Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.

    Εχω παρατηρησει οτι πολλοι που υποφερουμε απο ψυχικες παθησεις τα βαζουμε με την "κακια" του κοσμου.


    Αυτο πιστευετε συμβαινει...

    Γιατι υποφερουμε και οπως και να το κανεις αν περνας τον διαολο σου ...δεν νομιζω να σου φαινεται ο κοσμος αγγελικα πλασμενος. Δηλαδη ειναι παραγωγο του πονου μας.

    ή

    Ειναι αιτιο...της δυστυχιας μας...η διαστρεβλωμενη οπτικη θεωρηση των πραγματων δηλαδη η πεποιθηση οτι ο κοσμος ειναι κακος και ασχημος.


    Φυσικα δεν ειναι τοσο απλοϊκα τα πραγματα...μπορει πχ καποιος να εχει οντως κακο στενο περιβαλλον ή να ειναι αντισυμβατικος εντελως με τους υπολοιπους κλπ κλπ.

    Απλως με νοιαζει η οπτικη γωνια , κατα καποιο τροπο πολλες φορες οταν ειμαι στα κεφια μου οτι ο κοσμος ειναι αγγελικα πλασμενος και μου προξενει καταπληξη η "κακια" των αλλων ή αλλες φορες συνηθως οταν ειμαι σε ακεφιες...ολος ο κοσμος ειναι "κακος".


    Η λυση φυσικα ειναι να εχω παντα κεφι αλλα να μην ειμαι ομως αφελης με τους αλλους :)

    Μην αρχισετε τιποτα δεν υπαρχει καλο...κακο , μιλαμε για τις συμβατικες κοινωνικες νορμες κλπ κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    κιπ
    σαν παρατηρητης να σου πω τι νομιζω γιατι δεν εχω αλλη σχεση με τις ασθενειες αυτες, απο αυτη του παρατηρητη.
    ολα παιζουν τον ρολο τους.
    σιγουρα ενα ατομο σε δυσκολη θεση, ακομα κι αν δεν εχει καποια ψ.παθηση, ποσο δε μαλλον εαν εχει, ειναι πολυ πιθανοτερο απο καποιον με ευκολιες ,που ζει μεσ στην τρλλη χαρα, να βλεπει με καχυποψια και αρνητισμο τους γυρω του.
    περα απο αυτο το γενικο περι δυσκολιων ομως, νομιζω απο οσα εχω ακουσει και διαβασει, οτι τα ατομα που πασχουν απο τετοιες ασθενεις, σε φαση που δεν εχουν ισορροπησει μεσω καποιας αγωγης ας πουμε, εχουν μια ταση σε εμμονικες σκεψεις.
    δλδ
    εκει που καποιος απλα προκατειλημενος μπορει να σκεφτει οτι καποιο ατομο ειναι ξυνο, ισως καποιος ασθενης πιστεψει οτι τον εχθρευεται και θελει το κακο του.
    εκει που καποιο ατομο με τυφλη πιστη στην θρησκεια πιστευει απλα οτι του πει το παπαδαριο, καποιος ασθενης μπορει να πιστευει οτι εχει καταληφθει απο δαιμονια που δεν τον αφηνουν να ζησει.
    εκει που καποιος που πιστευει στην υπαρξη εξωγηινων, απλα το συζηταει και ψαχνει αναλογες αναφορες, καποιος ασθενης μπορει να πιστευει οτι επικοινωνει μαζι τους η οτι τον κυνηγουν η οτι τους εχε3ι συναντησει..
    καπως ετσι το εχω δει εγω το φαινομενο να λειτουργει στους ασθενεις σε σχεση με τους μη.
    σαν υππερβολικη αντιδραση σε αυτο που και οι υγιεις πιστευουν, σαν εμμονικες σκεψεις σε αυτα που και οι υγιεις σε καποιο βαθμο επηρρεαζονται.

    αντιστοιχα και για την κακια του κοσμου που λες, εκει που καποιος θα πιστευε οτι υπαρχει κακια στον κοσμο και την εχει λουστει κατα καιρους, ισως καποιος ασθενης, καθ υπερβολη, να πιστευει οτι ειναι ο μονος καλοπροαιρετος ανθρωπος στην γη και ολοι οι υπολοιποι ειναι κακοι και τον εχθρευονται...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ προσπαθώ να δω τον κόσμο καλό αλλά όταν σκέφτομαι τι μου έχουν κάνει, γυρίζω ότι είναι κακός. Δεν νομίζω ότι είναι σύμπτωμα ασθένειας αυτό. Δεν θα το λέγαν οι γιατροί; Δεν εμπιστεύεστε τους γιατρούς; Εγώ απλά είμαι τέτοιος χαρακτήρας, από μικρή θεωρούσα κακό τον κόσμο όταν μου έκαναν κάτι και με απογοήτευαν γονείς συμμαθητές κτλ. Και θυμάμαι πολλά σκηνικά που με είχαν απογοητεύσει, φαντάσου πόσα έχει σβήσει το μυαλό μου. Όλα αυτά είναι ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, επιπλέον δεν βλέπω κανέναν να βοηθάει το συνάνθρωπό του, μόνο εδώ αλλά όχι ουσιαστικά, και επιπλέον γίνονται και επιθέσεις εδώ. Ακόμα κι εσύ το λες πάντως όταν νομίζεις ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος, σου κάνει εντύπωση η κακία των άλλων άρα υπάρχει και τις άλλες ώρες λες ότι ο κόσμος είναι κακός. Επιπλέον, ένα απλό παράδειγμα, δείτε πως φέρονται στα ζώα που δεν τους κάνει τίποτα ο νόμος. Φόλες, κυνήγια, γούνες κτλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ρεμ...η υπερβολη , μιλαμε για υπερβολη γιατι η \"τρελλα\" παντα ειναι η υπερβολη αλλιως δεν θα ηταν τρελλα.Εννοω οτι θα ηταν δηλαδη το συνηθισμενο μοτιβο ολων οποτε δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει ετσι:)

    nice feedback:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Εγω θα μιλησω απλως για το πως νιωθω εγω, στην προκειμενη ειναι δυσκολο να το γενικευσω. \'Η και σε ενα βαθμο απο αυτα που εχω καταλαβει απο τους αλλους. Συνηθως εγω οταν ειμαι ευδιαθετη και ισορροπημενη, ναι μεν βλεπω τις οποιες δυσκολιες στην επικοινωνια με τους αλλους, νιωθω πως δεν εχουμε τον ιδιο κωδικα ακριβως και πως καποια πραγματα δεν τα καταλαβαινουν, αλλα τοτε μου φαινεται φυσιολογικο, σκεφτομαι οτι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες εμπειριες, πως να καταλαβει καποιος κατι που δεν εχει βιωσει, σκεφτομαι οτι ειναι στην ανθρωπινη φυση η κριτικη, καθως ειναι πιο ευκολο το να κρινεις απο το να καταννοεις, αλλα δεν με πολυνοιαζει, μου αρκει το να ειναι καλοπροαιρετοι και να με αγαπουν, ακομα και με τα αγκαθια τους, ακομα και χωρις να τα καταλαβαινουν ολα. Οταν δεν ειμαι καλα, εχω υπερβολικο αγχος ή βρισκομαι σε καταθλιπτικη περιοδο, οι ιδιοι ανθρωποι μου φαινονται λιγοι, μικροπρεπεις, εγωιστες, αδιαφοροι, ανοητοι που δεν μπορουν στο ελαχιστο να καταλαβουν αυτο που μου συμβαινει και να με προσεγγισουν. Μερικες φορες νιωθω οτι μπορει και να με κοροιδευουν ή να συνωμοτουν.
    Τωρα στο συνολο τους γενικα οι ανθρωποι με απογοητευουν. Επισης η κακια των ανθρωπων στο επιπεδο ας πουμε των ειδησεων, με αναστατωνει παντα. Αν ακουσω πχ οτι καποιος δολοφονησε καποιον κτλ μπορει να βαλω τα κλαματα, να πεσω πολυ, ενω οι γυρω μου θα φαινονται απαθεις. Αυτο ισως να εχει να κανει με την ικανοτητα ενσυναισθησης και την ευαισθησια του καθενα. Και στο δρομο δεν αντεχω να βλεπω να κοιμουνται ανθρωποι. Τωρα δε νομιζω οτι υπαρχει απαντηση στο ερωτημα ο κοσμος ειναι καλος ή κακος. Ο κοσμος ειναι αυτος και η εικονα του μεσα μας επηρεαζεται σημαντικα απο την εκαστωτε ψυχολογια μας.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ρε παιδιά, νομίζω ότι εσείς υπερβάλλετε τώρα.... είναι δυνατόν ένας επειδή είναι ασθενής να έχει λανθασμένες αντιλήψεις; Και θα του πείτε εσείς τι έχει ζήσει ανάλογα με τα βιώματά του; Αν είναι ευαίσθητος και ο ίδιος προσέχει τι λέει στους άλλους ενώ οι άλλοι όχι, φυσικά και φαίνεται η τεράστια διαφορά. Γιατί αμφιβάλλετε ότι μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Curtains αυτό το οι άνθρωποι με απογοητεύουν, δεν τα λέει όλα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    ναι κιπ
    ισως γι αυτο και οι υγιεις (στον βαθμο που οντως ειναι υγιεις, δεν γινεται και υποχρεωτικη εξεταση χεχεχεχεχεχ) ειναι πιο κοντα απο οσο νομιζουν στους ασθενεις.....
    αφενος γιατι ποτε κανεις δεν ξερει για ποσο θα παραμεινει υγιης(η αν ειναι καν...)
    και αφετερου γιατι τον ενωνουν πολλα περισσοτερα απ οσα ισως φανταζεται με εναν ασθενη, ο οποιος δνε ειναι κανενα εξωτικο πτηνο, αλλα ενας κανονικος ανθρωπος σαν τον ιδιο με σκεψεις που καποτε ηταν πολυ κοντινες του αλλα για καποιο λογο εγιναν......υπερβολικες ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Πιστεύω ότι ανεξαρτήτως ψυχικής ασθένειας ή μη, όταν περνάμε δυσκολες φάσεις στην ζωή μας, γινόμαστε πιο ευαίσθητοι. Εκλαμβάνουμε πολλά ερεθίσματα που δεχόμαστε από το περιβάλλον μας ως απειλητικά. Δεν μπορούμε πολλές φορές να \"δούμε\" τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις.
    Αντίθετα, όταν έχουμε γενικότερα καλή ψυχολογία, δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία στα αρνητικά ερεθίσματα και εχουμε μια πιο ψύχραιμη στάση.
    Οπότε, ναι, πιστεύω η ψυχολογία μας καθορίζει το πώς αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, αν είναι καλός ή κακός.
    Δεν είναι τυχαίο που όταν αισθανόμαστε χαρούμενοι λέμε \"αγαπώ όλον τον κόσμο!\":P

    Αυτά σε γενικές γραμμές...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ρε pad, τι δίνουμε δικαίωμα αυτό δεν το κατάλαβα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by iberis
    Πιστεύω ότι ανεξαρτήτως ψυχικής ασθένειας ή μη, όταν περνάμε δυσκολες φάσεις στην ζωή μας, γινόμαστε πιο ευαίσθητοι. Εκλαμβάνουμε πολλά ερεθίσματα που δεχόμαστε από το περιβάλλον μας ως απειλητικά. Δεν μπορούμε πολλές φορές να \"δούμε\" τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις.
    Αντίθετα, όταν έχουμε γενικότερα καλή ψυχολογία, δεν δίνουμε ιδιαίτερη σημασία στα αρνητικά ερεθίσματα και εχουμε μια πιο ψύχραιμη στάση.
    Οπότε, ναι, πιστεύω η ψυχολογία μας καθορίζει το πώς αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, αν είναι καλός ή κακός.
    Δεν είναι τυχαίο που όταν αισθανόμαστε χαρούμενοι λέμε \"αγαπώ όλον τον κόσμο!\":P

    Αυτά σε γενικές γραμμές...
    Εγώ από αυτό βγάζω συμπέρασμα ότι όταν είμαστε πιο ευαίσθητοι, μας επηρεάζουν πιο πολύ οι κακίες των άλλων και άρα γι\'αυτό τα βλέπουμε έτσι. Να προσθέσω εδώ ότι η κακία και η διάθεση είναι αλληλένδετα, εγώ είπα πχ ποτέ δεν θα ξαναχαρώ στη ζωή μου και φυσικά ποτέ δεν θα πω ότι αγαπώ όλο τον κόσμο επειδή ο κόσμος είναι κακός.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Keep και Ρέμεντυ γιατί δεν απαντάτε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    keep, όρισε τι εννοείς όταν λες κακία. :)

    πιστεύω σε γενικές γραμμές πως οι ψυχικά ασθενείς είναι πιο ευαίσθητοι, οπότε όλα τα αντιλαμβάνονται πιο έντονα από ότι είναι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Keep και Ρέμεντυ γιατί δεν απαντάτε;
    Εμ διαφωνω βασικα λαιτ.

    Ο κοσμος δεν αλλαζει συμφωνεις?

    Αρα τι πρεπει να γινει για να εχεις μια α ποιοτητα ζωης?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Έχετε αναρωτηθεί γιατί το καλό και το κακό βρίσκονται δίπλα δίπλα ?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •