LEPONEX - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84

Thread: LEPONEX

  1. #76
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Greece
    Posts
    44
    Αν σου ειναι απαραιτητο η οχι,το γνωριζει ο γιατρος σου δεν αντιλεγω
    Το οτι ομως δεν ειμαι ψυχιατρος η δεν πασχω απο ψυχωση,δεν μου απαγορευει να εκφραζω την αποψη μου εστω και αν ειναι λανθασμενη...Νομιζα οτι το φορουμ ειναι για να λεγονται ολες οι αποψεις ελευθερα

  2. #77
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Απλά άμα δεν ξέρεις καλό είναι να μη δίνεις συμβουλές. Τέλος το θέμα.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    τομαζινα πωσ επαιξε ο ροναλντο στο ματσ μιλαν ρεαλ απαντα γιατι καπου το παω

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    για να σου φυγει η απορια θα σου πω οτι ,οτι σχεση εχεισ με το ποδοσφαιρο και τα αθλητικα αλλη τοση εχεισ και με την ψυχωση οποτε αμα θεσ μιλα απλα να καταλαβεισ πωσ ακουγεσαι σε εναν ποδοσφαιριστη η σε εναν ψυχωτικο και να καταλαβεισ γιατι αντιδραει

  5. #80
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Pad είσαι έξυπνος, σε είχα υποτιμήσει. :)

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    ειμαι χαζοσ με κομματια που δεν πειραχτηκαν ακομα κι ετσι λεω και καμια εξυπναδα αφου για να καταλαβεισ ενασ που δε με ηξερε οταν αρχισα να του λεω βλακειεσ νομιζε οτι τον δουλευα

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αχαχαχαχ

  8. #83
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    Γεια σας.Παιρνω leponex μηνες τωρα και απ'οτι διαβασα εδω πρεπει να γινονται εβδομαδιαιες εξετασεις αιματος στην αρχη ληψης του.
    Ο γιατρος μου μ'εστειλε μονο 2-3 φορες για εξεταση αιματος.Μηπως εχει σχεση το οτι πηρα καποια αλλα φαρμακα πριν?

  9. #84
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    λεπονέξ... ότι χειρότερο έχει συμβεί στη ζωή μου.
    άρχισαν να μου το δίνουν όσο ήμουν στο νοσοκομείο, αφού έφτυνα όλα τα χάπια στην αρχή και με κλείνανε συνέχεια απομόνωση και δέσιμο... υπέθεσαν ότι δεν με πιάνουν τα άλλα φάρμακα, και έτσι κατέληξα με λεπονέξ 250mg τη μέρα για 7 μήνες. τι να σου πω... ότι πήρα 20 κιλά? (και δεν έτρωγα υπερβολικά) και ότι με τρυπούσαν κάθε βδομάδα? αυτά ήταν το λιγότερο... ζαλιζόμουν πολύ σε όρθια στάση (μια φορά είχα λιποθυμήσει στο διάδρομο του νοσοκομείου), έβλεπα θαμπά, όλα έσβηναν ξαφνικά σε ανύποπτες στιγμές όταν περπατούσα, έντονη σιελόρροια στον ύπνο μου (το μαξιλάρι ήθελε αλλαγή κάθε μέρα), φοβερά έντονη δυσκοιλιότητα (απλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. στο τέλος πήρα λακτουλόζη και γάλα μαγνησίας αλλά και πάλι τίποτα, μόνο κάτι ελάχιστο 2-3 φορές το μήνα! φαντάσου ότι μια μέρα στο νοσοκομείο για την εξέταση αίματος με ρωτήσανε οι νοσοκόμες αν είμαι έγκυος!) συν ότι είχε όλες τις κλασσικές παρενέργειες των αντιψυχωσικών: υπνηλία, κόπωση, απουσία συναισθημάτων, ανέκφραστο πρόσωπο (δεν είναι τα "αρνητικά συμπτώματα της σχιζοφρένειας" - είναι η χημική λοβοτομή που να πάρει... και να ξέρεις δεν υπάρχει αντιψυχωσικό που να μην το κάνει αυτό), και έντονα εξωπυραμιδικά συμπτώματα (ακαθησία, τρέμουλο, ακούσιες κινήσεις σε χέρια και στόμα... λένε ότι επειδή είναι άτυπο δεν δημιουργεί τόσο έντονα, αλλά στη πράξη δεν μου φάνηκε να διαφέρει πολύ από το αλοπεριντίν)... ανησυχία, καταναγκαστικές συμπεριφορές και βέβαια απόπειρες αυτοκτονίας... μου έγραψε και αντικαταθλιπτικό ο γιατρός αλλά δεν έκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ πέρα από το να μου δημιουργήσει σεξουαλική ανικανότητα η οποία ακόμα δεν έχει υποχωρήσει εντελώς, παρόλο που έχουν περάσει 5 μήνες από όταν έκοψα όλα τα φάρμακα.
    το λεπονέξ χημικά έχει παραπλήσια δομή και λειτουργία με το ζυπρέξα, αλλά έχει κατά πολύ χειρότερες παρενέργειες, γιαυτό και το δίνουν μόνο σαν έσχατη λύση σε εξαιρετικές περιπτώσεις "ανθεκτικής σχιζοφρένειας". σκέψου ότι απαγορεύτηκε η κυκλοφορία του το 75 αλλά γύρισε στην αγορά το 89 μόνο γιαυτό το λόγο. είδα στην πράξη πόσο χειρότερο είναι από άλλα άτυπα αντιψυχωσικά όταν το σταμάτησα για λίγες μέρες και άρχισα να παίρνω το σολιάν... πολύ καλύτερα τα εξωπυραμιδικά αλλά έπαθα άσχημη υποτροπή τότε σε λίγες μέρες και ξανάρχισα το λεπονεξ :(
    για τα "αρνητικά συμπτώματα" το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι είτε να μην παίρνεις καθόλου φάρμακα (παιδιά μη βαράτε-πάντα θα υποστηρίζω ότι αυτή προοπτική υπάρχει για όλους) ή να τα ελαττώσεις όσο μπορείς. βέβαια για να το κάνεις αυτό χωρίς να πάθεις υποτροπή θα πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου και ότι έχεις μες το κεφάλι σου.
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •