ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ...

    Α ρε κορίτσια....Απευθύνομαι κυρίως στις γυναίκες

    Γιατί είμαστε τόσο χαζές(κάποιες,όχι όλες) και αφήνουμε στην άκρη τη ζωή μας εξαιτίας κάποιου;;;

    Είμαστε έξυπνες,έχουμε δυνατότητες,μα μας λείπει ο δυναμισμός.Πόσο ζηλεύω(με την καλή έννοια)τους δυναμικούς ανθρώπους...Τις γυναίκες,που τα όνειρα τους τα βάζουν σε πρώτη μοίρα.Δεν αναφέρομαι σε παραδείγματα ατόμων εγωιστικών.Αλλά σε άτομα που αγαπούν τον εαυτό τους,πιστεύουν σε αυτόν και κανένας ηλίθιος που τυχόν προσπαθήσει να τα αποτρέψει ή να τα σαμποτάρει δε θα τα κλονίσει.

    Όλοι κάνουμε λάθη...Μαθαίνουμε και προχωράμε.Αν κάποιος άλλος θελήσει να πατήσει σε αυτά και κάθε φορά που υψώνουμε ανάστημα τα υπενθυμίζει για να κλειστούμε πάλι στο καβούκι μας,πρέπει να τον αγνοήσουμε και να τον αφήσουμε να ασχοληθεί με τις δικές του ανασφάλειες και τα δικά του θέματα.

    Πόσο μετάνιωσα που άφησα τη ζωή μου στην άκρη και που έσπρωξα τον εαυτό μου στη στασιμότητα,τη μεμψιμοιρία,την κακομοιριά και φυσικά στην υποτίμηση μου....

    Ξέρω πως ίσως αυτά τα λόγια να είναι μια στιγμιαία έξαρση του μικρού κομματιού του εαυτού μου που θέλει να σκέφτεται με αυτοπεποίθηση...Ξέρω πως λόγω της χρόνιας ανύπαρκτης αυτοεκτίμησης ίσως αυτές οι σκέψεις τελικά να μη με οδηγήσουν πουθενά..Μα ένιωσα την ανάγκη να το γράψω

    Καμιά σας και κανένας σας δε θα μειώνετε τον εαυτό σας και δε θα αφήσετε κανέναν που σας λέει πράγματα αρνητικά για σας(και όχι για να σας βελτιώσει) να σας κόβει την πορεία της ζωής σας,τις σπουδές σας,τη δουλειά σας,τα όνειρα σας...

    Και προσοχή γιατί έξω υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τοξικοί άνθρωποι,που τα δικά τους ελαττώματα τα προβάλουν σε άλλους,και βλέπουν τα πάντα με καχυποψία,φθόνο,κακία και με διάθεση πάντα για κριτική.Κακή κριτική...

    Πρέπει να πιστέψουμε σε μας...Κι αν κάποιος σπαταλά χρόνο από τη ζωή του για να μας κακολογήσει..ο χρόνος είναι δικός του και μόνο χαμένος πάει.Δε θα πω το κοινότυπο,πως όλα γυρνάνε,γιατί ξέρω κάποια κοράκια που κράζουν επί χρόνια και δεν τους σταματάει κάτι.Μου αρκεί που δεν είμαι σαν και αυτούς...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    πονανε πολυ τα λογια σου Ελενη.....το ιδιο λαθος εκανα κι εγω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by elenh
    Ξέρω πως ίσως αυτά τα λόγια να είναι μια στιγμιαία έξαρση του μικρού κομματιού του εαυτού μου που θέλει να σκέφτεται με αυτοπεποίθηση...Ξέρω πως λόγω της χρόνιας ανύπαρκτης αυτοεκτίμησης ίσως αυτές οι σκέψεις τελικά να μη με οδηγήσουν πουθενά..Μα ένιωσα την ανάγκη να το γράψω
    Καλα εκανες και εγραψες αυτη την εξαρση των σκεψεων σου!!
    Ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε εστω και μικρες στιγμες αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης,απο το καθολου ,δεν νομιζεις??
    Θα σε οδηγησουν.
    Και ξερεις γιατι ,γιατι ειναι δικες σου σκεψεις ,απο μεσα σου βγηκαν,υπαρχει και αυτη η πλευρα σου ,η πλευρα της αισιοδοξιας, και της αναγκης σου ,για κατι καλυτερο ποιο ομορφο για σενα,που αξιζεις για να το ζησεις.
    Στο χερι σου τωρα ειναι να τις επεξεργαστεις ,αφου εχεις εντοπισει καποια αδυνατα σημεια .
    Ενα απο τα ποιο σημαντικα βηματα που μπορουμε να κανουμε στη ζωη ,ειναι να αρχιζουμε να βλεπουμε συμπεριφορες που μας πηγαιναν πισω
    και να μην τις επαναλαμβανουμε οσο μπορουμε .
    Παντα θα υπαρχουν οι στιγμες εκεινες που θα μας πηγαινουν προς ,πισω,στη ζωη, αλλα μην πτοεισαι απ αυτες
    Για να μην ξαναδουμε τη παυλα στη λιστα της ζωης ,τουτη φορα ;)
    Σιγα ,σιγα ,δεν γινονται ολα καλη μου με μιας ,και με μια μικρη βοηθεια που παντα χρειαζεται στο καινουριο δρομο :)
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by γιώτα2
    πονανε πολυ τα λογια σου Ελενη.....το ιδιο λαθος εκανα κι εγω....
    γιώτα, στην ίδια σειρά κι εγώ...
    αλλά ποτέ δεν είναι αργά για ριζικές αλλαγές!
    http://www.mazi.org.gr/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •