Η ομοιοπαθητικη σας βοηθησε??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58

    Η ομοιοπαθητικη σας βοηθησε??

    εχει κανεις κανεις απο εσας ομοιοπαθητικη για φοβιες και αγχωδες κρισεις?και αν ναι ειδατε διαφορα?μου χουνε γραψει αντικαταθλιπτικα και φοβαμαι να τα δοκιμασω και ειπα μηπως υπαρχει αλλη λυση ειτε με ομοιοπαθητικα φυτικα κ αλλα τετοια..ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    http://www.superhormones.com/article...FcKIDgodn3ozIQ
    για δεσ αυτο μαλλον κανει και για τουσ πονουσ γιατι λεει το δινουν στη ρευματοειδη αρθριτιδα

  3. #3
    Εγω οταν επαιρνα ομοιοπαθητικη για 1 μηνα περσυ για την καταθλιψη δεν ειδα κανενα μα κανενα αποτελεσμα.Ασε που λενε οτι αυτοι που κανουν χρονια θεραπεια με αυτη τη θεραπεια παθαινουν καρκινο

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58
    εμενα εχει περασει ενας μηνας κ γω δεν ειδα καμια διαφορα αλλα με ενα χαπι δεν περιμενα να γινει κατι,.καποιοι γνωστοι μου που ειχανε ομως φοβιες τους εδωσε βοτανα κ τετοια κ γινανε καλα..δεν ξερω τι να πω..εσυ περνεις χαπια αντικαταθλιπτικα?

  5. #5
    Εγω επαιρνα για κατι χρονια αλλα δεν εβλεπα ιδιαιτερα αποτελεσματα λογω των παρενεργειων και ετσι κατεφυγα σε αλλους τροπους.Ουτως ή αλλιως ελαχιστοι εχουν βοηθηθει ετσι.Δοκιμασε το βαλσαμοχορτο ή σπαθοχορτο και αεροβια γυμναστικη.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58
    γιατι ειχανε παρενεργειες τα ομοιοπαθητικα?αφου δεν εχουνε λεει καμια παρενεργεια

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58
    εμενα μου εχουνε γραψει ηδη αντικαταθλιπτικα απλα εκλεισα αυτη τη βδομαδα ραντεβου σε εναν ομοιοπαθητικο μηπως κ μου γραψει καποιο φυτικο αντικαταθλιπτικο..

  8. #8
    Ενταξει διαβασε αυτο το αρθρο και μετα αν θες πηγαινε http://www.oodegr.com/oode/asynithis...moiop_esy1.htm

  9. #9
    Και ως επιλογος Η πλειονότητα των ομοιοπαθητικών γιατρών είναι καλοί, ευγενικοί άνθρωποι και δεν είναι κουτοί. Επιμένουν να ισχυρίζονται ότι η ομοιοπαθητική είναι συμπληρωματική θεραπεία, όχι εναλλακτική στην ιατρική. Αλλά πώς συμπληρώνει η ομοιοπαθητική την άλλη ιατρική; Τα ψεύτικα μαντζούνια δεν είναι συμπληρωματικά, είναι απάτη και δίνουν ψεύτικες ελπίδες!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Εγω οταν επαιρνα ομοιοπαθητικη για 1 μηνα περσυ για την καταθλιψη δεν ειδα κανενα μα κανενα αποτελεσμα.Ασε που λενε οτι αυτοι που κανουν χρονια θεραπεια με αυτη τη θεραπεια παθαινουν καρκινο
    Καταρχήν, η ομοιοπαθητική δεν μπορεί να έχει αποτελέσματα σε έναν μήνα.

    Όσο γι αυτό που γράφεις για τον καρκίνο, ποιοι τα λένε αυτά?? Βρε παιδιά, με τέτοιες αοριστίες κουβέντα δεν γίνεται. Η ομοιοπαθητική φυσικά και δεν έχει καμία παρενέργεια, 8 χρόνια που έκανα τι θα έπρεπε να είχα πάθει??

    marinaxx αν αποφασίσεις να κάνεις ομοιοπαθητική, να ξέρεις ότι στην αρχή θέλει υπομονή. Επίσης, μην περιμένεις κάποιο θαύμα. Απλά η ομοιοπαθητική θα απαλύνει τα συμπτώματά κι έτσι εσύ θα μπορείς να διαχειρίζεσαι καλύτερα το άγχος σου. Πάντως, ανεξάρτητα από το αν θα λάβεις κάποια φαρμακευτική αγωγή ή όχι, στις αγχώδεις διαταραχές το καλύτερο είναι η ψυχοθεραπεία (συνιστάται γνωσιακή – συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία) γιατί το σημαντικότερο είναι να αλλάξεις τρόπο σκέψης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Και ως επιλογος Η πλειονότητα των ομοιοπαθητικών γιατρών είναι καλοί, ευγενικοί άνθρωποι και δεν είναι κουτοί. Επιμένουν να ισχυρίζονται ότι η ομοιοπαθητική είναι συμπληρωματική θεραπεία, όχι εναλλακτική στην ιατρική. Αλλά πώς συμπληρώνει η ομοιοπαθητική την άλλη ιατρική; Τα ψεύτικα μαντζούνια δεν είναι συμπληρωματικά, είναι απάτη και δίνουν ψεύτικες ελπίδες!!!
    Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι ενω περνας το μηνυμα ,εγω ειμαι καλος χριστιανος κ κοιταξτε να γινετε κ εσεις για να γευτειτε την βασιλεια του θεου επι γης ,απο την αλλη εισαι εναντιος στην ομοιοπαθητικη ,που ολοι οι πατερες κ οι ασκητες την χρησιμοποιησαν κ ειδικα στο αγιο ορος πιστευουν κ χρησιμοποιουν πολυ την ομοιοπαθητικη για την αυτο ιαση!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    58
    εμενα μονο το ignatia μου εδωσε..σχεδον τα τελειωνω κ δεν ειδα βελτιωση 7 χαπια μου μεινανε ακομα..ειπα να παω σε αλλον ομοιοπαθητικο να δω τι θα μου γραψει κ αυτος,,να τον πω για φυτικο αντικαταθλιπτικο θελω..κ οχι δεν πιστευω στην ψυχοθεραπεια ρε παιδια δλδ πως θα με βοηθησει κ δεν θα ποναω?αφου τα νευρα πιστευω κατι παθαινουν κ νιωθω να ποναω

  13. #13
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι ενω περνας το μηνυμα ,εγω ειμαι καλος χριστιανος κ κοιταξτε να γινετε κ εσεις για να γευτειτε την βασιλεια του θεου επι γης ,απο την αλλη εισαι εναντιος στην ομοιοπαθητικη ,που ολοι οι πατερες κ οι ασκητες την χρησιμοποιησαν κ ειδικα στο αγιο ορος πιστευουν κ χρησιμοποιουν πολυ την ομοιοπαθητικη για την αυτο ιαση!
    Τι ειναι αυτα που λες.Δεν παιρναω κανενα μυνημα οτι ειμαι καλος χριστιανος και ποιοι πατερες και ασκητες την χρησιμοποιουν?Εγω εχω ακουσει και απο τον Αγιο Πα'ι'ισιο και τον γεροντα Πορφυριο μακρυα απο την ομοιοπαθητικη γιατι ειναι χειροτερα απο τα μαγια.Και που ειπα να γινεται καλοι χριστιανοι επιλογη του καθενος ειναι αυτα.Οσοι εχουν παρει ομοιοπαθητικη δεν εχουν δει αποτελεσματα και το λενε πολλοι

  14. #14
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Καταρχήν, η ομοιοπαθητική δεν μπορεί να έχει αποτελέσματα σε έναν μήνα.

    Όσο γι αυτό που γράφεις για τον καρκίνο, ποιοι τα λένε αυτά?? Βρε παιδιά, με τέτοιες αοριστίες κουβέντα δεν γίνεται. Η ομοιοπαθητική φυσικά και δεν έχει καμία παρενέργεια, 8 χρόνια που έκανα τι θα έπρεπε να είχα πάθει??

    marinaxx αν αποφασίσεις να κάνεις ομοιοπαθητική, να ξέρεις ότι στην αρχή θέλει υπομονή. Επίσης, μην περιμένεις κάποιο θαύμα. Απλά η ομοιοπαθητική θα απαλύνει τα συμπτώματά κι έτσι εσύ θα μπορείς να διαχειρίζεσαι καλύτερα το άγχος σου. Πάντως, ανεξάρτητα από το αν θα λάβεις κάποια φαρμακευτική αγωγή ή όχι, στις αγχώδεις διαταραχές το καλύτερο είναι η ψυχοθεραπεία (συνιστάται γνωσιακή – συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία) γιατί το σημαντικότερο είναι να αλλάξεις τρόπο σκέψης.
    Συγγνωμη αλλα 8 χρονια θεραπεια και δεν εχεις δει αποτελεσμα δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα παιρνεις placebo.Ναι στην ψυχοθεραπεια και στην κλασσικη επιστημη γιατι οντως υπαρχουν αποτελεσματα.Τωρα εαν στην ομοιοπαθητικη γιατρευεται 1 στους 100 ε αυτο δεν θεωρειται επιτυχια.Τι παρενεργειες να εχει το νερο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Συγγνωμη αλλα 8 χρονια θεραπεια και δεν εχεις δει αποτελεσμα δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα παιρνεις placebo.Ναι στην ψυχοθεραπεια και στην κλασσικη επιστημη γιατι οντως υπαρχουν αποτελεσματα.Τωρα εαν στην ομοιοπαθητικη γιατρευεται 1 στους 100 ε αυτο δεν θεωρειται επιτυχια.Τι παρενεργειες να εχει το νερο...
    Όχι εγώ συγνώμη (:Ρ), αλλά που έγραψα ότι η ομοιοπαθητική σε μένα δεν είχε αποτελέσματα (και στην τελική, ξέρεις για ποιον λόγο την ξεκίνησα?)?? Διάβασες τι έγραψα ή το μόνο που έκανες είναι να απαντήσεις στα τυφλά απλά γιατί κάπως έπρεπε να καλύψεις την αοριστία-τσαρλατανιά που είπες?
    Μια λες ότι η πολύχρονη θεραπεία με ομοιοπαθητική προκαλεί καρκίνο και τώρα μας λες ότι το νερό δεν προκαλεί παρενέργειες. Αποφάσισε, it's your choice:P

    Υπάρχουν σχετικές έρευνες οι οποίες δείχνουν ότι η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής. Πέρα όμως από αυτό, καθένας μπορεί να καταλάβει αν κάτι τον βοηθάει σε βάθος χρόνου.
    Δεν κάνω καμία καμπάνια υπέρ της ομοιοπαθητικής. Αντίθετα, είπα ότι λειτουργεί βοηθητικά, γιατί προσωπικά πιστεύω ότι όσοι έχουν αγχώδεις διαταραχές πρέπει να βρουν τον τρόπο να διαχειριστούν το άγχος τους κι όχι να παίρνουν χάπια που μόνο καλύπτουν το πρόβλημα αλλά στην ουσία δεν τον λύνουν. Ούτε βέβαια με αυτό εννοώ ότι είναι κακό να πάρει κανείς φάρμακα για κάποιο χρονικό διάστημα, απλά καλό είναι να μην επαναπαυθεί σε αυτά.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

    Τόσο απλά και κατανοητά τα είπα! Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 14:17
  2. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 14:26
  3. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By NikosD. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 20:45
  4. ομοιοπαθητικη
    By maria_artemis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2005, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •