βαρέθηκα και κουράστηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8

    βαρέθηκα και κουράστηκα

    ...να ψάχνω την αγάπη (αληθινή ή ψεύτικη). Είμαι 32, δεν μου λείπει τίποτα, δεν έχω τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο απο αυτούς τους ανθρώπους που είναι γύρω μου και...ζουν, βιώνουν την αγάπη, την προσοχή από το αντίθετο φύλλο...
    Είμαι αυτό που λέει κανείς "εμφανίσιμη", πάντα προσέχω τον εαυτό μου, είμαι έξυπνη και μορφωμένη, ξέρω να μιλήσω και έχω άποψη για τα πάντα....Κι όμως...δεν έχω αισθανθεί ΠΟΤΕ κάποιον να με αγαπά...να με ποθήσει γιαυτό που είμαι. Αναρωτιέμαι "ίσως είμαι άσχημη..ένας άντρας ΠΟΤΕ δεν κοιτάζει μια άσχημη γυναίκα...Ισως είμαι αντιερωτική", όμως νιωθω τα βλέμματα θαυμασμού καποιων αντρών....
    Μέγαλωσα σε μια οικογένεια που πάντα μείωνε τις δυνατοτήτές μου και έμενα την ίδια και δεν είχα την αγάπη και την υποστήριξη που κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει απο την οικογενεία του..Ισως να βρίσκεται εκει η πηγή του κακού. Οσό και να πιστεύω σε μένα ίσως καταβάθος να νιώθω ότι δεν είμαι άξια της ευτύχίας μου με συνέπεια αυτό να περνάει στο αντιθετο φύλλο και όχι μόνο......Ισώς να μην είναι όυτε αυτο...Ισως απλά να είμαι απο αυτούς τους άτυχους ανθώπους...

  2. #2
    πιξ...καλως ήρθες καταρχήν.
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Όταν γνωρίζεις κάποιον του δείχνεις κατευθείαν την ανάγκη σου να αγαπηθείς?

  3. #3
    Δεν έχεις προτάσεις δηλαδή;
    Δεν υπάρχουν άντρες που να σου χουν δώσει να καταλάβεις πως σε γουστάρουν; να σε ζητήσουν δηλαδή;

    Μήπως έχεις στο νου σου κάτι το συγκεκριμένο και μόνο αυτό θα δεχόσουν στη ζωή σου;
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Pixie
    Κι όμως...δεν έχω αισθανθεί ΠΟΤΕ κάποιον να με αγαπά...να με ποθήσει γιαυτό που είμαι.
    Αν σε ρωτουσε καποιος τι σημαινει για εσενα καποιος να σε θελει πραγματικα , τι θα απαντουσες?

    Θα μπορουσες να αναφερεις καποια πιθανα συγκεκριμενα παραδειγματα-καταστασεις που θα επρεπε να κανει αυτος ο καποιος που να σε θελει ωστε να πεις \"ναι, ειναι αυτο που παντα εψαχνα..!\" . ?



    ..ένας άντρας ΠΟΤΕ δεν κοιτάζει μια άσχημη γυναίκα...
    Καλα μην παιρνεις και ορκο για αυτο. Μπορει ΟΝΤΩΣ απο πρωτη ματια να μην κοιταξει μια οχι και τοσο εμφανισημη γυναικα, αλλα απο μια δευτερη ματια? Αν εχει αλλα πραγματα πιο πολυτιμα για αυτον απο οτι η εμφανιση -αισθηση του χιουμορ,εξυπναδα,ανεπτυγμε νη ικανοτητα εμπαθειας, στηριξης αλλα και ενστικτου πχ - , τοτε αυτη η αποκαλουμενη \"ασχημη\" στα ματια του θα ειναι μια κουκλαρα , ασχετα με το τι θα του λενε οι φιλοι του. Δεν τον νοιαζει ομως αυτον, γιατι αυτουνου του αρεσει να ζει αυτο που αυτος ο ιδιος βλεπει, οχι αυτο που βλεπουν αλλοι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8
    Αν σε ρωτουσε καποιος τι σημαινει για εσενα καποιος να σε θελει πραγματικα , τι θα απαντουσες?

    θα απαντούσα, να με θέλει γιαυτο που είμαι στην πραγματικότητα, γιαυτό που κρύβεται στην ψυχή μου, για την αλήθεια μου...Ποιά είναι η αλήθεια μου? Νομίζω πως πια δεν ενδιαφέρει κανέναν μια ερώτηση σαν και αυτήν, γιατί στην (σκληρή) πραγματικότητα όλοι νοιάζονται για το προφανές και δείνουν σημασία ΜΟΝΟ στο \'φαίνεσθαι\'...εκεί έχω καταλήξει...δυστηχώς...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8
    Δεν έχεις προτάσεις δηλαδή;
    Δεν υπάρχουν άντρες που να σου χουν δώσει να καταλάβεις πως σε γουστάρουν; να σε ζητήσουν δηλαδή;

    Μήπως έχεις στο νου σου κάτι το συγκεκριμένο και μόνο αυτό θα δεχόσουν στη ζωή σου;


    Θα έλεγα πως είναι σαν να φοβούνται να με πλησιάσουν ή να προτιμούν να πλησιάσουν κάποια άλλη...δεν βγάζω άκρη με τους άντρες....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8
    πιξ...καλως ήρθες καταρχήν.
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Όταν γνωρίζεις κάποιον του δείχνεις κατευθείαν την ανάγκη σου να αγαπηθείς?

    Σ\' ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα!
    Όχι. Δεν δείχνω ποτέ κατευθείαν σε όποιον γνωρίζω για πρώτη φορά (άντρα ή γυναίκα) αυτή μου την ανάγκη. Τώρα άν κάποιος το καταλαβαίνει απο μόνος του...δεν ξέρω...Αν είναι τόσο έξυπνος...μπράβο του/της.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Εγω ειμαι πολυ εμφανισημος χωρις να το παιδευομαι και γυμνασμενος και ουτε εγω βρισκω κοπελα ενδιαφερον η κατι τετοιο οποτε καθε φορα σπαζομαι και το τελειωνω.
    Εγω ζηταω κατι που να ειναι ενδιαφερον,να εχει ανοιχτο μυαλο,εμφανισημη,εξυπνη,γλ� �κια,ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ και οχι κρυα.Τωρα θα νομιζεται ολες σας οτι ειστε ετσι,ουτε καν.
    Δεν εχω τοσο προβλημα ομως αν και δεν ειμαι 32 χρονων αλλα περναω τη μερα μου με πραγματα που με ευχαριστουν και πλεον δεν νιωθω οτι χρειαζομαι μια γυναικα διπλα μου,εχουμε μεγαλωσει με το σκεπτικο οτι πρεπει να βρουμε γυναικα η πρεπει να κανουμε σεξ(χρειαζεται δεν λεω αλλα οχι οτι θα πεθανουμε αν δεν κανουμε και καθε μερα)
    Επειδη ειχα φτασει σε σημειο να βγαινω και να λεω\" Πω κοιτα μια γκομενα η κοιτα εναν κολο¨ πραγμα που κανουμε ολοι οι αντρες και δεν εχει νοημα σκεφτηκα οτι ειναι τοσο ηλιθιο που δεν με ωφελει σε τιποτα.Οποτε προσγειωθηκα και τα εχω βρει πολυ καλα με τον εαυτο μου πλεον,οι ασχολιες μου με γεμιζουν ψυχολογικα ομως και εγω θα ηθελα ενα ΤΑΙΡΙ αλλα οσες εχω γνωρισει εχουν πολλα μειωνεκτηματα,δεν ειναι ενδιαφερον..Και φυσικα δεν πρεπει να ζηταμε να τα εχουν ολα,αλλα εστω καποια βασικα αλλιως δεν ταιριαζετε.Γεμισε τον χρονο σου ωστε να μην χρειαστει να σκεφτεσαι οτι θες εναν αντρα διπλα σου και θα δεις οτι ετσι θα ερθει,στο υπογραφω,οσο σκεφτεσαι κατι τοσο πιο ταλαιπωρο γινεται για σενα,επισης μην περιμενεις αγαπη αν εισαι απλα εμφανισημη.
    Ενας αντρας απαιχθανεται
    1)Ο ηλιθιος γυναικιος τροπος που μιλανε \"αχ καλε και μενα μου αρεσει αυτος,τι λες μωρη κλπ κλπ,ΑΗΔΙΑ πραγματικα να ακους να μιλανε ετσι γυναικες)
    2)Εγωισμος(να εχει κ ενα μετρο,μην το παρακανεις)
    3)Τα ψωνια
    4)Γυναικες που περνανε τη μερα τους Πινωντας καφε,μιλωντας για αντρες,λεφτα,σεξ,μακιγιαζ,κ ομμωτηρια κλπ οι χαζογκομενες που λεμε.(ενοειται πως ειναι λογικο να τα κανουν αυτα οι γυναικες αλλα με μετρο κ αυτα κ οχι να περνανε τις μερες τους με αυτα.Ειμαι σουηδια,οι γυναικες εδω και γυμνασμενες ειναι και εχουν κατι να σου πουν και ξερουν πραγματα και διαβαζουν κλπ κλπ δεν ειναι αχρηστες,βαρετες,αδιαφορες κλπ κλπ)
    5)Αυτες που περιμενουν να εισαι ο αντρας τους ενοω αυτες να μην σε στηριζουν ψυχολογικα ποτε.τουβλα θα λεγα,οι αντρες εχουμε δυναμη σωματικη αλλα εχουμε και ψυχη,μην το ξεχνατε.

    Παρεξηγησεις κλπ δεν δεχομαι δεν θα απαντησω καν,αν θες να ακουσεις την αληθεια αυτη ειναι,αντρας ειμαι και ξερω τι θελω και τι θελουν οι περισσοτεροι που ξερουν τι τους γινεται.Μην περιμενεις κατι..αυτο ειναι το κλειδι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8
    Forever.young, γειά σου.

    Συμφωνώ μαζί σου...όσο κατι αποτελεί καθημερινή σκέψη και έννοια, τόσο πιο πολύ καταλήγει να σε τρώει και να σε φθείρει ψυχολογικά...Το θέμα μου όμως είναι ότι είναι τόσο δύσκολο, εδώ που ζω έστω..., να βρεθεί ένας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ άντρας, και μ αυτό εννοώ:
    ένας άντρας που να μην τον νοίαζουν οι μπιμπο-χαζογκόμενες, μόνο και μόνο επειδή είναι....γκομενάρες και έχουν μεγάλα στήθη...ΑΛΛΑ κάποια με επίπεδο και βάθος και ανησυχίες πέραν του κωμμοτηρίου και του shopping therapy...
    Επίσης, ναι, θέλω έναν σύντροφο αλλά...όχι όποιον νά\' ναι σύντροφο, αν με καταλαβαίνεις...(Νομίζω καταλαβαίνεις...)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Pixie View Post
    Νομίζω πως πια δεν ενδιαφέρει κανέναν μια ερώτηση σαν και αυτήν, γιατί στην (σκληρή) πραγματικότητα όλοι νοιάζονται για το προφανές και δείνουν σημασία ΜΟΝΟ στο \'φαίνεσθαι\'...εκεί έχω καταλήξει...δυστηχώς...
    Αν ηταν ετσι, αν ολοι ενδιαφερονταν για το προφανες και μονο, το φαινεσθαι οπως λες, τοτε ολοι οι αδεσμευτοι θα ηταν οι ασχημοι.

    Μηπως εσυ η ιδια ομως βασιζεις ή περιμενεις πολλα με βαση του πώς φαινεσαι? μηπως προτρεχεις, οταν εισαι σιγουρη για το τι μετραει εκει εξω για καποιον αλλον κ τί οχι? μηπως βασιζεσαι κ περιμενεις πολλα στηριζομενη στην εικονα της "εξυπνης, ομορφης, μορφωμενης, με αποψη επι παντος επιστητου"?. Μπορει να εισαι κ αυτα....αλλα σιγουρα οχι μονο αυτα. Πιστευω οτι μπορεις να δωσεις στον εαυτο σου μια ευκαιρια να μαθεις κ αλλα πραγματα για σενα μεσα απο αλλους. Αλλα αν τους πετας στα μουτρα το τι εισαι χωρις να αφηνεις περιθωριο στο να μαθεις κ να εξερευνησεις τον αλλον κ να αφησεις να μαθουν εσενα, η πιθανοτητα να ερθεις κοντα με καποιον μειωνεται δραματικα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Pixie View Post
    να βρεθεί ένας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ άντρας, και μ αυτό εννοώ:
    ένας άντρας που να μην τον νοίαζουν οι μπιμπο-χαζογκόμενες, μόνο και μόνο επειδή είναι....γκομενάρες και έχουν μεγάλα στήθη...ΑΛΛΑ κάποια με επίπεδο και βάθος και ανησυχίες πέραν του κωμμοτηρίου και του shopping therapy...
    Επίσης, ναι, θέλω έναν σύντροφο αλλά...όχι όποιον νά\' ναι σύντροφο, αν με καταλαβαίνεις...(Νομίζω καταλαβαίνεις...)
    pixie,

    νομιζω οτι καταλαβαινω οτι δεν θες εναν ...οτι κατσει τελος παντων.

    παρολα αυτα, γιατι νομιζεις οτι ειναι κακο ενας αντρας να δωσει σημασια σε μια γκομεναρα με μεγαλα στηθη ή οτι αλλο εντυπωσιακο πανω της? Τον κανει αυτοματα επιφανειακο? λιγο? Κ ακομα ακομα, κανει αυτη τη γυναικα χαζογκομενα η εμφανιση ή εικονα της προς τα εξω? Με αλλα λογια, μηπως παγιδευσαι ή μενεις μονο στην εικονα? Που ναι σηματοδοτει ή δειχνει κατι, αλλα οχι τα παντα.

    Δεν ξερω, μπορει να κανω κ λαθος, αλλα μηπως βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8
    Γειά σου Σοφία!

    Όχι δεν πιστευώ ότι είναι κακό να δώσει σημασία ένας άντρας σε μια γκομενάρα. Είναι κατι το φυσιολογικό. Οχι, δεν κάνει αυτό έναν άντρα επιφανειακό και ούτε μια γκομενάρα είναι και χαζογκόμενα απαραιτήτως...ΑΛΛΑ, ας μην γελιόμαστε κιόλας...είναι πολοί λίγοι αυτοι οι άνθρωποι που δεν έχουν ως κριτήριο ΚΥΡΙΩΣ την εμφάνιση...

    Τι εννοείς όταν λές : "Με αλλα λογια, μηπως παγιδευσαι ή μενεις μονο στην εικονα?". Πιστεύω πως ισχύει το ακριβώς αντίθετο!

  13. #13
    Ίσως αυτό που θες είναι κάποιον που να είναι ο εαυτός του, να είναι ειλικρινής μαζί σου και με τον οποίο να δημιουργήσεις μια πολύ καλή επικοινωνία. Να είναι κάποιος που να θέλει να σε ακούσει, να σε καταλαβαίνει, που να μπορείς να συζητάς μαζί του οτιδήποτε σε βασανίζει. Να είναι ο άνθρωπος στον οποίο θα τρέξεις για στήριξη στα δύσκολα και θα σου προσφέρει μοναδικές στιγμές ευτυχίας. Κάτι τέτοιο;

    Από την άλλη δίνε την ευκαιρία στον άλλο να σου ξανοιχτεί, να καταλάβεις ποιος είναι και μετά απορρίπτεις, όχι αμέσως!
    γιάννης

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    33
    Πιστευω πως ειναι απολυτως φυσιολογικο στη θεα μιας ομορφης γυναικας να "κολλησει" το βλεμμα του ανδρα πανω της με την αναλογο σεξουαλικη διεγερση χωρις ομως αυτο να ενεχει και το στοιχειο της αγαπης.Εξαρταται λοιπον τι ψαχνει κανεις και τι ειδους σχεση θελει να κανει.Εγω τουλαχιστον κοιταζω για σοβαρη σχεση(οι εμπειριες μ βεβαιως ειναι ελαχιστες)ελαχιστα την εξωτερικη εμφανιση.Στο κατω κατω η εξωτερικη εμφανιση εχει να κανει οχι μονο με τα χαρακτηριστικα του αλλου αλλα και με το τροπο που ντυνεται το γουστο του(το πιο σημαντικο για μενα ειναι η κουλτουρα που εχει σαν ατομο) και οποιοσδηποτε περιποιειται μεσα σε λογικα πλαισια τον εαυτο του μπορει να δειχνει πιο ομορφος απ'οτι ειναι στη πραγματικοτητα.Προσπαθω να κοιταξω τον αλλο στην ψυχη του και να μαθω για τον χαρακτηρα του.Δυστυχως ομως η ευτυχως πιστευω πως η αγαπη ειναι αριστοκρατικη και γινεται αντιληπτη μονο απο ατομα που διαθετουν την απαραιτητη μορφωση(για να μην παρεξηγηθω ο ορος μορφωση θελει περαιτερω διευκρινιση αλλα δεν συνδεεται παντα με την γνωση).Απο κει και περα θα συμφωνησω μαζι σου οτι τετοια ατομα οντως ειναι πολυ δυσκολο να συναντησεις σημερα αλλα ποτε δεν ξερεις και εξαρταται βεβαιως και απο το περιβαλλον στο οποιο κινεισαι.(εργασιακος χωρος,πανεπιστημιο κτλ)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •