υπερβολικο αγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Αν καταλαβαίνω καλά, δεν σε άφησαν να αντιμετωπίσεις το ζήτημα όπως ήθελες εσύ. Αναγκάστηκες να πας στο γιατρό, παρόλο που ήξερες οτι θα χειροτέρευε η κατάσταση, για να κάνεις αυτό που εκείνοι ήθελαν. Με αυτό τον τρόπο όμως αρνήθηκες στον εαυτό σου αυτό που πραγματικά χρειαζόταν και αυτό που ξέρεις οτι θα ήταν το καλύτερο για σένα. Είναι έτσι? Έχω καταλάβει καλά?
    Και τώρα, αυτά που σε αγχώνουν είναι όλα αυτά στα οποία θα είναι παρούσα η μητέρα σου. Ίσως να είναι τυχαίο, ίσως και όχι.
    Άραγε θα σου ήταν πιο εύκολο αν επέστρεφες μόνος σου, χωρίς τη μητέρα σου, και περνούσες και την εξεταστική χωρίς εκείνη? Ή όχι?
    Παρακαλώ mosquito. Χαίρομαι που η συζήτησή μας σέ βοηθάει.
    Μάκια...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι ετσι είναι όπως τα λες , τους το είχα πει οτι δε θέλω γιατρο ούτε ήθελα να έρθουν μαζι μου στο τόπο που σπουδάζω αλλα όπως οι περισσότεροι γονείς είναι υπερπροστατευτικοι και δεν με άκουσαν !!

    δε θα έλεγα οτι με αγχώνουν ολα αυτα στα οποια ειναι παρουσα η μητέρα μου αλλα οσο να ναι η παρουσία της και ο υπερπροστατευτισμός της δε με βοηθούν αυτο ειναι σίγουρο !!

    μπορεί να με αγχώσει το πιο ξεκάρφωτο πράγμα όταν ειμαι έξω που όταν το αναλογιστώ μετα που είμαι ήρεμος αναρωτιέμαι και εγω ο ίδιος τι μπορει να με άγχωσε σε αυτο μη βρίσκοντας απαντηση!!

    πραγματικα δε ξερω τωρα αν θα μπορουσα να γυρισω μονος ...αυτη τη στιγμή μου φενεται φυσιολογικο ...τη μερα του ταξιδιου ομως?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Γεια σας παιδια. Διαβασα αυτα που γραφετε και θα ηθελα να πω πολλα αλλα δυστυχως γραφω πολυ αργα γιατι η επαφη μου με υπολογιστη αρχισε πριν μια εβδομαδα, οποτε καταλαβαινετε πως γραφω Παντως η ταπεινη μου γνωμη ειναι να κανεις μονος σου το ταξιδι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Οπότε η παρουσία και η υπερπροστατευτικότητα της μητέρας σου χειροτερεύουν την κατάσταση, μαζί με το γεγονός οτι δεν σε άκουσαν τότε που το χρειαζόσουν, έτσι?
    Πάντως, ακόμα και αν δεν μπορείς ακόμα να καταλάβεις τι σε αγχώνει τόσο πολύ, είμαι σίγουρη οτι υπάρχει μια λογική σε όλο αυτό. Μια δική του λογική, αλλά λογική έτσι κι αλλιώς. Και όσο και αν οι γονείς σου προσπαθούν να σε προστατεύσουν, στην πραγματικότητα εσύ είσαι ο μόνος που μπορεί να απενεργοποιήσει το συναγερμό γιατί εσύ τον έθεσες σε λειτουργία.
    Είναι βοηθητικό δηλαδή που ξέρεις οτι θα έρθει μαζί σου η μητέρα σου στο ταξίδι? Νιώθεις πιο ασφαλής?
    Μάκια...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι ετσι ειναι αν δε τη χειροτερεύουν τη κατασταση, τουλαχιστον τη συντηρούνε

    νομιζω πως ναι , νιώθω πιο ασφαλης τωρα αν ερθει μαζι στο ταξιδι

    σημειωση : που καταντήσαμε οι ανθρωποι ,πεσαμε θυματα του τροπου ζωής που οι ιδιοι χτίσαμε...γεμίσαμε ολοι ψυχολογικά!! οποιον και να συναντησεις εχει ψυχολογικα προβληματα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ίσως αυτά τα ψυχολογικά προβλήματα όμως ουσιαστικά να μας κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για να κάνουμε κάτι για εμάς και για τη ζωή μας. Ίσως να περιέχουν καλά κρυμμένους θησαυρούς κι εμείς χρειάζεται να τους ψάξουμε και να τους ανακαλύψουμε.
    Μάκια...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    τι να το κανω οταν φτανω σε αυτο το σημειο! το θεμα θα ηταν να μπορουσαμε να τα αποφευγαμε , να ζουσαμε χωρις αγχη και στεναχωριες

    ετσι δεν ειναι?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    οι βαλεριάνες βοηθάνε στο άγχος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Καλησπερα, μπορει να μην γραφω στο πλεον καταλληλο θεμα, αλλα σιγουρα αφορα το υπερβολικο αγχος. Θελω να ρωτησω σχετικα με τα ζαναξ και τα λεξοτανιλ. Παιρνω καμια φορα ζαναξ, οχι καθημερινα, οταν ζαλαδες, δυσπνοια και πονοι αυχενα χτυπουν κοκκινο, 0,25 ή 0,5 mg. Μπορει να σχετιζονται αυτα με την υπνηλια και το αισθημα κοπωσης που αισθανομαι την επομενη μερα; Προκαλουν σε καποιον κατι τετοιο την επομενη μερα; Τα λεξοτανιλ σε τι διαφερουν απο τα ζαναξ; Γνωριζω οτι ειναι αγχολυτικα και τα δυο, στην πραξη η δραση τους ειναι ακριβως ιδια;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    αυτο ειναι αρρωστημενο αγχος.. κ μενα το προβλημα ανηκει στις αγχωδεις διαταραχες, (ιψδ) κ σε πληροφορω πως ειναι τρομακτικο γεγονος να βιωνεις τετοιο αγχος επισης, κ τρακαρα γιατι οταν οδηγουσα με ειχε κυριευσει εντονοτατο αγχος, εχασα το ελεγχο, και τρακαρα. σε παρακολουθει καποιος γιατρος?

  11. #26
    Originally posted by curtains
    Καλησπερα, μπορει να μην γραφω στο πλεον καταλληλο θεμα, αλλα σιγουρα αφορα το υπερβολικο αγχος. Θελω να ρωτησω σχετικα με τα ζαναξ και τα λεξοτανιλ. Παιρνω καμια φορα ζαναξ, οχι καθημερινα, οταν ζαλαδες, δυσπνοια και πονοι αυχενα χτυπουν κοκκινο, 0,25 ή 0,5 mg. Μπορει να σχετιζονται αυτα με την υπνηλια και το αισθημα κοπωσης που αισθανομαι την επομενη μερα; Προκαλουν σε καποιον κατι τετοιο την επομενη μερα; Τα λεξοτανιλ σε τι διαφερουν απο τα ζαναξ; Γνωριζω οτι ειναι αγχολυτικα και τα δυο, στην πραξη η δραση τους ειναι ακριβως ιδια;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω. Νομιζω πως εχω λιγο απο ολα. Λιγο καταθλιψη, αγχος, αρρωστοφοβια, προστεθηκε και λιγο καταδιωκτικο τον ταιλευταιο καιρο. Γιατρος τωρα δεν με παρακολουθει, με παρακολουθουν ομως αλλοι:P:P. Παλια με παρακολουθουσε, τωρα μια φορα τον χρονο περιππου τον επισκεπτομαι.

  13. #28
    Εμβόλιο κατά του χρόνιου στρες φαίνεται πως ετοιμάζουν Αμερικανοί ερευνητές.
    Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω link

    http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=10280&amp ;la=1

    Θα είναι σωτήριο για εκατομμύρια κόσμου αν πετύχει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Θελω να ρωτησω, ποσο κακος συνδυασμος μπορει να ειναι τα ζαναξ με αλκοολ; Δε το συνηθιζω γενικα, αλλα καμια φορα εχοντας παρει ζαναξ πινω 3-4 ποτηρακια κρασι. Προσωπικα δεν νιωθω κατι περιεργο, εχει καποιος εμπειρια απο αυτο, υπαρχουν παρενεργειες?

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Originally posted by curtains
    Θελω να ρωτησω, ποσο κακος συνδυασμος μπορει να ειναι τα ζαναξ με αλκοολ; Δε το συνηθιζω γενικα, αλλα καμια φορα εχοντας παρει ζαναξ πινω 3-4 ποτηρακια κρασι. Προσωπικα δεν νιωθω κατι περιεργο, εχει καποιος εμπειρια απο αυτο, υπαρχουν παρενεργειες?
    Δεν είμαι γιατρός και δεν παίρνω χάπια, αλλά αυτό το χάπι το έπαιρνε η αδελφή μου και αυτό που έχω να σου πω είναι ότι ο κανόνας λέει να μην επιλέγουμε την κατανάλωση αλκοόλ μαζί με αυτού του είδους τα χάπια. Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση την επόμενη φορά που θα χρειαστείς την συνταγή του γιατρού ή γιατί δεν διαβάζεις τις οδηγίες προφύλαξης στην συσκευασία;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •