κοινωνικη φοβια,συν αγχωδεις διαταραχες συν συν συν ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    18

    κοινωνικη φοβια,συν αγχωδεις διαταραχες συν συν συν ??

    σκατα.
    αυτη ειναι η λεξη με την οποια ξεκιναω το ημερολογιο που γραφω μια στο τοσο.
    τα προβληματα,πολλα.φευγει το ενα,ερχεται το αλλο,χωρισ διαλειμματα!
    το τελευταιο πιο σημαντικο και βασανιστικο το εξης: οταν ειμαι με κοσμο,ξεροκαταπινω συνεχεια.ακουγεται το γκλουπ γκλουπ σε συνθηκες ησυχιας,τισ οποιες παλια απολαμβανα και τωρα με τρομοκρτατουν..μερικες φορες με πιανει καθε 15'' ας πουμε.χειροτερευει οταν καποιος με κοιταει στα ματια και γενικα οταν μου μιλαει.
    φοβαμαι οτι ο συνομιλητης μου θα δει το λαιμο μου να ανεβοκατεβαινει κα8ε λιγο και λιγακι και.....
    το βλεπω στα ματια τους,στην αυρα τους,οταν με πιανει,οσο και αν προσπαθω να το κρυψω,αλλαζουν το υφος και τη θερμη και φιλικοτητα τους.το νιωθω,παγωνουν σιγα σιγα στην κουβεντα.
    το ξερω γιατι καποτε ημουν κοινωνικη,και ισως και δημοφιλης,απολαμβανα να μιλαω με κοσμο και να ανταλλαζουμε κοινωνικες αυρες.τωρα εχω γινει αντικοινωνικη,οταν μου μιλανε πρεπει να δειχνω χαζη γιατι το ματι μου παιρνει υφος προβατου και παραλληλα γουρλωμενα ματια,το στομα σφιγγεται και ο λαιμοσ γκλουπ γκλουπ.αυτο μου συμβαινει ακομα και με κολλητη που εχω χρονια και αγαπαω,ακομα και με την αδερφη μου,ακομα και με τη μαμα μου καμια φορα που επισης υπεραγαπαω...
    το μετρο δεν το αντεχω,δεν αντεχω το βλεμμα των ανθρωπων πανω μου,εξω γενικα σφιγγεται το κεφαλι μου,ο αυχενας,το στομα,ο λαιμοσ,ο φαρυγγας...ζαλιζομαι,και δυσκολευομαι να υπαρχω στο χωρο.δυσκολευομαι να συγκεντρωνομαι στο τι μου λεει ο αλλοσ,και για να μην τον προσβαλλω η "σνομπαρω" κανω ηλι8ια σχολια απλα για να μιλησω.
    ειχα προβλημα και με το φαι,ετρεμα στην ιδεα να φαω εξω,η καπου που με κοιτανε.αυτο το εχω ελαττωσει αρκετα τελευταια μην το ματιασω.
    γενικα,καποτε ημουν πολυ κοινωνικη και δημοφιλης και ερωτευσιμη και γοητευτικη,και τωρα τα ματια μου δε λαμπουν πια,και ειμαι σιγουρη οτι βγαζω τετοια αυρα αγχους,που απωθει το αλλο φυλο..
    γνωρισα καποιον πριν απο λιγο καιρο,ετσι ερειπιο,μεσω ιντερνετ,βρεθηκαμε και ξεροκαταπινα παρα παρα πολυ...ηταν συνθηκες ησυχιας...πολυ αβολο.
    αυτο εχει αποτελεσμα να φοβαμαι να ερ8ω κοντα με αντρεσ...φοβαμαι οτι θα δουν...ποσο αρρωστη ειμαι...σκατα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    ωραιο νικ name. σαν να διαβαζω εμενα οταν παθαινω εξαρση καποιες μερες ..... ποσο χρονων εισαι?σε παρακολουθει καποιος ειδικος για σε ηρεμει? μην φοβασαι ,το ξερω οτι ειναι πολυ βασανιστικο,το πιστευω και το νιωθω. εμεις οι ανθρωποι εχουμε να κανουμε με αλλους ανθρωπους.....αν οι φοβια μας λοιπον σχετιζεται με αλλους ανθρωπους τοτε τι θα κανουμε????? θα κλειστουμε σε μια καλυβα?

    το θετικο της ολης υποθεσης ειναι οτι δεν ησουν παλια ετσι. απλα στην πορεια εγινες.αυτο ξερεις τι σημαινει φανταζομαι..! οτι μπορεις να επανελθεις οπως ησουν παλια!!!!!!! απλα θελει προσπαθεια μεγαλη και να μην αποφευγεις τα πραγματα που σε αγχωνουν.

    πολλοι απο εμας εχουμε αγωνιες τι θα πει ο αλλος ...θα με δει που αγχωνομαι και δεν θελω.....θα με δει σαν χαζο να κοιταω.....ωχ δεν μπορω να συγκεντρωθω στηνν συζητηση και θα το καταλαβει..... μπλα μπλα μπλα. σε παραθετω κι εσενα σε αυτο που εχω γραψει \'αποφευγω φιλους,κοινωνικη φοβια?\'(πατας στο προφιλ μου νομιζω και το βρισκεις με λιγο ψαξιμο),για να δεις οτι επ ουδενι δεν εισαι μονη σε ολο αυτο .υπαρχουν ανθρωποι που εχουν το ιδιο και πιθανοτατα τους εχεις μιλησει κι ολας αλλα δεν το καταλαβες οτι εχουν παρομοιες φοβιες γιατι παρατηρουσες τις δικιες σου! ενα παιδι εδω προσφατα εγραψε και καποιους τροπους αντιμετωπισης αυτης της φοβιας,πολυ χρησιμα τιπς.
    εχω τα ιδια προβληματα...ποτε πιο εντονα...ποτε πιο χαλαρα.αληθεια αν με συναντουσες θα το καταλαβαινες?????????

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    18
    θενξ για το νικ νειμ και για την απαντηση

    καλα ναι,εχω παθει τετοια εμμονη με τα δικα μου,που ουτε τι μου λενε καμια φορα δεν καταλαβαινω,οπως ειπα παραπανω..

    αλλα επειδη οπως ειπες και συ μια τα πραγματα ειναι χειροτερα μια λιγοτερο απαισια,αν ημουν στη μη τοσο απαισια φαση νομιζω 8α σε καταλαβαινα!
    αν εβλεπα δλδ συμπτωματα δικα μου πανω σου!ξεροκαταπηματα,γουρλωμ ενα ματια,αποφυγη βλεμματικησ επαφης...
    δε με παρακολουθει καποιος..ειχα παει στο κεντρο ψυχικης υγιεινης του δημου και μετα απο 2 ραντεβου μου προτεινε αντικαταθληπτικα με μυοχαλαρωτικα...επισης στο κεντρο αυτο δεν χουν τη δυνατοτητα να παρεχουν μη φαρμακευτικη θεραπεια,δλδ ψυχοθεραπεια..
    δεν ξερω τι να κανω,ημουν κατα των φαρμακων,αλλα η ζωη ειναι βασανιστικη ετσι οπως τη ζω τωρα..
    ρε συ φαντασου να βλεπες καποιον να μη σε κοιταζε στα ματια οταν μιλατε,μονο φοβισμενα και να ξεροκαταπινε ολη την ωρα..ειναι βασανιστικο...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    18
    α,επισης ειμαι 25...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Καλά παιδιά, σαν να βλέπω τον εαυτό μου με αυτά που διαβάζω.
    Εγώ πάσχω από αυχενικό σύνδρομο (ευθειασμό αυχένα) εξακριβωμένο από γιατρό έτσι;. Έχω πολλές ζαλάδες, πονοκεφάλους, βαρύ κεφάλι.
    Την τελευταία βδομάδα άρχισα να νοιώθω δύσπνοια και πόνους στους στήθος. Τα χρειάστηκα! Πήγα σε γιατρό, μου έκανε καρδιογράφημα και ευτυχώς δεν ήταν τίποτα.
    Αλλά έχω εμμονές ότι τα συμπτώματα που έχω από το αυχενικό, ίσως δεν είναι του αυχενικού και είναι ΣΚΠ ή όγκο στον εγκέφαλο. Νοιώθω ατονίες, έχω τάσεις λιποθυμίας και πανικού, βλέπω θολά, νυστάζω συνεχώς κ.α. Δεν ξέρω τι να κάνω

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    υπομονη.. πρεπει να κανεις.....υπομονη. εννοειται πως δεν εχεις τιποτα απλα εχεις παρα πολυ αγχος.οσο πιο νωρις το καταλαβεις τοσο το καλυτερο.προσπαθησε να χαλαρωσεις και να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν,προσπαθησε να χαμογελας περισσοτερο,να χαιρεσαι και να μην δινεις σημασια στα συμπτωματα αυτα που λογικο ειναι βεβαια οταν τα νιωθεις να σου χαλανε την διαθεση.αυτα τα νιωθεις γιατι δεν νιωθεις κατι αλλο...... σκεψου αυτη την τελευταια μου προταση.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    Originally posted by blackdiamond
    καλα ναι,εχω παθει τετοια εμμονη με τα δικα μου,που ουτε τι μου λενε καμια φορα δεν καταλαβαινω,οπως ειπα παραπανω..
    ναι.....γιατι παρατηρεις εκεινη την στιγμη τοσο πολυ τον εαυτο σου που δεν καταλαβαινεις τι γινεται εξω απο αυτον... αυτο παρατηρησε και αναλυεις καθε σου ανασα με την σκεψη ωχ τωρα με καταλαβαινει ωχ τωρα φαινεται το αγχος μου ωχ παλι δεν κοιταω στα ματια.λογικο ειναι να μην ακους τι λεει ο αλλος.ενα μυαλο εχουμε!!

    Originally posted by blackdiamond
    δε με παρακολουθει καποιος..ειχα παει στο κεντρο ψυχικης υγιεινης του δημου και μετα απο 2 ραντεβου μου προτεινε αντικαταθληπτικα με μυοχαλαρωτικα...επισης στο κεντρο αυτο δεν χουν τη δυνατοτητα να παρεχουν μη φαρμακευτικη θεραπεια,δλδ ψυχοθεραπεια..
    δεν ξερω τι να κανω,ημουν κατα των φαρμακων,αλλα η ζωη ειναι βασανιστικη ετσι οπως τη ζω τωρα..
    θα ηταν σωστο σε αυτη τη φαση της ζωης σου να πας για ψυχοθεραπεια...και ισως και να παρεις φαρμακα(θα σου πει καλυτερα ο ειδικος)θελει πολυ προσπαθεια και ειναι δυσκολο αυτο να περασει απο μονο του αν δεν το συζητας επικοδομητικα με καποιον ειδικο.εδω μπορει να λεμε τον πονο μας αλλα δεν υποκαθιστα σε καμια περιπτωση την επισκεψη σε εναν ειδικο.κανε ενα δωρο στον εαυτο σου και δωσε του την ευκαιρια να ανακαμψει.
    αν εισαι αθηνα μπορω να σου προτεινω εκει που παω εγω-δεν κανω διαφημιση-απλα προσπαθω να βοηθησω.
    θα σε βοηθουσε πααρα πολυ πιστευω και η ενταξη σου σε μια ομαδα με ατομα που εχουν παρομοια προβληματακια(ειναι πιο φτηνο αυτο αλλα εξισου πολυ αποτελεσματικο).ξερω κι απ αυτο αν θες.
    ειναι δυσκολο να βγεις απο τον φαυλο κυκλο των αρνητικων σκεψεων και συναισθηματων μονη σου.η κοινωνικη φοβια ειναι λιγο υπουλη ακριβως επιδη εχει να κανει με πραγματα που κανουμε καααααθε μερα και με ατομα που αναγκαστικα βλεπουμε στον δρομο και την ζωη μας.αν ειχες φοβια πχ με φιδια -λεμε τωρα δεν θα ηταν τοσο επωδυνο.που να βρεις φιδια στην πολη!εισαι ασφαλης.!

    Originally posted by blackdiamond

    ρε συ φαντασου να βλεπες καποιον να μη σε κοιταζε στα ματια οταν μιλατε,μονο φοβισμενα και να ξεροκαταπινε ολη την ωρα..ειναι βασανιστικο...
    πιστεψε με ξερω.προχτες βγηκα με εναν φιλο μου και παλευα ολη νυχτα με τα βλεμματα .ασε.γυρισα σπιτι με πονοκεφαλο και με μονιμο πονο στον αυχενα απο το σφιξιμο.αλλα οπως σου ειπα λεω να μην το βαλω αλλο κατω.ασ πηγαινω κι ας γυρναω με πονοκεφαλο.ολοι ανθρωποι ειμαστε τι πειραζει κι αν το καταλαβει.αντε πια! α επισης και κατι αλλοο πολυ σημαντικο που πρεπει να σκεφτεις........ για να σου προτεινουν φιλοι να πατε για καφε σημαινει οτι δεν περνανε και τοσο ασχημα μαζι σου τελικα....... think about it and keep in touch diamond!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by Ypomoni
    Καλά παιδιά, σαν να βλέπω τον εαυτό μου με αυτά που διαβάζω.
    Εγώ πάσχω από αυχενικό σύνδρομο (ευθειασμό αυχένα) εξακριβωμένο από γιατρό έτσι;. Έχω πολλές ζαλάδες, πονοκεφάλους, βαρύ κεφάλι.
    Την τελευταία βδομάδα άρχισα να νοιώθω δύσπνοια και πόνους στους στήθος. Τα χρειάστηκα! Πήγα σε γιατρό, μου έκανε καρδιογράφημα και ευτυχώς δεν ήταν τίποτα.
    Αλλά έχω εμμονές ότι τα συμπτώματα που έχω από το αυχενικό, ίσως δεν είναι του αυχενικού και είναι ΣΚΠ ή όγκο στον εγκέφαλο. Νοιώθω ατονίες, έχω τάσεις λιποθυμίας και πανικού, βλέπω θολά, νυστάζω συνεχώς κ.α. Δεν ξέρω τι να κάνω

    Καλησπέρα
    Έχω και εγώ ευθειασμο του αυχένα με αποτέλεσμα ζαλάδες βαρύ κεφάλι και πονοκέφαλους γενικότερα.
    Στο γραφείο χρησιμοποιώ κολάρο
    Φυσικά και έκανα αξονική εγκεφάλου αλλά δεν έδειξε τίποτα απολύτως είμαι μια χαρά(και δυο τρομάρες)
    Φυσικά και έχω ατονίες βλέπω θολά και με πιάνει μια έντονη ανησυχία και σκέφτομαι συνέχεια αυτό το πράγμα …
    Όλα μέσα στο πρόγραμμα.
    Άγχος φυσικά τι άλλο…

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Α ωραία, ειμαστε πολλοι :P
    Κι εγω εχω ευθειασμο αυχενα, δεν μου προκαλει πονοκεφαλους, ενω σπανια εχω ζαλαδες. Αυτο που μου προκαλει ειναι μια αισθηση εντασης στο λαιμο που μερικες φορες δεν αντεχω, νιωθω τους μυες τεταμενους και θελω να ξεκολλησω το κεφαλι μου, μου φαινεται ανυποφορο να πρεπει διαρκως να το στηριζω. Γενικα το αγχος μου εκδηλωνεται με πολυ ενταση, σφιγγομαι ασυναισθητα, σφιγγω τα δοντια μου, τα χερια μου σε σημειο μελανιασματος κτλ. Ο γιατρος μου εχει δωσει μονο αντικαταθλιπτικα. Τα μυοχαλαρωτικα μπορει να τα παρει καποιος χωρις συνταγη; Μου ακουγωνται καλη ιδεα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    blackdiamond που εισαι?τι κανεις??????????????

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    18
    )
    εδω ειμαι!τωρα τα διαβασα ολα τα μηνυματα...
    αυτο με το να μην μπορω να κρατησω τον αυχενα ορθιο μου εχει συμβει,προσπαθησαν να μη μου γινει εμμονη,και ευτυχως προσ το παρον τη γλιτωσα..βασικα το επαθα με την κολλητη μου και φρικαρα με τον εαυτο μου.την επομενη φορα που ξαναβγηκα,βγηκα μ ενα φιλο που εχει επισης τα θεματα του και του χω πει και τα δικα μου,οποτε δεν φοβουμουν μη με παρεξηγησει αν δεν μπορω να στηριξω το κεφαλι πχ,οποτε μετα το ξεχασα το θεμα...

    συμφωνω επισης για την συνδεση υπολογιστη και κοιν.φοβια.αν ενα χρονο τωρα δεν ημουν ανεργη,και αναγκαζομουν να συνυπαρχω με ανθρωπους,ισως να ταν καλυτερα τα πραγματα..

    \"γ. μην αναλαμβάνεις όλη την ευθύνη για την συνέχιση της συζήτησης - η σιωπή είναι φυσιολογική, και οι άλλοι άνθρωποι θα συμβάλλουν στη κουβέντα\"
    το προβλημα μου ειναι οτι στη σιωπη ξεροκαταπινω(και ξεκινα ο φαυλοσ κυκλος αγχους)και επισης δεν μπορω να κατσω ηρεμη και ησυχη.κατι θα κανω.θα καπνιζω,θα κανω οτι κανω-ψαχνω κατι..

    ματζεντα σκεφτομαι να παω στο αιγινητειο να σου πω την αληθεια.εχω ακουσει οτι κανουν και ψυχοθεραπεια εκει.ωστοσο δωσε μου τα τηλεφωνα που μου ανεφερες,αθηνα μενω
    αχ παναγια μου..τωρα που μιλαμε εχω αναγουλα γιατι σκεφτομουν το επαγγελματικο μου μελλον..και γενικα...:/
    σας ευχαριστω παιδια ολους για τισ απαντησεις..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    exo to idio provlhma...meta apo entono agxos me ponaei trela o ayxenas mou...vgainw exw kai tremw...mhn dw kapoion pou xerw kai erthei kai mou milhsei kai xasw ta logia mou mprosta se parea...\'idika pou den xerw kai ginw rezili\'...otan eimai me kosmo mporei na skefto kati kako gia ena atomo pou mou synomila...\'\'xwris na to thelo\'\'kai na skeftomai ti tha ginotan an tou eleges \'ekeino h auto\'\' kai me dialyei...nomizw oti apo to poly agxos tha vgw apo mesa mou oloklhrh kai tha petaxw;ppp...akoma kai me ta agaphmena mou atoma den mporo na ekfrastw opws prin...den xerw mexri pou tha paei....ekeino pou fovame perissotero apola einai h katathlh4h...den thelw na katalhxw na mhn niwthw tipota...kai to pio tromaktiko einai h monaxia otan kouvalas auto to pragma...toso dyskolo na kaneis parees kai na anexartitopoihtheis...panta sthrizese stous allous!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Γεια σας και πάλι παιδιά. Τελικά έκανα μαγνητικό για αυχένα και εγκέφαλο. Έδειξε ευθειασμό αυχένα. Το πήρα απόφαση και αντέχω τα συμπτώματα χωρίς πολύ φόβο. Περιττό να σας πω ότι τα συμπτώματα από εκεί και μετά δεν τα νοιώθω τόσο έντονα.
    Κατά την μαγνητική εξέταση βρέθηκε να έχω αιμαγγίωμα στο Θ7 θωρακικό. Λοιπόν τώρα άρχισα να αγχώνομαι γι΄αυτό και συνεχώς νοιώθω ενοχλήσεις στο σημείο εκείνο και σε όλη την πλάτη, κάτι που δεν ένοιωθα πριν το μάθω. Ο ορθοπεδικός μου, μου είπε να το ξεχάσω και θα το επανεξετάσουμε σε κανένα εξάμηνο εκτός αν νοιώθω πόνο στην περιοχή. Αλλά εγώ εκεί άγχος και πάλι άγχος μήπως είναι κάτι άλλο.... ξέρετε τώρα εσείς.......
    Δεν μπορώ άλλο, θέλω να ηρεμήσω..... πιστεύω ότι είναι από το άγχος μου και σφίγγουν οι μυς της πλάτης και νοιώθω αυτά, αλλά πάλι δεν μπορώ να ηρεμήσω.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    18
    τελικα ισως βοηθαει να σκεφτουμε οτι δεν ειμαστε μονοι μας...προφανως ειμαστε πολλοι μ αυτα τα προβληματα,και σημαντικη αιτια ειναι οτι φοβομαστε τι 8α πουν οι αλλοι...
    αλλα και αλλοι ισως σκεφτονται το ιδιο για εμας...
    ματζεντα εχω αρχισει να καταλαβαινω αυτο που λες,επικεντρωνομαστε πολυ στον εαυτο μας και τρελαινομαστε...
    περαστικα υπομονη με τον αυχενα...νομιζω πως πρεπει να σταματησεις να ψαχνεις οτι ειναι κατι αλλο και να δεχτεισ οτι ειναι ενα ορθοπεδικο προβλημα.στο κατω κατω μερικες φορες πρεπει να σταματαμε την ερευνα για την καθε λεπτομερεια,δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα.και δεν γινεται.
    wake up,και γω τα ιδια...κα8ε φορα που φτιαχνω λιγο,μετα ξανακυλαω στις εμμονες...
    εν τω μεταξυ κλεινω 5 μηνες ξεροκαταπημα.μονο οταν ειμαι μονη μου περναει.με αλλους,ειμαι σε μια συνεχη παλη να το κρυβω.

  15. #15
    Quote Originally Posted by blackdiamond View Post
    μονο οταν ειμαι μονη μου περναει.με αλλους,ειμαι σε μια συνεχη παλη να το κρυβω.
    Κι εγώ είμαι γεμάτος φοβίες με οποιοδήποτε πιθανό πρόβλημα,κυρίως όταν βρίσκομαι σε ένα "μη ασφαλές" περιβάλλον όπως οι συνωστισμένοι δρόμοι κλπ.
    Αυτό δίνει το πράσινο φως στο άγχος το οποίο-αν και δεν το αντιλαμβάνομαι άμεσα-με έχει κατακλύσει. Παρομοίως έχω τρέξει σε γιατρούς κλπ τίποτα δεν βρήκαν.
    Το μόνο που "έχω" είναι μια χαλάρωση της μιτροειδής βαλβίδας στην καρδιά-κάτι που συνήθως είναι ακίνδυνο. Απ όταν το έμαθα αυτό άρχισαν να παρουσιάζονται σιγά σιγά και οι φοβίες μου. Θέλω να πω ότι συνήθως,όλα αρχίζουν από κάτι και καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να το εντοπίσεις. Βρες δραστηριότητες , σκέψεις και άτομα που πραγματικά αγαπάς που θα σε βοηθήσουν να ηρεμήσεις. Προσωπικά είμαι κατά των φαρμάκων. Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι ένα spray ( βγαίνει και σε μορφή σταγόνων ) , καθαρά φυτικό και απόλυτα ακίνδυνο.Πρόκειται για τα Ανθοϊάματα μπαχ (Bach Flower Remedies) , μου το σύστησε ο ψυχολόγος μου και με έχει βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω σε φάσεις αυξημένου άγχους. Αν θέλεις ψαξ' το,υπάρχει και ανάρτηση για αυτά στο βικιπαίδεια. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά (αν και όλα είναι ήδη καλά ;-) ) . Καλές γιορτές.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •