Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8

    Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός;;;

    Χαίρετε παιδιά!
    Είμαι νέα στη παρέα.
    Αφού διάβασα τις περισσότερες δημοσιεύσεις σχετικά με την ΟΔΠ, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός; Δηλαδή, τι μπορεί να κάνει; Μπορεί να βλάψει τους άλλους; Τον εαυτό του; Είναι ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι; χαχα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα γίνει ο δολοφόνος με το πριόνι. Για τα υπόλοιπα ανάμενετε απάντηση απο κάποιον ειδήμονα :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα γίνει ο δολοφόνος με το πριόνι. Για τα υπόλοιπα ανάμενετε απάντησει απο κάποιον ειδήμονα :)
    Χαχα Ευχαριστώ [emoji4] [emoji4]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Ναι σε παρακαλώ πολύ διόρθωσε την παράθεση που έκανες στο μήνυμα μου στο "απάντηση". Έχω μια εικόνα που πρέπει να διατηρήσω!..
    Χαχα! αστειέυω.. τελειομανής εδώ :D

    Που λες.. ναι να δούμε τι θα πουν και κάποιοι με εμπειρία στο θέμα αλλά η δική μου εμπειρία γενικά είναι οτι αυτοί που πραγματικά είναι πολύ βίαιοι δεν ζητάνε βοήθεια και έχουν άλλα θέματα που χρόνια μαζέυονται. Κανείς δεν ξυπνάει ένα πρωί και παίρνει σβάρνα τον κοσμάκι. Ενας οριακός μπορεί να έχει πολύ έντονα συναισθήματα ακόμα και θυμού και σίγουρα ο καθε ένας θα ανησυχεί και θα νιώθει άσχημα αν βλεπει τον εαυτό του να φτάνει τα όρια. Αλλά τα όρια για τσακωμούς, καμιά σφαλιάρα και τέτοια που είναι μέσα στη ζωή. Εδώ "φυσιολογικοι" και παραφέρονται συνέχεια. Νομιζώ επίσης οτι οι οριακοί φταίνε τον εαυτό τους για ξεσπάσματα συναισθημάτων παραπάνω απο όσο τους αξίζει. Οπότε εγώ δεν θα ήμουν τόσο επικριτικός σε έναν που έχει σημάδια οριακής συμπεριφοράς. Αποδοχή των ατελειών μας και προχωρούμε μπροστά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Ναι σε παρακαλώ πολύ διόρθωσε την παράθεση που έκανες στο μήνυμα μου στο "απάντηση". Έχω μια εικόνα που πρέπει να διατηρήσω!..
    Χαχα! αστειέυω.. τελειομανής εδώ :D

    Που λες.. ναι να δούμε τι θα πουν και κάποιοι με εμπειρία στο θέμα αλλά η δική μου εμπειρία γενικά είναι οτι αυτοί που πραγματικά είναι πολύ βίαιοι δεν ζητάνε βοήθεια και έχουν άλλα θέματα που χρόνια μαζέυονται. Κανείς δεν ξυπνάει ένα πρωί και παίρνει σβάρνα τον κοσμάκι. Ενας οριακός μπορεί να έχει πολύ έντονα συναισθήματα ακόμα και θυμού και σίγουρα ο καθε ένας θα ανησυχεί και θα νιώθει άσχημα αν βλεπει τον εαυτό του να φτάνει τα όρια. Αλλά τα όρια για τσακωμούς, καμιά σφαλιάρα και τέτοια που είναι μέσα στη ζωή. Εδώ "φυσιολογικοι" και παραφέρονται συνέχεια. Νομιζώ επίσης οτι οι οριακοί φταίνε τον εαυτό τους για ξεσπάσματα συναισθημάτων παραπάνω απο όσο τους αξίζει. Οπότε εγώ δεν θα ήμουν τόσο επικριτικός σε έναν που έχει σημάδια οριακής συμπεριφοράς. Αποδοχή των ατελειών μας και προχωρούμε μπροστά.
    Χαχα αν σου πω ότι μόνο το άλλαξε την ορθογραφία της λέξης [emoji23]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by MariaBalabanova View Post
    Χαίρετε παιδιά!
    Είμαι νέα στη παρέα.
    Αφού διάβασα τις περισσότερες δημοσιεύσεις σχετικά με την ΟΔΠ, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Μέχρι που μπορεί να φτάσει ένας οριακός; Δηλαδή, τι μπορεί να κάνει; Μπορεί να βλάψει τους άλλους; Τον εαυτό του; Είναι ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι; χαχα

    Εσύ γιατί θέλεις να μάθεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εσύ γιατί θέλεις να μάθεις;
    Έχει σημασία;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by MariaBalabanova View Post
    Έχει σημασία;
    Φυσικά.Για να σε βοηθήσουμε.Αλλιώς αυτή η ερώτηση είναι πολύ σχετική και δε νομίζω κάποιος να ξέρει να απαντήσει επακριβώς.
    Εσυ ρωτάς ετσι,για ακαδημαϊκούς λόγους;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Φυσικά.Για να σε βοηθήσουμε.Αλλιώς αυτή η ερώτηση είναι πολύ σχετική και δε νομίζω κάποιος να ξέρει να απαντήσει επακριβώς.
    Εσυ ρωτάς ετσι,για ακαδημαϊκούς λόγους;
    Ναι, για ακαδημαϊκούς λόγους [emoji4]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δεν ξερω για τον μεσο ορο αν και από οσο διαβαζω δεν είναι πιο μεγαλος από τους κοινους θνητούς... δλδ δεν είναι πιο βίαιοι κατά μεσο ορο από τους υπολοιπους ''μη πασχοντες''

    από προσωπικη εμπειρια θα σου πω ότι δεν ημουν επικυνδινος για τους αλλους αλλα ουτε θελησα ποτε να μου κανω εκουσια κακο κατά την διαρκεια των επεισοδίων μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    δεν ξερω για τον μεσο ορο αν και από οσο διαβαζω δεν είναι πιο μεγαλος από τους κοινους θνητούς... δλδ δεν είναι πιο βίαιοι κατά μεσο ορο από τους υπολοιπους ''μη πασχοντες''

    από προσωπικη εμπειρια θα σου πω ότι δεν ημουν επικυνδινος για τους αλλους αλλα ουτε θελησα ποτε να μου κανω εκουσια κακο κατά την διαρκεια των επεισοδίων μου.
    Εάν επιτρέπεται, είσαι άντρας ή γυναίκα;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    καλε αγορακι είμαι... ετων 40+

  13. #13
    Γεια σου, χωρίς να είμαι ειδικός και καθαρά από προσωπική εμπειρία μιας και έχω διαγνωσθεί με οριακή διαταραχή (για να σε προλάβω άντρας είμαι ετών 31) μπορεί να γίνουν βίαιοι αλλά όχι τόσο ώστε να κάνουν κακό στον άλλο. Σε μία κρίση μπορεί να γκαρίζουν, να σπανε πράγματα, να κατηγορούν κ.τ.λ. ή να προκαλέσουν κατα λάθος ατύχημα αλλά δεν θα κάνουν κακό επίτηδες. Τα παραπάνω γίνονται επειδή δεν μπορούν να διαχειριστούν τα συναισθήματα τους. Επίσης λιγο πολύ όλοι έχουμε οριακά στοιχεία απλά σε μια ενδεχόμενη εγκατάλειψη για παράδειγμα αυτοί με οριακή διαταραχή είναι πιο πιθανό να προβούν σε γραφικότητες. Αν θες να μας πεις δυο λόγια παραπάνω για την κατάσταση που βρίσκεσαι οκ αλλιώς δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι άλλο μιας και όλες οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές και κάθε άνθρωπος διαφορετικός. Εσύ είσαι αυτή που πρέπει να εκτιμήσεις την κατάσταση. Πάντως αν θέλεις κάτι ρώτα έχω περάσει πολλά τα τελευταία χρόνια με αυτή τη διαταραχή και φαίνεται πως είμαι σε καλό δρόμο οπότε να ξέρεις ότι αν ο άλλος/η έχει θέληση υπάρχει ελπίδα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε παιδια να ρωτησω κατι???
    δλδ οταν ενας ανθρωπος θυμωσει κ γκαριξει, ή οταν χωρισει κ σπασει κανα ποτηρι κ κλαψει αμεσως τον καναμε οριακο??
    εχουμε αντιληφθει οτι ειμαστε ανθρωποι?κ οτι δεν γινεται να ειμαστε απο πετρα??
    πιο πολυ με τρομαζει ενας ανθρωπος που δεν εκφραζει τα συναισθηματα του παρα ενας που τα εκδραζει κ με το παραπανω..
    εχετε δει δλδ πολλους να χωριζουν, ή να αδικουνται κ να μην εκφραζονται? να μην νιωθουν ασχημα? να μην κλαψουν??
    ενταξει δεν ειπαμε να κοψεις κ φλεβα...αλλα αν αδικηθω κ γινω εξω φρενων κ εκφραστω σημαινει οτι ειμαι οριακη??ειλικρινα αυτο δεν μπορω να το καταλαβω...
    αν ειναι ετσι τοτε ολος η σχεδον ολος πληθυσμος μας ειναι οριακοι!
    ειδικα εμεις οι Ελληνες που ειμαστε τρομερα εκφραστικος λαος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δλδ εχω ακουσει ανθρωπους που χωριζουν κ στενοχωριουνται κ σκανε κ κλαινε κ τους κοβεται η ορεξη κ ναι δεν μπορουν να το διαχειριστουν ολο αυτο..κ αμεσως πανε σε ψυχολογο κ τους βαζει ταμπελα " οριακος"...
    δλδ τι θα πρεπει να κανει??να τρεχει γυμνος στα βουνα με ξεπλεκες πλεξουδες κ να ειναι χαρωπος σαν την Χαιντι ??? δλδ..ελεος!
    που ζουμε στο μικρο σπιτι στο λιβαδι?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  2. Replies: 8
    Last Post: 27-11-2012, 23:44
  3. πόσο μπορεί να επηρεάσει την σχέση ένας καβγάς????
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2012, 03:15
  4. Replies: 5
    Last Post: 25-10-2010, 00:10
  5. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •