ΜΕΣΑ Ή ΕΞΩ: ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΕΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΜΕΣΑ Ή ΕΞΩ: ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΕΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΥ

    Χθες το μεσημερι ειχα ραντεβου με το γιατρο.Επιτελους.Του ειπα οσα εγιναν, του ειπα το νεο μου ψυχαναγκασμο με τα ρουχα.Του ειπα οτι θελω να κατσω για μια περιοδο, για καποιους μηνες μεσα στο σπιτι και να μη βγαινω εξω.Του ειπα οτι θα ηθελα να διακοψω για ενα χρονο τη σχολη.
    Ο γιατρος ποτε δεν ειναι καθετος σε αυτο που λεει.Μου κανει συνεχεια ερωτησεις προσπαθωντας να με κανει να σκεφτω.Ωστοσο, τελικα αυτο που ειπε, ειναι οτι οσο αποφευγω τους φοβους, οσο κρυβομαι απο τους φοβους και τους ψυχαναγκασμους μου, τοσο αυτοι θα συνεχιζουν να υπαρχουν και να διογκονωνται.
    Αυτη ειναι η γνωμη του και με εβαλε σε σκεψεις.Τελικα, δεν ξερω τι θα επρεπε να κανω, τι ειναι σωστο, τι θα με βοηθουσε, τι εχω αναγκη, ποια ειναι η λυση.Να εκτιθεμαι στους φοβους και τους ψυχαναγκασμους και να γινομαι ψυχολικα ρακος ή να καθομαι στο σπιτι, ασφαλης και προστατευμενος αλλα τελικα ετσι να μη λυνεται το προβλημα αλλα να χειροτερευει οπως λεει ο γιατρος.Εσεις τι πιστευετε;
    Εγω παντως, μακαρι να μπορουσα να κατσω ενα χρονο μεσα στο σπιτι και να μην το κουνησω.Και μακαρι να μπορουσα να διακοψω για ενα χρονο τη σχολη.Αλλα δε νομιζω να με αφησουν οι γονεις μου.
    Εχω αγχος και ειμαι πολυ πιεσμενος.Δε θα αντεξω αλλη ιψδ.Εχω φτασει στα ορια μου.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    κουραγιο...δεν ξερω τι να πω...ξερω ομως το αισθημα του να θες να κανεις παυση απο τη ζηω σου...εστω για λιγο...η ζωη ομως προχωραει καθε δευτερολεπτο...και προχωραμε και εμεις μαζι της θελουμε δεν θελουμε...χχχ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Να εκτεθείς στους φόβους και στους ψυχαναγκασμούς, αυτή είναι η λύση. Και δεν το λέω για να το ακούσεις μόνο εσύ, αλλά και γω μαζί σου. Η λύση που δίνουμε με το να αποφεύγουμε ο,τι μας αγχώνει είναι μια παροδική «λύση» και ένα είδος στρουθοκαμηλισμού, δεν καταφέρνουμε τίποτα μόνο επιδεινώνουμε την κατάσταση με το περνάνε τα χρόνια και όλα τα άγχη και οι εμμονές να μεγαλώνουν και να μεγαλώνουν και να μεγαλώνουν. Δεν είναι εύκολο, κανείς δεν το ισχυρίζεται, μικρά μικρά βήματα κάθε φορά. Ελπίζω και γω κάποια στιγμή να βγω από το καβούκι και να ελευθερωθώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΜΕΣΑ Ή ΕΞΩ ? <<<<κοιτα να δεις, το μεσα θα σε ζορισει ! ...το εξω , παλι θα σε ζορισει ! ,,,,,το μεσα ΚΑΙ το εξω συγχρονως θα σε ...εξαντλησουνε! . ______________________________ Προσπαθησες να αρνηθεις ΤΕΛΕΙΩς το διλλημα ? τιποτα απ τα δυο,,,,,,(το διλλημα συνηθως πολωνεται αναμεσα σε ΔΥΟ αντιθετα πραγματα) ,,,,, προσπαθησε να δεις την τριτη επιλογη-λυση , η να την... εφευρεις! .................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εν τελει επισκεπτεσαι γιατρο!θα πεις τι φαρμακα παιρνεις?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •