Την γνώμη σας για την ψυχοδυναμική ψυχοθεραπία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Την γνώμη σας για την ψυχοδυναμική ψυχοθεραπία.

    Λοιπόν ο τίτλος τα λέει όλα νομίζω.Την γνώμη σας θέλω.Αν έχετε εμπειρία με το θέμα δώστε μου τα φώτα σας.Θέλω να ξέρω αν είναι μια νορμάλ όδος και αυτή για προβλήματα με πανικούς και αγοραφοβία.

    Πάντος πρός το παρών είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    η ψυχοδυναμικη τι ειναι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Shifter,

    προσωπικα δεν εχω εμπειρια πανω σ αυτη την προσεγγιση, αλλα σε διαφορετικη. Ο λογος που σου γραφω ειναι οτι θελω να σου πω, πώς αν δουλευει για σενα κ βλεπεις αποτελεσματα αξιζει να εμπιστευτεις το ολοδικο σου κριτηριο.

    Ειναι καπως σαν φαρμακο: σε σενα μπορει να πιασει, σε καποιον αλλο οχι κ τοσο κ πάει λεγοντας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    ρε συ σοφια η κατι δεν καταλαβεσ καλα η απαντασ σε αλλο θεμα η δε ξερω εγω τι αλλο τι ειναι η ψυχοδυναμικη σε ρωτησα αυτο που μου απαντησεσ που κολλαει??????????????????????????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    pad, εγω στον shifter απαντησα. στο θεμα που εθεσε. εκει κολλαει.

    ψυχοδυναμικη ειναι ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση απο τις πολλες που κυκλοφορουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    ναι ρε σοφια εχεισ δικιο ειπαμε αμα καεισ απο τα φαρμακα και προσπαθεισ με τα ιδια φαρμακα που σε καψανε να συνελθεισ αυτα παθαινεισ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    pad, η ψυχοδυναμικη ειναι νομιζω η ψυχαναλυτικη προσεγγιση, αυτη που βασιζεται στην προσσεγγιση του freud. γενικα σκαλιζεις πολυ το παρελθον κ καταλαβαινεις πως εγινες ετσι κ μπλοκαρες, αλλα μετα πως ξεμποκαρεις δεν ξερω!

    τεσπα, συμφωνω με τη σοφια, οτι αν για εναν ανθρωπο δουλευει κ ειναι ευχαριστημενος, οπως κ να λεγεται, ο,τι γνωμη κ να εχουν οι υπολοιποι, κ placebo να ειναι, τπτ απο αυτα δεν εχει σημασια.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    pad, περα απο τα φαρμακα, εχεις το κουραγιο να προσπαθησεις κ με κατι αλλο?

    πχ να κανεις και ψυχοθεραπεια? πιστευεις οτι ειναι καλη στιγμη για κατι τετοιο? (και συγγνωμη shifter για το οφ τοπικ).
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    κανω με εχει βοηθησει αρκετα μπορω να πω αλλα αυτα που εχω ειναι καψιμο,μοιραζω φυλλαδια παω στον τελευταιο οροφο βγαινω πεταω τα φυλλαδια αυτο παιρνει 20 sec και μολισ μπω στο ασανσερ δε ξερω ποιο κουμπι να πατησω να παω στον αμεσωσ πιο κατω οροφο που θα με βοηθησει η ψυχοθεραπεια σε αυτο κι εχω απειρα τετοια παραδειγματα αστα μην την ψαχνεισ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by pad View Post
    κανω με εχει βοηθησει αρκετα μπορω να πω αλλα αυτα που εχω ειναι καψιμο,μοιραζω φυλλαδια παω στον τελευταιο οροφο βγαινω πεταω τα φυλλαδια αυτο παιρνει 20 sec και μολισ μπω στο ασανσερ δε ξερω ποιο κουμπι να πατησω να παω στον αμεσωσ πιο κατω οροφο που θα με βοηθησει η ψυχοθεραπεια σε αυτο κι εχω απειρα τετοια παραδειγματα αστα μην την ψαχνεισ
    Απο τι καηκες τοσο πολυ ρε φιλε ?????? απο ψυχοφαρμακα μονο ???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    pad, δεν ειμαι ειδικος για να σου πω πώς θα σε βοηθησει η θεραπεια σ αυτο.

    παντως 2 πραγματα καταλαβαινω: πώς δουλευεις κ το προσπαθεις - πραγμα που δειχνει πολλα. κ εχεις μπει κ σε μια διαδικασια (δουλεια, θεραπεια) που εχει απαιτησεις.

    δεν ξερω αν ενας καμμενος εγκεφαλος θα μπορουσε να τα κανει ολα οσα κανεις. μπραβο σου παντως

    νομιζω οτι σιγα σιγα θα βρεις την ακρη κ την συγκεντρωση που χρειαζεσαι σε μικρα ή μεγαλα πραγματα.

    ισως να βοηθαει να συγκρινεις τον εαυτο σου με το πως ησουν πριν να βρεις τη δουλεια, πριν να ξεκινησεις θεραπεια. Εχεις δει καποια βελτιωση σε σχεση με το τοτε?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αν κάποιος έχει κάνει ψυχοδυναμική παρακαλώ να απαντήσει στο θέμα.Για το οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα που περνάτε, που το σέβομαι γιατί το περνάω - ανοίξτε ένα άλλο thread.

    Σοφία δέν θέλω να παραμυθιάζομαι. Οτι και καλά μου αρέσει άρα είναι και το σωστό.Πολλά πράγματα μου αρέσουν γενικός αλλά δέν σημαίνει οτι κάνουν και καλό.Σαφώς και όταν μπαίνεις σε μια διαδικασία ψυχοθεραπίας θα βρείς πολλά θετικά.Αλλα το ερώτημα είναι ένα.Κάνει για πανικούς και αγοραφοβία αυτή η μέθοδος;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Shifter,

    δεν πιστευω οτι μια καλη ψυχοθεραπεια ειναι κατι σαν παιδικη χαρα. Οτι μας αρεσει επειδη παιρναμε ευχαριστα κ ωραια. Αν ηταν παιρναμε εναν φιλο μας κ πηγαιναμε για καφε. Αντιθετα, μας φερνει αντιμετωπους με πολλα σκοτεινα ή αδυναμα σημεια μας. Κ το ερωτημα για μενα ειναι: περα απο το αν κανει για πανικους κ αγοραφοβια, ειναι "κανει για μενα"? "δουλευει σε μενα?", "βλεπω εξελιξη στη ζωη μου"? "ξεπερναω σιγα σιγα τους φοβους μου"? "βγαινω σιγα σιγα εξω?" "το βρισκω πιο πιθανο απο παλιοτερα?". Γιατι ναι, σιγουρα υπαρχουν ερευνες που καταδεικνυουν ποια προσεγγιση ειναι ωφελιμοτερη σε συγκριση με καποια αλλη. Μα ο καθε ενας απο μας δεν κολλαει απαραιτητα με εκεινους που ωφεληθηκαν (κ πηραν μερος στις ερευνες). Εχουμε κοινα γνωρισματα, μα ο καθενας μας ειναι μια μοναδικη περιπτωση που μοιαζει με καποια αλλη, αλλα δεν ειναι η αλλη.

    Γι αυτο λεω οτι αν εσυ βλεπεις διαφορες κ νιωθεις καλυτερα μεσα σου, τα υπολοιπα περιττευουν.

    Οσο για το αν βρισκεις σε καθε ψυχοθεραπεια θετικα μην το λες...ενα σωρο ατομα βρισκουν πιο ευκολα αρνητικα, παρα θετικα σημεια στην θεραπεια τους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Similar Threads

  1. Την γνωμη σας!
    By sweetgirl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2008, 16:57
  2. Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 14:46
  3. ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεια....
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 23-10-2007, 10:50
  4. ψυχοδυναμική θεραπεία
    By aggi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2006, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •