Εφηβεια μετα τα 20 ? Γινεται ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180

    Εφηβεια μετα τα 20 ? Γινεται ?

    Μπορει καποιος να περασει εφηβεια μετα τα 20 επειδη δεν μπορεσε να εκδιλοθει νωριτερα για καπιους λογους ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Οργανικα οχι.. ψυχικα.. ναι .. μπορει κανεισ να ειναι πολυ ανωριμοσ..η να αναζηταει εφηβικεσ εμπηρειεσ..πιστευω..
    Ψυχικα μπορει κανεισ να ειναι ανωριμοσ ακομη και για παντα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Gia psixika lew... mporei kapios na to analisei va8itera ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορεις εσυ να αναλυσεις τι εννοεις με τον ορο \"περναω εφηβεια\"?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εφηβεια

    εντονες εκρηξεις παρορμητισμος απορριψη προς τους εσωοικογενειακους μεγαλες εντασεις

    και ναι κυριες και κυριοι

    για τα Ελληνοπουλα


    μοναδικο προνομιο εφηβιας ...ανευθυνοτητα μεχρι κοκαλο


    και συνεχιζει...συνεχιζει...
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι.Και τα δύο μου αδέρφια αυτό ακριβώς πέρασαν.Μία μεταχρονολογημένη εφηβεία,όπου η σημαία της επανάστασης άργησε να σηκωθεί,λόγω ιδιαιτεροτήτων στο χαρακτήρα και λόγω δυσλειτουργικού μοντέλου οικογενειακής λειτουργίας.Με τον όρο μεταχρονολογημένη εφηβεία,εννοώ εκδηλώσεις συμπεριφορών που συνήθως χαρακτηρίζουν έναν έφηβο,έντονο ψάξιμο ταυτότητας,αναζητήσεις προτύπων,ψυχική φυγή από τους γονείς και στροφή προς τους φίλους με μεγαλύτερη επένδυση πάνω σε εξωοικιακές δραστηριότητες,ως μία μέθοδος κοψίματος του ομφάλιου λώρου,συγκρούσεις με τα αρχετυπικά σύμβολα της εξουσίας που για τον έφηβο είναι οι γονείς(και όχι μόνο),ενδοσκόπηση,ευσυγκιν� �σία,παράφορα συναισθηματικά ξεσπάσματα,γεμάτα πάθος(τι ωραία!)και τάσεις αμφισβήτησης όλων των δοσμένων ως θέσφατα,συμπεριλαμβανομέν� �ν τόσο διαπροσωπικών σχέσεων,όσο και κοινωνικών.

    Γενικά,ΡΗΞΕΙΣ.(τι ωραία λέξη η ρήξη):P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    55
    Γίνεται Ηρώ κάποιος να παιρνάει εφηβεία στα 30? Γιατί εγω έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...αλλά μάλλον είναι η καλή μου η οριακή διαταραχούλα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Επειδη κι εμενα η εφηβεια μου με βρηκε στα 21 περιπου, αρχισα να το ψαχνω το θεμα καπου εκει και ναι, ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο και μαλιστα θεωρειται αρκετα συχνο στα αγορια. Επισης ειναι παγκοσμιο φαινομενο ειδικα στον δυτικο κοσμο απο οσο γνωριζω. Αλλο τα εθνικα μας συμπλεγματα και αλλο το ψυχολογικο συμπτωμα σε επιπεδο ατομου.

    Οπως ηδη ειπωθηκε, το οικογενειακο περιβαλλον παιζει καθοριστικο ρολο: αν για καποιον λογο δεν ευνοει την εκδηλωση μιας εφηβειας στην ωρα της, ειδικα μιας εφηβειας με ηδη προκαθορισμενη αγριοτητα ακριβως λογω του καταπιεστικου περιβαλλοντος, αυτο μπορει να λαβει χωρα αργοτερα, οταν θα ειναι πιο ευνοϊκες οι συνθηκες και το μυαλο πιο εξελιγμενο. Οπως το βιωσα εγω ειχε να κανει με την εκδηλωση του θυμου, την εξωτερικευση, το \"κοκκινο\" γενικα αλλα και τα μεγαλα θεματα μου με την οριοθετηση και το θυμο προς τους αλλους. Σε αντιθεση με την \"επισημη\" εφηβεια μου που ημουν εντελως στον κοσμο μου και τα μετεφηβικα χρονια που πλεον το μυαλο μου κολυμπουσε σε μια ομιχλη, ενιωσα απο τα 21 και μετα να ξεκαθαριζουν πολλα πραγματα, να βγαζω το θυμο μου και να κανω και τις επαναστασεις μου απεναντι στους \"δυναστες\", αλλα ειδα και τα ψυχολογικα συμπτωματα ειδικα σε επιπεδο χαρακτηρα να βγαινουν στην επιφανεια...

    Στο μεταξυ αν και καθυστερημενη η εφηβεια μου, κατα τα αλλα ρολόι ε? Εξι χρονια να παλευω με το θυμο μου και να ψαχνομαι μεσα μου και αλλα δυο (μαλλον τα αντιστοιχα της μετεφηβειας) να προσπαθω επιτελους να αλλαξω τη ζωη μου - εδω να πω οτι μ\' εχει βοηθησει τρομερα η ψυχοθεραπεια. Ωστε στα 29 μου να μπορω να πω πλεον οτι αισθανομαι ετοιμος να ενηλικιωθω.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by Molostroi
    Μπορει καποιος να περασει εφηβεια μετα τα 20 επειδη δεν μπορεσε να εκδιλοθει νωριτερα για καπιους λογους ?
    για μενα ναι. τα χρονια κανονικα θα επρεπε να τα μετραμε με τις στιγμες, και οχι με την ηλικια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •