Βουλημία και Γονημότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249

    Βουλημία και Γονημότητα

    Αρχίσαμε μια κουβεντα για το θεμα της γονημοτητας... πειτε μας καμια γνωμη βρε κοριτσια...εγω για παραδειγμα εχω ασταθη κυκλο και επειδη κανω πολλα χρονια εμετους...μαλλον εκανα ;) ... δε θυμαμαι πως ηταν τα πραγματα στο Λυκειο πχ...

    προσπαθω να κανω παιδακι περιπου 1,5 χρονο και επειδη οι εξετασεις μας ειναι φυσιολογικες αλλα δεν εχω δει το + στο τεστ αρχισα να σκεφτομαι οτι ισως να φταιει ο εμετος...

    υπαρχει καποια που εμεινε εγκυος ουσα βουλημικη? γενικως πειτε μας τις εμπειριες σας σχετικα με αυτο το θέμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    runnerlena, για να σου απαντησω στην ερωτηση που μου ειχες κανει στο αλλο θεμα...ειμαι 30 χρονων...δε με αγχωνει η ηλικια μου...γενικως τωρα δε με αγχωνει και δε με ρειχνει τιποτα...ειμαι πολυ καλα και χαρουμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Ο γιατρός όταν προσπαθούσα να κάνω παιδί μου είχε πει πως το πρόβλημα ήταν το παραπάνω βάρος και όχι η βουλιμία. Αν δεν κατάφερνα με την πρώτη εξωσωματική να μείνω έγκυος, θα με υποχρέωνε να χάσω τουλάχιστον δέκα κιλά πριν ξαναδοκιμάσω. Το τυχερό μου ήταν πως τα κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια και μάλιστα, το δεύτερο παιδί το συνέλαβα φυσιολογικά τον αμέσως επόμενο χρόνο!΄Ολα αυτά 13 χρόνια πριν,η κόρη μου τώρα 13 και ο γιός μου 12. Εγώ ήμουν τότε 35. Το πρόβλημα ,κατ΄αυτόν,ήταν στο άγχος για την απόκτηση παιδιού και στα παραπάνω κιλά. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, αν θέλεις κάτι παραπάνω να με ρωτήσεις, το e mail μου είναι στο προφίλ μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    kat, οταν λες βουλιμια εννοεις οτι εκανες κ εμετους ή επερνες καθαρτηκα? εμενα παντως μου ειπε οτι αφου χανω βαρος να συνεχισω την διαιτα αλλα δεν μου εχει προκαλεσει το βαροσ καποια ορμονικη διαταραχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Gilie αξίζεις συνχαρητήρια για το θάρρος και τη καλή ψυχολογία σου,βασικά μικρή είσαι και δε πρέπει να ανχώνεσαι,όλα θα πάνε καλά χωρίς εμμετούς.Νομίζω οτι το κυριότερο με την εγκυμοσύνη όπως ξαναέγραψα αφού κόψεις τους εμμετούς είναι το άνχος,δε χρειάζεται άνχος,μόνο αισιοδοξία και προσευχή.Ενα παιδί έρχεται τη καταλληλη στιγμή που πρέπει,δε το παραγγέλνεις,σε βρίσκει μόνο του.Ελπίζω να με βρεί και εμένα σύντομα...
    Kat πριν την εξωσωματική έκανες εμμετούς;Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;Με τόσες ορμόνες που παίρνεις για 1 εξωσωματική σου ανοίγει περισσότερο η όρεξη;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Thanx runnerlena...σου ευχομαι τα καλυτερα!!
    εγω πηρα ορμονες προσφατα και δε μου ανοιξε η ορεξη ουτε ειχα παρακρατηση υγρων ουτε με παχυναν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Δεν έκανα εμετούς,ούτε έπαιρνα καθαρτικα-τέλος πάντων όχι σε τακτική βάση. ΄Ομως είχα μεγάλες αυξομειώσεις βάρους και εναλλαγές περιόδων νευρικής ανορεξίας και βουλιμίας με αποτέλεσμα ο κύκλος μου να είναι κουλουβάχατα! Επιπλέον έπαιρνα αντισυλληπτικά για χρόνια...και όταν, δυο τρία χρόνια μετά το γάμο αποφάσισα να κάνω παιδί, δεν ερχόταν!Δοκιμάσαμε διάφορες ορμονικές θεραπείες για κανένα χρόνο και τελικά κάναμε εξωσωματική. Τώρα, για τις ορμόνες... ναι, είναι πάρα πολλές και πριν και κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Συν την ακινησία μέχρι να βεβαιωθούν ότι όλα πάνε καλά. Συν τους γύρω τριγύρω που σε έχουν μη βρέξει και μη στάξει και δεν σ΄αφήνουν να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου. Συν την προγραμματισμένη καισαρική(κύηση υψηλού κινδύνου,οριακή ηλικία δική μου-ήμουν ήδη 35 ετών και το παιδί με ισχιακή προβολή,δηλαδή ανάποδα!) Δεν μου είχε ανοίξει η όρεξη απ΄τις ορμόνες αλλά απ΄τη βαρεμάρα και την ακινησία. Συνολικά πήρα 15 κιλά. Το "δράμα" φυσικά ήταν πως έξη μήνες μετά τη γέννα και πριν τα χάσω έμεινα έγκυος στο γιό μου...ξανά το έργο σε επανάληψη. Παιδί και δεκάκιλο μου έμεινε!

  8. #8
    κατ
    μετα την 1η εξωσωματικη εκανες και 2η; ή επανηλθε η περιοδος σου και εμεινες εγκυος φυσιολογικα τη 2η φορα;
    γιατι κ εγω ειχα αυτο το θεμα με τα αντισυλληπτικα πριν μεινω εγκυος και ο γιατρος μου μου ειπε οτι η περιοδος ισως φτιαξει μετα τη γεννα ,αλλα ενα χρονο τωρα δεν εχω αδιαθετησει και θελω πολυ ενα 2ο παιδακι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    LSD μου,40 μέρες μετά τη πρώτη γέννα, η περίοδος επανήλθε κανονικά και 6 μήνες αργότερα έμεινα έγκυος φυσιολογικά (δεν θήλασα καθόλου). Στο δεύτερο παιδί πήρα ακόμα περισσότερα κιλά αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας (σάκχαρο,πίεση) και μια και θα γεννούσα πάλι με καισαρική, δεν με πίεσε κανείς για το βάρος μου.Το βρήκα μπροστά μου βεβαίως, μπήκα 92 κιλά να γεννήσω και βγήκα,παραμονές Χριστουγέννων του '97, με 4,5 κιλά αγόραρο στα χέρια και 94 κιλά παρακαλώ! Θυμάμαι να καταβροχθίζω ότι γλυκά μου έφερναν για τις γιορτές, συν το ότι μετά ήμουν στο σπίτι με άδεια τοκετού και όλη τη μέρα την περνούσα στην κουζίνα φτιάχνοντας καλούδια...φρίκη! Πάντως επειδή μου συνέβη και αργότερα στη ζωή μου, το βάρος, μάλλον η εναπόθεση λίπους επηρεάζει τις ορμόνες και τη γονιμότητα.Δεν είμαι γιατρός αλλά το έχω δει στον εαυτό μου, όταν ήμουν κοντά στα κιλά μου η περίοδος ήταν κανονική, όσο ανέβαινα σοβάρευαν και τα προβλήματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    εγω παντως, αν και εχω φτασει μεχρι 110 κιλα, ποτε δεν ειχα προβληματα με την περιοδο μου.
    εχω εδω και παρα πολλα χρονια, σταθερο κυκλο 28 ημερων.
    εχω ακουσει γυναικες που γεννησαν με ΠΟΛΛΑ κιλα οχι αστεια, να λενε οτι μονο στην ελλαδα οι γιατροι φοβιζουν τις γυναικες με βαση τα κιλα τους για αποκτηση παιδιου γιατι δεν ειναι αρκετα καταρτισμενοι.
    μια κοπελα μαλιστα θυμαμαι που ηταν πανω απο 150 κιλα, δε θυμαμαι ποσα, νομιζω κοντα στα 180 , μας ειπε οτι ουδεποτε η γιατρος της, στην αγγλια νομιζω δεν της ειπε οτι δεν μπορει να κανει παιδι. και οντως εκανε με φυσιολογικο τροπο.

    κι απ οτι βλεπω κατ, κι εσυ το 2ο παιδακι σου το εκανες κανονικα, πραγμα που δειχνει οτι μαλλον μπορουσες να κανεις και το πρωτο, και μιας και δεν εχασες αλλα εβαλες κιλα, τα κιλα δεν ηταν ο ενας παραγοντας αλλα μονο ο ψυχολογικος η ισως κατι αλλο, παντως οχι τα κιλα.
    το οτι τα κιλα ειναι επιβαρυνση για εμφανιση πιεσης και ζαχαρου, πρεπει να ισχυει και σιγουρα αυτα θα θελουν παρακολουθηση, αλλα με την συλληψη δεν καταλαβαινω τι δουλεια μπορει να εχουν...

  11. #11
    kat,
    σε ευχαριστω για τις πληροφοριες
    εγω πολλά κιλα παραπανω δεν εχω,ειμαι 68 ενω θα επρεπε να ειμαι 58 αλλα δεν ειναι τοσα πολλά ωστε να επηρεαζουν τις ορμονες μου (νομιζω). Πιστευω οτι τη μεγαλη τη ζημια την επαθα και εγω με τη χρονια χρηση αντισυλληπτικων
    και εμενα ο γυναικολογος μου ειχε δωσει ελπιδες οτι μετα τη γεννα θα επανελθει η περιοδος μου αλλα 10 μηνες μετα και τιποτα...θηλασα αρκετα βεβαια αλλα μου ειχε πει οτι και με το θηλασμο στους 8 μηνες ξαναερχεται η περιοδος
    σκεφτομαι αν αξιζει να ξαναρχισω τις ορμονοθεραπειες (κυριως λόγω ελλειψης χρονου αλλα και πολυκυστηκων ωοθηκων που δυσχεραινουν την κατασταση) ή να παω κατευθειαν για μια εξωσωματικη. θα ρωτησω βεβαιως τον γιατρο και οτι μου πει, του εχω μεγαλη εμπιστοσυνη.
    αλλα ανεξαρτητως 2ου παιδιου,αναρωτιεμαι αν θα ξαναγυρισω ποτε σε φυσιολογικη περιοδο.
    αλλα, αυτο που λες με το σπίτι κ την αδεια τοκετου σε καταλαβαινω απολυτα, και εγω τα ιδια και χειροτερα..ολο τρωω...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    1

    prolaktini>?

    exis kitaksi tin prolaktini?

  13. #13

  14. #14
    βλέπω πως δεν είστε συνδεδεμένες αλλά κάποια στιγμή θα το δείτε..είμαι χρόνια βουλιμική και έχω γίνει μαμά εδώ και περίπου ένα χρόνο. Πώς έγινε αυτό νομίζω πως μόνο ως θαύμα μπορούμε να το ερμηνεύσουμε....έκανα εξωσωματική και ευτυχώς τα κατάφερα με την πρώτη...είχα βέβαια μεγάλο θάμ με τον κύκλο μου και ήταν αδύνατο να μείνω έγκυος. Από τα εκαταμμύρια των εξετάσεων πού έχω κάνει φαίνεται πως δεν ωριμάζανε τα ωοθυλάκια οπότε δεν είχα γόνιμα ωάρια. Ευτυχώς το θέμα τακτοποιήθηκε με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και κατάφερε να γεννηθεί ένα πανέμορφο και κατάγερο παιδάκι γιατί είχα συνέχεια την αγωνία του. Ντρέπομαι πολύ που το λέω αλλά είχα βουλιμικά επεισόδια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλιστα κάποιες φορές και πολύ έντονα. ʼλλωστε οι ορμόνες εκείνη την περίοδο σε κάνουν να νιώθεις άλλοτε μεγάλη όρεξη για φαγητό άλλοτε μεγάλη νευρικότητα και άλλοτε μεγάλη θλίψη. πολλές φορές έτρωγα κλαίγοντας. Στο μεταξύ δεν μπορούσα να βλέπω τα γλυκά ενώ είχα μεγάλη όρεξη για οτιδήποτε αρμυρό. το τί πατατάκι έφαγα δεν περιγράφεται. Δόξα το θεό το παιδάκι μου γεννήθηκε μία χαρά...οπότε υπάρχει ελπίδα......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    11
    Nα μην ντρεπεσαι καθολου marmade. μπραβο σου που εισαι δυνατη αρκετα και αναγνωριζεις το προβλημα. ευχομαι το παιδακι σου να ειναι καλα..και να το ξεπερασεις οσο το δυνατον συντομοτερα !:D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •