Λογική ή συναίσθημα ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27

    Λογική ή συναίσθημα ?

    Γενικά σε διάφορα θέματα , ακολουθείτε την φωνή της λογικής ή του συναισθήματος ? Στις ερωτικές σχέσεις , μπορεί κάποιος να ακολουθήσει απόλυτα τη λογική , έστω και αν αυτή πάει αντίθετα με το συναίσθημα ??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Κοίτα σύμπτωση να είναι το θέμα που με απασχόλησε στην σημερινή μέρα μου ( καθώς και τα τελευταία αντα χρόνια μου )

    Είναι εργαλεία για να κρατάμε ισορροπία ( κάτι σαν κουπί ) σε σχέση με το κέντρο βάρους τον χαρακτήρα του καθενός μας που μέσα σε μια βάρκα το σώμα μας προσπαθεί να κρατήσει ισορροπία να δώσει κατεύθυνση και πορεία στην ζωή μας που θα την παρομοίαζα με ποταμό που ρέει προς την θαλλασα

    Εχω δει κάποιους να είναι άνετοι άλλους να προσπαθούν να πάνε κόντρα στο ρεύμα ( μάταια όμως ) αρκετούς να πηγαίνουν πότε με την μια μεριά ( λογική ) και πότε απο την αντίθετη ( συναίσθημα ) αν το φέρεις στην φαντασία σου σαν εικόνα όλους μας στο τεράστιο ποτάμι τις ζωής και πως κωπηλατούμε στα ανάλογα στενά η φαρδιά σημεία του

    Κάποτε κάποιος απο το φόρουμ πάντως με είχε συμβουλεύσει πως η λογική σε ωθεί μπροστά ενώ το συναίσθημα σε κρατάει πίσω και το μόνο που θα συμπλήρωνα σε αυτο το σκεπτικό ειναι πως αυτο συμβαίνει ανάλογα με ποιο βάζεις μπροστά

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Ευχαριστώ για την απάντηση και σίγουρα δε λειτουργούμε πάντα με το συναισθημα .....αλλά τι γίνεται στην περιπτωση που αυτο που νιώθεις ακυρώνει τη λογική σου ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Να το κάνεις πράξη τότε σε τι σε εμποδίζει η λογική ?

    Αυτά σε γενικές γραμμές αν γίνεις ποιο συγκεκριμένη θα με βοηθούσε να καταλάβω την αναζήτηση σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    θέλω έναν άνθρωπο που δεν θα έπρεπε να είμαι μαζί του και με θέλει και εκείνος . Η λογική λεει όχι ενω το συναισθημα εχει ξεφύγει για τα καλα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Χρησιμοποιώ συναισθηματική λογική και λογική με συναίσθημα : )

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λογικη! (οσο μπορουμε), γιατι το συναισθημα ειναι μαρκα μ εκαψες!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Originally posted by Soul_Rebel
    Χρησιμοποιώ συναισθηματική λογική και λογική με συναίσθημα : )
    Εχω διαβάσει το βιβλίο \" συναισθηματική νοημοσύνη \" 2 φορές ,ακόμη ακρη δεν έβγαλα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Στα πρέπει τα δικά σου τα δικά του η του κόσμου η ποιανού τα πρέπει ?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Originally posted by Lou!..
    λογικη! (οσο μπορουμε), γιατι το συναισθημα ειναι μαρκα μ εκαψες!
    δίκιο έχεις , αλλά αν υπερισχύει τι κάνουμε ???

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Originally posted by fevgatos67
    Στα πρέπει τα δικά σου τα δικά του η του κόσμου η ποιανού τα πρέπει ?
    Και στα δικά μου και στου κόσμου......:(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Originally posted by Renia29
    Originally posted by Soul_Rebel
    Χρησιμοποιώ συναισθηματική λογική και λογική με συναίσθημα : )
    Εχω διαβάσει το βιβλίο \" συναισθηματική νοημοσύνη \" 2 φορές ,ακόμη ακρη δεν έβγαλα !
    Δεν εχω άποψη για το βιβλίο μου έχουν προτείνει το σκέφτομαι αρα αισθάνομαι το οποίο να δω ποτε θα το πάρω με την δουλειά που κάνω
    Αλλα σε γενικες γραμμες τι εχεις καταλαβει εστω περιπου απο αυτο που διαβασες ?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    27
    Originally posted by fevgatos67
    Originally posted by Renia29
    Originally posted by Soul_Rebel
    Χρησιμοποιώ συναισθηματική λογική και λογική με συναίσθημα : )
    Εχω διαβάσει το βιβλίο \" συναισθηματική νοημοσύνη \" 2 φορές ,ακόμη ακρη δεν έβγαλα !
    Δεν εχω άποψη για το βιβλίο μου έχουν προτείνει το σκέφτομαι αρα αισθάνομαι το οποίο να δω ποτε θα το πάρω με την δουλειά που κάνω
    Αλλα σε γενικες γραμμες τι εχεις καταλαβει εστω περιπου απο αυτο που διαβασες ?
    Η αλήθεια είναι έχει καιρό που το παράτησα , είναι μεγάλο και αγγίζει πολλούς τομείς αλλά δε μπορώ να πω πως συγκρατησα κάτι , ισως γιατι δε το καταλαβα !

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    μμμ λογικη κ συναισθημα..δρομοι αντιθετοι!!δεν προκειται να διασταυρωθουν ποτε!

    στα συναισθηματα ρενια μου δεν υπαρχει λογικη!αν η καρδια λεει ναι,το μυαλο υποτασσεται!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by Renia29
    Originally posted by Soul_Rebel
    Χρησιμοποιώ συναισθηματική λογική και λογική με συναίσθημα : )
    Εχω διαβάσει το βιβλίο \" συναισθηματική νοημοσύνη \" 2 φορές ,ακόμη ακρη δεν έβγαλα !
    Δεν το έχω διαβάσει, αλλά νομίζω θα είναι ενδιαφέρον καθώς εκτιμώ την συναισθηματική νοημοσύνη στους ανθρώπους. Ποιος είναι ο συγγραφέας και ποιες εκδόσεις ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •