λίγες μόλις μέρες είναι που μπαίνω σε αυτό το φόρουμ αλλά παρόλο που έψαξα, δεν βρήκα παρά ελάχιστες συζητήσεις σχετικά με το "αυτιστικό φάσμα" ... όμως επειδή:
1. είναι ένα θέμα που αφορά πολλούς περισσότερους απ' ό,τι πιστεύουμε (αλλά και εμένα προσωπικά) πολλοί εκ των οποίων ψάχνονται εναγωνίως στο διαδίκτυο κυρίως για ανταλλαγή πρακτικών πληροφοριών και απλή ανθρώπινη επαφή
2. διαπίστωσα ότι εδωμέσα δρουν άνθρωποι με συγκροτημένες απόψεις και αναζητήσεις
3. το ίδιο το φόρουμ έχει ευρεία θεματολογία, πολλά μέλη και μάλλον μεγάλη επισκεψιμότητα
4. τα λιγοστά φόρουμς που έχω βρεί για τον αυτισμό απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά σε γονείς πολύ μικρών παιδιών με αυτό το πρόβλημα (λες κι άμα μεγαλώσουν θα τους "περάσει") και εκτός αυτού δεν φαίνεται να είναι και πολύ ενεργά (τελευταίες συζητήσεις, δημοσιεύσεις κλπ πριν μήνες ή και χρόνια)
για όλους τους παραπάνω λόγους θα ήθελα να ρωτήσω πως θα σας φαινόταν η ιδέα να ανοίξει μια ενότητα σχετική με το αυτιστικό φάσμα καθώς είναι ένα θέμα του πεδίου τόσο της ψυχιατρικής όσο και της ψυχολογίας, (γιατί όχι και του e-psychology?)
προφανώς η πρόταση μου αφορά στους διαχειριστές του φόρουμ, έκρινα όμως πως θα ήταν προτιμότερο να μη στείλω προσωπικά μηνύματα...
ευχαριστώ και περιμένω απάντηση...
σημ: την πρόταση αυτή την είχα δημοσιεύσει αρχικά στα "διάφορα"