Άσχημη διάθεση και κατάθλιψη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    Άσχημη διάθεση και κατάθλιψη...

    Έχω την εντύπωση ότι είμαι σε φαση κατάθλιψης...
    Τον τελευταίο μήνα στρεσαρίστηκα πολύ με αφορμή κάποιο πρόβλημα στο στενό οικογενειακό περιβάλλον και κάποιες αλλαγές στα επαγγελματικά. Την τελευταία εβδομάδα είμαι σε άσχημη κατάσταση. Κάθε πρωί σηκώνομαι με δυσκολία για να πάω στη δουλειά και με ένα αίσθημα άγχους, ανησυχίας και βάρος στο στήθος.
    Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι σε ψυχοθεραπεία. Έχω βοηθηθεί σε αρκετά θέματα αλλά το άγχος επιστρέφει κάθε φορά που συμβαίνει κάτι που θεωρώ ότι προκαλεί αλλαγές στην καθημερινότητα μου.
    Κουράστηκα, λυγίζω... φαρμακευτική αγωγή δεν έχω ακολουθήσει ποτέ αλλά τις τελευταίες ημέρες το σκέφτομαι...

    Απλά ήθελα να τα πω / γράψω σε ανθρώπους που πιθανόν να καταλαβαίνουν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα..

    εμεις που εχουμε μια ευαισθησια στο αγχος,οταν βιωνουμε περιοδους στρες,δυστυχως δεν θελουμε κ πολυ για να επιστρεψουν τα ψυχοσωματικα..δες το σαν ενα φυσικο επομενο,μετα απο στρες κ αλλαγες ε! δεν θα πετας στα ουρανια!ετσι ειναι..
    τωρα για τα φαρμακα δεν θα σε προτρεψω,ουτε θα σε αποτρεψω.
    το μονο που θα σου πω ειναι την κατασταση που βιωνεις τωρα,να την δεις σαν κατι που θα σου προσθεσει ακομα λιγη δυναμη..μια δοκιμασια ειναι!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Σε ευχαριστώ dora...
    Προσπαθώ αλλά νιώθω ότι έχω κουραστεί. Έχω κουραστεί να συμβαίνει το ίδιο κάθε φορά που βιώνω μια αλλαγή ή τέλος πάντων κάτι που με ταρακουνά. Μέσα στα τελευταία δέκα χρόνια που παλεύω με το άγχος είναι η δεύτερη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τόσο δυνατό. Μεγάλος πόνος και θλίψη... παλεύω αλλά έχω κουραστεί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Gus νομίζω ότι είναι προκατάληψη να αποφεύγεις την φαρμακεευτική αγωγή όταν τα πράγματα δυσκολέυουν.

    Προσωπικά, επισκευτομαι τον ψυχίατρο 2-3 φορές τον χρόνο και μου γράφει φάρμακα (αγχολυτικά) τα οποία τα χρησιμοποιώ με σύνεση και μόνο σε δύσκολες περιστάσεις.

    Έτσι αποφεύγω και τον φαρμακευτικό εθισμό, παρενέργειες δεν έχουν σε εμένα τα συγκεκριμένα και αν θες την άποψή μου περισσότερη ζημια κάνεις στον οργανισμό σου επιτρέποντας στο άγχος να υπάρχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Την τελευταία εβδομάδα είμαι σε άσχημη κατάσταση. Κάθε πρωί σηκώνομαι με δυσκολία για να πάω στη δουλειά και με ένα αίσθημα άγχους, ανησυχίας και βάρος στο στήθος. <<<<<<__________________________ <<<< ε παρε και καμια αδεια ,,(δεν εχεις αδεια ?) παρε ανευ αποδοχων ,,η υγεια ειναι το σημαντικοτερο απ την δουλεια ..........................................(ετσ� � προσθετω μια σκεψη.......)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Όσον αφορά τη πιθανότητα λήψης φαρμάκων γενικά αποφεύγω να παίρνω οποιοδήποτε φαρμακευτικό σκεύασμα αλλά δεν κρύβω ότι υπάρχει και προκατάληψη από μέρους μου.
    Το συζήτησα και με την θεραπεύτρια μου η οποία θεωρεί ότι δεν είμαι σε κατάσταση ώστε να πάρω φάρμακα. Μιλά για καταθλιπτικά επεισόδια και όχι για κατάθλιψη.

    Δεν με ενδιαφέρει πως ονοματίζεται. Η κούραση έχει εξαντλήσει την υπομονή μου. Έχω κάνει βήματα αλλά βαρέθηκα να αντιμετωπίζω κάποιες απλές καθημερινές διαδικασίες ως βουνό.

    Σε σχέση με τη δουλειά, δυστυχώς τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι πολύ δύσκολο να πάρω άδεια....

  7. #7
    Originally posted by dora-agxos
    καλησπερα..

    εμεις που εχουμε μια ευαισθησια στο αγχος,οταν βιωνουμε περιοδους στρες,δυστυχως δεν θελουμε κ πολυ για να επιστρεψουν τα ψυχοσωματικα..δες το σαν ενα φυσικο επομενο,μετα απο στρες κ αλλαγες ε! δεν θα πετας στα ουρανια!ετσι ειναι..
    τωρα για τα φαρμακα δεν θα σε προτρεψω,ουτε θα σε αποτρεψω.
    το μονο που θα σου πω ειναι την κατασταση που βιωνεις τωρα,να την δεις σαν κατι που θα σου προσθεσει ακομα λιγη δυναμη..μια δοκιμασια ειναι!
    Ετσι μπραβο στα λογια μου ερχεσαι.Εχει ο Θεος ρε παιδια δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα υπομονη θελει αν σε παρει απο κατω γιατι το ενα γιατι το αλλο τοτε κλαυτα χαραλαμπε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •