ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...!

    Για χαρά σε όλους, ελπίζω όσοι υποφέρετε να γίνετε καλά γιατί πέρασα kai εγώ πολλά , κατάθλιψης , άσχημες ψυχολογίες . oikogeniaka provlimata kai πολλά διαφορα και καταλαβαίνω...

    Τώρα τι με απασχολεί... έχω φτάσει να είμαι 23 χρόνον και δεν έχω πάρει την ζωή ακόμη στα σοβαρά, τα χω σχεδόν όλα γραμμένα κανονικά... επίσης πολύ σημαντικό για εμενα είμαι 23 okay έχω ακόμη συμπεριφορά εφηβου okay ίσος okay πιο μικρού... σαν να μην μεγαλώνω άλλο ψυχικά...( E εντάξει χάρηκα στο έπακρο την παιδική ηλικία αλλα φτάνει, πρέπει να περάσω στο επόμενο στάδιο , θα μου πεις αστο να κυλήσει okay να έρθει μονο του .. e ποτε ? στα 30 ? όλα είναι εδώ και τώρα αφού)
    Επίσης δεν ξέρω ακόμη τι είναι αυτό που θέλω πραγματικά αρτίν ζωή μου...
    Μια ζωή μες το σχόλιο δεν έκανα ποτε παρέα με κανέναν, δεν είχα ούτε όρεξη okay φοβόμουν το άγνωστο και έτσι απείχα απτών κόσμο(έπαιζα μονος η ζωγράφιζα) με αποτέλεσμα να αναπτύξω διαφορετικό χαρακτήρα απτούς υπολοιπους... ήξερα ότι αυτή η κατάσταση θα με οδήγηση σε αυτό το αποτέλεσμα αλλα το έβλεπα θετικά , ότι thane ωραίο νάσε ξεχωριστός , κάτι που προσπαθούν πολλοί νέοι να αποχτήσουν η να δείχνουν, αλλα πλέον κατάλαβα ότι το να είσαι κοινότυπος, να ζεις μια normal ζωή με κοπέλες , έρωτες, αγάπες , φίλους και τα λοιπά είναι πολύ πιο καλο απτό να σου λένε "ρε c , είσαι διαφορετικός!"
    Έχω απόχτηση okay περίεργες πεποιθήσεις που δυσκολεύομαι να τις ψυχολογήσω, "ασπουμε" θέλω συνεχεια πολύ έντονα να δείχνω τελείως, ίσος για να κάνω εντύπωση, ίσος για να ακούω μονο καλά λόγια για την προσωπικότητα μου okay γενικά για εμενα , okay όταν δεν θέλω να δείχνω τελείως νιώθω υποχρέωση να βοηθάω συνεχεια τον κόσμο ακόμα okay αν δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν....Πως θα σταματήσω αυτές τις περίεργες πεποιθήσεις okay να τις αντικαταστήσω από άλλες "φυσιολογικές".Επ� �σης πως θα πάψω να θέλω να έχω φήμη ?...

    Δυσκολεύομαι να πλησιάσω κοπέλες για τον λόγο πως θα το πάρουν ότι είμαι διαφορετικός...Και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα που πήρα την απόφαση να αρχίσω να ζω(τι θα συναντήσω ? με τι είδους κριτήρια θα πρέπε να διαλέγω τις παρέες μου ? πως να "προσταψω" τον εαυτό μου από κακόβουλους ανθρώπους.. μήπως πριν κάνω βουτιά στην ζωή να κάνω μια καλή ψυχοθεραπεία να προετοιμαστώ okay να ξέρω πως να χειριστώ τα πράματα ?
    Πνίγομαι όταν σκέφτομαι πως αν ήταν άλλος με την εμφάνιση okay την εξυπνάδα μου θα είχε πολλές γκόμενες okay εμπειρίες..
    Πνίγομαι όταν τόσα κωλόπαιδα-κολοχαρακτιρες παίρναν καλύτερα από anr8opous καλους-ποιοτικότερους..

    Επίσης μου πέρασε η κατάθλιψη με θεραπεία δυο χρόνον με χάπια αλλα μου έχει αφήσει δυο άσχημα συμπτώματα , όπως τάσης μεγάλης αυτοϋποτίμησης okay χαμηλή αυτοεκτίμηση... πως θα "ξεφορτοθοσω" να σβήσω ειδικά το πρώτο ? που θα βρω την δύναμη να βλέπω τα θετικά του εαυτού μου και όχι τα αρνητικά okay γενικά να σκέφτομαι θετικά ?



    EΠΙΣΙΣ ΒΑΡΙΕΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ, ΟΠΟΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ,ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΙ-ΣΙ ΚΤΛΠ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΕ ΜΙΝ ΤΑ ΒΑΡΕ8Ω ΟΛΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ , ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΙΝ ΔΟΥΛΕΒΕΙ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΙΝΕ ΑΔΡΑΝΗ Κ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΙQ ΜΟΥ...
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΡΙΕΜΕ ?
    ΕΠΙΣΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡ8Ε ΤΟΡΑ... ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ Η ΟΤΑΝ ΒΓΩ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ Κ ΜΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ... ΠΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΙΧ8ΕΙ ΣΧΕΣΗ ΧΟΡΙΣ ΕΠΟΙΚΙΝΟΝΙΑ ?

    Ενα ακομη... ειναι κακο και ασχημο να μιν ειναι μορφομενος καποιος ? τι περισοτερο κερδιζουν η μορφομενοι στιν κα8ιμερινη τους ζωη εκτος απο καλιτερες θεσεις εργασιασ
    κ λεφτα ? τουσ κανει πιο εξυπνους ?


    ΠΦΦΦ...8Α ΤΙΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΝ ΑΚΡΗ ΟΜΟΣ :) :)

    Θέλω να ξεμπερδεύω με όλα αυτά τα θέματα να μπορέσω να προχωρήσω επιτέλους την ζωή μου πιο δυνατά okay έντονα πλέον...!
    Δυσκολεύω επίσης με τις ευθύνες... αλλα προσπαθώ να έχω όλο και περισσότερες για να εξοικειωθώ μαζί τους....

    Ευχαριστώ που με ακούσατε φιλαράκια μου...
    και sorry για τα greeklish .......

    περιμένω να ακούσω τις άποψης ,σκέψεις, ιδέες σας .. .

  2. #2
    Υπάρχει ενα προγραμμα νομιζω που τα κανει ελληνικα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    greeklish translator:


    http://services.innoetics.com/greeklish/
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Μπραβο λου!!!


    Φίλε μου ακόμη και στα ελληνικα δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει. Θα σταθώ εκεί που λες πως σου άφησε δυο κουσούρια η κατάθλιψη: την αυτουποτίμηση και την χαμηλή αυτοεκτίμηση. Είναι ακριβώς το ίδιο, οπότε σου άφησε ένα :)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    ακριβως επειδη ησουν μονος στο σχολειο νιωθεις οτι πρεπει να εισαι εισαι το ενα \"τελειος\" ειτε το αλλο \"να βοηθας\" για να αρεσεις...καπως ετσι αισθανομαι και εγω...αλλα κανεις δεν μπορει να δειχνει τελειος...γφ και απογοητευεσε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Molostroi
    ... έχω φτάσει να είμαι 23 χρόνών και δεν έχω πάρει την ζωή ακόμη στα σοβαρά, τα χω σχεδόν όλα γραμμένα κανονικά... επίσης πολύ σημαντικό για εμενα είμαι 23 okay έχω ακόμη συμπεριφορά εφηβου okay ίσος okay πιο μικρού... σαν να μην μεγαλώνω άλλο ψυχικά... (E εντάξει χάρηκα στο έπακρο την παιδική ηλικία αλλα φτάνει, πρέπει να περάσω στο επόμενο στάδιο, θα μου πεις αστο να κυλήσει okay να έρθει μονο του .. e ποτε ? στα 30 ? όλα είναι εδώ και τώρα αφού)
    Ποιό είναι το επόμενο στάδιο; Δουλειά, φίλοι, γκόμενες όπως λες, οικογένεια αργότερα; Και έζησες ωραία την παιδική ζωή, γιατί παρόλη την ανταγωνιστικότητα, τη σύγκριση, κλπ, δεν χρειαζόταν να \"παλαίψεις\" για κάτι. Το επόμενο στάδιο -για πολλούς- είναι να καταφέρουν τα παραπάνω, και να \"πετύχουν\", να γίνουν σπουδαίοι. Και έχοντας μάθει στον ανταγωνισμό, πουλάνε φίλους, πουλάνε συνειδήσεις, και αν τα πουλήσουν αυτά στην ουσία έχουν πουλήσει τον εαυτό τους. Το επόμενο στάδιο, το βλέπει το μυαλό σου και \"τρελαίνεται\". Και καλά κάνει. Το επόμενο στάδιο που βλέπεις, σε φοβίζει και καλά κάνεις. Βλέπεις ότι το επόμενο στάδιο είναι \"φοβερό\"; Ή το βλέπει μόνο το \"ασυνείδητο\" κομμάτι;


    > θέλω συνεχεια πολύ έντονα να δείχνω τέλειος, ίσως για να κάνω εντύπωση, ίσως
    > για να ακούω μονο καλά λόγια για την προσωπικότητα μου, γενικά για εμενα.
    > Όταν δεν θέλω να δείχνω τέλειος νιώθω υποχρέωση να βοηθάω συνεχεια τον
    > κόσμο ακόμα κι αν δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν... Πως θα σταματήσω αυτές
    > τις περίεργες πεποιθήσεις okay να τις αντικαταστήσω από άλλες \"φυσιολογικές\"; Επίσης πως θα πάψω να θέλω να έχω φήμη ?...

    Σημαντικά αυτά που λες. Από τη μία τέλειος. Από την άλλη η υποχρέωση να βοηθάς.
    Όταν θες να δείχνεις τέλειος, θες να μην σε νοιάζει ο άλλος γύρω, να αφιερώνεις τις δυνάμεις σου στο να καταφέρεις, να πετύχεις, να έχεις ασφάλεια, αυτό το κομμάτι που είναι η λογική και μας βοηθά στην επιβίωση.
    Όταν νιώθεις την υποχρέωση να βοηθάς, τότε θες να είσαι ένα με τους άλλους, αισθάνεσαι ίδιος με τους άλλους, να σταματά η ανάγκη για να πετύχεις, αυτό το κομμάτι που είναι το συναίσθημα και μας βοηθά να έχουμε την αίσθηση της πληρότητας, κάτι σαν ευτυχισμένοι.
    Και καλά κάνεις και βάζεις σε εισαγωγικά το \"φυσιολογικές\". Γιατί αυτές που ανέφερες είναι οι φυσιολογικές. Kαι οι άλλες (με τις οποίες υποτίθεται προσπαθείς να τις αντικαταστήσεις) είναι οι \"φυσιολογικές\". Δες αν θες και το video:
    http://www.youtube.com/watch?v=kqKpuhAT2iM
    http://www.youtube.com/watch?v=3l39Bxm04ao

    Δυστυχώς, ζούμε σε μια κοινωνία που η λογική επικρατεί. Πολλοί προσπάθησαν να αντικαταστήσουν τις \"περίεργες πεποιθήσεις\" τους με άλλες και το κατάφεραν... Δεν θέλω να επεκταθώ στις συνέπειες αυτού, αλλά σιγά-σιγά βλέπω ότι δεν είναι υπάρχει ισορροπία, και η στάση αυτή κρύβει κινδύνους.


    > Επίσης μου πέρασε η κατάθλιψη με θεραπεία δυο χρόνων με χάπια αλλα μου
    > έχει αφήσει δυο άσχημα συμπτώματα , όπως τάσης μεγάλης αυτοϋποτίμησης okay
    > χαμηλή αυτοεκτίμηση... πως θα \"ξεφορτοθώ\" να σβήσω ειδικά το πρώτο ? που
    > θα βρω την δύναμη να βλέπω τα θετικά του εαυτού μου και όχι τα αρνητικά
    > okay γενικά να σκέφτομαι θετικά ?

    Θες να κατορθώσεις να ξεφορτωθείς την αυτο-υποτίμηση; Δεν γίνεται! Γιατί τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει. Υποτίμηση γίνεται από τους άλλους και όχι από τον εαυτό μας. Όταν π.χ. είσαι στη φάση του να δείχνεις τέλειος, θα είσαι στη φάση που θα υποτιμάς τους άλλους. Πώς γίνεται να δείχνεις τέλειος, αν δεν υπάρχουν κάποιοι που θα δείχνουν μη-τέλειοι; Το ίδιο κάνουν και οι άλλοι. Έτσι όταν οι άλλοι δείχνουν τέλειοι, υποτιμούν εσένα. Η υποτίμηση, (και συνεπώς το αποτέλεσμα η χαμηλή αυτοπεποίθηση, και ίσως το αποτέλεσμα κοινωνική φοβία και αγοραφοβία, ίσως και το αποτέλεσμα κρίσεις πανικού ή κατάθλιψη ή ίσως και άλλα \"συμπτώματα\") προέρχεται από τους άλλους.
    Αν τυχόν πεις, καλά τα λες, τι ωραία θα έχεις και τη λύση. Τότε θα σου πω πώς δεν την έχω.


    Υ.Γ. Λες:
    > Μια ζωή μες το σχόλιο δεν έκανα ποτε παρέα με κανέναν,

    Είμαι σίγουρος πως λές λάθος. Πες μου δεν έκανες παρέα με κανέναν, ή είχες λίγους στενότερους φίλους ίσως μόνο έναν;
    .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Θεοφανία
    Φίλε μου ακόμη και στα ελληνικα δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει.
    Βρε Θεοφανία, είναι ανάγκη να απαντήσεις ακόμα και σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις!!! Άσε που ακόμα και το σχόλιο είναι λάθος. Αυτο-υποτίμηση και χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι το ίδιο πράγμα; Αλλο αυτοεκτίμηση και άλλο αυτοπεποίθηση, μάλλον νομίζεις ότι είναι το ίδιο πράγμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Originally posted by Θεοφανία
    Μπραβο λου!!!


    Φίλε μου ακόμη και στα ελληνικα δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει. Θα σταθώ εκεί που λες πως σου άφησε δυο κουσούρια η κατάθλιψη: την αυτουποτίμηση και την χαμηλή αυτοεκτίμηση. Είναι ακριβώς το ίδιο, οπότε σου άφησε ένα :)
    Θεοφανία μου, ειναι δυο διαφορετικα πραματα το να θελω (χορις να το θελω ομος) να ιποτιμω τον εαυτο μπροστα σε αλλους ανθροπους και η χαμιλη αυτοεκτιμιση.... ομος εχεις καπιοι δικιο γιατι σινδεοντε μεταξη τους αφτα τα δυο πραματα αν το καλοσκεφτεις...

    στις ιπολυπες απαντισεις θα απαντισω αργοτερα φιλαρακια μου..

  9. #9
    Originally posted by John11
    Originally posted by Θεοφανία
    Φίλε μου ακόμη και στα ελληνικα δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει.
    Βρε Θεοφανία, είναι ανάγκη να απαντήσεις ακόμα και σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις!!! Άσε που ακόμα και το σχόλιο είναι λάθος. Αυτο-υποτίμηση και χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι το ίδιο πράγμα; Αλλο αυτοεκτίμηση και άλλο αυτοπεποίθηση, μάλλον νομίζεις ότι είναι το ίδιο πράγμα.
    Την επόμενη φορά κάνε μου μήνυση.

    Όσο γι αυτές τις δύο έννοιες, σίγουρα δεν είναι ακριβώς ίδιες αλλά ειναι ταυτόσημες και έχουν και το ίδιο αποτέλεσμα. Όταν κάποιος έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι αδύνατο να έχει ψηλή αυτοπεποίθηση και το αντίστροφο.
    Αυοεκτίμηση σημαίνει εκτιμώ τον εαυτό μου και αυτοπεποίθηση, πιστεύω σε αυτόν. Είναι έννοιες αλληλένδετες που συνυπάρχουν.
    Οπότε μάθημα ελληνικών κάνε καλύτερα σον εαυτό σου, όπως και υποδείξεις για το που θα γράφει το κάθε μέλος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Τηχ τζον για τιν απαντιση, την διαβασα λιγο βιαστικα επιδη δεν εχω χρονο, αλλα θα την δω καλυτερα συντομα...!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Θεοφανία
    Την επόμενη φορά κάνε μου μήνυση.
    Αν θύμωνες λιγότερο θα μάθαινες περισσότερα.

    > Όταν κάποιος έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι αδύνατο να έχει ψηλή
    > αυτοπεποίθηση και το αντίστροφο.
    Αυτό-εκτίμηση είναι πράγματι να εκτιμώ τον εαυτό μου. Αν έχω κάνει κακό πιθανόν να μην έχω αυτοεκτίμηση. Αν π.χ. είμαι διαρρήκτης ίσως να μην έχω αυτοεκτίμηση, αλλά κάλλιστα μπορώ να έχω αυτοπεποίθηση και να είμαι άνετος σε μια εκπομπή στην τηλεόραση...
    Ή μπορεί να κάνει κάποιος μια εργασία, να έχει αυτοεκτίμηση γνωρίζοντας ότι την κάνει υπεύθυνα, αλλά να μην έχει αυτοπεποίθηση.
    Γνωρίζω κάποιον που έχει άριστη αυτοεκτίμηση γιατί βοήθησε εξαιρετικά πολύ τους γονείς του που τώρα έχουν πεθάνει, αλλά δεν έχει εξαιρετικά πολύ αυτοπεποίθηση.
    Δεν ήταν ο σκοπός μου να σε μάθω ελληνικά... αλλά με προκάλεσες! Σκοπός μου ήταν να σου δείξω ότι χρειάζεται να βλέπεις και να ακούς περισσότερο.

  12. #12
    Originally posted by John11
    Originally posted by Θεοφανία
    Την επόμενη φορά κάνε μου μήνυση.
    Αν θύμωνες λιγότερο θα μάθαινες περισσότερα.

    > Όταν κάποιος έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση είναι αδύνατο να έχει ψηλή
    > αυτοπεποίθηση και το αντίστροφο.
    Αυτό-εκτίμηση είναι πράγματι να εκτιμώ τον εαυτό μου. Αν έχω κάνει κακό πιθανόν να μην έχω αυτοεκτίμηση. Αν π.χ. είμαι διαρρήκτης ίσως να μην έχω αυτοεκτίμηση, αλλά κάλλιστα μπορώ να έχω αυτοπεποίθηση και να είμαι άνετος σε μια εκπομπή στην τηλεόραση...
    Ή μπορεί να κάνει κάποιος μια εργασία, να έχει αυτοεκτίμηση γνωρίζοντας ότι την κάνει υπεύθυνα, αλλά να μην έχει αυτοπεποίθηση.
    Γνωρίζω κάποιον που έχει άριστη αυτοεκτίμηση γιατί βοήθησε εξαιρετικά πολύ τους γονείς του που τώρα έχουν πεθάνει, αλλά δεν έχει εξαιρετικά πολύ αυτοπεποίθηση.
    Δεν ήταν ο σκοπός μου να σε μάθω ελληνικά... αλλά με προκάλεσες! Σκοπός μου ήταν να σου δείξω ότι χρειάζεται να βλέπεις και να ακούς περισσότερο.
    Συγνώμη αλλά δεν ήμουν εγώ αυτή που επιτέθηκα. Εσύ εντελώς αυθαίρετα μου είπες να μην απαντήσω στο θέμα.
    Όσον αφορά τις έννοιες, λυπάμαι αλλά δεν κάνω παρέα με κακοποιούς ώστε να ξέρω πως γίνεται κάποιος να έχει κακή αυτοεκτίμηση αλλά μεγάλη αυτοπεποίθηση, όπως δεν έχω συναντήσει άτομο που να έχει βοηθήσει πολύ τους γονείς του αλλά να μην έχει αυτοπεποίθηση.
    Όσο για τον σκοπό σου να μου δείξεις να βλέπω και να ακούω περισσότερο, περιόρίσου στον εαυτό σου γιατί δεν σο ζήτησε κανείς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •