αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια..;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4

    αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια..;

    Δεν προκειται για δικο μου θεμα..

    Πριν απο λιγα χρονια ειχα εναν αδελφικο φιλο. Αφου χαθηκαμε εμαθα απο κοινο γνωστο οτι εκανε αποπειρα αυτοκτονιας (χαπια), μετα απο λιγο διαγνωσθηκε σχιζοφρενεια και παιρνει αγωγη. Στην αρχη δεν το πιστεψα, ειχε αλλωστε παρα πολλους λογους να πει ψεματα και ο ιδιος και αυτος απο τον οποιο το εμαθα. Το θεμα ειναι οτι και ενω ειχαμε ακομα επαφη παρα πολυ συχνα ειχε "αυτοκτονικες" διαθεσεις, αλλα ποτε δεν εκανε τιποτα και ολοι νομιζαμε οτι απλα ηθελε να τραβαει την προσοχη (το καταφερνε παντα). Η συμπεριφορα του δεν ηταν παρα πολυ περιεργη, ηταν κυκλοθυμικος αλλα σε φυσιολογικα πλαισια, νομιζαμε οτι ηταν του χαρακτηρα του, μεχρι να συμβει ενα περιστατικο που κλονισε την κατασταση. Δεν εχει νοημα να το περιγραψω, αυτος την προκαλεσε οπως και να εχει και μας "αρρωστησε" ολους. Σχεδον κινδυνεψαμε.

    η ερωτηση μου ειναι η εξης: εγω τι να πιστεψω;;!... ειχε χιλιαδες λογους να πει ψεματα οτι εχει σχιζοφρενεια (δεν θα ειχε κανεναν ενδοιασμο)
    αλλα και χιλιαδες λογους να πει αληθεια..

    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εγω προσπαθω ακομα να καταλαβω που βρισκεται η απορια σου..

    η μαλλον τι ακριβως να σου απαντησουμε..αν λεει ψεμματα η αληθεια ως προς την ασθενεια του?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ε που να ξερουμε? μεντιουμ ειμαστε? ;)

    αυτος ειναι ακομα φιλος σου? κανετε παρεα? η σχεση σας πως ειναι? περνας καλα μαζι του? χαιρεσαι που τον εχεις φιλο?

    απο εκει κ περα, ειτε ειναι με σχ ειτε ειναι χωρις σχ, τι σημασια εχει?

    αν περνας καλα, τι σημασια εχει?

    αν παλι δεν περνας καλα, η αν δεν βλεπεστε, τι σημασια εχει?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    dora-agxos ναι, η απορια μου αυτη ηταν αν ελεγε ψεματα τελικα. Και δυστυχως δεν μπορω να κρινω γιατι δεν μιλαμε πια καθολου, απλα ρωταω εδω γιατι σιγουρα θα ξερετε κατι παραπανω..Και απλα θελω να μαθω απο ενδιαφερον..α, και το ονομα ενος χαπιου, zyprexa νομιζω..δινεται σε τετοιες περιπτωσεις;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    λοιπον..εχω εναν φιλο που μου λεει οτι εχει παει στο διαστημα,ενταξει φαινεται κ λιγο εξωγηινος αλλα δεν ειμαι σιγουρη,εχει χιλιαδες λογους να πει ψεμματα και αλλους τοσους να πει αληθεια!
    α!κ το ονομα ενος διαστημοπλοιου ειναι απολλων13 σας λεει κατι??
    δεν ξερω τι να πιστεψω!

    :)
    τοσο παιδιαστικη μου ακουγεται η ερωτηση σου κ συγνωμη..

    η πες κατι παραπανω απο την ολη ιστορια,για να καταλαβουμε τι ακριβως θες να μαθεις..
    η τι να πω μεινε στην αγνοια..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    dora-agxos μακαρι να ειχε παει στο διαστημα και ηταν εξωγηινος. Και σε παρακαλω πολυ καλη μου να μην παιζεις με πραγματα που πονανε. Η ερωτηση μου ηταν αν απο ολα αυτα που περιεγραψα φαινεται σαν ανθρωπος σχιζοφρενης (νομιζω το εκανα ξεκαθαρο) εφοσον δεν ειχες κατι να πεις γιατι ειρωνευεσαι;..

    (Ακομα και το ονομα του χαπιου ανεφερα. Απλα δεν βγαζω ακρη με τα αρθρα του ιντερνετ)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    lightbluepath σ ευχαριστω, πρεπει να εχεις δικιο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν σε ειρωνευτηκα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •