Γιατι πάντα μου συμβαίνει αυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15

    Γιατι πάντα μου συμβαίνει αυτό;

    Καλημέρα.

    Διαβάζω το φόρουμ εδω και κάποιο καιρό αλλα πλέον νιώθω την ανάγκη να γράψω διοτι πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

    Το πρόβλημά μου ειναι η συναισθηματική μου ανωριμότητα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το ορίσω).

    Θα πρέπει να τονίσω αρχικά πως η εμπειρία μου με το άλλο φύλο δεν ειναι εκτενής.

    Παράλληλα τα τελευταία 6 χρόνια αντιμετωπίζω ΙΨΔ (OCD) και κατάθλιψη τα οποία έκαναν την εμφάνισή τους μετά τις εξετάσεις της 3ης Λυκείου (ειμαι 23 χρονών και στο 6ο έτος σπουδών).

    Πριν ενα 6μηνο περίπου χώρισα μετά απο 1,5 χρόνο σχέσης. Ο χωρισμός στην προκειμένη περίπτωση ηταν αναπόφευκτος, παρ' όλα αυτά με στεναχώρησε βαθύτατα.

    Τα τελευταία χρόνια έκανα ψυχοθεραπεία σχετικά με την διαταραχή μου και τα αποτελέσματα ηταν δραματικά.

    Παρ΄όλα αυτά μετα τον χωρισμό άρχισα σιγα-σιγά να παρατηρώ ενα remission στα συμπτώματα του OCD και μια σταδιακή πτώση της διάθεσης και της παραγωγικότητάς μου.

    Πριν 1-1,5 μήνα περίπου, γνώρισα μια κοπέλα μέσω γνωστού profile site.

    Ήταν κάτι εντελώς τυχαίο. Αρχίσαμε να ανταλλάσουμε email και κάποια στιγμή που ήταν να ανέβω στην Αθήνα (σπουδάζω στην επαρχία) κανονίσαμε να πάμε για εναν καφέ.

    Μερικές μέρες πριν ανέβω στην Αθήνα άρχισε να επικοινωνεί μαζί μου και μια φίλη της κοπέλας αυτής.

    Τελικά ανεβήκα στην Αθήνα, βγήκαμε και γνώρισα και τις 2.

    Ενώ τελικά ηταν να κάτσω το πολύ 1-2 μέρες στην Αθήνα (ελέω εξεταστικής), έκατσα σχεδόν 2 εβδομάδες, οι οποίες αποδείχθηκαν οι πιο γλυκόπικρες ίσως της ζωής μου.

    Κάθε μέρα έβγαινα με τις κοπέλα και την παρέα της και σιγά-σιγά συνειδητοποίησα πως ημουν ερωτευμένος.

    Απλά είχε συμβεί κατι που δεν μου είχε συμβεί παλιότερα. Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Έχουμε τα ίδια γούστα. Μερικές φορές οταν μιλάμε ειναι σαν να συμπληρώνει ο ενας τα λεγόμενα του άλλου.

    Και πέραν τουτου, ειναι συγκλονιστικά όμορφη (κάτι το οποίο αρχικά την έκανε στα μάτια μου απροσιτη).

    Υπήρχε όμως ενα βασικό πρόβλημα: η φίλη της, η οποία ηταν προφανές πως με έβλεπε ως κατι παραπάνω απο φίλο.

    Συνεχίσαμε να ανταλλάσουμε μυνήματα, δίσκους κ.λ.π. όλα με σαφή υποννούμενα.

    Τελικά μετά απο κάποιες μέρες δεν άντεξα και ενα βράδυ που ήμασταν μόνοι στο αυτοκίνητό μου της είπα πως μου αρέσει πάρα πολύ.

    Ενώ περίμενα το Χ, μου απάντησε οτι κι εγώ της αρέσω πολύ, αλλα ξέρει πως αρέσω και στην φίλη της και φοβόταν να κάνει κάποιο βήμα.

    Απο εκείνη την ημέρα βγαίναμε παρείστικα και μετά οταν το διάλυε για βράδυ η παρέα βρισκόμασταν μόνοι μας.

    Αρχικά αυτό το σκηνικό 'στα μουλωχτά' ηταν τολμώ να πω και διασκεδαστικό (βλέμματα, αγγίγματα κ.λ.π. όσο είμασταν με την παρέα).

    Κάποια στιγμή όμως άρχισε να γίνεται βασανιστικό.

    Μετά απο σχεδόν 2 εβδομάδες, οπου εγώ έπρεπε να φύγω μπας και έσωζα κάπως την εξεταστική και αυτή με την φίλη της θα πήγαιναν ταξίδι στο εξωτερικό, ενα βράδυ που γενικά ήμουν ψιλοχάλια απο διάθεση και τελικά δεν μπορέσαμε να βρεθούμε, εκνευρίστικα και φοβάμαι πως το έδειξα οταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο.

    Την επόμενη μέρα που θα έφευγε, μου είπε μέσω email πως ξαφνικά όλο αυτό της φαίνεται 'too much' για την κατάσταση που είναι τώρα (χώρισε πρόσφατα μετά απο μακροχρόνια σχέση) και πως 'θα δούμε μετά που θα γυρίσω απο το ταξίδι'.

    Ακολούθησε σκηνικό απείρου κάλλους στο αεροδρόμιο οπου πήγα να την χαιρετίσω (φυσικά εκεί ηταν και η φίλη της) οπότε όλα έμειναν στο φιλικό κι εγώ πέθαινα μέσα μου (κλισέ αλλα ειναι η αλήθεια).

    Έφυγα το ίδιο βράδυ απ την Αθήνα ενα ράκος κυριολεκτικά.

    Γενικά το όλο σκηνικό της γνωριμίας και του τι επακολούθησε θύμιζε κινηματοφραφική ταινία πραγματικά.

    Συζητώντας και με κάποιος φίλους πήρα απόφαση τις μέρες που θα έλειπε να μην πάρω τηλ. ούτε να στείλω μύνημα. Αφού γύριζε θα βλέπαμε.

    Τελικά την επόμενη κι όλας μέρα αφού είχα φύγει απο Αθήνα άρχισαν να έρχονται μυνήματα απο το εξωτερικό. Με φιλικό χαρακτήρα αρχικά.

    Την παράεπόμενη ημέρα τηλέφωνα.

    Οσπου ενα βράδυ το περιεχόμενο των μυνημάτων 'χόντρυνε' ("μου λείπεις", "θα θελα να σουν εδω" κ.λ.π.) με αποτέλεσμα φυσικά εγώ να 'καταστραφώ' ψυχολογικά.

    Τελικα πέρασαν οι βασανιστικές μέρες και ήρθε στην Αθήνα. Αρχικά λέγαμε μήπως ερχόταν να με επισκεφτεί στην επαρχία που σπουδάζω αλλα δεν έβγαιναν τα οικονομικά.

    Οπότε ανέβηκα εγώ στην Αθήνα.

    Πρώτο βράδυ που είχε γυρίσει απο το ταξίδι βγαίνουμε όλοι μαζί ως παρέα, ξενυχτάμε και τελικά έτσι όπως έγιναν τα πράγματα δεν μπόρεσα να περάσω ούτε ενα λεπτό μαζί της μόνος.

    Γύρισα σπίτι το πρωί απίστευτα εκνευρισμένος και θλιμμένος.

    Τις επόμενες 2 μέρες δεν μπορέσαμε να βρεθούμε λόγω μιας υποχρέωσης που είχε και αφορούσε παλιότερη δουλειά.

    Εγώ κοντεύω στα όρια της παράνοιας φυσικά.

    Γενικά τους τελευταίους μήνες δεν μπορώ να κοιμηθώ κανονικά αλλα πλέον κοιμάμαι 2-3 ώρες κάθε βράδυ (το πολύ). Πριν τις 6-7 δεν με παίρνει ο ύπνος.

    Επίσης έχω χάσει την όρεξή μου και έχω αδυνατίσει επικύνδυνα.

    Τουλάχιστον μπορώ ακόμα να ελέγξω τις εμμονές μου τις περισσότερες φορές.

    Ξέρω πως όλα αυτά ακούγονται μελλοδραματικά. Αλλα ειναι κάτι που ειναι πέραν του ελέγχου μου.

    Πάντα ερωτευόμουν εύκολα αλλα ξεκόλλαγα δύσκολα. Και στην προκειμένη περίπτωση ειμαι ερωτευμένος αλλα δεν καταλαβαίνω την στάση της.

    Οταν ειμαστε μαζί μόνοι δείχνει απίστευτη τρυφερότητα και συναισθήματα.

    Απο την άλλη ορισμένες φορές την νιώθω αποστασιοποιημένη.

    Μου είχε πει απο την αρχή πως θα ήθελε να πάμε το όλο θέμα αργά (λάου-λάου).

    Εγω δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Ούτε ψάχνω την σούπερ σχέση (τηλεφωνήματα μυνήματα κ.λ.π. όλη την ώρα). Το πέρασα αυτό και κατέληξα οτι τελικά μάλλον βαρεμάρα φέρνει σε μια σχέση όλο αυτό το σκηνικό.

    Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται στην προκειμένη περίπτωση. Απο τη μια το σκηνικό της μυστικοπάθειας, απο την άλλη η αλοπρόσαλη συμπεριφορά...

    Γιατι να συμβαίνει πάντα αυτό; Γιατι σε τέτοια σκηνικά πάντα να χρειάζομαι τον άλλο άνθρωπο περισσότερο απ' όσο αυτός εμένα;

    Κάποιο φίλοι μου μου λένε 'χαλάρωσε, άσε να δεις τι θα γίνει και στη χειρότερη υπάρχουν τόσες γυναίκες δεν θα κάτσεις να καείς για μια'.

    Ελα όμως που η λογική σκέψη απλά δεν λειτουργεί σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Παλιότερα ημουν απίστευτα ρομαντικός και είχα μια πολύ πιο εξιδανικευμένη άποψη για τον έρωτα. Φυσικά πληγώθηκα και 'προσγειώθηκα'.

    Δεν πιστεύω οτι υπάρχει ο 'ενας και μοναδικός' για κάθε άνθρωπο ούτε πιστεύω στις αιώνιες σχέσεις κ.λ.π.

    Απλά ξέρω οτι οταν ειμαι μαζί της ξεχνάω και τα άγχη και τις φοβίες και τις μίζερες σκέψεις μου.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ.

    Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μύνημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τι εννοείς συναισθηματική ανωριμότητα;;;Τελικά ποιά σου αρέσει;Η φίλη ή η φίλη της φίλης;Το ξεκαθάρισες στην φίλη ότι σου αρέσει κ η φίλη της;Κοίτα η αλήθεια είναι ότι οι πάσχοντες από OCD έχουν μια τάση να αισθάνονται ότι χρειάζονται περισσότερο τον άλλο απ\'ότι αυτός εκείνους...κ αυτό μάλλον γιατί τον σκέφτονται λόγω πάθησης πιο πολύ απ\'ότι αυτός....Στην τελική τον μισούν που τον σκέφτονται τόσο πολύ...Χαχα..Μεταξύ σοβαρού-αστείου...Βρες μια άλλη ασχολία είναι η απάντησή μου που να σου γεμίζει όσο πιο δημιουργικά τον χρόνο να ξεχνάς τις σκέψεις τις βασανιστικές και συζήτα το σκηνικό με τον θεραπευτή σου..Καλύτερο ,ίσως,θα ήταν να κάνεις πιο ξεκάθαρες σχέσεις γιατί απ\'ότι βλέπω και η φίλη της φίλης τυγχάνει να είναι και αυτή όχι ξεκάθαρη...Στο τέλος θα κολλήσεις-μιας και OCD-και η φίλη θα είναι ακόμα στο λάου λάου.....Όσο για την υποτροπή μετά από χωρισμό,χμμμ,ναι βαράει φαντάζομαι μια extra κατάθλιψη.....Πώς τα βλέπεις τα αποτελέσματα μετά από 6 χρόνια θεραπείας μιας και πάσχω κι εγώ από OCD;Εξαλείφονται οι σκέψεις ή μια ζωή κολλημένοι στην ίδια κασσέτα;;Μιας και έχεις αυτή την μικρή ευαισθησία βρες βρε ένα άτομο-αν υπάρχει-που να σε σκέφτεται το ίδιο όπως εσύ στην μη ψυχαναγκαστική του εκδοχή,αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..Κάτι πιο ισότιμο κι ασ\' τις φίλες να πάνε για βρούβες....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

    Εμένα μου αρέσει πολύ η κοπέλα με την οποία ξεκίνησα να μιλάω online. Η φίλη της με αφήνει παντελώς αδιάφορη.

    Αλλα ταυτόχρονα αισθάνομαι άσχημα ξέρωντας οτι η φίλη θα πληγωθεί αν μάθει τι παίζει ανάμεσα σε μένα και την κοπέλα αυτή...

    Οταν λέω πως ειμαι συναισθηματικά υπανάπτυκτος εννοώ πως νιώθω πως δεν μπορώ να ελέγξω τα συναισθήματα μου όπως ο περισσότερος κόσμος στην ηλικία μου. Λες και ειμαι ακόμα έφηβος δηλαδή. Και αυτό ειναι κατι που με θλίβει μιας και δεν μπορώ να με φανταστώ να περνάω την υπόλοιπη ζωή μου έτσι (να γίνομαι ράκος με το παραμικρό δηλαδή).

    Η πρώην μου με την οποία είχα 1,5 χρόνο σχέση είχε κι αυτή ενα παρεμεφερές πρόβλημα με το δικό μου (αγχωτική διαταραχή) και ενώ αρχικά ειμασταν πολύ καλά μαζί τα πράγματα κατέληξαν πολύ άσχημα και τους τελευταίους 5-6 μήνες είμασταν ουσιαστικά μαζί τυπικά.

    Όσον αφορά το τωρινό σκηνικό απλά νιώθω πως η συγκεκριμένη κοπέλα με καταλαβαίνει.

    Ειναι απο τα άτομα που λές, \'αυτός ο άνθρωπος ειναι τόσο ξεχωριστός που αξίζει πραγματικά όλη αυτή την ταλαιπωρία που τρώω στη μάπα\'.

    Δεν το έχεις νιώσει ποτέ αυτό;

    Όσον αφορά το θέμα \'βρες μια άλλη ασχολία να απασχολήσει το μυαλό σου\'. Απλα δε γίνεται. Το δοκίμασα. Έχεις OCD, ξέρεις πως ειναι οταν το μυαλό κολλάει και κάνει κύκλους. Νομίζεις οτι πραγματικά θα τρελλαθείς. Το μόνο πράγμα που θα ήθελα ειναι να μπορούσα να κοιμηθώ για κάποιο χρονικό διάστημα, χωρίς όνειρα, τίποτα απλα σαν κώμα. Δεν παλεύονται 2-3 ώρες ύπνος την ημέρα. :(

    Έχω κρατήσει απ΄όταν έκανα την θεραπεία για περιπτώσεις ανάγκης κάποια Minitran αλλα το σκέφτομαι να τα αρχίσω πάλι...

    Όσονα αφορά το OCD, στα χειρότερά μου πριν 3-4 χρόνια ξόδευα περίπου 5-5μιση ώρες την ημέρα σε τελετουργίες (καθαρισμούς, πλυσίματα κ.λ.π.) και ουσιαστικά δεν είχα κοινωνική ζωή και ελάχιστους φίλους. Για σχέσεις κ.λ.π. με κοπέλες ούτε λόγος, μιας και σιχαινόμουν τόσο τον εαυτό μου όσο και την σωματική επαφή γενικότερα.

    Πλέον μπορώ να ελέγχω τις εμμονές αν και υπάρχουν καταστάσεις που με βρίσκω να επαναλαμβάνω κάτι (π.χ. πλύσιμο χεριών) αλλα μπορώ πλέον να παρακάμψω το \'κόλλημα\'.

    Κάτι άσχημο που έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό ειναι οτι τα βράδια που δε μπορώ να κοιμηθώ αρχίζω να κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι (μια πολύ συγκεκριμένη διαδρομή) για ώρες ολόκληρες. Απλά γυρίζω γύρω-γύρω και σκέφτομαι και μετά απο κάποια ώρα ξεχνάω και που ειμαι και το οτι περπατάω. Με βοηθά να χαλαρώσω αλλα απο την άλλη ειναι κάπως τρομακτικό να βλέπω το ρολόι οταν ξεκινάω τις βόλτες να λέει 4 και οταν σταματώ να λέει 6:30...

    Απ\' ότι κατάλαβα και στην θεραπεία δυστυχώς μόνιμη γιατρειά δεν υπάρχει. Απλά μαθαίνεις να το αντιμετωπίζεις και να ζεις με αυτό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by interzone
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

    Εμένα μου αρέσει πολύ η κοπέλα με την οποία ξεκίνησα να μιλάω online. Η φίλη της με αφήνει παντελώς αδιάφορη.

    Αλλα ταυτόχρονα αισθάνομαι άσχημα ξέρωντας οτι η φίλη θα πληγωθεί αν μάθει τι παίζει ανάμεσα σε μένα και την κοπέλα αυτή...
    Ωραια μεινε με την κοπελλα που σε ενδιαφερει,
    η φιλη της θα πρεπει να βρει καποιον αλλον.
    Πιασε την φιλη της και ξεκαθαρισε αμεσα οτι δεν πανε τα πραγματα κατ ευχην οπως φιανονταν.


    Αφου δεν σε ενδιαφερει η φιλη της, αλλα αυτη ξεροσταλιαζει αλλα φυσικα δεν θες να την πληγωσεις πρεπει να την ενημερωσεις αμεσα για το πως ειναι τα πραγματα..
    Οσο την αφηνεις στη θολουρα κανεις το χειροτερο για αυτην,
    αν λοιπον δεν θες να την ταλαιπωρεις προσπαθησε να μην της κανεις τροχοπεδη την ζωη της σπερνωντας της ελπιδες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    συμφωνώ με κρίνο ..επίσης ότι και να γίνει με την κοπέλα ,όπως και αν καταλήξει .. να θυμάσαι πώς έχεις πολλούς έρωτες να γνωρίσεις μπροστά σου... είσαι μόνο 23(σαν πιο μεγάλη στο λέω τώρα :P).να προσέχεις τον εαυτό σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Oh my God!I deeply feel you..Τόσο ειλικρινές OCD μήνυμα..Μιας και έχει να κάνει με νευροβιολογικούς παράγοντες αυτή η ασθένεια όπου εικάζουν πως στην συγκεκριμένη διαταραχή κάποια κέντρα του εγκεφάλου υπερλειτουργούν τα χάπια είναι υποχρεωτικά..Δοκίμασα να ζήσω χωρίς χάπια και τα ψυχαναγκαστικοκαταθλιπτικ ά δεν παλεύονταν..Σκεφτόμουν,σκε� �τόμουν και σκεφτόμουν..Όχι πως τώρα δεν το κάνω και λέω Μαρία ξεκόλλα,γαμώ τον ψυχαναγκασμό μου μέσα,αλλά ας πούμε πως ξεκολλάω και κάνω και άλλα πράγματα..Να αυτό με το πλύσιμο χεριών πρέπει να το έχω...καθώς και άλλα και μου λείπουν οι συμπεριφορικές ασκήσεις που έκανα με τον παλιό μου γιατρό γιατί μου βγαίνουν στην φόρα καινούριες απορίες για το αν κάτι είναι ψυχαναγκαστικό ή όχι..Ξέρεις τι είναι να επαναλαμβάνεις από μέσα σου αυτό είναι ψυχαναγκαστικό ξεκόλλα,ή τώρα αυτό είναι ή δεν είναι ιδεοψυχαναγκαστικό;Το κάνω ή δεν το κάνω;Μια πίκρα....Παρέες εξίσου δεν είχα αλλά όχι επειδή σιχαινόμουν...Ή μάλλον παρέες είχα αλλά δεν τις έβλεπα μόνιμα...Δεν παίζει όμως τόσο εδώ το ψυχαναγκαστικό αλλά άλλα..Μαθαίνεις να ζεις με αυτό αλλά κ τα χάπια......Το να πηγαίνεις πάνω κάτω δεν λέει κ δεν προχωράς και μπροστά στη ζωή σου.....Δηλ. βλέπω άλλους να κάνουν τόσα κ εγώ να σκέφτομαι γιατί αυτό γιατί το άλλο.....Η ζωή με τον ιδεοψυχαναγκασμό γίνεται φτωχή κ η κατάθλιψη πλούσια.....Όσο για το ότι θα απασχολήσεις με κάτι άλλο το μυαλό σου..δεν θα γίνει παρά μόνο αν το άλλο σε ενδιαφέρει πραγματικά..Θα λυθείς αυτόματα...αλλά μέχρι τότε πάλευε για να κάνεις τα τυπικά.......Χάλια φιλαράκι ο ιδεοψυχαναγκασμός.....Είναι από τις χειρότερες ασθένειες κ μάλλον αθεράπευτη.....Δεν θέλω να μας στενοχωρήσω..Απλά μαθαίνεις να ζεις με το κόλλημα..Συναισθηματική ανωριμότητα δεν λέγεται νομίζω αυτό που αναφέρεις..Μάλλον συναισθηματικά ευάλωτο θα σε έλεγα..Ναι γινόμαστε ράκος γιατί θυμόμαστε αυτό που μας πλήγωσε θέλοντας και μη 24 ώρες το 24ωρο..Γι\'αυτό σου λέω βρες κάτι να ξεκολλήσεις...Όσο για την φίλη της ε,να τραβήξει το δικό της δρόμο...Δεν θα στενοχωριόμαστε κ για τους άλλους του μη άμεσου ενδιαφέροντός μας......Καλό κουράγιο......

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Πριν μερικές ώρες βρεθήκαμε και μιλήσαμε. Άκρη δεν βγήκε.

    Πιο μετά μιλήσαμε τηλεφωνικά και μέσω msn (τι πιο θλιβερό και ειρωνικό...)

    Ουσιαστικά μου είπε πως ενώ της αρέσω και με βρίσκει τρομερά ενδιαφέρον τύπο, χωρίς να μπορεί να το εξηγήσει, κομπλάρει οταν το θέμα γυρνάει στο ερωτικό.

    Άλλο ενα Χ για την συλλογή μου λοιπόν.

    Εμένα αυτό το σκηνικό μου κάνει για το κλασσικό \'σε βλέπω σαν φίλο\'.

    Αν ειχα ενα ευρώ για κάθε φορά που το έχω ακούσει αυτό, θα ημουν ζάπλουτος.

    Γιατι πάντα να μου συμβαίνει αυτό; Ειμαι πλέον σίγουρος οτι ειναι δικό μου πρόβλημα.

    Και τώρα ξεκινά ενας γολγοθάς. Αύγουστος στην Αθήνα με πλυσίματα, διπλώματα, μετρήματα και λοιπές εμμονές, κλείσιμο στο σπίτι 24/7 και ύπνος απλά ανύπαρκτος. Το έχω ζήσει το σκηνικό. 6 χρόνια το ζούσα (τα τελευταία 2 σχεδόν φυσιολογιά λόγω θεραπείας).

    Μίλησα με κάτι φίλους. Μπορεί να έχουν δίκιο πως δεν ήρθε το τέλος του κόσμου και πως \'πάμε γι\' άλλα\'. Όπως δίκιο έχει και κάποιος που παρατηρεί οτι τα χέρια μου ειναι καθαρά απο το πρώτο σαπούνισμα και πως τα άλλα 15 δεν χρειάζονται. Έλα όμως που αυτό δεν βοηθά στην περίπτωσή μου.

    Μετά απο το σκηνικό στο αεροδρόμιο, έφυγα σερί για επαρχία. Έφτασα τις πρώτες πρωινές ώρες σπίτι μου, ξεκλείδωσα, άφησα τα πράγματά μου και άνοιξα το PC. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, που το σπίτι έβραζε και το λιγοστό πρωινιάτικο φώς έμπαινε απο το παράθυρο και δεν ακουγόταν τίποτε (η απόλυτη ησυχία της ώρας) ένιωσα τόσο μόνος όσο δεν έχω ξανανιώσει ποτέ.

    Και τώρα νομίζω ειναι χειρότερα. Νομίζω οτι θα αρχίσει να γυρνάει το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου σε κύκλους.

    Ακούω συμβουλές για ψυχολογική επιβίωση

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Η ώρα ειναι 8:20 το πρωί, ύπνος δεν έχει παίξει φυσικά και η κατάσταση πραγματικά δε παλεύεται...

    Το σκέφτομαι σοβαρά για 2 minitran και off για ενα 24ωρο σχεδόν... :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μπλεκεται σε ολο αυτο η φιλη της φιλης σου. Εφοσον απο την αρχη ξεκινησε με αυτη που γουσταρεις η αλλη που κολλαει? Λες οτι σε γουσταρει, ε και? τι παει να πει αυτο? Θα ηταν προβλημα αν ειχες ξεκινησει κατι με αυτη που σε αφηνει αδιαφορο και γνωριζες τη φιλη της και την ερωτευοσουν. Εκει οντως θα ηταν προβλημα. Δεν μπορω να καταλαβω. Μαλλον η τυπισα σε θελει μονο για φιλο. Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο.
    Παντως αυτο με την αυπνια ειναι πολυ βασανιστικο. Και εγω 3 με 4 ωρες κοιμαμαι. Ειναι απιστευτα δυσκολο. Οι σκεψεις να τρυγιριζουν στο μυαλο σου σαν λαβυρινθος και να μην σε αφηνουν να χαλαρωσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τα χάπια(Κοινώς το χαπάκωμα) είναι η λύση για τα κολλήματα που τρως και πάλι βλέπεις μείωση και όχι εξάλειψη..Ρε κοίτα να δεις τι ζημιά μας κάνουν οι έρωτες τους ψυχαναγκαστικούς...Άσε τα πλυσίματα και εκτόνωσε αλλού τα νεύρα σου..Ξέρω δεν μπορείς να συγκρατήσεις το άγχος και σου βγαίνει αυθόρμητα το ξερόπλυμα κι ας ξέρεις και λες από μέσα σου Πτου γαμώτο,τα ψυχαναγκαστικά μου μέσα συνεχίζεις το βιολί σου....Απηυδίσαμε και οι ψυχαναγκαστικοί..Θα κάνουμε διαδήλωση για τον ψυχαναγκασμό..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ......
    Το έχουν οι ψυχαναγκαστικοί να είναι περιγραφικοί στα μηνύματά τους;
    Πάντως εσύ το έχεις......Καλά το πάμε γι\'άλλα το ακούν οι ψυχαναγκαστικοί και το εφαρμόζουν τσακ μπαμ..Φιλοσοφία ζωής τους βρε αδερφέ...Ποιός σε καταλαβαίνει καλύτερα στα ψυχαναγκαστικά;Το φάρμακο..Ποιός μπορεί και μόνο να σε βοηθήσει;Το φάρμακο.....Όσο σκέφτεσαι που θα σκέφτεσαι ότι σκέφτεσαι ότι παρασκέφτεσαι ότι είσαι ιδεοψυχαναγκαστικός τόσο θα σε βαράει..Η σκέψη είναι η τροφή του.......Η λύση είναι ο ύπνος....Κοιμάμαι να ξεχάσω....και μόλις ξυπνάς ξανασκέφτεσαι...Αν για κάθε μου σκέψη με πλήρωναν όχι ένα,μισό Ευρώ ποιός την έχεζε την Oprah.....Όσο γιατί σε βλέπουν φιλικά...Είναι κατά πρώτον αυτή που σου αρέσει που σε βλέπει φιλικά;;;;
    Λοιπόν για όλους υπάρχει ο αντίστοιχος.....ψάξε λίγο παραπάνω...Μάζεψε τα συντρίμμια σου και προσοχή μην ψυχαναγκαστείς(αν και αδύνατο) με την επόμενη....Για να φύγει ο ψυχαναγκασμός πρέπει ή να γίνει οριστική άρση του-το 2027-ή να ψυχαναγκαστείς με κάτι άλλο...Απ\'το να ψυχαναγκαστείς με το να πονάς,βρες νέο έρωτα και ψυχαναγκάσου με αυτόν..Στο επιτρέπω....Με εκτίμηση..Συνάδελφος....

    -----------------------Βασικό στέλεχος της Ε.Ψ.Ψ-------------------------------

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Αγαπητέ ιντερζόνε κοίτα να δείς σενάριο που μου έχει κάτσει εμένα μιας και από ότι βλέπω τα πράγματα είναι κάπως φλου και απαντήσεις δεν έχεις πάρει από την νέα σου φίλη και τον νέο σου έρωτα.

    Ο έρωτάς σου ήταν σε φάση ντάουν λόγω χωρισμού. Η νέα σου φίλη (και φίλη του έρωτά σου) ήξερε για το προφαιλ σαιτ και την έπεισε και γράφανε μαζί και κάπου εκεί αρχίσανε και γράφανε σε εσένα.

    Και οι δύο ενθουσιάστηκαν μαζί σου και το έχουν συζητήσει και μεταξύ τους και ο έρωτάς σου στη δύσκολη φάση που περνάει έκανε πίσω ενώ η φίλη της το ξεκαθάρισε πως θα σε κυνηγήσει.

    Μόνο που δε σε ειδοποίησαν για αυτά. Και εσύ κατεβαίνοντας στην αθήνα άλλα περίμενες και άλλα βρήκες. Εκανες κάποιες προσπάθειες να ξεκαθαρίσεις το τοπίο αλλά δεν τις ολοκλήρωσες. Και έχεις καραμπερδευτεί με το τι να κάνεις.

    Μετά σου λέει πως ζορίζεται και το ερωτικό δε το βλέπει σύντομα. Εσένα (τώρα έτσι όπως το είδα εγώ έτσι?) αυτό δε θα σε πείραζε και τόσο αν δε το έπαιρνες ως άλλο ένα Χ.
    Με το νέο σου έρωτα παιρνάς τόσο καλά που η έλλειψη του ερωτικού ακόμα δε σου έχει κολλήσει στο μυαλό. Αισθάνεσαι τόσο ωραία (εξάλλου και αυτή το ίδιο και στο είπε) όταν είστε μαζί που αυτό είναι που ουσιαστικά θέλεις.
    Ε και το ερωτικό θα έρθει και μαζί θα είστε. Απλά μαλλον θέλει τρόπο. Και όχι πολύ πολύ σκέψεις εκτός αν είναι θετικές σκέψεις.

    Ειλικρινά χάρηκα που διάβασα και είδα τόσο έρωτα και τόση διάθεση από μέρους σου για την νέα σου σχέση. Τα ψυχαναγκαστικά τα καταλαβαίνω αλλά πιστεύω ότι αυτό που νιώθεις είναι τόσο ειλικρινές που πρέπει να του αφήσεις χώρο να το ζήσεις.

    Ξέρεις πάντως ότι μερικοί άνθρωποι έχουν αύτό το φόβο με την δέσμευση και την \"επισημοποπίηση\" της σχέσης. Ο δε έρωτάς σου (επαναλαμβάνομαι?) έχει και το προηγούμενο άσχημο τέλος και ζορίζεται. Στο φιλικό και στο παρείστικο το ξεχνάει αλλά μαζί σου μόνη της βγαίνουν στο κεφάλι τα όποια άσχημα. Και σου λέει \"βρε ιντερζονε καλά περνάμε ας μη το χαλάσουμε\" φοβάται , δε σε απορρίπτει.

    positive thinking μέχρι τελικής πτώσης λέω λοιπόν εγώ.

    ΥΓ τα περί της φίλης άλλο σενάριο αλλά να μη σε πρήξω από την αρχή. Πάντως για εκείνη αλλά και για σένα ένα διπλωματικό και ουσιαστικό ξεκαθάρισμα τύπου \"ξέρεις, έχω μία μεγάλη αγάπη αλλά μόνο μαζί σου μπορώ να το συζητήσω γιατί σε βλέπω πολύ φιλικά\" ή ότι άλλο θέλεις τεσπα αλλά το συντομότερο είναι αναγκαίο. Για να μη μπλεχτούν περισσότερο τα πράγματα και άντε μετά να βρεις ψαλίδι να κουρέψεις το αυγό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ρε μου θυμίζει τώρα περίπτωση με μια φίλη δική μου κι έναν τύπο που τα έριχνε και στις δύο κι εμείς νόμιζε ότι τρώμε κουτόχορτο.....Έλα μου έστειλε αυτό....Απ:Κι εμένα αυτό.....Καλά ουάου!!!Να\'ναι καλά το παιδί....Γι\'αυτό λίγο προσοχή γιατί είναι πιθανόν να είναι συνεννοημένες μεταξύ τους....

    ----------Βασικό στέλεχος της Ε.Ψ.Ψ---------------

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Φίλε ex_hus τα πράγματα δεν ειναι τόσο ρόδινα όσο πιστεύεις.

    Αυτη τη στιγμή έχουμε μια φιλική σχέση. Βγαίνουμε με την παρέα, συζητάμε για άσχετα θέματα αλλα το όλο σκηνικό ειναι σαν να μην έγινε. Αυτό και μόνο του με τρελαίνει.

    Απλά θα γίνει αυτό που ήδη έχω στο μυαλό μου. Σιγά-σιγά θα αποστασιοποιηθούμε και θα χαθούμε. Ειμαι σίγουρος γι αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by interzone
    ..........
    Απλά θα γίνει αυτό που ήδη έχω στο μυαλό μου. .......
    Και αν βάλεις κάτι άλλο στο μυαλό σου?

    Και αν δεχτείς αυτό που σου είπε ακριβώς έτσι όπως το έγραψες? (Της αρέσεις αλλά κομπλάρει)
    Originally posted by interzone
    Ουσιαστικά μου είπε πως ενώ της αρέσω και με βρίσκει τρομερά ενδιαφέρον τύπο, χωρίς να μπορεί να το εξηγήσει, κομπλάρει οταν το θέμα γυρνάει στο ερωτικό.

    Άλλο ενα Χ για την συλλογή μου λοιπόν.

    .............
    Και όχι έτσι όπως το κατάλαβες? ( Χ )

    Πάντως σε αυτό το \"θα γίνει ότι βάλω στο μυαλό μου\" ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το λύσατε τελικά το φλέγον;Σε τι κατάσταση βρισκόμαστε τώρα;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •