απιστία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: απιστία

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Θα συμφωνήσω με τον ερωτόκριτο. Τουλάχιστον αν η σχέση ήταν άψογη θα είχες ένα λόγο για να παραμείνεις αλλά πλέον για ποιόν λόγο να αγωνίζεσαι άλλο για να κρατήσεις αυτήν τη σχέση;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13
    Ναι Ερωτόκριτε, η ίδια γυναίκα είναι, με τη διαφορά ότι δεν έλεγα πως ήμουν απλώς ερωτευμένος, αλλά είχαμε από τότε σχέση (περίπου ενός έτους). Γιατί τόσος αρνητισμός απέναντι της στο τελευταίο σου post, αφού εσύ ο ίδιος μίλησες για τα δικά μου λάθη (και δικαίως); Απλώς μου δημιούργησε απορία..
    Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή, ήθελα μόνο να πω ότι σε μια σχέση γενικότερα προσπαθούν και οι δύο, δεν αισθάνομαι ότι μόνο εγώ παλεύω για να την \'κρατήσω\'. Σίγουρα και εκείνη κάνει την δική της προσπάθεια και έχει τα δικά της ζητούμενα. Η κατάσταση ή το θέμα της ευθύνης δεν είναι τόσο άσπρο-μαύρο, γι\' αυτό άλλωστε και όποια απόφαση δεν είναι εύκολη. Τις τελευταίες μέρες βλέπω θετικά βήματα από την πλευρά της. Δεδομένης της κατάστασης, νομίζω ότι κάνει ό,τι καλύτερο ή περισσότερο θα μπορούσε. Ελπίζω και εγώ να νοιώσω καλύτερα σύντομα.
    Και για να λύσω και μια άλλη μικρή παρανόηση, εγώ δεν είπα πως θέλω να παντρευτώ επί του παρόντος, ούτε εκείνη άλλωστε. Απλώς για συγκατοίκηση συζητούσαμε.
    σας ευχαριστώ και πάλι
    eliot

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Miami Florida
    Posts
    15
    File mou Eliot,
    Exw na sou pw k egw mia apopsi...
    Katarxas as xekinisw me to pws vlepoume tin<agapi>.Leme agapame,k omws perimenoume diarkos o allos na adapokrinete stin agapi opws emeis.Allios xekinane ta provlimata.H agapi dinei k den zita!Pligonete o egwismos mas kai pernoume<proswpika> kati pou kanei o allos pou emeis den tha kaname.Egwismos.Egw den exw tin anagi na to kanw..tin agapaw...ekeini giati na to kanei?Den m\'agapaei,den tin kalyptw,kati kanw lathos,,ton agapaei akoma,,k afou leei pws eixan kati vathi kapote k auto itan ypenthimisi autwn pou eixan,pou me vazei emena?Tha ton skeutete otan einai mazi mou?Einai kalliteros apo mena?...Einai pio eukolo na vasanizoume ton eauto mas me ola auta ta<anousia>kai psyxofthora erwtimata,para na apodextoume tin pio apli alitheia.H kopela sou itan hlikrinis mazi sou,enw eixe tin epilogi na min einai.Htan hlikrinis giati pisteuei stin agapi sas k tin sevete.Hxere k xerei mesa tis ti niothei gia sena.Htan sigouri pws auto pou ekane den itan tipote allo para mia psyxiki anagi tis stigmis.Kai mi me rwtiseis tin sevotan tin wra pou ekane erwta me ton prwin?Oso apisteuto k na sou fenete...nai!tin sevotan.Den ekane kati se<sena>.Htan anagi tou eautou tis gia ton a-b logo.
    H moni erwtisi pou prepei na kaneis ston eauto sou,einai an ESY ontws mporeis na to prosperaseis xwris na vasanizese,kai na vasanizeis k ekeini.An mporeis na vgaleis apo mesa sou tis anasfaleies.An pisteueis ston eauto sou,k s auto pou exete,niothete,den yparxei xoros gia anasfaleies!Synexiste mprosta me ta xeria demena kai na xairese pou exete mia toso HLIKRINH agapi pou mporei na xeperna kai ta omorfa,ma kyriotera ta<dyskola>!!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    26
    Δεν εχω διαβασει ολα τα κειμενα.. δεν εχω χρονο.. ομως πιστευω .. και εαν θελετε το παιρνεται σαν αποψη τοσο απο προσωπικη οσο και απο επαγγελματικη εμπειρια... οτι ειναι πολυ δυσκολο για εναν αντρα που εχει μεγαλωσει στη δικη μας την κουλτουρα να αποδεχτει κατι τετοιο και να συνεχισει... το πιο δυσκολο κομματι απ ολα θα ειναι η προσωπικη αμφισβητιση και το γιατι που θα κολλαει στο μυαλο.. οι σκηνες που θα εμφανιζονται με τον αλλο καθε φορα που πεφτεται μαζι στο κρεβατι... η συνεχης ανυσηχια μπας και ξαναγινει.. τελικα το χασιμο της εμπιστοσυνης μεσα στη σχεση...
    Το οτι σου το ειπε.. δειχνει κατ εμενα ατομο ανωριμο που αρνητε να κρατησει τις ενοχες του για τον εαυτο του και τις φορτωνει στη σχεση... σου φορτωνει αραγε συνηθως και αλλου ειδους ενοχες;;; Δειχνει επισης μια κρυφη υποσυνειδητη ταση ισως εκδικησης .. ισως αμφισβητισης.. ισως επαναστασης...
    Δυσκολο, πολυ δυσκολο να συνεχισει μια σχεση μετα απο απιστια της γυναικας .. η οποια ειναι εν γνωση του αντρα... οπως και το αντιθετο ...
    Εχεις καποιου ειδους συμπτωματα αγχους;;;
    Το οτι εγινε μονο μια φορα δινει καποια ελπιδα .. Οχι μεγαλη.. Θα εξαρτηθει απο τις δικες σου αντοχες... αν μεινεις μεινε για να αγαπας και για να εχεται μια σωστη σχεση.. αν πιασεις τον εαυτο σου να βασανιζει εμμεσα ή αμεσα.. να ζητα εκδικηση.. σηκω και φυγε...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    eliot πρωτα με τον εαυτο σου να εισαι καλα και μετα βλεπεις και στα αλλα. Κουραγιο και οτι γινει να ξερεις υπαρχουν και χειροτερα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φίλε μου

    Δεν υπάρχει αρνητισμός σε οτιδήποτε αφορά στο πρόσωπό της ούτε ρατσισμός με τις σχέσεις κανενός εδώ μέσα , απλά ποτέ δε πίστευα ότι μια σχέση όπως τη δική σου θα μπορούσε να γίνει ΣΧΕΣΗ και οτιδήποτε λιγότερο από το \"αληθινό\" κάποια στιγμή τελειώνει ή αν δε το τελειώνουμε εμείς μας \"τελειώνει\" αυτό !
    Οπότε με ειλικρινή συμπάθεια προς το πρόσωπό σου μια και μιλάω μαζί σου και όχι μαζί της πιστεύω ότι ήταν μια καλή ευκαιρία που σου έδωσε αυτή (γιατί εσύ λίγο δύσκολο να το έκανες τουλάχιστον σ αυτή τη φάση) να ψάξεις για κάτι πιο βαθύτερο που θα σε κάνει να νοιώσεις κυρίως \"αληθινός άντρας\"

    Με εκτίμηση

    Γιάννης

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Danay

    ....Να ξεχνιέσαι από τι ? σκέψου λίγο και δες το λίγο πιο βαθειά γιατί μαλλον κρύβει μια μεγάλη αλήθεια για σένα που πρέπει να τη δεις..σε συνδυασμό με το \"χώρισα και τώρα είμαι ευτυχισμένη και δεν φοβάμαι την μοναξία \"

    Με εκτίμηση

    Γιάννης

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    5
    πράγματι ίσως μιλήσαμε κάπως απόλυτα, ενώ δεν ξέρουμε και την κοπέλα . πάντως αν αποφασίσεις να μείνεις πρόσεξε μη σου βγει παράπονο και θυμός και τάση για εκδικήση και τελικά χαλάσεις τον εαυτό σου.
    φιλικά

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2
    Ίσως ξεχνάμε κάτι.. Για να χωρίσει κάποιος, πρέπει να μπορεί να το κάνει.. Και οι \"γύρω\" βλέπουν πολύ πιο καθαρά ότι συμβαίνει, από αυτόν που συμμετέχει στη σχέση..
    Πώς να πεις σε κάποιον να βγει από μια σχέση, αν δεν είναι έτοιμος να το κάνει κι αν δεν έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια;
    Γι\' αυτό, θεωρώ σημαντικό να βάζουμε όρια και να φροντίζουμε να τα τηρούμε.. Το να συγχωρήσουμε μια απιστία είναι ενάντια στον εγωισμό μας και κόντρα στην αποκλειστικότητα που απαιτεί ο έρωτας.
    Τι γίνεται όμως με την περιβόητη ..δεύτερη ευκαιρία; Γιατί όχι, αν και οι δυο συνειδητοποιούν τι δεν πήγε καλά και θέλουν να το διορθώσουν;
    Eliot, προσπάθησε να είσαι συνεπής με τον εαυτό σου, ότι κι αν αποφασίσεις...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητή μου Δανάη
    Δε θέλω να παρερμνεύω ούτε να ερμηνεύω κάποια πράγματα απλώς διάβάζω και πανω σ αυτά που διαβάζω λέω την άποψή μου...
    \"χώρισα και τώρα είμαι ευτυχισμένη και δεν φοβάμαι την μοναξία ..
    Έχω τόσα πράγματα γύρω μου να ξεχνιέμαι\"

    Αυτό που λες το πιστεύεις απόλυτα ? γιατί στην ουσία λες δύο διαφορετικά πρα΄γματα με την ίδια πρόταση...αυτό είναι που ήθελα να πω...αν ναι τότε συγνώμη παρερμήνευσα και ξέχασέτο γιατί μπορεί να μη το έπιασα και σωστά και το εννοώ ! και βεβαίως δεν απαιτω δημόσιο διάλογο για κάτι τόσο προσωπικό σου...

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ναι δαναη και εγο ετσι ημουν. Φοβομουν τη μοναξια. Μετα ειδα οτι δεν επαθα και τιποτα που ειμεινα μονος. Εχασα την λεγαμενη αλλα κερδισα το φοβο τησ μοναξιασ. Καλο μου εκανε και να ειναι αυτη καλα και εγω καλυτερα. Μου εδειξε οτι και χωρις την αφεντια της μια χαρα περναο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ετσι ειναι δαναη. Μεχρι να το καταλαβω εφαγα ενα κερατο μια καταθλιψη πληρωνω εναμισι χρονο το ψυχιατρο αλλα αυτα εχει η ζωη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Εχεις δικιο ετσι ειναι Δαναη ενα \"ονειρο\" ζουσα.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    13
    entelws psyxra antimetwpise to. den ekane erwta,den ekane kati theiko kai anwtero. ikanopoiise tin anagi tis gia sex me kapoion allo.apla einai ta pragmata..paromoies istories lene oti tha ksanaginei...mporei omws kai oxi.to thema einai oti exeis skeftei tin eikona na to kanei (sugnwmi an ginomai rixos alla as doume kai ligo etsi ta pragmata) me kapoion allon. p
    ws tha to ksexaseis?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ε με το χρονο αλλα δεν ξερω. Θα φανει πως θα μου φυγει αυτη η εικονα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •