Αρρυθμίες... εμπόδιο σε μια νέα αρχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142

    Αρρυθμίες... εμπόδιο σε μια νέα αρχή?

    Γεια σας, δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο θεμα, αλλα υποθετω πως ναι, αφου ειναι κατι που με απασχολει και με φοβιζει.

    Κοντευει σχεδον ενας χρονος απο τοτε που μπηκα σε ενα πολυ ασχημο ψυχολογικο λουκι, περασα μια κολαση, νομιζα οτι η τρελλα ηταν μονοδρομος. Με τη βοηθεια του ψυχιατρου μου, των φαρμακων, των δικων μου ανθρωπων αλλα και τη δικη σας ανταποκριση στο θεμα μου, ειμαι πολυ καλυτερα.

    Εκοψα τα φαρμακα εδω και καμποσο καιρο και προσπαθω με μικρα βηματακια να βελτιωσω την ποιοτητα της ζωης μου. Εκανα την αρχη με το θεμα της εμφανισης μου, μιας και τα παραπανω κιλα που ειχα παντα με στεναχωρουσαν. Και σιγα σιγα προσπαθω να βγαινω απο το σπιτι, αφου εχω ριζωσει κυριολεκτικα.
    Κανω λοιπον διατροφη εδω και αρκετους μηνες, εχω χασει καποια κιλα και συνεχιζω ακαθεκτος, ειμαι αποφασισμενος πλεον σε αυτο το θεμα.

    Ομως επειδη ειμαι και εντελως αγυμναστος θελω να ξεκινησω γυμναστηριο. Υπαρχει ομως ενα προβλημα..
    Με πιανουν πολυ συχνα, σχεδον καθημερινα, αρρυθμιες.
    Το ιστορικο εχει ως εξης:
    Πριν πανω απο ενα χρονο με επιασε πρωτη φορα εντονη αρρυθμια που δεν σταματουσε και πηγα στο νοσοκομειο εντρομος. Μετα τις απαραιτητες εξετασεις (καρδιογραφημα και αιματολογικες) μου ειπαν οτι δεν φαινεται να εχω τιποτα.

    Περασε αυτο και καναδυο μηνες μετα αρχισαν να με πιανουν συντομες αρρυθμιες πολυ συχνα, οταν υπηρχε σωματικη καταπονηση, εστω και λιγη, δηλαδη σε μια απλη ανηφορα, ή οταν ανεβαινα σκαλες, όταν ετρεχα λιγακι ή ακομα και στο σεξ..
    Φοβηθηκα και πηγα και εκανα τριπλεξ καρδιας, το οποιο βγηκε καθαρο.
    Καθως ομως επεμεναν τα συμπτωματα πηγα σε εναν καρδιολογο στη γειτονια μου, μου εκανε κι εκεινος καρδιογραφημα, με εστειλε εβγαλα και ακτινογραφια και μου ειπε κι αυτος οτι δεν εχω τιποτα, μου ειπε μονο να χασω κιλα και μου εδωσε καποια φαρμακα για την αρρυθμια, να τα παιρνω για κανενα 2μηνο.
    Ενω οταν επαιρνα τα φαρμακα ειχαν σταματησει τα συμπτωματα, με ξαναπιασανε ξαφνικα καπου τον Αυγουστο εντονες αρρυθμιες για ενα 24ωρο. Τρομαξα γιατι ανα 1 λεπτο η καρδια μου φτερουγιζε και ενιωθα οτι θα μεινω στον τοπο. Πηγα παλι στο νοσοκομειο, παρολο που διαπιστωσαν τις αρρυθμιες, εκανα παλι εξετασεις αιματος, ακτινογραφιες, τιποτα. Δεν φαινοταν να εχει κατι η καρδια μου. Μου ειπαν κι εκει να χασω κιλα και να συνεχισω να παιρνω τα φαρμακα(Lopressor).
    Mετα απο αρκετο διαστημα(παραπανω απο οτι μου ειχε συστησει ο καρδιολογος) και χωρις συμπτωματα, τα εκοψα και αυτα.
    Πανε τωρα αρκετοι μηνες και να΄σου παλι εμφανιστηκαν. Αρρυθμιες οταν ανεβαινω σκαλες, ανηφορες, οταν τρεχω, και παρατηρησα οτι με πιανουν και οταν αγχωνομαι πολυ.

    Το θεμα ειναι οτι θελω να αρχισω γυμναστηριο και φοβαμαι να το κανω, μη μεινω στον τοπο. Μηπως πρεπει να κανω κι αλλες εξετασεις? Holter πχ δεν εχω βαλει, μηπως πρεπει? Μηπως να ξαναπαω στον καρδιολογο? Δεν μου αρεσει η ιδεα να παιρνω φαρμακα για την αρρυθμια μια ζωη, οταν υποτιθεται κιολας οτι η καρδια μου ειναι υγειης..



    Εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα? Και πως το χειριστηκατε? Μπορω απλα να παω γυμναστηριο και να αδιαφορω για τις αρρυθμιες? Φοβαμαι οτι θα παθω κατι! Οχι μονο στο γυμναστηριο, αλλα γενικοτερα. Τραγουδαω κιολας και πηγα σε προβα μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας λογω ψυχολογικων, και απο το αγχος με επιασε κι εκει.. αν με επιασε στην προβα τι θα κανω στο live? εδω το σκεφτομαι πια να κανω σεξ!
    Mου τη σπαει που παει να καταλλαγιασει ενα προβλημα(βλεπε φοβιες και οσα εχω περασει) και να εμφανιζεται ενα αλλο. Αν και πιθανο να συνδεονται μεταξυ τους..
    26 χρονων ειμαι, θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου ετσι?


    Συγγνωμη για το μεγαλο post, ελπιζω να μη σας κουρασα, ηθελα να ειμαι ακριβης, καθως και να ενημερωσω πως παω γενικα, μιας και ειχα πολυ καιρο να μπω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    ειμαι 18 και εχω ακριβω το ιδιο προβλημα,ειναι καθαρα ψυχολογικο δεν προκειτε να παθεις τπτ εχω τρεξει σε 3 γιατρους και μου ειπα ολοι οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο και δεν επειρεαζει την υγεια
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Δεν προκειται να παθω τιποτα ακομα και αν κανω γυμναστικη παρολες τις αρρυθμιες? Δεν ειναι σα να προκαλω την υγεια μου? Ειναι τοσο αθωες?
    Κανενας αλλος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Θα σε βοηθήσει η γυμναστική,εξ άλλου δεν χρειάζεται να κάνεις πρωταθλητισμό

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Γιωργο αν και δεν ειμαι αυτη που μπορω να δωσω συμβουλες (πολυ ευαλωτη με φοβιες),θα σου πω το εξεις.εδω και 5 χρονια αισθανομαι ταχυπαλμιες,αρρυθμιες,εκτα κτες συστολες σε σημειο που λεω παει τωρα σβηνω λιωνω χανομαι...Προσπαθησε οσο μπορεις να τον νικησεις αυτον τον φοβο,εγω δεν τα καταφερα και το μετανοιωσα.σταματησα να πηγαινω σε νησια ή μακρινα μεροι μην τυχον και συμβει κατι με την καρδια μου.εχω παει σε παρα πολλους γιατρους και με βρισκουν μια χαρα μεχρι και χολτερ εκανα αλλα παρολα αυτα αφησα το μυαλο και τον φοβο να με λυγισουν.σταματησα το γυμναστηριο,τον χορο πραγματα που λατρευα και ειμαι μολις 30 χρονων.Συνεχισε κανονικα την ζωη σου και μην σε τρομαζει τιποτα.Ενας γιατρος προσφατα μου ειπε \"τις εκτακτες και τις αρρυθμιες τις δημιουργεις μονη σου απο τον φοβο σου\"
    .γι\'αυτο σου λεω.ξεκινα την γυμναστικη σιγα σιγα και θα δεις που δεν θα σου συμβει τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Αυτό που σου είπε ο γιατρός είναι μεγάλη αλήθεια.Ξέρεις μετά παο ενα καρδιολογικό έλεγχο παρατηρούσα ότι ύποχωρούσαν οι συστολές.και σίγουρα δεν ήταν της φανατσίας μου γιατί και τεστ κοπώσεως έκανα και χόλντερ ρυθμού, όπου τις είχαν εντοπίσει και μάλιστα ήταν κοιλιακές.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γιώργο, έχεις κάνει αρκετά βήματα μπροστά. Σκέψου ότι η αλλαγή και οι νέες προοπτικές, όσο κι αν είναι ευχάριστες, ταυτόχρονα μας δημιουργούν συχνά άγχος και φόβο. Μερικές φορές αυτός ο φόβος μπορεί να εκδηλωθεί με οργανικά συμπτώματα χωρίς ξεκάθαρη αιτιολογία, όπως οι δικές σου αρρυθμίες. Μην τις αφήνεις να σε κρατήσουν πίσω, τη στιγμή που και οι γιατροί σε διαβεβαιώνουν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εξάλλου για τη γενική κατάσταση της υγείας η γυμναστική βοηθά, οπότε όχι μόνο δεν προκαλείς την υγεία σου, αλλά τη βελτιώνεις. Και δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί ένα καρδιακό πρόβλημα (αφού όπως σου είπαν δεν έχεις ήδη κάτι), μόνο και μόνο επειδή κάνεις γυμναστική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Ειναι δυνατον? Δηλαδη αν με πιανει αρρυθμια να την αγνοω? Να σταματαω για λιγο τη γυμναστικη και να συνεχιζω? Μου φαινεται οτι ετσι θα παω γυρευοντας...
    Ξεχασα να προσθεσω οτι και η μητερα μου ειχε θεμα με αρρυθμιες, ισως οχι τοσο συχνο, αλλα κατα καιρους την ειχανε πιασει. Οποτε αυτο με κανει να σκεφτομαι περισσοτερο οτι εχει να κανει με κληρονομικοτητα και οχι τοσο με αγχος..

    Παντως αισθανομαι οτι η ζωη μου ειχε πιασει πατο. Ειχα απομονωθει απο ολους και ολα, ειχα παραμελησει τον εαυτο μου, εχασα τους λιγοστους φιλους που ειχα, κλειστηκα στο σπιτι με την απαισιοδοξια και τον τρομο μου για τη ζωη.
    Τωρα που θελω να κανω μια καινουρια αρχη, μου φαινεται πως ειμαι στην πλαγια ενος βουνου που πρεπει να ανεβω. Σιγουρα εχω κανει θετικα βηματα αλλα ακομα νιωθω τοσο φοβισμενος και μονος.. και η αναρριχηση ειναι δυσκολη.
    Πως κανει κανεις φιλους στα 26 μου λετε? Θελω να βγω απο το σπιτι επιτελους, να αρχισω να ζω στον εξω κοσμο που παντα τοσο φοβομουν. Αλλα πλεον αισθανομαι οτι δεν υπαρχει κανεις εκει να με περιμενει...
    Αισθανομαι πληγωμενος και \"σημαδεμενος\" απ\'ολα οσα περασα, αισθανομαι μη φυσιολογικος. Και αυτο το αισθημα με κραταει διστακτικο και κουμπωμενο. Σε συνδυασμο με τη χαμηλη μου αυτοεκτιμηση δεν αποτελω την ιδανικοτερη παρεα, αν και πιστευω πως αν νιωσω ανετα και οικεια με τους γυρω μου ειμαι πραγματικα ευχαριστος . Αλλα αντε να γινει αυτο.
    Τελοσπαντων, ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Γιωργο εννοειται οτι μπορεις να κανεις φιλους στα 26 σου!!!!Προσπαθησε οσο μπορεις να κανεις θετικες σκεψεις και να διωχνεις τον φοβο που δικαιολογημενα σε πιανει οταν νιωθεις αυτες τις αρρυθμιες.Ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο και ειδικα εγω που οταν με πιανουν ασχολουμε με την καρδια μου ολη μερα..Υπαρχουν παρα πολυ που τα νιωθουν αυτα απλα δεν ασχολουνται γιατι δεν τους εχει περασει τοσο εντονα στο μυαλο τους οπως εμας.Ο καρδιολογος μου ειχε πει πως οι περισσοτερες υγιεις καρδιες τα κανουν αυτα απλα αλλοι τα νιωθουν εντονα και αλλοι καθολου.Εμεις επειδη ειμαστε πιο ευαλωτοι οσο αφορα τον ψυχολογικο παραγοντα με την παραμικρη \"ενοχληση\" το ψιλιαζομαστε αμεσως.Εχει τυχει να ειμαι με παρεα να περναω σουπερ και χωρις να με παρουν χαμπαρι οι αλλοι να μετραω τους παλμους μου.Πραγμα παραλογο γιατι εκεινη την στιγμη δεν αφηνομαι χαλαρη..Με δυναμη που εχεις μεσα σου θα καταφερεις να ανεβεις αυτο το βουνο απλα αυτο που χρειαζεσαι ειναι χρονο..εισαι μια χαρα υγιεστατος!!!Πιστεψε με μεσα στα τοσα χρονια αρρωστοφοβιας το ανχος κανει παρα πολλα και τα περισσοτερα τα δημιουργουμε μονοι μας με τον υποχονδριασμο μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Πηγα παλι σε ενα καρδιολογο ειδε το τριπλεξ που εκανα και μου εκανε κι εκεινος καρδιογραφημα και υπερηχο. Μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα η καρδια μου και οι αρρυθμιες αυτες ειναι ακινδυνες. Θα κανω την αλλη εβδομαδα και τεστ κοπωσεως και θα βαλω και χολτερ μιας και αυτα ακομα δεν θα εχω κανει, για να ειμαστε σιγουροι. παντως λεει οτι πρεπει απλα να εξοικειωθω με την ιδεα οτι εχω αρρυθμιες και οτι δεν προκειται να παθω κατι απο αυτες. φαρμακα λεει οτι ειμαι πολυ μικρος για να παρω και καλυτερα να τα αποφυγω. και τελος ειπε οτι αν βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση με ασκηση, πολυ πιθανον να ελαττωθουν τα συμπτωματα.
    Παντως μου φαινεται πολυ περιεργο ολο αυτο.. δηλαδη πρεπει να το παρω αποφαση οτι με το παραμικρο θα με πιανει αρρυθμια? πως θα κανω γυμναστικη ενω η καρδια μου χτυπαει ακανονιστα? τελοσπαντων, παντως αφου με καθησυχασε, θα ξεκινησω γυμναστηριο. αντε να κανω και αυτες τις εξετασεις την ερχομεη εβδομαδα να δουμε το τελικο πορισμα!!!
    μεχρι τοτε.. καλο πασχα σε ολους!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by Giorgos4
    Μπορω απλα να παω γυμναστηριο και να αδιαφορω για τις αρρυθμιες?


    -Ακριβώς αυτό!


    Φοβαμαι οτι θα παθω κατι!


    -Φοβάσαι μεν αλλά μέχρι τώρα δεν έχεις πάθει τίποτα, ούτε και οι σχετικές εξετάσεις που έκανες δεν δείχνουν ότι μπορείς να πάθεις κάτι από αυτό.


    Οχι μονο στο γυμναστηριο, αλλα γενικοτερα. Τραγουδαω κιολας και πηγα σε προβα μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας λογω ψυχολογικων, και απο το αγχος με επιασε κι εκει..


    -το λες και μόνος σου, από το άγχος σε έπιασε.


    αν με επιασε στην προβα τι θα κανω στο live?


    -Θα συνεχίσεις να τραγουδάς. Είναι μία καλή ευκαιρία να εκτεθείς στον φόβο σου και να αρχίσεις σιγά-σιγά να το ξεπερνάς.


    εδω το σκεφτομαι πια να κανω σεξ!


    -το σεξ βοηθάει, γιατί επικεντρώνεσαι σε αυτό και δεν σου \"δίνει χώρο\" να σκεφτείς άλλα πράγματα!


    Mου τη σπαει που παει να καταλλαγιασει ενα προβλημα(βλεπε φοβιες και οσα εχω περασει) και να εμφανιζεται ενα αλλο. Αν και πιθανο να συνδεονται μεταξυ τους..


    -σχεδόν σίγουρο!


    26 χρονων ειμαι, θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου ετσι?


    -όχι βέβαια! Αλλά πρέπει κι εσύ να κάνεις κάτι γι΄αυτό. Μήπως σιγά σιγά να ασχολείσαι με άλλα πράγματα και όχι με τις αρρυθμίες? Αστες να υπάρχουν, αφού σου διαβεβαίωσαν και οι γιατροί ότι δεν θα πάθεις κάτι, δεν κερδίζεις κάτι με το να περιορίζεις τις δραστηριότητές σου εξαιτίας τους. Ξέρω, είναι ενοχλητικές, μπορεί να γίνουν τρομακτικές, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ακίνδυνες. Αγνόησέ τες...Ξεκίνα γυμναστήριο, θα σε βοηθήσει πολύ στο άγχος σου!Και όσο θα βλέπεις ότι δεν παθαίνεις τίποτα από τις αρρυθμίες, θα ανακτάς την αυτοπεποίθησή σου και θα σταματήσεις να φοβάσαι. Άσε που θα αποκτήσεις κι ένα γυμνασμένο σώμα!Διπλό κέρδος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Πηγα χθες στον καρδιολογο, εκανα παλι τριπλεξ που ηταν καλο και τεστ κοπωσεως που δεν ειχα κανει, το οποιο κατεγραψε καποιες εκτακτες κοιλιακες συστολες, ακινδυνες οπως μου ειπε. επισης μου ειπε οτι ανεβαζω σφυγμους αρκετα γρηγορα, που δειχνει κακη φυσικη κατασταση(για νεο μας το λεει?)
    τελος εβαλα και χολτερ το οποιο δεν κατεγραψε καμια αρρυθμια στο 24ωρο που το φορουσα.
    ετσι λοιπον εχω κανει καθε δυνατη εξεταση για την καρδια μου και ο γιατρος ειπε οτι δεν θα παθω τιποτα απο αυτες τις αρρυθμιες και οτι δεν χρειαζεται να με πανικοβαλλουν. λεει να αρχισω αφοβα γυμναστηριο και οτι η βελτιωση της φυσικης καταστασης θα βοηθησει.
    μου εγραψε interral τα οποια λεει αν θελω να παιρνω προληπτικα, αλλα καλο θα ειναι να μη φορτωθω με χαπια απο τετοια ηλικια, οποτε αρχικα να παιρνω μισο σε περιπτωση που με πιασει. και αν δω οτι ειναι συχνο φαινομενο τοτε αρχιζω και τα παιρνω προληπτικα καθημερινα.
    απο τη μια με καθησυχασε, απο την αλλη οχι. δηλαδη δεν μπορω να χωνεψω οτι μια αρρυθμια ειναι εντελως ακινδυνη, ενω νιωθεις οτι θα μεινεις στον τοπο. ε κατι θα ξερει παραπανω ομως.
    αυριο λεω να γραφτω επιτελους γυμναστηριο. απλα ρε γαμωτο δεν μπορω να συμφιλιωθω με αυτη την απαισια αισθηση της αρρυθμιας...
    θα προσπαθησω να μη του δινω σημασια, οπως και στις φοβιες μου και στο αγχος μου.. να συμφιλιωθω μαζι τους αντι να νιωθω οτι με απειλουν.. και ελπιζω σε μια νεα αρχη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    και γω εχω το ιδιο προβλημα αλλες φορες ειναι μαζεμενες οι αρρυθμιες αλλες αρεα ο καρδιολογος μου ειπε ειναι καθατα απο το ανχος και εγω τισ προκαλω
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όταν λέτε αρρυθμίες εννοείτε ταχυκαρδία κατά την άσκηση? μωρέ αυτό δεν είναι και λίγο φυσιολογικό? αν τρέχεις στο διάδρομο ή αν σηκώνεις βάρη η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα. τι να πω, δεν ξέρω κιόλας....

    σημασία έχει πάντως και πόσο γρήγορα ηρεμεί η καρδιά μετά από την άσκηση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΔΥΜΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΑΣ ΜΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΚΗΣ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΣΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ...!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •