Δείτε το βίντεο και πείτε μου την αποψή σας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Δείτε το βίντεο και πείτε μου την αποψή σας.

    http://www.youtube.com/watch?v=9oaFm...eature=related

    Επειδή έχω και πρόβλημα με τον θυροειδή μου σκέφτομαι κατα πόσο μπορεί να έχει δίκιο αυτό το βίντεο.Γιατί για 4 χρόνια πηγαίνω σε ψυχολόγους και μου λένε οτι είμαι αρνητικός και πώς εγώ το προκαλώ.Αλλά αν είναι θέμα ορμονών τότε όλα αυτά είναι ηλιθιότητες.

    Το ξέρω οτι φαίνεται σαν εύκολη λύση αλλά έχω μιλήσει με δύο τρείς ανθρώπους που έκαναν εγχείρηση θυροειδή και μετά απαλλάχτηκαν απο πανικούς και αρνητισμό.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    29
    Είναι ρίσκο, εξάλλου εγώ που δεν έχω και παρόλα αυτά έχω ταχυκαρδίες κακή διάθεση κτλ?...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ναι βασικά το βίντεο δεν μιλάει για θυροειδή.Απλά λεεί οτι το πρόβλημα με τους πανικούς είναι ορμονικό πρόβλημα,αν κατάλαβα καλά.Αυτό αλλάζει πολλά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    8
    Το ξέρω οτι φαίνεται σαν εύκολη λύση αλλά έχω μιλήσει με δύο τρείς ανθρώπους που έκαναν εγχείρηση θυροειδή και μετά απαλλάχτηκαν απο πανικούς και αρνητισμό.

    Γεια και χαρά σε όλους!
    Αυτό μου φαίνεται πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι!
    Και αν συμβαίνει το αντίστροφο? Δλδ το μυαλό να προσπαθεί να πει κάτι μέσω του σώματος, και ειδικότερα του θυρεοειδούς. Αντί να ακούσουμε το σύμπτωμα (γιατί περί αυτού πρόκειται) πάμε και το φιμώνουμε. Δεν είναι επόμενο να βρει άλλη διέξοδο η φωνή του μυαλού?
    Πολυ σωστό αυτό που έλεγε κ ο καλεσμένος, drugs don\'t work, they just make u worse! Δεν εξαφανίζουν τα προβλήματα.

    Μήπως δε βρήκες ακόμα τον κατάλληλο θεραπευτή?
    μήπως δεν έμεινες τόσο ωστε να του δώσεις την ευκαιρία να προσαρμόσει μια θεραπευτικη διαδικασία στις ανάγκες σου?

    Πάντως να θυμάσαι πως οι κρίσεις πανικού είναι κάτι που το σώμα σου χρησιμοποιεί για προστασία, ανάλογα με τα μηνύματα που παίρνει απ\'τον εγκέφαλό σου. Μην τις αντιμετωπίζεις εχθρικά. Στάσου και νιώσε, άκου. Το μόνο σίγουρο? θα περάσουν σε λίγα λεπτά.

    4 χρόνια με ταλαιπωρούσαν ώσπου βρήκα την αιτία. Μέσα απο ψυχαναλυτικη διαδικασία που μεταβαλλόταν ανάλογα με τις ανάγκες. Ημουν και τυχερή, η χημεια με τον ψυχίατρο ήταν πολύ καλή.

    Δεν περίμενα βέβαια χρόνια για να ησυχάσω απ τον πανικό, συνήθως ανακουφίζεσαι άμεσα, ειδικά αν καταλάβει το μυαλό και το σώμα σου ότι ανταποκρίνεσαι, ακούς. Σταματάει ο πόλεμος. Α και ο χρόνιος υπερθυρεοειδισμός, καλυτερευσε.Τυχαίο?

    εγώ βέβαια είχα μετατραυματικό στρες και αμνησία, είχε ψωμί με άλλα λόγια η περίπτωσή μου, γι\'αυτό και πήρε χρόνια. Ο καθένας είναι διαφορετικός.
    Και μην ξεχνάς ν\'ακούς.
    Ανακάλυψα επίσης πως είχα αυτό που λένε \"το παιδί μέσα μου\" που είχε σταματήσει να μεγαλώνει τη στιγμή της κακοποίησης. Μάλλον αυτό αντιδρούσε στα ερεθίσματα αντί για την ενήλικη-εμένα!

    Anyway, ελπίζω να βοήθησα. Α, και κάτι άλλο, και αυτό που κάνεις, να ψάχνεις οργανικές αιτίες στους πανικούς, μήπως είναι κ αυτό μια άμυνα, μια εκλογίκευση γιατί απλώς δεν είσαι έτοιμος-η ακόμα να το ψάξεις?

    Καλή δύναμη και να χαμογελάς σε κάθε ευκαιρία, ακόμα και αν δεν σου βγαίνει!..δουλεύει!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ναι έχω πολύ καλή χημεία με την ψυχολόγο μου.Και επίσης μιλάμε για το παιδί που έχω μέσα μου.Το θέμα είναι οτι μετά απο κάποιες επισκέψεις μου λέει απλά οταν παθαίνω πανικό να κάθομαι εκεί χωρίς βοήθεια.Και της λέω γιαυτό ήρθα εξ αρχής εδώ.Γιατί δέν μπορώ να κάθομαι μόνος μου εκεί.

    Και τώρα που είδα αυτο, αν είναι ορμονικό το πρόβλημα δηλαδή αν πχ κάνω εγχείρηση και γίνω καλά όπως κάποια παραδείγματα που είδα,τοτε πάνε περίπατο αυτές οι θεωρίες.Άλλο να προκαλείς τις κρίσεις η την κακή διάθεση με το μυαλό σου και άλλο να προέρχονται απο ορμονικό πρόβλημα.Το πρώτο είναι δικό σου θέμα αλλά το δεύτερο είναι κάτι αφύσικο.Δέν μπορείς να πείς έναν ανθρωπο με ορμονικό πρόβλημα ότι σκέφτεται αρνητικά ή οτι προκαλεί τους πανικούς.Αφού το σώμα του τα προκαλεί αυτά γιατί υπάρχει ανισορροπία.

    Δέν θέλω να το σκέφτομαι σαν άμυνα.Απλα εξετάζω και αυτή την πιθανότητα.Όταν ακούς 2 3 περιπτώσεις που γίναν καλά έτσι, ε λογικό είναι να το σκεφτείς και να ρωτήσεις κάποια πράγματα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα κ απο εμενα..

    εγω πιστευω οτι οι πανικοι ειναι τα καμπανακια της ψυχης..

    ακου τι θελει να σου πει η ψυχη σου,ψαξε τον εαυτο σου..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    8
    ειναι πολυ σπανιο, αν οχι αδυνατο να προκαλει μια ορμονικη διαταραχη, πανικο.
    ανεφερα το θυρεοειδή γιατί ο υπερθυρεοειδισμος προκαλει ταχυπαλμιες. αλλα αυτες ειναι μόνιμες αν πασχεις. δεν ερχονται και φευγουν,όπως στον πανικο.
    μπορεις να κανεις εναν γενικοτερο ορμονικο ελεγχο. αλλα συνηθως ειναι σπανιο να γεννηθεις με ορμονικη ανισορροπια. κατι το προκαλει στην πορεια και εκλαμβανουμε το συμπτωμα για αιτια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Laptop επειδή το άκουσα και έχει συμβεί και στην μητέρα μου γιαυτό το εξετάζω.Σίγουρος δέν είμαι για τίποτα.Και η μητέρα μου είχε πανικούς και μέχρι να κάνει την εγχείρηση δέν ένιωθε καλά.

    Οσο για το καμπανάκι της ψυχής ειλικρινά οταν το ακούω μου ρχέτε να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο.Δέν νιώθω κάτι να θέλει να μου πεί.Να ψάξω να βρώ τον αρχαίο γρίφο κτλ.Κατάλαβα δύο τρία πραγματάκια για μένα απο την μέχρι τώρα ψυχοθεραπεία αλλά αυτά τα ήξερα ήδη.Οκ προσπαθώ να τα διορθώσω όσο μπορώ.Αλλά μέχρι εκεί.Δέν άλλαξε κάτι στην ζωή μου.

    Προφανώς δέν έχω καταλάβει κάποια πράγματα.Και η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ να είμαι ανοιχτός σε όλα.Αλλά μου φαίνεται χαζό για τον τρόπο που σκέφτομαι να θέλει κάτι να μου πεί η ψυχή μου και να πρέπει να το ψάξω 5 χρόνια με ενα ψυχολόγο.Αν ήθελε να μου πεί κάτι μάλλον θα έπρεπε να το μάθω εγώ πρώτος.

    Καίγομαι παιδιά.Ειλικρινά.Μου τέλειωσαν οι δικαιολογίες και τα ψέματα, πρέπει να φτιάξω την ζωή μου.

    Ισως να έχετε δίκιο και όντως να μη θέλω να ψαχτώ.Αλλά δέν ξέρω πώς να το κάνω.Προσπαθώ να είμαι όσο ειλικρινής γίνετε με την ψυχολόγο.Και δέχομαι αυτά που μου λέει.Αν απορρίψω κάτι θα το κάνω μετά απο πολύ σκέψη.Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28

    Μην αρχόνεσαι δεν είναι τιποτε στο λένε και οι ιδικοι

    Originally posted by petrakis_87
    Είναι ρίσκο, εξάλλου εγώ που δεν έχω και παρόλα αυτά έχω ταχυκαρδίες κακή διάθεση κτλ?...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by shifter
    Αλλά μου φαίνεται χαζό για τον τρόπο που σκέφτομαι να θέλει κάτι να μου πεί η ψυχή μου και να πρέπει να το ψάξω 5 χρόνια με ενα ψυχολόγο.Αν ήθελε να μου πεί κάτι μάλλον θα έπρεπε να το μάθω εγώ πρώτος.

    Καίγομαι παιδιά.Ειλικρινά.Μου τέλειωσαν οι δικαιολογίες και τα ψέματα, πρέπει να φτιάξω την ζωή μου.

    Ισως να έχετε δίκιο και όντως να μη θέλω να ψαχτώ.Αλλά δέν ξέρω πώς να το κάνω.Προσπαθώ να είμαι όσο ειλικρινής γίνετε με την ψυχολόγο.Και δέχομαι αυτά που μου λέει.Αν απορρίψω κάτι θα το κάνω μετά απο πολύ σκέψη.Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω.
    Συμφωνώ με αυτό που λες εδώ. Οτι αν θέλει κάτι να σου πει η ψυχή σου, εσύ θα το μάθεις πρώτος. Όπως πιστεύω οτι ο ψυχοθεραπευτής σε βοηθάει να ακούσεις αυτά που έχει να σου πει η ψυχή σου, δημιουργεί ένα κλίμα μέσα στο οποίο η φωνή της να καταφέρει να φτάσει στα αυτιά σου.
    Δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να σου πει τι σου συμβαίνει ή ποιά είναι η λύση στο πρόβλημά σου. Εσύ είσαι ο μόνος που την ξέρεις και η δουλειά του ειδικού είναι να σε βοηθήσει να την δεις.
    Μάκια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    ευχαριστώ παιδία για τις απαντήσεις αν και είμαι πολύ μπερδεμένος.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    8
    Originally posted by shifter


    Οσο για το καμπανάκι της ψυχής ειλικρινά οταν το ακούω μου ρχέτε να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο.Δέν νιώθω κάτι να θέλει να μου πεί.Να ψάξω να βρώ τον αρχαίο γρίφο κτλ.Κατάλαβα δύο τρία πραγματάκια για μένα απο την μέχρι τώρα ψυχοθεραπεία αλλά αυτά τα ήξερα ήδη.Οκ προσπαθώ να τα διορθώσω όσο μπορώ.Αλλά μέχρι εκεί.Δέν άλλαξε κάτι στην ζωή μου.

    Προφανώς δέν έχω καταλάβει κάποια πράγματα.Και η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ να είμαι ανοιχτός σε όλα.Αλλά μου φαίνεται χαζό για τον τρόπο που σκέφτομαι να θέλει κάτι να μου πεί η ψυχή μου και να πρέπει να το ψάξω 5 χρόνια με ενα ψυχολόγο.Αν ήθελε να μου πεί κάτι μάλλον θα έπρεπε να το μάθω εγώ πρώτος.

    και μόνο η απαξιωτική γλώσσα που χρησιμοποιείς, σου δίνει τις απαντήσεις.
    εννοείται πως δε θα φας τη ζωή σου με έναν ψυχολόγο. Δες τον σαν έναν μεταφραστή που τον χρειάζεσαι μέχρι να μάθεις τη γλώσσα.
    πάντως, σου ευχομαι να παρεις τη ζωή στα χέρια σου καποια στιγμη...γιατί ζωή με κρίσεις πανικού, είναι μιση...
    καλή δύναμη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    shifter απ ότι κατάλαβα ο dr. λέει ότι σε περιπτώσεις ορμονικών διαταραχών μπορεί να έχεις κρίσεις πανικού και άγχος κάτι που είναι αλήθεια. Δεν λέει όμως ότι όλες οι περιπτώσεις κρίσεων πανικού και άγχους είναι αποτέλεσμα ορμονικών διαταραχών π.χ. υπερθυρεοειδισμού-προς θεού! Αν έχεις μια τέτοια κατάσταση μπορεί να καταπολεμηθεί με φάρμακα η με καταστροφή του περιττού αδένα με ραδιενεργό ιώδιο (από όσο ξέρω). Φυσικά κανείς γιατρός δεν θα σου πειράξει τον θυρεοειδή αν δεν έχεις καθαρό πρόβλημα υπερθυρεοειδισμού (π.χ. παραπάνω T3 στις εξετάσεις αίματος) εκτός και αν βρεις κάποιο υπόγειο ιατρείο του υποκόσμου στην κούβα που να χειρουργεί ο dr. death (!)

    Ο λόγος που παθαίνεις πανικό σε φάση υπερ-θυρεοειδισμού είναι επειδή παράγονται από μόνες τους (χωρίς να στείλει σήμα ο εγκέφαλος μέσω της υπόφυσης που είναι ο \"κυρίαρχος ενδοκρινικός αδένας\" ) οι ορμόνες του θυρεοειδή (π.χ. T3, T4) με αποτέλεσμα με την σειρά τους να κάνουν τα επινεφρίδια να παράγουν περισσότερη αδρεναλίνη και νοραδρεναλίνη που είναι οι ορμόνες που ελέγχουν την αντίδραση \"πάλης-η-φυγής\"-δηλαδή αυτό που μεταφράζουν κάποιοι ως πανικό. Αυτές οι ορμόνες ανεβάζουν τον καρδιακό παλμό και στέλνουν το αίμα στους μυς για να κάνουν κάποιον να \"τρέξει η να παλέψει\" σε κατάσταση κινδύνου. Όσοι έχουν πανικό λανθασμένα αντιλαμβάνονται καταστάσεις κινδύνου (π.χ. θα πεθάνω, θα γίνω ρεζίλι κλπ.) με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται η κατάσταση πάλης-η-φυγής κάτι που το ερμηνεύεις ως πανικό.


    Όταν παράγονται παραπάνω ορμόνες από μόνες τους χωρίς να στείλει σήμα ο εγκέφαλος (όπως στον υπερθυρεοειδισμό) παράγονται συνέχεια-χωρίς ψυχολογική αιτία- αδρεναλίνη και νοραδρεναλίνη με αποτέλεσμα κάποιοι να το \"αισθάνονται\" αυτό ως άγχος και ένταση (η πανικό).


    Τώρα σε περίπτωση πανικών και άγχους, το κλειδί δεν είναι να αφαιρέσεις το \"μέσο που εκφράζεται ο πανικός\" (π.χ. κάποιον ενδοκρινικό αδένα όπως τον θυρεοειδή η ακόμα καλύτερα- τα επινεφρίδια!) αλλά να αλλάξεις την αντίληψη σου για αυτά τα σωματικά συμπτώματα, τον τρόπο που βιώνεις τις καταστάσεις και τον λόγο που ίσως τις ερμηνεύεις υπερβολικά. Εκεί μπαίνει η ψυχοθεραπεία όπως η γνωστική-συμπεριφορική κλπ. Π.χ. ο ψυχολόγος σου θα σε κάνει να αναρωτηθείς ποιο είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε φάση πανικού η/και σε βάλει να ζήσεις αυτό ου φοβάσαι για να δεις τι θα γίνει κλπ. Αλλάζεις τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι και βιώνεις τα πράγματα σημαίνει ότι δεν θα φοβάσαι πλέον κάτι, οπότε η υπόφυση του εγκεφάλου σου δεν θα στείλει σήμα άγχους στον θυρεοειδή και στα επινεφρίδια. Και μετά everyone is happy. Χωρίς να μπει ραδιενέργεια η νυστέρι κάπου στο σώμα (!)


    Φυσικά αν όντως έχεις υπερθυρεοειδισμό καλό θα ήταν να πας σε έναν ενδοκρινολόγο να το μιλήσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Βασικά παιδιά, πώς το σκέφτομαι...δέν είπα οτι ο θυροειδής προκαλεί πανικούς.Τον ξέρω τον θυροειδή,ζούμε μαζί γύρω στα 15 χρόνια.Ξέρω και τις ταχυκαρδίες του και την αναστατωσή του και τα υπόλοιπα.Αυτο που βλέπω είναι οτι προσπαθώ για 4 χρόνια να φύγω απο τον εφιάλτη τών πανικών και δέν μπορώ.Παρόλο που και αγωγή παίρνω αλλά και σε ψυχολόγο πάω.Και λέω.

    Μήπως ορμονικά προστίθεται σε μένα ένα ακόμα στρώμα,αναστάτωσης,άγχους,� �λπ κλπ έτσι ώστε να με δυσκολεύει περισσότερο στο να γίνω καλά;Σας ρώτησα γιατι όπως σας είπα μίλησα με μια γνωστή μου πρόσφατα εγχειρισμένη και μου λέει ... \"Ασε ευτυχώς την έκανα και έφυγε αυτη η αναστάτωση.Αυτός ο πανικός που είχα.\"

    Μόλις άκουσα για πανικό εγώ, όπως καταλαβαίνετε χτύπησε ενα καμπανάκι -δυνατότερο απο την ψυχής, για να κάνουμε και λίγο πλάκα.

    Ειλικρινά ρωτάω όσο μπορώ και ότι μπορώ.Βρήκα μια πολύ καλή ψυχολόγο.Πραγματικά απίστευτη γυναίκα.Αλλά οκ τα παμε και βρήκε κάποια πραγματάκια, αλλά ώς εκεί.Πρακτικά δέν βλέπω βελτίωση.Και μου λεεί της προάλλες οκ δεν θα ξαναζητήσεις βοήθεια απο κανένα.Μόνος σου.Και σκέφτομαι έπρεπε να πάω τόσο καιρό εκεί για να καταλήξουμε σε κάτι που τό ξερα απο την αρχή;Πήγα εκεί γιατί δέν μπορώ να το κάνω.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Μόλις άκουσα για πανικό εγώ, όπως καταλαβαίνετε χτύπησε ενα καμπανάκι -δυνατότερο απο την ψυχής, για να κάνουμε και λίγο πλάκα.


    τα καμπανακια της ψυχης που σου ειπα τα ειδες σαν πλακα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •