KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Ή ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458

    KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Ή ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ?

    καλησπερα!

    αναρωτιεμαι γιατι καποιοι φτανουμε στο σημειο να εχουμε πανικους?τι στο καλο συμβαινει?
    μην μου πειτε πιεση κ αγχος πολυ εχουν κ πιεση κ αγχος!
    αλλα ζουν φυσιολογικα!στους υπολοιπους γιατι σωματοποιειται?
    γιατι εχουμε κρισεις πανικου??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιλώντας για κρίσεις πανικού, αλλά και για άλλες αγχώδεις διαταραχές, όπως οι φοβίες, είναι καλύτερα να μιλάμε για καταστάσεις που τις προκαλούν, αφορμές και τρόπους που κλιμακώνεται ο φόβος και οδηγεί στην κρίση, παρά για αίτια, καθώς αυτά είναι πράγματι δύσκολο να εντοπιστούν με σαφήνεια και βεβαιότητα. Oι επιστήμονες πραγματικά δεν ξέρουν γιατί ορισμένοι αναπτύσσουν αγχώδεις διαταραχές και άλλοι όχι. Παράγοντες που συμβάλλουν στην ανάπτυξη τέτοιων διαταραχών μπορεί να είναι:
    ● Σημαντικά γεγονότα (κυρίως δυσάρεστα, αλλά σπανιότερα και ευχάριστα) που επιφέρουν αλλαγές στον τρόπο ζωής, τις συνήθειες, τον τρόπο που βλέπουμε τον εαυτό μας.
    ● Χρόνιες, υφέρπουσες καταστάσεις έντασης και άγχους, όπως για παράδειγμα χρόνια προβλήματα υγείας στο άμεσο περιβάλλον, ένας γάμος που δεν πηγαίνει καλά, δυσαρέσκεια και ένταση στον επαγγελματικό τομέα, ανεργία, οικονομικά προβλήματα και συνηθέστερα ο συνδυασμός περισσοτέρων τέτοιων καταστάσεων
    ● Κάποιες ουσίες Ή φαρμάκα, όπως π.χ. οι αμφεταμίνες, η κοκαΐνη, ή ορισμένα υπνωτικά χάπια. Συνήθως οι διαταραχές σταματούν όταν σταματήσει η λήψη των ουσιών αυτών.
    ● Η κατάθλιψη: Άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη παρουσιάζουν συχνά και κάποια αγχώδη διαταραχή. Πολλές φορές δεν είναι εύκολο να πούμε αν η κατάθλιψη προϋπήρχε ή αν παρουσιάστηκε ως συνέπεια των κρίσεων πανικού ή της φοβίας.

    «Γιατί να το πάθω εγώ;»
    Το γιατί κάποιοι άνθρωποι εμφανίζουν αγχώδεις διαταραχές ως συνέπεια των παραπάνω καταστάσεων και άλλοι όχι, αυτό εξηγείται με τον τρόπο που έχει ο καθένας να αντιμετωπίζει δυσκολίες και αυτός είναι συνάρτηση:
    ● Της ιδιοσυγκρασίας του: Υπάρχουν άνθρωποι ήρεμοι και άνθρωποι πιο νευρικοί, άνθρωποι που έχουν μεγάλη προσαρμοστικότητα και αντοχή και άλλοι που «τσιτώνουν» με το παραμικρό, όπως υπάρχουν μωρά πιο ευερέθιστα από άλλα. Ακόμη κι αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι ένας γενικά ήρεμος άνθρωπος δεν μπορεί να έχει κάποιες φοβίες, κατά κανόνα όμως αυτές δεν θα πάρουν τις διαστάσεις που παίρνουν σε έναν πιο αγχώδη άνθρωπο. Γενικά, πάντως, άνθρωποι με υψηλό επίπεδο ευερεθιστότητας και χαμηλή ικανότητα προσαρμογής είναι πιο επιρρεπείς στο φόβο και το άγχος.
    ● Των στρατηγικών που έχει αναπτύξει για την αντιμετώπιση δυσκολιών: Αν ο τρόπος του είναι περισσότερο παθητικός και βασίζεται στο να αποφεύγει καταστάσεις που τον φοβίζουν, να στρέφεται στον εαυτό του και να αναμασά αρνητικές σκέψεις, τότε δημιουργεί προϋποθέσεις ευνοϊκές για διαταραχές φόβου και άγχους.
    ● Της αυτοεικόνας του: Του τρόπου δηλαδή που βλέπει τον εαυτό του, των προσδοκιών που έχει από αυτόν και από τη ζωή του γενικά και της εμπιστοσύνης στις δυνατότητές του. Η αυτοεικόνα και η εμπιστοσύνη στον εαυτό είναι κάτι που χτίζεται από την παιδική ηλικία μέσα από τις σχέσεις με τους γονείς. Για να το πούμε πολύ γενικά και απλουστευμένα, όσο περισσότερη αποδοχή και στήριξη είχε κάποιος στην πορεία του προς την αυτονομία, τόσο πιο θετική και σταθερή είναι η αυτοεικόνα του.
    ● Της μάθησης: Των τρόπων δηλαδή που έχει διδαχθεί (ή μιμηθεί) από τους γύρω του (κυρίως τους γονείς) για να αντιμετωπίζει καταστάσεις που προκαλούν φόβο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να μάθει να φοβάται, π.χ. το ύψος, απλά και μόνο βλέποντας τη μητέρα του να το φοβάται.
    ● Της «χημείας»: Έχει αποδειχτεί ότι άνθρωποι που πάσχουν από διαταραχή πανικού παρουσιάζουν αυξημένα επίπεδα σε κάποιες ουσίες (π.χ. τη νοραδρεναλίνη) που σχετίζονται με την αίσθηση του φόβου. Αν και διίστανται οι απόψεις σχετικά με το αν η «χημεία» υπάρχει στους ανθρώπους αυτούς πριν τη διαταραχή ή αν είναι αποτέλεσμα των συναισθημάτων, το πιθανότερο είναι ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στο μέσον και ότι υπάρχει μια βιολογική προδιάθεση σε ορισμένους ανθρώπους, η οποία όμως ενεργοποιείται με τα συναισθήματα και τις σκέψεις.
    ● Της κληρονομικότητας: Παρατηρείται ότι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πάθουν κρίσεις πανικού ή φοβίες άνθρωποι στων οποίων την άμεση οικογένεια υπάρχουν συγγενείς που πάσχουν ή έπασχαν κάποτε κι αυτοί.


    http://www.vita.gr/html/ent/506/ent.5506.asp




    Και εγω λιγα λογια.

    Βασικα ο φοβος ειναι ενα στοιχειο που βοηθουσε τον ανθρωπο και τον βοηθαει να επιβιωσει απο τις απειλες...ενα συναισθημα.

    Τι παει στραβα και γινεται υπερμετρο αυτο το συναισθημα? Και χωρις να υπαρχει απειλη?

    Ελα ντε....εγω γιατι εχω ψυχωση? Γιατι το ενα γιατι το αλλο?

    Ο νους ειναι περιεργο εργαλειο , ο νους ειμαστε εμεις οτι υπαρχει και δεν υπαρχει στον κοσμο ειναι στο μυαλο μας.

    Θελουμε να δουμε εξωγηινους? Θα τους δουμε.
    Θελουμε να πιστευουμε οτι ανθρωποι ζουν υπογεια σε μια φανταστικη χωρα? Θα το πιστεψουμε.

    Δεν ξερω Δωρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    \"όσο περισσότερη αποδοχή και στήριξη είχε κάποιος στην πορεία του προς την αυτονομία, τόσο πιο θετική και σταθερή είναι η αυτοεικόνα του.\"αυτο πιστευω με αφορα 100%!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    ποια αυτονομια???χεσε μεσα!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καποιοι γουσταραν να μας κανουν αδυναμα οντα..

    κ οταν γιναμε αυτο που ηθελαν,μας ρωτουν γιατι εισαι ετσι???

    ειρωνεια??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Εγώ είμαι της άποψης πώς κανείς δέν ξέρει γιατί παθαίνουμε πανικούς.Και απόδειξη είναι αυτη η τεράστια λίστα πιο πάνω που πίο πολύ σε μπερδεύει παρά σου δίνει μια καθαρή εικόνα.Φταίει το ένα, φταίει το άλλο.Έχω φίλους που περνάνε το ένα η το άλλο απο την λίστα και είναι μια χαρά.

    Επίσης το γεγονός οτι δέν γίνομαι καλά ενώ έχω δοκιμάσει πολλά, επίσης το δείχνει καθαρά.Δέν έχουμε ιδέα γενικά.Η ψυχολόγος μου τα ρίχνει στους γονείς μου και ότι πρέπει να τα βρώ με μένα.Λές και έχω μεγάλη φαγούρα εγώ τώρα αν η μάνα μου στην προσπάθεια της να με μεγαλώσει, έκανε και λάθη.Η το να κάτσω να δώ τα λάθη μου.Επίσης δεύτερη φαγούρα.Μου αρέσω με τα λάθη μου και τα κολληματά μου.Εγώ πανικούς δέν θέλω να έχω.Άμα είναι να γίνω διαλάι λάμμα απο την αυτοπαρατήρηση και την εσωτερική αναζήτηση να το χέσω.

    Το ξέρω οτι είμαι λάθος για τους περισσότερους απο εσάς αλλα να σας πώ την αλήθεια βαρέθηκα να ψάχνω τα άψαχτα.Ο κάθε ένας λέει και την δικία του χαζομαρούλα.Είτε είναι γιατρός, είτε ψυχολόγος,είτε \"ασθενής\".Θέλω αποτέλεσμα,όχι λόγια.Γιατί και γώ τα λεφτά που δίνω είναι πραγματικά και όχι υποθετικά.Δέν φτάνει που είμαι έτσι να μπαίνω και στην διαδικασία να ψάχνω τι φταίει και πώς οι σκέψεις μου με κάνανε έτσι.Λές και έχω μυαλο εγώ τώρα και ψυχραιμία να διορθώσω τις σκέψεις μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δλδ σαφη απαντηση δεν υπαρχει??ωραια τα λες βρε σιφτερ!αλλα θελω να ξερω γιατι τα παθαινω αυτα??

    απαντηση υπαρχει??πιστευω βοηθαει να ξερουμε το γιατι!!!

    γιατι???γιατι εχουμε πανικους???

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    Πιστευω γιατι δινεται περισσοτερη σημασια στο φαινεσθαι και οχι στο ειναι δηλαδη στην εικονα των πραγματων?Πχ Δινετε περισσοτερη σημασια στην τραπεζα κ οχι στο οτι την εχει ανθρωπας πιθηκανθρωπας με χιμπατζι ταμια?ΤΕσπα ασχεταπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δέν θέλω εγώ προσωπικά να ξέρω.Θέλω να ζήσω.Δέν με νοιάζει να μπλέξω με εξηγήσεις.Δέν ειναι η δουλεία μου.Ας τα μάθουν τα παιδία που σπουδάζουν ψυχολογία.Είχα την ωριμότητα και ζήτησα βοήθεια απο τους ειδικούς.Και τι πήρα;

    Η διαταραχή πανικού είναι λεεί μια πλήρως ιάσιμη ασθένεια.Μην κάθεστε και χολοσκάτε.Το 96% γίνονται καλά.Εδώ εμείς να φανταστώ είμαστε το 4%;χαχαχαχα έλεος.

    Τι να ψάξεις ρε δώρα να βρείς.Ηταν η μαμα σου υπερπροστατευτική;Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Ήταν σκύλα και δεν σου δίνε σημασία.Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Σε παράτησε η γκόμενα;Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Έκατσε η γκόμενα και δέν έφυγε;Α γιαυτό είσαι έτσι επειδή αισθάνεσαι εγκλωβισμένος.
    Πίνεις καφέδες,ξενυχτάς.Αυτό είναι το πρόβλημα δεν θά πρεπε.
    Είσαι ανέργος.Απο αυτό είναι.
    Δουλεύεις;Πιέζεσαι και γιαυτο παθαίνεις πανικούς.

    Μπορώ μέχρι άυριο να λέω ηλίθια παραδείγματα.

    Άνθρωποι είμαστε εννοείτε οτι είτε έτσι είτε αλλίως κάποια πράγματα θα γίνουν.Φέρτε μου έναν νορμαλ να του βρώ εγώ χίλιους λόγους που η ζωή του θά πρεπε να ναι μεσα στον πανικό.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by shifter
    Δέν θέλω εγώ προσωπικά να ξέρω.Θέλω να ζήσω.Δέν με νοιάζει να μπλέξω με εξηγήσεις.Δέν ειναι η δουλεία μου.Ας τα μάθουν τα παιδία που σπουδάζουν ψυχολογία.Είχα την ωριμότητα και ζήτησα βοήθεια απο τους ειδικούς.Και τι πήρα;

    Η διαταραχή πανικού είναι λεεί μια πλήρως ιάσιμη ασθένεια.Μην κάθεστε και χολοσκάτε.Το 96% γίνονται καλά.Εδώ εμείς να φανταστώ είμαστε το 4%;χαχαχαχα έλεος.

    Τι να ψάξεις ρε δώρα να βρείς.Ηταν η μαμα σου υπερπροστατευτική;Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Ήταν σκύλα και δεν σου δίνε σημασία.Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Σε παράτησε η γκόμενα;Α γιαυτό είσαι έτσι.
    Έκατσε η γκόμενα και δέν έφυγε;Α γιαυτό είσαι έτσι επειδή αισθάνεσαι εγκλωβισμένος.
    Πίνεις καφέδες,ξενυχτάς.Αυτό είναι το πρόβλημα δεν θά πρεπε.
    Είσαι ανέργος.Απο αυτό είναι.
    Δουλεύεις;Πιέζεσαι και γιαυτο παθαίνεις πανικούς.

    Μπορώ μέχρι άυριο να λέω ηλίθια παραδείγματα.

    Άνθρωποι είμαστε εννοείτε οτι είτε έτσι είτε αλλίως κάποια πράγματα θα γίνουν.Φέρτε μου έναν νορμαλ να του βρώ εγώ χίλιους λόγους που η ζωή του θά πρεπε να ναι μεσα στον πανικό.
    με ταπωσες..

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Δώρα, πόσο ωραίο θέμα άνοιξες! Αγγίζεις έναν πυρήνα, όχι μόνο της διαταραχής πανικού αλλά όλου του φάσματος των ψυχολογικών διαταραχών που βρίσκονται κάτω από την σκέπη της έννοιας \"νεύρωση\".
    Ξεκάθαρα η απάντηση για μένα είναι το δεύτερο και όσοι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από διαταραχές άγχους μπορέσουν να συνειδητοποιήσουν, σε όλο του το μεγαλείο, τι σημαίνει επιλέγω τον πανικό, τόσο πιο εύκολα και γρήγορα θα μπορέσουν να βρουν τον τρόπο και τη δύναμη να τον διαχειριστούν ή να τον ξεπεράσουν.

    Ναι, το πιστεύω βαθιά: στην σφαίρα της ψυχολογίας, ο \"άρρωστος\" βρίσκει την \"αρρώστια\" κι όχι η \"αρρώστια\" τον \"αρρωστο\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by NikosD.
    Δώρα, πόσο ωραίο θέμα άνοιξες! Αγγίζεις έναν πυρήνα, όχι μόνο της διαταραχής πανικού αλλά όλου του φάσματος των ψυχολογικών διαταραχών που βρίσκονται κάτω από την σκέπη της έννοιας \"νεύρωση\".
    Ξεκάθαρα η απάντηση για μένα είναι το δεύτερο και όσοι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από διαταραχές άγχους μπορέσουν να συνειδητοποιήσουν, σε όλο του το μεγαλείο, τι σημαίνει επιλέγω τον πανικό, τόσο πιο εύκολα και γρήγορα θα μπορέσουν να βρουν τον τρόπο και τη δύναμη να τον διαχειριστούν ή να τον ξεπεράσουν.

    Ναι, το πιστεύω βαθιά: στην σφαίρα της ψυχολογίας, ο \"άρρωστος\" βρίσκει την \"αρρώστια\" κι όχι η \"αρρώστια\" τον \"αρρωστο\".
    το επιλεγουμε λοιπον!υπο ποιες συνθηκες??περιβαλλον??
    ιδιοσυγκρασια?ποια αιτια μπορει να πυροδοτησει τις κρισεις πανικου?γιατι δεν συμβαινει σε ολους?
    ξερω ψαχνω ψυλλους στα αχυρα..αυτες τις ερωτησεις τις θετω καθημερινα στον εαυτο μου..δεν βρισκω απαντηση!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by arsus
    Αντιμετώπισε τους φόβους σου και αυτοί θα χάσουν τη δύναμή τους. Η δύναμη του φόβου είναι στην ουσία της φανταστική και όχι πραγματική. Αν αντιμετωπίσεις τον φανταστικό φόβο τον αποδυναμώνεις και αυξάνεις την αυτοπεποίθησή σου.
    το εκανα καποτε αρσους!τους ψευτοαντιμετωπιζα!επανηλθ� �ν οι φοβοι δριμυτεροι!και θυμωνω!θυμωνω πολυ!
    παντως ειναι μια αλυσιδα ολα αυτα οπως περιπου ειπες παραπανω..
    κριση πανικου-αρρωστοφοβια-κοινωνικη φοβια-αγοραφοβια

    τα εβαλα οπως μου συνεβησαν αυτα κατα σειρα..
    θα το παλεψω!απλα ειναι τοσο φρικτος ο φοβος!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Απο το wikipedia

    \"Panic disorder is a serious health problem that in many cases can be successfully treated, although there is no known cure.\"

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4
    Αυτο εδω το ebook φαινεται καλο ειναι στα αγγλικα.Βασικα λεει να ριξεις το τειχος μεταξυ συνειδιτου και ασυνειδητου και να επαναλαμβανεις στην καθημερινοτητα σου θετικες σκεψεις σαν να τραγουδας για τν εαυτο ς καλημερες

    http://rapidshare.com/files/138478429/The_Power_of_Your_Subconscious_Mind_-_Joseph_Murphy.pdf

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •