ΦΟΒΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33

    ΦΟΒΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

    Καλησπερα παιδια!

    Αρχίζω και απογοητευομαι με ολες αυτες τις σκεψεις που κανω. Δεν ξέρω αν ειναι ΙΔΨ ή απλα της διμιουργω εγώ γιατί φοβάμαι ότι έχω κάτι τέτοιο ορμώμενη απο τα χίλια μύρια συμπτώματα που εχω διαβάσει.

    Θα έλεγα ότι συνεχώς έχω βίαιες εικόνες στο μυαλό μου και τρομάζω για το ποιά είμαι και το τι μπορώ να κάνω ή κυρίως για το αν θέλω να το κάνω και το ανχος μου χτυπάει κόκκινο...

    Οταν λέω βίαιες ενοω ξυρίζω πχ τα πόδια μου και σκέφτομαι και αν το πιάσω και κοπώ επίτιδες τι θα γίνει? Θέλω να το κάνω? γιατί το σκέφτομαι? τι θα μου προσφέρει αυτό ? και εκέι λέω πάει τρελλένομαι...

    Η αυτό που με ανυσηχεί είναι που βλέπω κάτι στην τηλεώραση , κάτι καό και τετοια και σκέφτομαι εγώ θα το έκανα,γιατί ναι γιατί οχι και μετα καταλήγω στο ναφοβάμαι ότι τελλάινομαι και εκέι φρικαρω !!!

    Ειμαι τόσο ήρεμος άνθρωπος γαμώτο, δεν μπορώ πια να χαρώ τπτ ουτε φίλους ούτε διακοπές ούτε το έξω όλο τέτοια σκέφτομαι και απορώ που ξεκινάει το πρόβλημα και που το εάν το δημιούργησα εγώ απο το να το σκέφτομαι συνέχεια...

    Επισης να αναφέρω ότι πήγαινα 1 χρόνο σε ειδικό αλλά ειλικρινά ντρεπόμουν-φοβόμουν να τα πω όλα αυτα...τι χάζο εκ μέρους μου αλλα δεν μπορύσα...

    Εχει άλλοσ τέτοιεσ εμπειρίεσ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Καμια γνωμη ρε παιδια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    γεια σου κοπελια!!!!!!!!!ΕΓΩ ειμαι εδω θα σ πω τα παντα!!!!τι θες να μαθεις? για το οτι σε πιανει να κοπεις?για την βια που νιωθεις μεσα σ κ συκρινεις τον εαυτο σ με τους δολοφονους στην τηλεοραση?εγω ειμαι εδω!!!!!πες μου, εχεις κοπει ποτε?και αν ναι τι νιωθεις πριν κ αφου το κανεις? τσακωνεσαι κ επιβαλεσαι συνεχεια στους φιλους κ γονεις σ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Οχι δεν το έχω κάνει ποτε...και ελπίζω να μην το κάνω. Εχω όμος ακουμπίσει κάτι αιχμηρό στο χέρι μου να δώ πως θα νιώσω και αυτό που ένιωσα ήταν περιέργεια αν το κάνω τι?

    Δεν τσακώνομαι ούτε επιβάλλομαι, είμαι πολύ ήρεμη και υπήρξα έτσι μέχρι τα 26 μου, 2 χρόνια πρίν, προτου ξεκινήσει όλο αυτο. Οσον αφορά το θυμό δεν μπορώ να πω οτι νιώθω αλλά νιώθω τρομερό εκνευρισμό και πίεση και μπάπ μόλις νιώσω έτσι σκέφτομαι να κάνωκάτι να κατευνάυσω το συνάισθημα..ευτυχως δεν το έχω κάνει ποτε...

    θυμάμαι ακόμα και πρίν απο 1 χρόνο βλέποντας μία κοπέλα με εμφανή σημάδια στα χέρια της σκεφτόμουν πως γίνεται να κάνεις κάτι τέτοιο..και τώρα να τι σκέφτομαι...Ρε γαμώτο πως γίνεται να με πίασαν αυτα τόσο μεγάλη?

    Εσυ νιώθεις έτσι απο μικρή?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    NAI απο μικρη ..................κοιταξε να σ πω δν ξερω ακριβως την ζωη σου αλλα απο αυτα που μ λες δν πρεπει να ναι σοβαρο απλα ισως εισαι αγχωδης χαρακτηρας κ να το παιρνεις βαρια!να ανυσηχεις οταν ΔΕΝ θα μπορεις να ελεγξεις την κατασταση, απ την στιγμη που κρατας τα ηνια δν εχεις θεμα.

    κατα την γνωμη μ παντα απο αυτα που μ ειπες δν ξερω.......

    αλλα μια χαρα εισαι !!!!!!!!!!!!τελεια μη σου πωωωωω!!!!!!!!!

    κρατα γερα κοιτα ψηλα!:P

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    αν ειναι πολυ εντονες οπως λεσ σε βαγθμο που σε περιοριζουν σπιτι...τοτε ΑΜΕΣΑ...ζητα βοηθεια!σε παρακαλω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Το εχω νιωσει και εγω αυτο αλλα ευτυχως σε μικρο βαθμο! Ας πουμε οδηγαω και σκεφτομαι τι θα γινει αν ριξω το αμαξι στον γκρεμο!
    Γενικως εχω την ταση να φανταζομαι πως θα ηταν οι καταστασεις....
    Οσον αφορα την ΙΔΨ εχω διαβασει οτι αυτο που την διαχωριζει απο αλλες ασθενειες σε αυτον τον τομεα ειναι οτι μπορει να σκεφτεσαι διαφορα αλλα ποτε δεν τα κανεις πραγματικα, ή εστω κατα βαθος ξερεις οτι δεν ΘΕΛΕΙΣ να τα κανεις. Οι σκεψεις δηλαδη ερχονται σε συγκρουση με τον εαυτο σου, τυπου \"δεν ειμαι εγω ετσι, δεν θελω να το κανω! γιατι το σκεφτομαι?? μηπως θελω να το κανω? μα αφου δεν θελω και το ξερω.... αλλα...\" και παει λεγοντας... :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by anwnimi3
    Καλησπερα παιδια!

    Αρχίζω και απογοητευομαι με ολες αυτες τις σκεψεις που κανω. Δεν ξέρω αν ειναι ΙΔΨ ή απλα της διμιουργω εγώ γιατί φοβάμαι ότι έχω κάτι τέτοιο ορμώμενη απο τα χίλια μύρια συμπτώματα που εχω διαβάσει.

    Θα έλεγα ότι συνεχώς έχω βίαιες εικόνες στο μυαλό μου και τρομάζω για το ποιά είμαι και το τι μπορώ να κάνω ή κυρίως για το αν θέλω να το κάνω και το ανχος μου χτυπάει κόκκινο...

    Οταν λέω βίαιες ενοω ξυρίζω πχ τα πόδια μου και σκέφτομαι και αν το πιάσω και κοπώ επίτιδες τι θα γίνει? Θέλω να το κάνω? γιατί το σκέφτομαι? τι θα μου προσφέρει αυτό ? και εκέι λέω πάει τρελλένομαι...

    Η αυτό που με ανυσηχεί είναι που βλέπω κάτι στην τηλεώραση , κάτι καό και τετοια και σκέφτομαι εγώ θα το έκανα,γιατί ναι γιατί οχι και μετα καταλήγω στο ναφοβάμαι ότι τελλάινομαι και εκέι φρικαρω !!!

    Ειμαι τόσο ήρεμος άνθρωπος γαμώτο, δεν μπορώ πια να χαρώ τπτ ουτε φίλους ούτε διακοπές ούτε το έξω όλο τέτοια σκέφτομαι και απορώ που ξεκινάει το πρόβλημα και που το εάν το δημιούργησα εγώ απο το να το σκέφτομαι συνέχεια...

    Επισης να αναφέρω ότι πήγαινα 1 χρόνο σε ειδικό αλλά ειλικρινά ντρεπόμουν-φοβόμουν να τα πω όλα αυτα...τι χάζο εκ μέρους μου αλλα δεν μπορύσα...

    Εχει άλλοσ τέτοιεσ εμπειρίεσ?
    join the club ! ! ! αυτο λεγεται ιψδ.. το εχω και γω. λοιπον κυρρια πηγη του αγχους και τον φοβιων, ειναι η αβεβαιοτητα.. ο ψυχαναγκασμος σου.. σκεφτεσι χαζα/τρελα/ασχετα, και σε ακαιρες στιγμες, μπαινουν ξαφνικα στο μυαλο σου σου και σε αναστατωνουν, και σου χαλανε τη διαθεση. επισης νιωθεις τοσο εντονο αγχος απο τις εντονα ενοχλητικες σκεψεις που νομιζεις οτι δεν θα αντεξεις την πιεση, \"σπσεις\" και θα τρελαθεις. ομως αυτο οσο και να το πιστευεις, ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. πολυ ποιο πιθανο ειναι να τρελαθει καποιος που ειναι εντελως υγιης, παρα ενας που εχει ΙΨΔ το λενε οι ερευνεςι και σου τα λεω βασει στατιστικων.. ηρεμησε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{{Επισης να αναφέρω ότι πήγαινα 1 χρόνο σε ειδικό αλλά ειλικρινά ντρεπόμουν-φοβόμουν να τα πω όλα αυτα...τι χάζο εκ μέρους μου αλλα δεν μπορύσα...}}}}-------------------------------------θα σταθω σ αυτο μιας και το θεωρω το ποιο κρισιμο σημειο απο αυτα που ανεφερες . Ειναι ακριβως οπως το λες :ΧΑΖΟ ! ,,,,,,,, πηγαινες ενα χρονο στον ειδικο, ξοδεψες χρονο και χρηματα και δεν εκανες αυτο για το οποιο πηγες εκει να κανεις : ΝΑ ΕΚΘΕΣΕΙς ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, δηλαδη το μπερδεμενο τμημα του εαυτου σου , το \'\'συγκαληψες\'\', και \'αυτο\' σου εβαλε μπροστα την δηθεν ΝΤΡΟΠΗ , τον δηθεν ΦΟΒΟ ,την δηθεν αδυναμια ,και ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕς , ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΕς,, και τωρα συνεχιζει να κανει την \'\'δουλεια που εκανε και πριν\" !!!.......................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω εξακολουθω να πιστευω πως δν ειναι σοβαρο.

    και

    δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι οι αγιατροι στανταρ εχουν ακουσει πολυυυυυ χειροτεραααααα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Δεν ξέρω αν είναι σοβαρο..Αν όντως έχω ΙΔΨ ή αν απλά απο τα πολλά ποθ έχω διαβάσει πάω μόνη μου το μυαλό μου εκει...Οι σκέψεις αυτές δεν με τρομάζουν σαν σκέψεις γιατί κατα βάθος ξέρω ότι δεν θα το κάνω, ειδικά αυτές που αφορούν αλλους. Αυτό που μεφοβήζει μερικές φορές είναι αυτές που κάνω για τον εαυτό μου και βασικό όλλων το ότι δεν βρήσκω λόγουσ να αντικρούσω το να μήν τα κάνω (στον ευατό μου). αυτό που με απασχολέι είναι ΓΙΑΤΙ σκέφτομαι..Γιατι δεν περνάω καλά με το μυαλό μου να ήρεμει και να αδειάζει όπωσ 2 χρόνια πριν,,,,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    γιατι να ανησυχα πνευματα σαν εμας που εχουν υψηλο iq δεν μπορουν να σταματησουν να στροφαρουν :cool:

    ολοι οι σχιζοφρενεις δολοφονοι εχουν δεικτη νοημοσυνης 130 ξερω απο αυτους εχουν μελετησει ολα τα προφιλ υπερηφανη να σαι :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ολοι οι σχιζοφρενεις δολοφονοι εχουν δεικτη νοημοσυνης 130 ξερω απο αυτους εχουν μελετησει ολα τα προφιλ υπερηφανη να σαι :P

    Μπορεις να δωσεις τα λινκς αφου το χεις μελετησει το θεμα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν το επιασα ηταν χιουμορ αυτο?...τι περιεργο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Αυτό που μεφοβήζει μερικές φορές είναι αυτές που κάνω για τον εαυτό μου και βασικό όλλων το ότι δεν βρήσκω λόγουσ να αντικρούσω το να μήν τα κάνω (στον ευατό μου). αυτό που με απασχολέι είναι ΓΙΑΤΙ σκέφτομαι..Γιατι δεν περνάω καλά με το μυαλό μου να ήρεμει και να αδειάζει όπωσ 2 χρόνια πριν,,,, <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<ι σως γιατι δεν εισαι δυο χρονια πριν .εισαι στο ΤΩΡΑ. και τωρα εχεις να αντιμετωπισεις ενα ζητημα ,,,,οι ανθρωποι αλαζουμε , εμεις τα συναισθηματα μας τα μυαλα μας κοκ,,,,εστιασου σε αυτο . Πως θα σταματησεις να σκεφτεσαι , η τουλαχιστον πως θα σταματησεις να σκεφτεσαι πραγματα χωρις να εχεις καποιον ελεγχο στην ...διαδικασια .__________________________________και τι πα να πει , δεν βρικεις λογους να αντικρουσεις στο να μην κανεις αυτα τα ...αυτοκαταστροφικα ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •