα και την ψυχική δεκτικότητα για να έχετε επαφή με τις προηγούμενες ή επόμενες ζωές σας? Υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει κάνει επαφή με πνεύματα νεκρών? Υπάρχουν άλλοι από εσάς που διαμέσω οράματος είδατε την κακή πλευρά (την άλλη πλευρά όπως λέγεται) του εαυτού σας? Ειλικρινά είναι ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις γύρω από το θέμα αυτό...γιατί οι δικές μου εμπειρίες είναι συγκλονιστικές...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Εγω αν και περασα ψυχωση δεν ειδα τιποτα οραματα. Ονειρα βεβαια βλεπω πολλα, αλλα δεν εχουν γινει πραγματικοτητα. Ευτυχως δηλαδη, γιατι ειναι πολυ περιεργα... Συνηθως ειναι εξωπραγματικα. Παντως, γενικοτερα, δεν πιστευω σε οραματα, μετενσαρκωση ή επαφη με νεκρους. Εχω ακουσει πολλες ιστοριες σχετικες, αλλα αν δεν δω κατι με τα ματια μου δεν το πιστευω... :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Οι δικές μου εμπειρίες είναι πολλές και σύνθετες πάνω στο θέμα αυτό. Κατά διαστήματα οραματίζομαι γεγονότα τα οποία βγαίνουν αληθινά και πάντα έχουν να κάνουν με κάτι κακό ή απροσδόκητο. Όσες φορές μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο την επόμενη μέρα νιώθω υπερβολικά κουρασμένη και ταλαιπωρημένη από το ζωντανό όνειρο που έζησα. Χαρακτηριστικό δε είναι ότι νιώθω σαν να έχω φύγει από το σώμα μου, ενώ καταλαβαίνω ότι έχω περάσει σε ένα άλλο χωροχρονικό επίπεδο που δεν μπορώ να κατανοήσω και τις περισσότερες φορές νιώθω να ύπταμαι στον αέρα.Όταν δε κοντεύει να τελειώσει το σχεδόν <<ζωντανό>> μου όνειρο ...ξαφνικά κατανοώ ότι δεν κάνει λογική να βρίσκομαι στον αέρα χωρίς να κρατιέμαι από πουθενά και μόλις τότε είναι που νιώθω βαθύ φόβο, με πιάνει ταχυπαλμία και πέφτω απότομα από εκατοντάδες μέτρα ύψος χτυπώντας απότομα σε κάποιο δάπεδο. Πολλές φορές μόλις σκάω κάτω τινάζομαι απότομα από το κρεβάτι μου, σαν να έχω σκάσει πραγματικά στη γη και νιώθω όλο μου το κορμί να πονάει. Το περίεργο σε όσα οράματα έχω βιώσει είναι ότι τους άγνωστους που βλέπω τους νιώθω γνωστούς και τα μέρη που βρίσκομαι ότι πηγαίνω συχνά και μου είναι οικεία - στοιχεία που δεν ισχύουν στην καθημερινότητά μου, αλλά έρχεται κάποιο διάστημα κάποια στιγμή στο μέλλον που βλέπω άτομα και καταστάσεις να επαληθεύουν τα όσα έτυχε π.χ να ονειρευτώ και 5 μήνες νωρίτερα ή να νιώθω ότι κάπου τα έχω πετύχει ή ζήσει όλα αυτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Όλγα δεν έτυχε να έχω τέτοια εμπειρία όμως έχω κάποιους συγγενείς και γνωστούς που μου έχουν διηγηθεί διάφορα...κυρίως θρησκευτικού περιεχομένου όπου πραγματοποιήθηκαν..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    ολγα κανεις κανενα ειδους διαλογισμο??? ισως αν κοιταξεις τις ινδικες βεδες. (αρχαια κειμενα) και βεδικο διαλογισμο, να καταλαβεις κατι σε σχεση μετα οραματα σου η να παρεις ενα μπουσουλα, οδηγο στο τι γινεται με αυτα. παντως αυτα που λες φαινονται σαν αστρικα ταξιδια. το κακο ειναι οτι επιστημονικα δεν υπαρχει μια εκηγηση, η τουλαχιστον εγω δεν τη γνωριζω που να εχει αναγνωριστει σε ευρεια φαση και οκοσμος συγχεει τετοιου ειδους ψυχικες ενεργειες, με ολα αυτα τα μεντιουμ κτλ που απλα τρωνε τα λεφτα του κοσμακη. παντως επειδη ειμαι πειραγμενος σαν ατομο προσπαθουσα ψιλοασχολουμουν απο μικρος με παρομοια ταξιδια. αυτο που μου εκανε εντυπωση τωρα τελευταια ηταν, πριν κανα μηνα που ημουν ινδια εκανα ενα course reiki και εκει τυχαια την τελευται μερα, τη μερα που επρεπε να κανω την πρακτικη για να παρω το διπλωμα, μπενει μεσα στην αιθουσα ενας τυπος που ειχα γνωρισει τυχαια για 5 λεπτα 2 βδομαδες πριν σε ενα αλλο μερος, και ηταν προσωπικος φιλος του δασκαλου μου. λοιπον ο τυπος ελεγε οτι ηταν αστρολογος νουμερολογος. σημειωση οτι εχω μεγαλες αμφιβολιες για την αστρολογια κτλ κτλ κτλ, αλλα αυτο που με εξεπληξε ειναι οτι αρχισε να μιλαει για τις σκεψεις μου, να μου λεει στοιχεια του χαρακτηρα μου, γιατι λεει φαινονται στην αυρα μου και αλλα πολλα, εγω με το υλιστικο μυαλο μου σκεφτηκα οτι οκ, ο οποιοσδηποτε φυσιογνωμιστης μπορει να πει τετοια πραγματα, και ενασ καλος πωλητης αυτοκινητων μπορει ν ασου πει περισσοτερα για να κανει καλα τη δουλεια του αλλα εκει που τα ψιλοεχασα ηταν οταν αρχισενα γραφει κατι αριθμους σεκατι κουτακια και αρχισε να μου μιλαει γαιτι σπιτι μου, που βρισκετε, πως ειναι εξωτερικα, εσωτερικα κτλ, και επεσε μεσα, αυτο δεν ξερω πως να το εξηγησω. τεσπα στο τελος αρχισε να μου μιλαει για την οικογενεια μου, τουσ γονεις μου και την τυχη μου, ενδιαφεροντα πραγματα οχι βεβαια πολυ ενθαρυντικα, αλλα τεσπα. παντως ο κυριος αυτοσ δεν ηθελε να μου πουλησει κατι ουτε και ζητησε τιποτα γιαυτα που μου ειπε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Όχι διαλογισμό δεν κάνω , αλλά παρόλ\'αυτά η ψυχοσύνθεσή μου φαίνεται να είναι ιδιαίτερα δεκτική σε <<ενέργειες>> ή <<μηνύματα>> που άλλοι δεν λαμβάνουν. Αλλιώς τόσο ζωντανά προφητικά όνειρα που βλέπω συχνά δεν μπορώ να τα εξηγήσω αλλιώς. Το πρόβλημά μου παραμένει πάντα τα σχετικά έντονα αρνητικά προμηνύματα για τρίτους , τα οποία μου δημιουργούν έντονη ψυχοσωματική δυσλειτουργία για δύο τουλάχιστον συνεχόμενες ημέρες και τα οποία βγαίνουν αληθινά στο πολύ προσεχές διάστημα. Είναι κάτι πολύ έντονο που αν υπάρχουν άτομα που βρίσκονται στη θέση μου καταλαβαίνουν απόλυτα!! Η κάθε μου ονειρική εμπειρία τέτοιας μορφής είναι κυριολεκτικά συγκλονιστική και έχει στιγματίσει πολλά γεγονότα μέχρι στιγμής στη ζωή μου. Τί να πώ......

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    παντως αν κανεις διαλογισμο ισως σε βοηθησει να τα ελενξεις, γιατι οπως και να το κανουμε ειναι ακλο να εχεις μια \"6\" ας πουμε αισθηση αλλα αν σου δημιουργει ενοχλητικες παρενεργειες καλο ειναι αν μπορεις να τις αντιμετωπισεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ειλικρινά δεν ξέρω, πάντως σε ευχαριστώ για την πολύτιμη τοποθέτησή σου και σίγουρα πρέπει να βρω κάποιον εναλλακτικό τρόπο να ελέγχο τις ονειρικές μου διακυμάνσεις. Σε ευχαριστώ πολύ.:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Ένα θα ξαναπώ που το λέω συνεχώς...

    Σ αυτή τη ζωή τίποτα δεν είναι τυχαίο και τίποτα δε συμβαίνει κατά τύχη. Μπορεί ο άνθρωπος να είναι προικισμένος με τεράστιες δυνάμεις αλλά όχι τόσες για να μπορεί να κάνει και να ερμηνεύσει τα πάντα...

    Μου έχουν πει προσωπικές ιστορίες που είναι συγκλονιστικές άνθρωποι σοβαροί αξιόλογοι και αξιόπιστοι που ...τα έχουν δει όλα ....

    Όποιος πάει στο άγιο όρος ή σε κάποιο μοναστήρι που ...δε ξεχνάνε την ιστορία τους ...θα ακούσετε πάμπολες ιστορίες πολλές από αυτές δε μπορεί να είναι ψεύτικες γιατί σημαδεύτηκαν και από γεγονότα που ξέρουν όλοι...

    Δε ξέρω τι συμβαίνει και πως δουλεύουν αυτά αλλά προς το παρόν δεν ασχολούμαι με τη σφαίρα του ανεξήγητου αλλά του πιο ζωντανού και χειροπιαστού, χωρίς να αποκλείω τίποτα στο μέλλον.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Olga,

    αυτού του είδους τα φαινόμενα είναι ανεξήγητα. Σε ορισμένους ανθρώπους κάποια κέντρα του εγκεφλαλου λειτουργούν περισσότερο από ότι από κάποιους άλλους. Αυτά τα κέντρα μπορεί να δραστηριοποιηθούν απο πολλούς παράγοντες : κάποια ένζυμα που βρίσκονται στον εγκέφαλο, από κάποιες χημικές ουσίες , απο ενεργειακά κυκλώματα κλπ.

    Η νηστεία / στέρηση επίσης δημιουργεί μεγάλες επιπλοκές στον εγκέφαλο και συμβάνει στην εμφάνιση οραμάτων. Πολλά απο τα οράματα και τις προφητείες ασκητών δεν ειναι τίποτε περισσότερο από διαταραχές εγκεφάλων που δεν αιματώνονται, δεν λειτουργούν σωστά εξ αιτίας της νηστείας.

    Την εποχή που ήμουν σε κρίση τα οράματα ήταν άλλο ένα βάσανο της καθημερινής μου ζωής. Οχι μόνο οράματα / όνειρα αλλά και διάφορα φαινόμενα με ανοικτά μάτια. Το πιο φρικτό από όλα θυμάμαι ότι ηταν εκείνη η εποχή που όταν κοίταζα κάποιον έβλεπα να περνάει μια φωτεινή επιγραφή (σαν τις διαφημίσεις) στο μετωπό του και να γράφει διάφορα για το μέλλον του.

    Μίλησα για αυτό και με τον ψυχαναλυτή (ο οποίος δεν πήρε καμία θέση , ούτε καν ασχολήθηκε με το πρόβλημα) και με την γιατρό - ομοιοπάθητικό η οποία μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή. Οσο προχωρούσα στη θεραπεία τα οράματα περιορίστηκαν . Τώρα πια δεν έρχονται καθόλου.Σε καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς, πραγματικά και για μένα κάποιες φορές ήταν μια κόλαση.

    Σε μένα ήταν μια προσωρινή διαταραχή του εγκεφάλου . Σε σένα και ίσως σε άλλους Ολγα μου, μπορει να είναι ένα χάρισμα, μια επιπλέον λειτουργία .

    Τέτοια χαρίσματα είναι ευλογία όταν καταφέρνουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για την πνευματική μας εξέλιξη και το καλό των συναθρώπων μας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Ολγα μου...
    κάτι παρόμοιο μ αυτο που βιώνεις και εσυ, έχω νιώσει και νιώθω και εγώ. Ευτυχως δεν ειναι τόσο έντονο σαν το δικό σου (δλδ να πέφτεις απο ψηλα στο πατωμα), απλά καποιες φορές νιώθω ότι δεν βρίσκομαι στο ΄εδώ΄ή στο΄παρόν, αλλά είναι σαν να αιωρούμαι και να μην πατάω στο έδαφος. Αυτές τις στιγμες νιώθω ευφορία και δεν έχω την αίσθηση του χρόνου. Αυτό μπορεί να διαρκέσει απο 5 λεπτά έως και μισή μέρα. Παρατηρώ ότι αυτή η αίσθηση μου δημιουργήθηκε εδώ και 4 χρόνια, όταν έκανα κάποιο σεμινάριο σχετικά με Ινδία και φιλοσοσία αρχαίων Ινδών. Ένα άλλο που έχω έντονο είναι η διαίσθηση σχετικά με τους ανθρώπους. Μου συμβαίνει συχνά μόλις με πλησιάσει κάποιος κοιτάζοντάς τον στο προσωπο να διαισθάνομαι τί θέλει να μου πει. Εδικά με ανθρώπους που γνωρίζω είναι περισσότερο έντονη αυτή η διαίσθηση. Με απασχολει τί μπορεί να είναι αυτό αλλά πάλι λέω ότι εφόσον δεν μου δημιουργεί προβλημα στην καθημερινότητά μου, άστο να υπαρχει. Δεν ξέρω άν είναι ευλογία όπως λέει και ο Βlack Rose, πάντως εμένα μ΄αρέσει...
    φιλιά
    corallia

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Κοραλλία μου εμείς οι Καρκίνοι έχουμε έτσι και αλλιώς αυξημένη εκ φύσεως την αισθαντικότητα και τη δεκτικότητα στα εξωτερικά ερεθίσματα και ιδιαίτερα σε αυτά που έχουν να κάνουν με τον ψυχισμό, ακόμα και σε μεταφυσικό επίπεδο. Εσύ πρέπει να καταλαβαίνεις καλύτερα τί εννοώ....Black Rose μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι τα όποια προτερήματα ή χαρίσματα τυνχάνει να έχω πάντα τα χρησιμοποιώ για ευεργετικούς σκοπούς. Απλώς κάποιες περίεργες και πολυσύνθετες πύλες μου σε ιδεο-ψυχικό επίπεδο ίσως δεν είμαι έτοιμη να τις ανοίξω και να τις επεξεργαστώ πλήρως για πολλαπλούς και συχνά μη προσδιορίσιμους λόγους. Όσο για το μέλλον δεν γνωρίζω ακόμα...ίσως και αυτό με τα οράματά μου να είναι για μένα παρόν!...ίσως πάλι το παρόν να είναι ουσιαστικά το μέλλον μου...αρκετοί προβληματισμοί .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολγα θυμαμαι μια φορα που μου ειχε συμβει κατι τετοιο αλλα κρατησε λιγα δευτερολεπτα και απλως αιωρηθηκα πανω απο το κρεββατι μου....τρομαξα και επεσα παλι πισω.Ηταν συγκλονιστικο παντως.
    Οραματα δεν βλεπω...αυτο που βλεπω πολλες φορες ειναι τον κοσμο πολυ φωτεινο σαν ενα πεπλο να τραβιεται απο τα ματια μου και νοιωθω μια ευφορια.Δεν ξερω αν αυτη ειναι η φυσιολογικη κατασταση να βλεπω τα πραγματα ή οπως τα βλεπω συνηθως...μουντα.
    Εχω διαβασει ενα βιβλιο του \"Paulo Coelho\" \"Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει\" και αν θυμαμαι καλα περιεγραφε και κατι σαν αυτο που μας περιγραφεις.
    Αν θες να ερευνησει για ατομα με παρομοιες εμπειριες ψαξε στο internet για OBE (out of body experience).


    Edit: Sorry OOBE ηθελα να γραψω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    Εξωσωματική εμπειρία ή διορατικότητα? Υπάρχει διαφορά. Η εξωσωματική εμπειρία έχει να κάνει με την αίσθηση του να φεύγει η ψυχή από το σώμα σου και σε πολλές περιπτώσεις να νιώθεις ότι αιωρείσαι και να βλεπεις τον εαυτό σου από πάνω. Συνήθως εκείνη την ώρα έρχεται το αίσθημα του φόβου και αστραπιαία γυρνάς με \"τράνταγμα\" στο σώμα σου. Βέβαια όσοι το έχουν ζήσει μιλούν για την απόλυτη ελευθερία λίγο πριν τον φόβο, κάτι σαν το βάρος σου να είναι όσο ένα πούπουλο.
    Η διορατικότητα δεν ξέρω ιατρικά πως έχει εξηγηθεί αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι χάρισμα. Και κάθε χάρισμα πρέπει να χρησιμοποιείται για το καλό των υπολοίπων. Βέβαια το να μπορείς κοιτώντας τα μάτια του άλλου να δεις κομμάτια από την ζωή του, παρελθοντικά, παροντικά ή και μελλοντικά, είναι δίκοπο μαχαίρι. Είναι σαν να μπαίνεις στην ψυχή του άλλου και να βιώνεις όλα όσα βιώνει, να νιώθεις όλα όσα νιώθει. Δεν είναι εύκολο φορτίο γιατί βλέποντας έναν επικείμενο θάνατο για παράδειγμα η συναισθηματική φόρτιση είναι φοβερή. Και άλλωστε δεν είναι όλοι καλοί, δεν έχουν όλοι ένα κάτασπρο μέλλον. Όσα ανέφερα είναι καθαρά συμπεράσματά μου μετά άπό προσωπικές εμπειρίες από πολύ κοντινούς μου ανθρώπους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ειλικρινά τρόμαξα με αυτό που βίωσα σε ονειρική φάση χθες βρε παιδιά και θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω τις απόψεις σας !!!!!!!! :(

    Είχα επικοινωνία με μια νεκρή γυναικία μορφή την οποία δεν έτυχε να συναντήσω ποτέ και την ήξερα μόνο με το ονοματεπώνυμό της , μιας και ήταν κόρη ιδιοκτήτη στην πολυκατοικία που μένω χρόνια τώρα.......

    Σε βαθιά ονειρική φάση όπου βρισκόμουν............είχα μαζί της στενή E.V.P επικοινωνία.........κάτι που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.........:o:o μιας και συνήθως τέτοια μορφή επικοινωνίας έχεις όταν είσαι ξύπνιος............


    Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω.........;)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •