Είδη εθισμών:η αλλοτροίωση είναι η ίδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Είδη εθισμών:η αλλοτροίωση είναι η ίδια

    Η κλεπτομανία συνίσταται στην κατ΄επανάληψη αδυναμία αντίστασης στην επιθυμία κλοπής αντικειμένων τα οποία το άτομο κλέβει όχι για να τα χρησιμοποίησει αλλά ούτε και για την εμπορική τους άξία. Συνήθως ο κλεπτομανής εγκαταλείπει, χαριζει ή ακόμη και επιστρέφει τα κλεμμένα προιόντα στον ιδιοκτήτη τους. Με το ιδιο τρόπο δουλευει και η ψυχολογία του υπερκαταναλωτικού ατόμου. Τα ατομα τα οποία πάσχουν απο υπερβολικό καταναλωτισμό μπαίνουν στη διαδικασια να αγοραζουν πολλά πράγματα, πιθανον ακριβά αλλά σίγουρα πράγματα τα οποία δεν τα χρειάζονται στην πραγματικότητα. Το εθισμένο άτομο στον καταναλωτισμό συνήθως ξεχνάει τ αντικείμενα που αγοράζει αμέσως μετά την αγορά τους.
    Στην περίπτωση της χαρτοπαιξίας το μυαλό του ατόμου μονοπωλείται απο το παιχνίδι. Οι περισσοτεροι παικτες οι οποίοι ζητησαν τελικά βοήθεια περαδέκτηκαν οτι επιδίωκαν μια κατάσταση ευφορίας και διεργεσης και όχι το κέρδος απο το παιγνίδι. Τα άτομα αυτά δεν μπορούν να ελέγξουν τη ροπή τους και φτάνουν σε σημειο να θετουν σε κίνδυνο οικογενειακή, επαγγελματική και φυσικη οικονομική τους κατάσταση.
    Ορισμένες αναλογίες μεταξύ αυτων των διαφορετικών συμπεριφορών, τοξικομανίας, ηξ βουλιμίας συμπεριλαμβανομένων, ειναι εντυπωσιακές. Τέτοιες αναλογίες ειναι, μεταξυ αλλων, η αδυναμία του ατόμου να αντιδράσει στις ενορμήσεις για την εκτέλεση της πράξης, η αίσθηση αυξανόμενης έντασης που προηγείται, η ικανοποιηση ή η ανακούφιση από μια εσωτερική δυσφορία κατά την επιτέλεση της, και η επιμονή παρά τις αρνητικές συνέπειες.
    Ευχαριστω πολύ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Γεια σου anasia!
    Κλεπτομανής δεν είμαι.Είμαι όμως υπερκαταναλωτική!Δεν είμαι μια συνειδητοποιημένη καταναλώτρια.Δηλαδή:σήμερα μου τελείωσε το χ προίόν,θα πάω να το αγοράσω.Είτε χρειάζομαι κάτι είτε οχι,ανεξαρτήτως τιμής,αν μ\'αρέσει,θα το αγοράσω.Ό,τι δω και μ\'αρέσει,πρέπει οπωσδήποτε να το αποκτήσω γιατί διαφορετικά θα το σκέφτομαι συνέχεια!Μπορεί και να μην το χρησιμοποιήσω και ποτέ το νέο μου απόκτημα.Δεν ξεχνάω τα αντικείμενα που έχω αγοράσει αλλά ξεχνάω να τα χρησιμοποιήσω!Συνήθως ή τα χαρίζω σε κάποιον ή \'\'πιάνουν χώρο\'\' στη ντουλάπα μου!Κάνω ατελείωτες ώρες βόλτες στις βιτρίνες λες και \'χω χρόνο και λεφτά για πέταμα.Το χειρότερο είναι οτι έχω γνώση της κατάστασής μου αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να το αλλάξω αυτό.Είμαι εθισμένη στο shopping!

    Χρύσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πολυ ωραιο ποστ anasia,μπραβο.Τι κανεις?ειχαμε καιρο να σε δουμε στο site.Φιλακια

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    οντως καλο θεμα, αυτο που ξερω απο ενα παλικαρη που ειχα υπο την ευθηνη μου πριν καποιο καιρο και ηταν και κλεπτομανης, και τζογαδορος αλλα και αυτιστικος!!! ειναι οτι δυστυχως το \"μικροβιο\" του τζογου δε ξεπερνιεται, ακομα και ειδικοι ψυχογοι στο θεμα του τζογου, οπου απευθηνθηκα για να παρω πληροφοριες μου ειπαν οτι το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τον πεισουμε να ελατωσει τα ποσα που παιζει, και τις ωρες που πηγαινει. το αστειο στην ολη υποθεση ηταν οτι οταν το επιανες να κλεβει σου ελεγε, ξερεις κατι εγω ειμαι αυτιστικος, εχω και χαρτι που το αποδεικνυει εσεις εισαστε χαζοι που αφηνετε τα λεφτα η τα κλειδια του χρηματοκιβωτιου πανω στο γραφειο οταν ειμαι στο σπιτι, δε φταιω εγω εσεις δεν κανετε καλα τη δουλεια σας. επισης αυτο που παρατηρησαμε ηταν οτι ο τζογος (επαιζε φρουτακια και κουλοχερι) του προσφερε μια διεγερση και μια εκσταση παρομοια με αυτη που αναφερεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ είμαι εθισμένη στο σεξ και τον έρωτα.Το δεύτερο σκέλος ειδικά μπορεί να ακούγεται παράξενο αλλά είναι πολύ πολύ αληθινό.
    Το σεξ και ο έρωτας με βοηθούν να βγω από τον εαυτό μου και τη ζωή μου. Να μη βιώνω την κενότητα της ύπαρξης μου και την έλλειψη νοήματος και ουσίας στη ζωή μου...
    Υπάρχουν κενά και ελλείψεις στη δημιουργία της προσωπικότητάς μου. Και αυτά τα κενά για να καλύψω, καταφεύγω στο σεξ(πρόσκαιρη έντονη απόλαυση) ή στον έρωτα ( έντονα συναισθήματα και συνεχής ενασχόληση μέ ένα άλλο άτομο, νοητικά αλλά και συναισθηματικά.)
    Η εξάρτησή μου με απομακρύνει από τον εαυτό μου και από το νόημα της ζωής.
    Αλλά και κάτι ακόμα, κι αυτό μου θυμίζει πολύ τον αυτιστικό που λες, thercities.
    Είναι ένας τρόπος μου να μην αναλαμβάνω την αυθύνη για τον εαυτό μου. Ένας τρόπος να κραυγάζω για βοήθεια και να έχω την απαίτηση από τους άλλους, όσους γνωρίζουν να με φροντίσουν, να είναι δίπλα μου...\"για να μην το ξανακάνω\".Καραεγωιστικότα� �ο, αλλά είναι αλήθεια!
    Μάκια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    anasia πολυ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες (και αυτό που είχες αναρτήσει για τον όρο της εξάρτησης και τα κριτήρια). Από το ICD-10 τα έχεις διαβάσει? Ξέρεις τπτ για την μυθομανία? Δεν βρίσκω πουθενά! Θέλω να μάθω, να καταλάβω αν έχει μια φίλη μου, γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την συμπεριφορά της

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Ενδιαφέρον post αν και δεν συμφωνώ με τον τίτλο περισσότερο.Η αλλοτρίωση είναι ίδια ανεξαρτήτως είδους εθισμού?Δεν νομίζω..Και με την λέξη \"αλλοτρίωση\" σε ποιό κομμάτι του ανθρώπου αναφέρεσθε?
    Για μένα υπάρχουν εθισμοί λιγότερο επικίνδυνοι σε σχέση με άλλους που μπορεί φαινομενικά να μοιάζουν αθώοι αλλά ουσιαστικά να προκαλούν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •