Κρισεις πανικού μετα απο θεραπεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Originally posted by christygr
    Γειά σας!
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας! Είμαι 23 χρονών και πριν 2 χρόνια έπαθα για πρώτη φορά κρίση πανικού. Στην αρχή το πάλεψα μόνη μου μετά πήγα σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο στο τέλος γιατί δεν μπορούσα να τις χειριστώ. Έκανα θεραπεία με Seroxat κ επιτέλους είχα ηρεμήσει! Τώρα έχει περίπου ένα μήνα που σταμάτησα τα χάπια κ ενώ τα έκοψα σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού είχα στερητικά συμπτώματα από τρέμουλο και ρίγος μέχρι αίσθηση ηλεκτροσόκ. Στη διάρκεια αυτού του μήνα θεωρώ οτι το περιβάλλον μου δε με βοήθησε καθόλου υπήρχε συνεχής ένταση με αποτέλεσμα τώρα να έχω πάλι συμπτώματα....
    Νιώθω απογοητευμένη έχω χάσει τον εαυτό μου και δεν ξέρω πως να το παλέψω να γίνω αυτό που με τόσο κόπο είχα καταφέρει στην διάρκεια της θεραπείας...
    Διάβασε καλά και εφάρμοσε την απάντηση που σου έδωσε ο:

    Forever.young

    Συμφωνώ μαζί του. Τα φάρμακα είναι φυγή και ηρεμία εκεί που τίποτα δεν μπορεί να σε ησυχάσει.
    Δεν είναι η λύση. Με τα φάρμακα παραμένεις ήσυχος αλλά στάσιμος.

    Είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίατρο πας, οποιαδήποτε μέθοδο κι αν σε διδάξουν αν εσύ από μόνη σου δε δουλέψεις δεν αλλάζει τίοτα.
    Είναι σαν το μαθητή που κάνει τα καλήτερα φροντιστήρια, έχει βοηθήματα κλπ για πανελλαδικές αλλά ο ιδιος δε διαβάζει. Θα αποτύχει.
    Άμα δε βάλεις τη θέληση σου μπρος δε γίνεται τίποτε.

    Ψάξε να βρεις κάποια μέθοδο που θα σε βοηθά να ελέγχεις τις σκέψεις σου από τη μια και από την άλλη να βγάζει τις κρυμμένες σου δυνάμεις στην επιφάνεια. Και απ εκεί ξεκίνα!

    Είσαι 23 χρονών! Μην αφήνεις τα καλήτερα σου χρόνια να πάνε χαμένα!
    Μετά θα ναι αργά!
    γιάννης

  2. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    εχω θεματα και εγω καθως ευαισθητη οπως ειμαι πολλα τα παιρνω πολυ σοβαρα και πλεον οταν στενοχωριεμαι πολυ ξεσπανε στο σωμα μου αλλα προσπαθω συνεχεια πολλες φορες απελπιζομαι γιαυτο και ειχα στειλει εδω αλλα μετα πεισμωνω παλι και το παλευω! οχι η δουλεια μου εχει να κανει με ασφαλειες και ειμαι οικονομολογος απλα εχω ανησυχιες και ψαχνω να βρισκω τροπους να εκφραζομαι να δημιουργω! ναι θεσσαλονικη
    λοιπον GGG πιστευω οτι η χρηση κανναβης αλκοολ κλπ δεν βοηθανε να λυσουν το προβλημα ουτε σε θεραπευουνε αντιθετα ειναι μια ευκολη λυση για να ξεφευγεις επινα παλια παρα πολυ οταν ειχα αγχος και τα εκανα χειροτερα τα πραγματα! για μενα η πραγματικη θεραπεια ειναι να αλλαξεις τροπο σκεψης!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by GGG
    Κάνναβη πάντοτε κάπνιζα. Μπορεί να κάνω και 6 μήνες να καπνίσω, δεν έχω πρόβλημα γενικότερα.

    Ξέρω πως δεν αναφέρθηκε κάτι, απλώς θεωρώ πως ίσως μπορέσει να λειτουργήσει ως υποκατάστατο για τα αγχολυτικά, μιας και έχει παρόμοια δράση. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.. Στην Ολλανδία έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιείται αντί ψυχοφαρμάκων.
    Άρα η λύση είναι να αντικαταστήσουμε τη μία ουσία με άλλη,ή να χτυπήσουμε τη ρίζα κάθε εξάρτησης,το γιατί της;Πώς θα με βοηθήσει το να γνωρίζω πως \"έκοψα\"το ένα,γιατί\"στηρίχτηκα\"στο άλλο;Eπί της ουσίας δλδ,nothing at all.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    η λυση ειναι να χτυπησουμε τη ριζα του προβληματος αλλιως απλα καλυπτουμε το προβλημα γιαυτο πιστευω χρειαζεται ενας ψυχολογος γιατι μας βοηθαει να δουλεψουμε με τον εαυτο μας

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    παιδια πιστευω οτι το θεμα δεν προερχεται απο τις σκεψεις μονο,ισως και απο τις ορμονες του εγκεφαλου οι οποιες μπορει να μην βρισκονται σε ισορροποια για καιρο.το θεωρω πιο πιθανο.δεν μπορει η σκεψη απο μονη της να δημιουργησει οργανικα συμπτωματα και μαλιστα τοσο ισχυρα και ικανα να αλαζουν σε τετοιο βαθμο την ψυχολογια μας.δεν ευθυνεται καθε αυτο η σκεψη ομως μπορει να επιρεασει στην πορεια και σε συνδιασμο με τα ορμονικα.και τι κανει τις ορμονες να μην λειτουργουν σωστα?νομιζω ο τροπος ζωης,δηλαδη υπνου διατροφης αγχους κ.τ.λ.λογω της πολυπλοκοτητας του ανθρωπινου οργανισμου αλλα και η φυση του ψυχικου αλλα και πνευματικου του κοσμου,συνδιαζονται και υφυσταται "χαος"αλλα οχι με την κακη εννοια.γιατροι ψυχολογοι ιδιοφιιες προσωπικοτητες σπουδαιες απο τα αρχαια χρονια μεχρι και σημερα,τεχνες επιστημες ερευνες αιωνων ακομα δεν μπορουν να βρουν πραγματικες λυσεις στον ανθρωπο.οτι αφορα λοιπον τις σκεψεις,ειναι καλο να διαβαζουμε και να ακουμε λογια θεματα οπως και να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στις ανθρωπινες σχεσεις μας.christygr,αν θελεις πες μου,να σου πω που παιζω να ερθεις και να τα πουμε και απο κοντα.θα χαρω πολυ!και οποιος αλλος θελει φυσικα παιδια και μενει θεσσαλονικη!!!christygr συγνωμη που αργησα αλλα κατι ειχε γινει στο site.περιμενω νεα???

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •