Μια ζωη σμπαραλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9

    Μια ζωη σμπαραλια

    Γεια σας.

    Πηγαινω σε μια γιατρο και μου εχει διαγνωσει συναισθηματικη διαταραχη. Τι είναι αυτο?
    Εγω ξερω οτι πασχω απο κοινωνικη φοβια εδω και δεκα χρονια.
    Είμαι 25 χρονων άνεργος, και η οικογένεια μου δεν μπορεί να με συντηρεί πλεων.

    Τα συμπτωματα μου ειναι, μεγαλη ντροπαλοτητα, εντονο αγχος, εφίδρωση και αποπροσανατολισμός οταν συναναστρέφομαι με άλλους, φοβαμαι πως θα με δουν, πώς θα με κρινουν, και αυτό με καθιστα δυσλειτουργικό. Φοβαμαι να παίρνω ευθύνες, η καρδιά μου πάει να σπάσει καθε φορά που αναλαμβάνω να κάνω κατι, ψάχνω τα λόγια μου όταν είναι να μιλησω με καποιον γιατί φοβάμαι μήπως με θεωρήσει παράξενο ή μη φυσιολογικό.

    Επίσης λέω πολλά ψέματα χωρίς να το θέλω εν τη ρήμη του λόγου. Λέω ψέματα για τον εαυτό μου, λέω τι νομίζω ότι θα ήθελε να ακούσει ο αλλος, και φυσικά αποτυγχάνω και με τα ψέματα καθώς δεν είμαι θεός, δεν μπορώ να ξέρω τι πραγματικά έχει ο άλλος στο μυαλό του. Ακόμα και σε αυτό το ποστ μου μου έρχεται η ανάγκη να στολισω το λόγο μου με ψεύτικες φαμφάρες για να γίνει πιο αρεστό στον αναγνώστη.

    Μου φαίνεται ότι είμαι ένας ενηλικας εγκλωβισμένος σε μια προ-εφηβική ηλικία και συμπεριφορά.

    Φοβάμαι να δουλέψω γιατί φοβάμαι την απόρριψη και την κριτική.

    Επειδή εχω στο μυαλο μου συνεχως το ότι με κατασκοπεύουν οι γύρω μου η γιατρός μου μου δινει αντιψυχωσικο φάρμακο aloperidin 30mg και σαν αντίδοτο για το τρέμουλο που προκαλεί, Artane 15mg. Συν αυτά παίρνω 6mg Ζαναξ, Μινιτραν 4-10, 1800mg Trileptal ημερισιως.

    Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει τι σημαινει συναισθηματική διαταραχη?
    Σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό, αλλά ντρέπομαι να το πω στη γιατρό μου ότι θέλω να σταματήσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    αυτο που σου χρειαζετε ειναι ανθρωποι να εμπιστευεσαι και να ανοιχτεις για να διορθωσεις τα λαθη αυτα που εχεις κανει... τα φαρμακα απλως καταστελλουν αυτη τη κατασταση αν δεν συνυπαρχει μια ψυχο-θεραπεια... και τα ψεμματα δε θα σε βγαλουν πουθενα..απλα αποδεξου οτι εισαι φρικουλιαρης και μη καταπιεζεις αυτη την ιδεα και το συναισθημα που σου προκαλει γιατι ετσι βγαινεις σε αδιεξοδο.. πρεπει να τα πιασεις ολα απτην αρχη με ειλικρινεια...

  3. #3
    TauKapa...σε αλλους θα αρεσουμε σε αλλους οχι.Ισχυει για ολους μας. Δεν εισαι εξαιρεση. Αλλα με τα ψεμματα δεν καταφερνεις κατι..ισα ισα μπλεκεσαι χειροτερα. Η αποδοχη και η απορριψη ειναι μεσα στη ζωη. Βλεπω πολλες φοβιες, επαναλαμβανεις τη λεξη φοβαμαι. Εχεις αποτυχει ποτε σε κατι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    9
    Originally posted by egge
    TauKapa...σε αλλους θα αρεσουμε σε αλλους οχι.Ισχυει για ολους μας. Δεν εισαι εξαιρεση. Αλλα με τα ψεμματα δεν καταφερνεις κατι..ισα ισα μπλεκεσαι χειροτερα. Η αποδοχη και η απορριψη ειναι μεσα στη ζωη. Βλεπω πολλες φοβιες, επαναλαμβανεις τη λεξη φοβαμαι. Εχεις αποτυχει ποτε σε κατι?
    Πολλες φορες, και θυμαμαι την καθεμια σαν εφιάλτης που με στοιχιώνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    πιασε την αληθεια, αποδεξου την και ξεκινα απο εκει να δεις τι κανεις..... με το να λες ψεμματα στους αλλους ειναι σαν να κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου..σταματα το!!! φαινεσε!!! αυτο σε κανει να ντρεπεσαι πιο πολυ απολα πιστευω...

  6. #6
    Πες μου 1 ανθρωπο που δεν εχει αποτυχει λοιπον!!!!! Και για μενα η μεγαλυτερη αποτυχια ειναι να παραδοθεις!!!! Αυτο θα πρεπει να σε στοιχειωνει και οχι η καθε αποτυχια σου. Ολοι εχουμε αποτυχει και 1 και 2 και 102 φορες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    σωστα τα λεει ο εγγε.. ποιος ειναι αυτος που δεν εχει φαει χυλοπιτα απο γκομενα? αυτος που δεν την επεσε ποτε σε γκομενα......

  8. #8
    Η εγγε..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    ταφ καπα σου εστειλα u2u

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    TauKapa , το σίγουρο είναι πως παίρνεις πολλά φάρμακα.
    να παρακάμψεις τις ενοχές και την ντροπή που έχεις απέναντι στον ειδικό που σε παρακολουθεί και
    να ρωτήσεις γιατί παίρνεις το κάθε φάρμακο.
    για να θέλεις να αλλάξεις γιατρό ή δεν βλέπεις βελτίωση ή δεν εμπιστεύεσαι πια.
    κάν΄το και μην ανησυχείς.
    το ξέρω πως είναι δύσκολο.
    προσωπικά άλλαξα γιατρό και βγήκα από κατάθλιψη 2 ετών.
    σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1
    αγαπητε Taukappa,

    διαβασα τα προβληματα σου και σε καταλαβαινω. Επασχα κι εγω απο κοινωνικη φοβια 10 χρονια.
    Το εχω ξεπερασει. Εδω και εναμιση χρονο σταματησα φαρμακα και ψυχοθεραπεια.
    Απο προσωπικη εμπειρια καταλαβα οτι χρειαζονται 2 πραγματα για να θεραπευτεις. Πρωτον, ενας καλος ψυχιατρος και δευτερον, θεληση , επιμονη και υπομονη απο την πλευρα σου. Εγω ξεκινησα με αλλη ψυχιατρο αρχικα αλλα μου φαινοταν ψυχρη και σταματησα. συνεχισα με εναν αλλο ψυχιατρο που ηταν θαυμασιος ανθρωπος. Του εκμυστηρευτηκα τα παντα για τις σχεσεις μου με γονεις, φιλους, το αντιθετο φυλο κλπ και με βοηθησε να χαλαρωσω.
    Χαλαρωνοντας μεσα στις σχεσεις μου αρχισαν σιγα σιγα να υποχωρουν και τα συμπτωματα και να ανεβαινει η αυτοπεποιθηση μου μεχρι που θεραπευτηκα.
    Ο ψυχιατρος ειναι πολυ σημαντικος και ειναι δυσκολο να βρεις καλο. Θελει πολυ ψαξιμο αλλα ειναι πολυ σημαντικο γιατι κυκλοφορουν και πολλοι ασχετοι.

    Καλη επιτυχια!

  12. #12
    Καλησπερα φιλε μου επειδης εχω παρει και εγω απο αυτα τα φαρμακα μηπως θα επρεπε να ρωτησεις τι γιατρο οτι ειναι υπερβολικες οι δοσεις.Μολις το ειδα επαθα πλακα εγω που επαιρνα xanax μονο(και οι περισοττεροι εδω μεσα)ενιωθα χαλια μονο με ενα χαπι.Δεν λεω να τα κοψεις μονος σου αλλα σαν ασθενης και εγω θα ελεγα απο εμπειρια οτι ειναι αρκετες οι δοσεις και αυτο εχει ως συνεπεια πολλες παρενεργειες,θα μου πεις βεβαια καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα.Οσον αφορα τα ψεματα να εισαι ο εαυτος σου δεν τα χρειαζεσαι περισσοτερες ενοχες σου δημιοργουν.Ευχομαι ο Θεος να σε βοηθησει να βγεις απο αυτο το μαρτυριο και μην περιμενεις μονο απο τα φαρμακα να γινεις καλα,με αυτες τις δοσεις μονο χειροτερα μπορει να γινεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Είσαι ένας κλασσικός άνθρωπος με το nice guy syndrome.Βρές το βιβλίο no more mr nice guy και διάβασε το.Είσαι βέβαια κάποιες σκάλες παραπάνω απο μένα αλλά και γώ τέτοιος λαλάκας ήμουν.

    Κάτσε λίγο και αναρωτήσου τί στο διάολο κάνεις εδώ.Ποιός είσαι και ποιό χώρο καταλαμβάνεις σαν άνθρωπος.Και γιατί είναι κακό απλά να είσαι ο εαυτός σου.Γιάτι να παίζεις κάποιο ρόλο κάθε φορά διαφορετικό που νομίζεις οτι θέλει ο άλλος να ακούσει;

    Στο φινάλε εσύ τι θα πάρεις?Γιατί εσυ να μην παίρνεις και μονο να παίζεις τον καλύτερο ρόλο κάθε φορά για τον καθένα για να τον ικανοποιήσεις.Είτε είναι γκόμενα, είτε είναι φίλος, είτε άγνωστος.

    Ισως σε σοκάρει αυτό και πείς αν το κάνω θα είμαι εγωιστής.Απο εκεί πρέπει να αρχίσεις.Πρέπει να γίνεις εγωιστής.Να νιώθεις δηλαδή εγωιστής γιατί απ έξω θα είσαι απλά ένας ανθρώπος που σεβεται τον εαυτό του.

    Αυτά βέβαια δέν ξεκίνησαν τώρα.Αλλά έγιναν απο πιτσιρικάς.Γιατί δέν βλέπεις τον κόσμο όπως είναι.Ίσως οι γονείς σου να σου δειχναν με τον τρόπο τους οτι δέν είσουν ικανός να χειριστείς καταστάσεις.Γιατί να παίζει κανείς ρόλους για να δείχνει καλύτερος;Γιατί οι άλλοι το έχουν ανάγκη;Όχι.Γιατί ο ίδιος νιώθει ανίκανος και άχρηστος.Και έτσι με το μυαλό του φτιάχνει τα ρολάκια αυτά για να είναι αρεστός.Για να νιώθει όμορφα.Αλλά αυτός είναι λάθος δρόμος όπως και σύ το είδες.

    Νομίζω οτι τα φάρμακα είναι άκυρα αλλά οκ δέν ειναι δικία μου δουλεία.Πρέπει να αλλάξεις μια συνήθεια χρόνων και μια οπτική για τον κόσμο που και αυτή είναι αρκετά παλιά.Σε μια μέρα δεν θα γίνει αυτό βέβαια.Να γιορτάσεις το γεγονός οτι ξέρεις πλέον τον τύραννο σου και αφου το ξέρεις και θές να απαλλαγείς έχεις κάνει το πρώτο και μεγαλύτερο βήμα πρός την ελευθερια.Υπάρχουν άνθρωποι που δέν το καταλαβαίνουν ποτε αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    φιλε συναισθηματικη διαταραχη λενε χωρισ να ειμαι σιγουροσ τη διπολικη διαταραχη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •