Αδυναμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    34

    Αδυναμία

    Καλησπέρα σε όλο το forum.
    Χρειάζομαι μερικές συμβουλές αναφορικά με ένα ζήτημα, που έχει αρχίσει πλέον να με προβληματίζει.

    Λόγω κάποιων περσινών γεγονότων με φίλους και μία πρώην κατέληξα σε μία πολύ άσχημη κατάσταση.
    Από το σημείο, που ήμουν κοινωνικός, μέσα στη τρέλα και χαρούμενος, βρέθηκα να μην έχω όρεξη για τίποτα.

    Ύστερα από 1 ακριβώς χρόνο από αυτά τα γεγονότα, νιώθω, ότι δεν έχουν αλλάξει πολλά.Κάποια κοντινά μου άτομα έφυγαν στο εξωτερικό για σπουδές, ενώ σπουδάζαμε μαζί και πλέον νιώθω πιο μόνος από ποτέ.
    Δεν έχω όρεξη για πολλά πράγματα και έχει σχετικά μεγάλη διάρκεια το συγκεκριμένο πρόβλημα.Βλέπω, ότι όλο και περισσότερο απομακρύνομαι από πολύ κόσμο και απομονώνομαι.

    Περνάω πολλές ώρες μέσα στο σπίτι και δεν ασχολούμαι καθόλου με τη σχολή μου.Παράλληλα δεν έχω όρεξη να μπω σε κάποια σχέση.Δεν τρελαίνομαι με καμία πλέον και περιμένω μόνο να βρεθεί κάτι το εξαιρετικό για μένα.Τα τελευταία χρόνια έτρεχα συνεχώς με πολλές και πλέον το έχω δει διαφορετικά το θέμα.
    Παρόλαυτα η μοναξιές μου δεν έχουν φύγει..

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω;Τι πιστεύετε πως μπορώ και πρέπει διορθώσω;
    Νιώθω, ότι βυθίζομαι στον εαυτό μου και δεν μου αρέσει.Με κάνει να νιώθω αμήχανα όλο και περίσσοτερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Λόγω κάποιων περσινών γεγονότων με φίλους και μία πρώην κατέληξα σε μία πολύ άσχημη κατάσταση.
    <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<τι γεγονοτα ? δωσε υλικο .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    και γω ωρες- ωρες, νιωθω να τρελαινομαι αλλα, γενει ξικι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21
    Originally posted by path
    <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<<<τι γεγονοτα ? δωσε υλικο .....
    θα το ξανα πω με μια λεξη \"μεσαζοντες\"...
    το νου σας στην πρωτη κουβεντα που θα κανετε με εναν τετοιον πρεπει να του δωσετε να καταλαβει με την μια οτι ειναι ασχετος, μιληστε μονο με τεχνικους ορους μπροστα του, μονο ετσι θα σας αφησει να κανετε την δουλεια σας...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    34
    Η κατάσταση είχε ως εξής.

    Είχα μία μεγάλη σχέση την οποία και εγώ ο ίδιος οδήγησα σε χωρισμό, άθελα μου και σαφώς επηρεασμένος από την τότε παρέα μου.Τα άτομα αυτά μετά από ένα διάστημα άρχισαν να μου κάνουν π**στιές και αποφάσισα να σταματήσω να κάνω παρέα μαζί τους.
    Με αυτά και μ\'αυτά οδηγήθηκα σε μία μακροχρόνια απομόνωση, που μου πήρε 6 μήνες για να επανέλθω.Βλέπω όμως, ότι επιστρέφω πάλι στην ίδια κατάσταση 1 χρόνο μετά και δεν ξέρω το γιατί!
    Το μόνο σίγουρο είναι, ότι μου έχει αφήσει σοβαρά σημάδια η περσινή χρονιά.Ενώ έχουν αλλάξει πολλά, αδυνατώ να σηκωθώ στα πόδια μου και να βρω το ενδιαφέρον μου για πολλά πράγματα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...και τι εγινε εκεινη η \'ψυχη\' ? ,,,εχεις νεα της ? ,,,,η να χει οδηγηθει και αυτη σε καμια \'μακροχρονια απομονωση\' ?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    34
    Γνωρίζω, ότι αφού χωρίσαμε, άλλαξε πάρα πολύ προς το χειρότερο (συνεχής στεναχώρια, υποτονική κ.τ.λ.).

    Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή βυθίζομαι στον εαυτό μου.Όσα συνέβησαν μέχρι τώρα είναι παρελθόν και δεν θέλω καν να τα σκέφτομαι.
    Η ζημιά που έχω πάθει, νομίζω ότι είναι σοβαρή.Εγώ δεν ήμουν έτσι.

    Έχω να βγω με φίλους 10 μέρες το τελευταίο διάστημα.Δεν κάνω τίποτα απολύτως.Έχω κλειστεί στον εαυτό μου και νιώθω, ότι όλοι απομακρύνονται από εμένα.Δεν έχω πλέον κοντινά άτομα και περνάω πάρα πολλές ώρες μόνος μου.Η απομόνωση ήταν για μένα έτσι και αλλιώς ένα συχνό φαινόμενο από πάντα.Όποτε κάτι με παρέες κυρίως δεν πήγαινε καλά, αποφάσιζα να κλειστώ στον εαυτό μου και να απομονωθώ.

    Αυτή η εποχή για μένα είναι ό,τι χειρότερο έχω περάσει ποτέ μου και όσο περνάνε οι μέρες αισθάνομαι, ότι η κατάσταση χειροτερεύει.
    Σας παρακαλώ δώστε μου τις συμβουλές σας.Πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο;Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω όλο αυτό;Νιώθω ότι αντί να προχωράω, μένω πίσω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Όσα συνέβησαν μέχρι τώρα είναι παρελθόν και δεν θέλω καν να τα σκέφτομαι.<<<<<<<&lt ;<<<<<<<<<<<<& lt;<<<<<<<<<<<&lt ;<<εισαι σιγουρος ?????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Νιώθω ότι αντί να προχωράω, μένω πίσω.. <<<<<<<<<<<<&l t;<<μηπως μενεις πισω , επειδη ακριβως εχεις αφησει πισω σου το μπερδεμα και πως να προχωρησεις ? κουβαλωντας κανα κάρο ανακατοσούρα ?...........................................λεω μηπως ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •