βουλιμια . - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    πιστεύεις ότι θα είχες αυτή την διαταραχή αν έμενες σε χωριό το 1920?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by mindopener View Post
    πιστεύεις ότι θα είχες αυτή την διαταραχή αν έμενες σε χωριό το 1920?
    δεν θα την ειχα. αλλα πως αυτο που ειπες τωρα μου λυνει το προβλημα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by LuciFer View Post
    καλα αυτο με τα ρουχα ειναι επικο. δν γουσταρω να ψωνιζω συχνα πια. ασε που τζιν δεν φοραω ΠΟΤΕ. μονο φαρδια......και απο παντελονια μονο κολαν με φουστακια. τιποτα με φερμουαρ
    κι εγω καπως ετσι μπλουζοφορεματα με καλσον η κολαν...φοβαμαι να βαλω τα τζιν μου γιατι δεν ξερω αν θα με χωρανε κ αγχωνομαι...κ μου τη σπαει που στα περισσοτερα μαγαζια βρισκω σχεδον αποκλειστικα small η xsmall ελεος δηλαδη θαρρεις κ ολες εχουν αναλογιες μοντελου κ μ αυτην την προοπτικη τα φτιαχνουν τα ρουχα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by mindopener View Post
    τι θα γίνει με αυτό το κυνήγι της τελειότητας...μας έχει καταστρέψει.
    δεν υπάρχει τέλειο. πρέπει να το αντιληφθούμε αυτό από τα βάθη της ψυχής μας.
    τέλειο, είναι να έχουμε την υγεία μας, την ευτυχία μας και όταν μας ρωτάνε τι κάνουμε να λέμε 'όλα καλά'.
    το πως φαίνεται το εκάστοτε μοντέλο στο τάδε περιοδικό αφήστε το να το ξέρει καλύτερα το photoshop και η κάμερα των 2.500 ευρώ καλλίτερα από εσάς.

    το τέλειο είναι μια υποκειμενική αξία και δεν είναι προς πώληση.
    το ξερουμε οτι δεν υπαρχει τελειο κ οτι οσο κ να προσπαθουμε ορισμενα πραγματα δεν θα τα καταφερουμε ποτε γιατι απλα δεν μπορουμε....ειναι οντως ψυχοφθορο να κυνηγας το τελειο οταν ξερεις οτι δεν υπαρχει η εσυ δεν θα το φτασεις ποτε, αλλα στις διατροφικες διαταραχες υπαρχουν αλλα κινητρα...οταν εισαι τελειομανης κ θες να εχεις τον απολυτο ελεγχο δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο δεν σκεφτεσαι τιποτα αλλο κ θες εναγωνιως να πετυχεις το ακατορθωτο η εστω να φτασεις οσο πιο κοντα μπορεις...το θεμα ειναι οτι εχεις προβλημα με τον εαυτο σου κ δεν ικανοποιεισαι με τιποτα, δεν σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι η τι προτυπα προβαλλονται....αυτα δεν πιστευω οτι παιζουν το μεγαλυτερο ρολο καθως για να καταφευγει καποιος σε τετοιες συμπεριφορες υπαρχουν αλλα πραγματα απο πισω που πολλες φορες ειναι δυσκολο να εντοπισεις κ να αλλαξεις....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    190
    παιδιά έλεος.....ξεκολλήστε λίγο......
    όσο πιστεύεται οτι έχετε πρόβλημα τόσο αυτό θα εντίνεται...
    φάτε ό,τι γουστάρετε χωρίς τύψεις και ίσως έτσι αδυνατίσετε κ όλας....όλο αυτό το άγχος που προκαλέιτε στον εαυτό σας ξέρετε πόσο μπλοκάρει το μεταβολισμό σας..?αφάνταστα....!!!!!!!
    κάντε πράγματα που σας γεμίζου κ αφήστε λίγο όσα σας στεαχωρούν στη άκρη...!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εχεις δικιο αλλα εμας δεν μας νοιαζει να φαινομαστε ωραιες εκει ειναι το θεμα! ειναι πιο βαθυ οχι τοσο γκομενιστικο και επιφανειακο! εχουμε διαταραχη! και να μας λενε πως ειμαστε μια χαρα και τελειες δεν μας πειθει!
    Aρα σε νοιαζει να εισαι μια χαρα και τελεια. Αν δεν υπηρχε κανενας ανθρωπος τριγυρω σου θα εσκαγες για το πως εισαι; Δε νομιζω. Απο τους αλλους εξαρταται. Σιγουρα δεν ειναι επιφανειακο, αλλα το οτι τα ατομα με διατροφικες διαταρχες δεν τα νοιαζει αν ειναι ωραια ειναι μεγαλο ψεμα. Μπορει να μην τα νοιαζει αν οι αλλοι τα θεωρουν ωραια, γιατι και να τους το πουνε οπως λες δεν το δεχονται, αλλα αυτο θελουν οπως ειπες, να ειναι τελεια, συμφωνα με την εικονα που εχουν στο μυαλο τους για το πως πρεπει να ειναι, (με σωματα τουιγκι συνηθως), αλλα οχι μονο για να αρεσουν στον εαυτο τους, αλλα και γιατι ετσι πιστευουν οτι θα αρεσουν στους αλλους. Βεβαια αυτο ο εγωιστικος φαυλος κυκλος σιγα σιγα σε καταπινει.. Γιαυτο συνηθως αυτο που δημιουργει το προβλημα ειναι οτι τα ατομα αυτα δεν εχουν εικονα στο μυαλο τους του πως φαινονται. Εκει που οι αλλοι ανθρωποι βλεπουν πετσες και κοκκαλα, αυτα βλεπουν ψωμακια και παχακια. με λιγα λογια, επειδη η οραση και η αντιληψη τους ειναι αλλοιωμενα απο τη σκεψη, και τουιγκι να γινουν με το ιδανικο σωμα οπως το φανταζονται, το τραγικο ειναι οτι παλι δε θα το καταλαβουν....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    carrie κανεις ενα τεραστιο λαθος! επαναλλαμβανω για μια ακομη φορα οτι ΔΕΝ προκειται για τους αλλους! προκειται για μενα! οι αλλοι στον δρομο δεν με βλεπουνε γυμνη εγω με βλεπω οταν παω να κανω μπανιο! και πεφτει η ψυχολογια μ αναλογα! δεν προκειται για τους αλλους! γιατι πρεπει να προκειται παντα για τους αλλους? οι διατροφικες διαταραχες ειναι μαστιγα και ειναι ασθενεια! το καταλαβαινετε πιστευω! ειναι ειδηκα η βουλιμια ειδος εθισμου, ισα κι ομοια με το αλκοολ και τα ναρκωτικα!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αν ησουν δλδ μονη σου σε ενα ερημονησι, θα σε ενοιαζε εξισου το πως δειχνεις; Κι εγω φαρδια ρουχα φοραγα οταν ημουν 20 κιλα κατω απο το κανονικο. Και καλα ηθελα να ειμαια δυνατη για μενα, αμ δε, ηθελα και για τους αλλους, κι ας μην το "εδειχνα". και μετα απο χρονια εφαγα μια φλασια κατα τη διαρκεια μιας ψυχοθεραπειας. Αστα. τελποσπαντων, τωρα αν εισαι ξεχωριστη περιπτωση τι να σου πω. Σημασια εχει οτι δεν ειναι θεμα εμφανισης, οπως ειπες ειναι κατι πολυ βαθυτερο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καρι εγω πιστευω ακομα κ σε ερημονησι να ημουν κ το 1920 να ζουσα οπως ειπε ενας παραπανω παλι θα ειχα διατροφικη διαταραχη...δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω παλι θα το ειχα γιατι ειναι κατι που ειναι προβλημα με τον εαυτο μου ο,τι κ να μου πουν οι αλλοι θα αμφιβαλλω κ θα ειμαι επιφυλακτικη αν κ οι περισσοτεροι κ ο γκομενος μου λενε οτι ειμαι ωραια κοπελα κ αδυνατη η κανονικη αλλα αλλιως να στο λενε κ αλλιως να το πιστευεις αυτο εσυ ο ιδιος...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    claire ναι οσες εχουν διατροφικη διαταραχη πες εχουν διαστρευλωμενη εικονα του εαυτου τους οκ.....αλλα οταν βλεπουνε πως πανω τους κολυμπαει το xxsmall τι νομιζεις πως γινεται? ξερουν πως εχουν προβλημα, αλλα το ιδιο τους το μυαλο δεν τους αφηνει να το δουνε. δεν εχει σημασια αν εχουν απτες και ακουστικες αποδειξεις κ επιβεβαιωσεις. και 20 κιλα να ναι, παλι δεν αρεσουν στον εαυτο τους, δεν ακουνε κανεναν. γιατι αν ηταν για τους αλλους, θα ακουγανε πως ετσι ειναι 8εες κοκαλες και θα δειχνοντουσαν δεν θα φοραγαν φαρδια ρουχα!!!!εστω κ αν δεν τον πιστευαν οι ιδιες, αν το ακουγαν απο αλλους θα τους εφτανε αυτο!!!!!! αυτη ειναι η διαφορα για το αν νοιαζομαστε για τους αλλους η οχι!

    κ σ λεω το απλο, εμενα μ την πεφτουνε, εχω μερικους να μ λενε τα καλα μ τα λογια, αλλα δεν γουσταρω ΚΑΘΟΛΟΥ να με βλεπω με μαγιω η γυμνη, δεν αντεχω να μαι μπρος σε καθρευτη!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποιο είναι το κρυφό κέρδος?
    Ποια είναι η επιβράβευση από το περιβάλλον?
    Self control, feelings of power and a sense of virtue.
    Έχει μια ναρκισσιστική χροιά, έχει αναδειχτεί και από correlations σε έρευνες.
    Αλλά υπάρχει επίσης και η εθιστική διάσταση της συμπεριφοράς.
    Ανθίζει σε οικογένειες με control issues, ελεγκτικές συνθήκες, ανελαστικά συμπεριφορικά μοτίβα.
    Συνυπάρχει τελειομανία, προπαγάνδα πολιτισμικών μοντέλων ομορφιάς και επιτυχίας, ανταγωνιστικές ρίζες,
    Σε κυνηγάνε να φας, σαν παιδί. Άρα με το να μένεις παιδί, έχεις το κρυφό σου κέρδος. Καλύπτεις κάποιες σου
    ψυχολογικές ανάγκες. Δεν πεθαίνεις τσάμπα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ποιο είναι το κρυφό κέρδος?
    Ποια είναι η επιβράβευση από το περιβάλλον?
    Self control, feelings of power and a sense of virtue.
    Έχει μια ναρκισσιστική χροιά, έχει αναδειχτεί και από correlations σε έρευνες.
    Αλλά υπάρχει επίσης και η εθιστική διάσταση της συμπεριφοράς.
    Ανθίζει σε οικογένειες με control issues, ελεγκτικές συνθήκες, ανελαστικά συμπεριφορικά μοτίβα.
    Συνυπάρχει τελειομανία, προπαγάνδα πολιτισμικών μοντέλων ομορφιάς και επιτυχίας, ανταγωνιστικές ρίζες,
    Σε κυνηγάνε να φας, σαν παιδί. Άρα με το να μένεις παιδί, έχεις το κρυφό σου κέρδος. Καλύπτεις κάποιες σου
    ψυχολογικές ανάγκες. Δεν πεθαίνεις τσάμπα.
    ναι αυτο που ειπες ειναι στανταρ. δλδ οντως πχ η δικια μ οικογενεια (ο πατερας μ συγκεκριμενα) ειναι τελειομανης και νομιζει πως μονο αυτος ειναι σωστος και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι λαθος (ναρκισσισμος) επισης πιστευει σθεναρα πως τα ξερει ΟΛΑ απο ιατρικα θεματα μεχρι θεματα διαιτολογιας και συμπεριφορας. 1 φορα στο τοσο θελω να φαω γαριδακια και μου φωναζει και ειναι απο πανω μ και με πριζει πως δεν κανουν καλο! χαιρω πολυ το ξερω!!! απλα θελω 1 ΦΟΡΑ γαριδακια δεν τρωω καθε μερα που να παρει! εχει τυχει να παρω γαριδακια και να παω στο μπανιο να τα φαω.....

    κι εγω εχω αναπτυξει πολυ ναρκισσιστικη προσωπικοτητα χωρις αυτο να σημαινει πως εχω μεγαλη ιδεα για το πως φαινομαι εξωτερικα. απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι) αλλα σε σχεση με την εμφανιση μ δεν ειμαι ναρκισσιστρια καθολου. παρ ολο που ο μπαμπας και η μαμα απο μικρη με ειχαν σαν κουκλα με φορεματακια και χτενισματα κ ο πατερας μ ειδηκα μονιμως με εφτυνε λεγοντας μου τι ομορφη κορη εχω. ακομα και τωρα το λεει μονιμως και με κοιταει με θαυμασμο και με καμαρωνει στους φιλους και συγγενεις οταν με συστηνει. δεν το κανε ποτε στην αδερφη μου και μ φαινεται περιεργο γτ εκεινη οταν ηταν μωρο ηταν πολυ ομορφο ξανθο με πρασινα ματακια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Απο ο,τι λες μαλλον τεινεις να εχεις μια ναρισσιστικη προσωπικοτητα, αυτο το "απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι)", ειναι μεγαλη καμπανα, οχι καμπανακι απλα. Οπως και το οτι χειριζεσαι τους αλλους και οταν εχεις κεφια ειναι καλα και οταν εχεις μουτρα τους κανεις σκατα, χωρις καποιον αντιληπτο λογο, καθως επισης εχεις μεγαλο πολεμο με τον εαυτο σου και θεματα ελεγχου, και του εαυτου σου και των αλλων. Σαρεσε μικρη που ο πατερας σου ηταν ετσι; Γιατι καπως ετσι μας λες οτι γινεσαι κι εσυ, σαν τον πατερα σου. Ο πατερας σου ειχε παντα δικιο; Μαλλον θα πιστευεις πως οχι, αυτος ομως οπως εσυ αυτο πιστευει, το ιδιο ακριβως με σενα θα ελεγε "απλα πιστευω πως εχω δικιο παντα. (που συνηθως συμβαινει ειτε το πιστευετε ειτε οχι)". Ειχα κι εγω ναρκισσιστη πατερα, και ετρεμα στην ιδεα οτι μπορει να γινομουν σαν αυτον..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ξερω αν εγινα σαν αυτον παντως δεν με ενοχλει ουτε σε κακο μου εχει βγει. δεν ξερω αν αργοτερα κανω παιδια και φερομαι ετσι, πραγμα που το χω μελετησει μεσα μου και θα προσπαθησω να μην το κανω....

    ο μπαμπας σου τι εκανε?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eιχε δικιο σε ολα παντα. Ας μην το ανοιξουμε το θεμα, ο νεκρος δεδικαιωται.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βουλιμία.................(??)
    By Ilias in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-11-2010, 23:59
  2. βουλιμία
    By demmie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2009, 02:52
  3. βουλιμία
    By YDROXOOS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2008, 15:19
  4. βουλιμία και κατάθλιψη
    By linaki82 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-11-2008, 20:00
  5. Βουλιμία? Ανορεξία? Και τα δύο?
    By Fwteini_Papad in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 6
    Last Post: 10-03-2007, 14:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •