Οταν η μέρα μοιάζει φορτίο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Οταν η μέρα μοιάζει φορτίο

    Καθε μερα που ξυπναω η μερα μου φαινετε φορτιο και ανιαρη.Αφου μερικες φορες μπορει να ξυπνησω 11 η ωρα το πρωι και να μεινω επιτηδες στο κρεββατι μεχρι τισ 5 το απογευμα γιατι δεν εχω τι να κανω.Δεν δουλευω και καθε μερα μου φαινονται τα ιδια και τα ιδια.Παιρνω αντικαταθλιπτικο και αντιψυχωσικο φαρμακο για την ψυχωση που εχω.Καποιος που να νιωθει τα ιδια ή καμμια προταση τι να κανω για να βλεπω τη μερα πιο ευχαριστα?Αυτο που κανω μολις σηκωθω ειναι να καθομαι στον υπολογιστη ή να βλεπω τηλεοραση.Τα ιδια καθε μερα...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21
    βαλε καποια ειδους ασκηση στη ζωη σου Μιχαλη εστω χαλαρο περπατημα..ειναι οξυγονο για τη ψυχη...αρκει να μην φοβασαι να πηγαινεις πολυ μακρια απο το σπιτι οπως εγω:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    mihalis, πόσο διάστημα είσαι έτσι?
    να υποθέσω πως μένεις με τους γονείς σου, οπότε μια άλλη ιδέα θα ήταν π.χ. να δοκίμαζες να μαγειρέψεις σε κάποια φάση.
    άλλωστε θα σου χρειαστεί στο μέλλον.
    έξω βγαίνεις καθόλου?
    δεν έχεις φίλους να πας μια βόλτα για ένα καφέ?
    ή να βγεις μια βόλτα στα μαγαζιά να ψωνίσεις κάτι ?
    αυτά προς το παρόν.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μια απο τα ιδια και γω!ολοι μου λενε να βγαινω να διαβαζω βιβλια αλλα δεν κανω τιποτα!αυτη η απωλεια ορεξης ειναι απο τα φαρμακα νομιζω!
    αρκτε το μαγειρεμα οντως βοηθαει!:) μιχαλη δοκιμασε το!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    arktos μενω με τους γονεις μου.Φιλους δεν εχω να βγω για καφε.Φαγητο ετοιμαζει η μητερα μου.Παω μερικες φορες βολτα μονος μου αλλα αυτο δεν αρκει.Εχω καιρο ετσι.Βασικα εχω περιπου απο τοτε που επαθα την ψυχωση.Μου ερχεται καθε πρωι να μην σηκωθω καθολου απο το κρεββατι γιατι απλα δεν εχω να κανω τιποτα.Και οι αλλοι ανθρωποι βλεπω πως δεν κανουν κατι το ιδιαιτερο ομως η καθημερινοτητα δεν τους κουραζει.Εμενα με κουραζει η καθημερινοτητα.Αυτα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μιχάλη συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά, αν μαγειρεύεις καλά αλλά ακόμα και αν όχι, θα μάθεις, πρέπει να πείσεις τη μητέρα σου ότι είναι για το καλό σου. Πείσε το γιατρό να της το πει. Επιπλέον, εκτός των άλλων που είπαν τα παιδιά, μπορείς να αρχίσεις να κάνεις καμμιά δουλειά στο σπίτι. ή να διαβάζεις. Φυσικά καφέδες δεν επιτρέπονται πολλοί, ένας και πολύς είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Mιχαλη,

    προσπάθησε να δοκιμασεις διαφορετικες δραστηριοτητες ωστε να δεις τι σου ταιριαζει κ σε ευχαριστει με τον οποιο τροπο. Ας πουμε τη μια μερα δοκιμασε οπως σου ειπαν κ αλλα παιδια να μαγειρεψεις κατι. Την αλλη πηγαινε για τρεξιμο σε ενα κοντινο παρκακι ή δοκιμασε καποιο γυμναστηριο της γειτονιας σου. Τελευταια εχω προσεξει πολλοι δημοι κανουν καποια προγραμματα με δωρεαν σεμιναρια πχ. ζωγραφικης, κεραμικης, σκιτσου,φωτογραφιας κλπ. Αν σ αρεσει καποιο αλλο ειδος ασκησης πχ. κολυμπι δες αν υπαρχει κολυμβητηριο κοντα σου. Στο γραφω αυτο γιατι νομιζω οτι ειδικα η ασκηση ή καποια δραστηριοτητα που γινεται σε τακτικη βαση μας βοηθα να ειμαστε σε ενα επιπεδο κ να τηρουμε ενα προγραμμα. Αυτο απο μονο του συντελει στο να παμε κ παραπερα.Κ να επανελθουμε.

    Επισης, ξερω οτι βοηθαει πολυ το να παρεις ενα σκυλο ή αλλο κατοικιδιο. Θα σε βοηθησει με εναν τροπο που μαλλον δεν περιγραφεται ουσιαστικα. Μπορω ομως να σου πω πώς εμεσα θα νιωσεις οτι ενεργοποιεισαι,θα αισθανθεις περισσοτερο ηρεμος, πιο κοινωνικος,πιο υπευθυνος,πιο χρησιμος κ λιγοτερο μονος σου.


    Κάτι επισης που ανακαλυψα τελευταια, αν ζεις σε μεγαλη πολη: διοργανωνονται ομιλιες, ημεριδες ή εκδηλωσεις με διαφορα θεματα πχ. ευρωπαικος κινηματογραφος ή παρουσιασεις βιβλιων ή θεατρικες παραστασεις δωρεαν! αυτα βεβαια δεν ειναι για καθε μερα, αλλα μια φορα την εβδομαδα, ή εστω τον μηνα μπορεις να παρακολουθησεις κατι ενδιαφερον κ χωρις να χρειαζεται να ξοδεψεις χρηματα:)
    ριξε μια ματια εδω αν μενεις αθηνα

    http://www.forfree.gr/

    ή εδω

    http://www.opencalendar.gr/portal/re.../freeEventList


    οταν μπεις σε μια πιο ευχαριστη ρουτινα κ πιο γεματη καθημερινοτητα θα εχεις την διαθεση να ανακαλυψεις κι αλλα πραγματα. προς το παρον ξεκινα να πειραματιζεσαι:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καταλαβαίνω απόλυτα αυτή τη κατάσταση γιατί την πέρασα.
    για 2 χρόνια είχα σταματήσει να εργάζομαι και ήμουν σε ένα κρεββάτι.
    ωστόσο δεν έψαχνα για το τί να κάνω.
    δεν ήθελα να κάνω τίποτα.
    τα φάρμακα έφταιγαν ως προς στο ότι με συντηρούσαν σε μία κατάσταση που δεν είχα διάθεση για τίποτα.
    όταν άλλαξα την αγωγή με άλλο γιατρό , συνήλθα.

    αυτό που σου είπε η σοφία για κατοικίδιο είναι πολύ σωστό
    θυμάμαι πως έπαιρνα το σκύλο μου στον καναπέ και τον χάιδευα και ένιωθα μία γαλήνη.

    ξεκίνα με κάτι από όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά και σιγά - σιγά , θα βγεις και από το σπίτι.
    ψυχοθεραπεία κάνεις?

    επίσης ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν έχεις φίλους και πόσο χρονών είσαι.
    είμαι αδιάκριτη ?
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μιχαλη αρχισε με τισ εξωτερικεσ δουλειεσ του σπιτιου λογαριασμοι κλπ και μετα πηγαινε σε ενα γυμναστηριο στο γυμναστηριο εκτοσ απο το καλο που θα σου κανει θα μετρησεισ και τισ δυναμεισ σου να δεισ ποια δουλεια αντεχεισ να κανεισ πχ εγω μοιραζω φυλλαδια δεν θελει σκεψη ειναι μια χαρα δουλεια για την περιπτωση μασ και βασικα ετσι πωσ λειτουργω δεν νομιζω οτι μπορω να κανω αλλη δουλεια

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μιχάλη πάντως η τηλεόραση δεν είναι απαραίτητα τόσο κακή, και φαντάζομαι και ο υπολογιστής. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε μία ώρα από το καθένα, αλλά βλέπω ότι εχτές πχ που είχα φοβίες και ξύπνησα, έκατσα και είδα τηλεόραση, και μου άρεσε αυτό παρόλο που δεν μπορώ να χαρώ. Πιστεύω ότι θα μου έκανε περισσότερο καλό αν συγκεντρωνόμουν σε αυτό που έβλεπα, και όχι σε αυτά που σκεφτόμουν, γιατί είναι αρκετά light η τηλεόραση και οι διαφημίσεις, και σε ηρεμούν. Οπότε να μην σταματήσεις αυτά που κάνεις, απλά να μην κοιμάσαι τόσο πολύ. Ελπίζω με το νέο φάρμακο να φτιάξει αυτό.

Similar Threads

  1. Μια ομορφη μερα..
    By Dimitra23 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 11-06-2010, 20:09
  2. Μερα της γυναικας
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-03-2010, 22:28
  3. ασπρη μερα?
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2010, 02:53
  4. Ένα ακόμα θέμα που μοιάζει με chat
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 202
    Last Post: 13-06-2009, 01:58
  5. Μέρα των ερωτευμένων και... μέρα των δυστυχισμένων....
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2009, 22:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •