Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα... - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 27 FirstFirst ... 152324252627 LastLast
Results 361 to 375 of 399
  1. #361
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8
    τι να πω δημητρη σε ευχαρηστω που μου εδωσες κουραγιο σε ευχαριστω!!!!

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by tttt
    τι να πω δημητρη σε ευχαρηστω που μου εδωσες κουραγιο σε ευχαριστω!!!!
    Να είσαι πάντα καλά!

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  3. #363
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Δημητρη σου στελνω πμ υ2υ

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Δημήτρη, τώρα διάβασα το θρεντ για πρώτη φορά

    Πραγματικά μου έδωσες πολύ δύναμη με αυτά που γράφεις.
    Πέρασα το Σάββατο πολύ πολύ άσχημα ήμουν εκτός ελέγχου και ειχα πάρει την απόφαση να τα παρατήσω όλα για πάντα
    με σταματησε ο φίλος μου και ήταν διπλα μου μέχρι να ξεσπάσω και να μου περάσει αυτή η υστερική κ παράλογη μανια αυτοκαταστροφής που με ειχε πιασει..
    Σήμερα ένιωθα πολύ αποθαρρυμένη άρρωστη και αδυναμη.
    Συγκινήθηκα πολύ με την περίπτωση σου.
    Μου δίνεις ελπίδες σε μια ατελείωτη ζωη απελπισιας
    Αισθάνομαι πολύ τυχερή που διαβασα το γράμμα σου και είδα λίγο φως στο τούνελ κ εγω

    Ειλικρινα σ΄ευχαριστώ!

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    Δημήτρη, τώρα διάβασα το θρεντ για πρώτη φορά

    Πραγματικά μου έδωσες πολύ δύναμη με αυτά που γράφεις.
    Πέρασα το Σάββατο πολύ πολύ άσχημα ήμουν εκτός ελέγχου και ειχα πάρει την απόφαση να τα παρατήσω όλα για πάντα
    με σταματησε ο φίλος μου και ήταν διπλα μου μέχρι να ξεσπάσω και να μου περάσει αυτή η υστερική κ παράλογη μανια αυτοκαταστροφής που με ειχε πιασει..
    Σήμερα ένιωθα πολύ αποθαρρυμένη άρρωστη και αδυναμη.
    Συγκινήθηκα πολύ με την περίπτωση σου.
    Μου δίνεις ελπίδες σε μια ατελείωτη ζωη απελπισιας
    Αισθάνομαι πολύ τυχερή που διαβασα το γράμμα σου και είδα λίγο φως στο τούνελ κ εγω

    Ειλικρινα σ΄ευχαριστώ!
    Να είσαι πάντα καλά!

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  6. #366
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    δημητρη,

    μολις διαβασα ολα τα κειμενα και ιδιαιτερα τα δικα σου.
    ο καλος Θεος σε εχει προικησει με πολλη αγαπη και ανθρωπια γι\'αυτο και καταφερες να ξεφυγεις και να εισαι διαθεσιμος να βοηθησεις.
    βιωνω και εγω κατι σχετικο πολλα πολλα χρονια.
    για να μην τα ξαναγραφω, επειδη υπαρχουν και καταχωρησεις αλλων φιλων, αν θες, ριξε μια ματια στο θεμα \" καταθλιψη - δυσθυμια \" και μπες στα κειμενα του \" απο τι πασχω\".
    πες μου την γνωμη σου.
    ευχαριστω εκ των προτερων.

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    hey!!!οταν περιεγραψες το κομματι στη δουλεια νομιζω οτι ηταν nervous breakdown και οχι κριση πανικου...η κριση πανικου ειναι κατι ηπιο σχετικα σε σχεση με nervous breakdown...anyways χαρηκα που καποιος το ξεπερασε
    stay strong

  8. #368
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    γεια σας και απο μενα. Πέρασα κι εγω απο αυτη την ταλαιπωρια με τη μονη διαφορα οτι ενω μιλησα και φαινομουν αφου ζουσα με τουσ δικους μου, καταφερα να βοηθηθω μετα απο τεσσερα χρονια γιατι πολυ απλα ολοι ελεγαν οτι δεν ειναι τιποτα, αγχος και θα περασει. Με πηγε η αδερφη της μανας μου σε εναν ψυχιατρο που ειχε βοηθησει κ την ιδια οταν της ειπα καποιες απο τις σκεψεις μου( οτι θα σκοτωσω.. κ.α). Απο τοτε και για 6 χρονια παιρνω χαπια και η αληθεια ειναι οτι ειμαι καλα, οχι πάντα αναλογα τις καταστασεις.
    Πρόσφατα επρεπε να παρω μια σοβαρη αποφαση, να φυγω απο την χωρα και να μετακομισω στην Κυπρο και να κανω επιτελους οικογενεια με τον άνθρωπο που ειμαστε μαζι 10 χρόνια και ειναι απο εδω. Δυστυχως οι πιεσεις είναι μεγάλες και τον περισσότερο καιρό δεν είμαι και στην καλυτερη μου φάση. Απο την άλλη δεν βοηθουν και οι δικοί μου που νομίζουν ότι πήγα στον Άρη και με απήγαγαν εξωγηινοι( βαρυ φορτίο οι ενοχες).
    Σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο εδώ,να με βοηθήσει να κόψω τα χάπια και να τα βρω λίγο με το Κατερινάκι γιατι ειναι κρίμα τώρα που είπε ότι θα ζήσει γιαυτην να έρχονται πίσω παλιες ιστορίες.
    Ερωτηση: υπάρχει κανένας καλός ψυχολόγος στη Λεμεσό?

    Δημήτρη είσαι παλικάρι!
    Καλή ζωή να έχεις!

  9. #369
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by kath View Post
    γεια σας και απο μενα. Πέρασα κι εγω απο αυτη την ταλαιπωρια με τη μονη διαφορα οτι ενω μιλησα και φαινομουν αφου ζουσα με τουσ δικους μου, καταφερα να βοηθηθω μετα απο τεσσερα χρονια γιατι πολυ απλα ολοι ελεγαν οτι δεν ειναι τιποτα, αγχος και θα περασει. Με πηγε η αδερφη της μανας μου σε εναν ψυχιατρο που ειχε βοηθησει κ την ιδια οταν της ειπα καποιες απο τις σκεψεις μου( οτι θα σκοτωσω.. κ.α). Απο τοτε και για 6 χρονια παιρνω χαπια και η αληθεια ειναι οτι ειμαι καλα, οχι πάντα αναλογα τις καταστασεις.
    Πρόσφατα επρεπε να παρω μια σοβαρη αποφαση, να φυγω απο την χωρα και να μετακομισω στην Κυπρο και να κανω επιτελους οικογενεια με τον άνθρωπο που ειμαστε μαζι 10 χρόνια και ειναι απο εδω. Δυστυχως οι πιεσεις είναι μεγάλες και τον περισσότερο καιρό δεν είμαι και στην καλυτερη μου φάση. Απο την άλλη δεν βοηθουν και οι δικοί μου που νομίζουν ότι πήγα στον Άρη και με απήγαγαν εξωγηινοι( βαρυ φορτίο οι ενοχες).
    Σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο εδώ,να με βοηθήσει να κόψω τα χάπια και να τα βρω λίγο με το Κατερινάκι γιατι ειναι κρίμα τώρα που είπε ότι θα ζήσει γιαυτην να έρχονται πίσω παλιες ιστορίες.
    Ερωτηση: υπάρχει κανένας καλός ψυχολόγος στη Λεμεσό?

    Δημήτρη είσαι παλικάρι!
    Καλή ζωή να έχεις!
    Να είσαι κι εσύ πάντα καλά!
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  10. #370
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    Dimitri eisai polu dunatos kai sungarhtiria pou kataferes na bgeis apo olo auto to vasanistirio!!!! MAS EDWSES DYNAMH !!!egw edw kai 2-3 mhnes den mporw na kanw tipota xwris thn mhtera mou, opou kai na paw 8elw na einai mazi mou, aliws klinomai sto spiti kai fovamai!!! exw afhsei filous kai pragmata pou ekana mexri prin kai m euxaristousan giati 8ewrw pws me anxonoun!! phgenw kapou me anxos kai fovo pws 8a m simvei kati (kapoia krisi panikou)! exw milisei stous dikous mou kai mou lene 8a to kseperasw bgenoume mazi kai eimai kala , alla kai pali skeftomai pws auto den einai fusiologikh zwh , na eimai eksarthmenh apo tous dikous mou 26 xronwn kopela!! 8elw na bgw na diaksedasw kai meta apo ligo to ksanaskeftomai kai lew oti kai na bgw ti 8a ginei tpt....san na ta kanoume kapoia pragmata apla gia na ta kanoume etsi to vlepw ! san na einai agkaria de me euxaristh sxedon tpt!! 8elw na paw se psixologo alla to anavalw sunexws legontas ston euauto mou pws 8a to kseperasw monh mou!!vasika fovamai ta xapia , na eimai KAPWS ! den 8elw na me katalavoun oi alloi kai na lene auth pairnei xapia(den einai kala)!kai perisotero apo ola fovamai kati pou eixa diavasei...OTI ta xapia se fernoun autokatasrofikh dia8esh kai autoktonikes taseis!! * ksexasa na anaferw oti den mporw na vriskomai se polu kosmo, na perimenw se oures tameion , akomh kai otan erxete kapoios na me rwthsei kati anxonomai kai me poianei kruos idrwtas h zestos analoga , zalizomai kai kati tetoia!!! h gnwmh sou poia einai dimitri (egw nomizw oti exw agorafovia me kriseis panikou , alla alles fores nomizw pws exw hpia kata8lhpsh!!

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by marinaki236 View Post
    Dimitri eisai polu dunatos kai sungarhtiria pou kataferes na bgeis apo olo auto to vasanistirio!!!! MAS EDWSES DYNAMH !!!egw edw kai 2-3 mhnes den mporw na kanw tipota xwris thn mhtera mou, opou kai na paw 8elw na einai mazi mou, aliws klinomai sto spiti kai fovamai!!! exw afhsei filous kai pragmata pou ekana mexri prin kai m euxaristousan giati 8ewrw pws me anxonoun!! phgenw kapou me anxos kai fovo pws 8a m simvei kati (kapoia krisi panikou)! exw milisei stous dikous mou kai mou lene 8a to kseperasw bgenoume mazi kai eimai kala , alla kai pali skeftomai pws auto den einai fusiologikh zwh , na eimai eksarthmenh apo tous dikous mou 26 xronwn kopela!! 8elw na bgw na diaksedasw kai meta apo ligo to ksanaskeftomai kai lew oti kai na bgw ti 8a ginei tpt....san na ta kanoume kapoia pragmata apla gia na ta kanoume etsi to vlepw ! san na einai agkaria de me euxaristh sxedon tpt!! 8elw na paw se psixologo alla to anavalw sunexws legontas ston euauto mou pws 8a to kseperasw monh mou!!vasika fovamai ta xapia , na eimai KAPWS ! den 8elw na me katalavoun oi alloi kai na lene auth pairnei xapia(den einai kala)!kai perisotero apo ola fovamai kati pou eixa diavasei...OTI ta xapia se fernoun autokatasrofikh dia8esh kai autoktonikes taseis!! * ksexasa na anaferw oti den mporw na vriskomai se polu kosmo, na perimenw se oures tameion , akomh kai otan erxete kapoios na me rwthsei kati anxonomai kai me poianei kruos idrwtas h zestos analoga , zalizomai kai kati tetoia!!! h gnwmh sou poia einai dimitri (egw nomizw oti exw agorafovia me kriseis panikou , alla alles fores nomizw pws exw hpia kata8lhpsh!!
    Καλησπέρα,
    χαίρομαι που η δική μου εμπειρία μπορεί να αποτελέσει στήριγμα για κάποιον συνάνθρωπό μου.

    Αναφορικά με το ποιά είναι η γνώμη μου για όλα αυτά, τα οποία γράφεις, είναι κάτι, στο οποίο δε μπορώ να απαντήσω, ως μη ειδικός. Αυτό, όμως, που έχω να παραθέσω είναι ότι, τα περισσότερα, αν όχι όλα, από αυτά που περιγράφεις, τα σκεφτόμουν, τα ένιωθα και τα βίωνα και εγώ. Δε με ευχαριστούσε τίποτα, δεν έβρισκα νόημα σε οτιδήποτε και αν έκανα, φοβόμουν να πάω οπουδήποτε, γιατί παραμόνευε ο εφιάλτης της κρίσης πανικού, ένιωθα ότι μόνο εγώ είμαι έτσι και όλοι οι άλλοι είναι καλά...

    Αυτό, το οποίο άρχισα να κατανοώ και να το ενστερνίζομαι, από ένα σημείο και πέρα, ήταν ότι όλα τα παραπάνω πηγάζανε από τη σημασία, που έδινα ο ίδιος στις σκέψεις μου. Όσο περισσότερη προσοχή και σημασία τους έδινα, τόσο εντονότερες επανέρχονταν και, στην ουσία, ανατροφοδοτούσαν την ήδη άσχημη κατάσταση, στην οποία είχα περιέλθει. Αντίθετα, όταν αντέδρασα απέναντι στο πρόβλημά μου, κατανοώντας ότι, όλα αυτά, ήταν, απλά, σκέψεις και δε μπορούσαν να έχουν καμία επίδραση πάνω μου, άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την έξοδο από την κατάσταση αυτή. Με την υπερπολύτιμη προσπάθεια του ψυχολόγου μου τότε, μού έγινε βίωμα ότι, τίποτα από όλα αυτά που σκέφτομαι και με φοβίζουν, δεν πρόκειται να συμβεί. Έτσι, ξεκίνησα αργά, αλλά σταθερά, να κάνω πράγματα, που με ευχαριστούσαν και πριν. Να βγαίνω βόλτα (με παρέα αρχικά και, στη συνέχεια, μόνος), να γυμνάζομαι, να μπαίνω σε μεταφορικά μέσα... Μικρά βήματα κάθε φορά, αλλά απαραίτητα ώστε να "χτίσω" μια σταθερή βάση, πάνω την οποία θα πατήσω για τα ..."άλματα", που θα ακολουθούσαν. Παράλληλα με την επαναδραστηριοποίησή μου σε καταστάσεις, που με ευχαριστούσαν πριν, άρχισα να δουλεύω και με τον εαυτό μου, το μέσα μου... Έψαξα βαθειά μέσα μου, παραιτήθηκα από απόψεις και δήθεν "φιλοσοφίες" μου, που αποδείχτηκαν λάθος, "πέταξα" οτιδήποτε είχε συντελέσει στο να πέσω στο απόλυτο μηδέν και, τελικά, βγήκα από τη συγκεκριμένη κατάσταση, επειδή άλλαξα ως άνθρωπος...

    Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι κομβικής σημασίας η δουλειά, που κάνεις με τον εαυτό σου, όσο βρίσκεσαι μέσα στο πρόβλημα. Και, πάντα, θα επαναλαμβάνω ότι, παρόμοιες άσχημες εμπειρίες επιτρέπει ο Θεός να μάς επισκέπτονται, ώστε να μάς δώσει την ευκαιρία να ...Τον βρούμε μέσα σας... Τέτοιες καταστάσεις αποτελούν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να "βουτήξουμε" στο άπειρο του εαυτού μας. Εκμεταλλεύσου κι εσύ τη δική σου κατάσταση!

    Σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή, που αναφέρεις, θεωρώ ότι, προσωπικά, με βοήθησε στο να μετριαστεί ο καταιγισμός των άσχημων σκέψεων και μού προσέφερε χρόνο να σκεφτώ πιο εποικοδομητικά για το τί ήταν αυτό, που με ταλαιπωρούσε. Πίστεψέ με, κανείς δεν κατάλαβε ότι έπαιρνα αντικαταθλιπτικά, αν δεν του ανέφερα κάτι. Το αν, όμως, χρειάζεται να απευθυνθείς σε φαρμακευτική προσέγγιση είναι κάτι, το οποίο θα το κρίνει ο γιατρός σου και μόνο, αν πάρεις την απόφαση να τον επισκεφθείς.

    Συμπερασματικά, αν μπορούσα να σε "συμβουλεύσω" κάτι, θα ήταν να επιχειρήσεις το βήμα της επίσκεψης σε κάποιον ψυχολόγο. Όπως ανέφερα και παραπάνω, έχεις τη μεγάλη ευκαιρία, μέσα από το συγκεκριμένο πρόβλημα, να κερδίσεις πολύ περισσότερα πράγματα από όσα μπορείς να φανταστείς αυτή τη στιγμή, γνωρίζοντας τον ίδιο σου τον εαυτό καλύτερα. Κι ένας ειδικός είναι ο πιο κατάλληλος, ώστε να σου δείξει τα πρώτα βήματα σε αυτό το ταξίδι.

    Να είσαι πάντα καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  12. #372
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    2
    Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη μέσα στο οικογενειακό μου περιβάλλον. Η γνώμη σας μου είναι πολύ σημάντικη καθώς ως άτομα που περνάτε από αυτή τη διαδικασία μπορείτε να δώσετε πολύ σημαντικές συμβουλές και πληροφορίες. Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε πως θα θέλατε να σας φέρονται οι δικοί σας άνθρωποι. Τι στήριξη ζητάτε? Πως μπορεί μπορεί ένας άνθρωπος που σας αγαπάει να σας βοηθήσει? Κάθε γνώμη σας μου είναι πολύτιμη. Ψάχνω κάθε τρόπο ότι μπορώ για να βοηθήσω τον ανθρωπο μου. Ευχαριστώ

  13. #373
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by skapi View Post
    Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη μέσα στο οικογενειακό μου περιβάλλον. Η γνώμη σας μου είναι πολύ σημάντικη καθώς ως άτομα που περνάτε από αυτή τη διαδικασία μπορείτε να δώσετε πολύ σημαντικές συμβουλές και πληροφορίες. Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε πως θα θέλατε να σας φέρονται οι δικοί σας άνθρωποι. Τι στήριξη ζητάτε? Πως μπορεί μπορεί ένας άνθρωπος που σας αγαπάει να σας βοηθήσει? Κάθε γνώμη σας μου είναι πολύτιμη. Ψάχνω κάθε τρόπο ότι μπορώ για να βοηθήσω τον ανθρωπο μου. Ευχαριστώ


    Καλημέρα! Προσωπικά...επειδή είμαι μητέρα και οι υποχρεώσεις τρέχουν..κι εγώ δε μπορώ να τις ακολουθήσω....(είχα κατάθλιψη πέρσυ και υποτροπίασα φέτος όταν σταμάτησα τα χάπια)....θα ήθελα να με καταλάβαιναν οι δικοί μου...να μη μου λέγαν σήκω είσαι καλα...δεν ήμουν..ουτε να κουνηθώ δε μπορούσα ειδικά πρωι...πως ν παω το παιδί σχολείο? Πως να πληρώσω λογαριασμούς? Πως να καθαρίσω?...Με έφτανε ενα πιάτο φαγητό σα βοήθεια απο τη μητέρα μου...κι όχι γκρίνια...εισαι καλά ο γιατρος δε βρίσκει τίποτε. Θελει χρόνο για να γιατρευτεί η κατάθλιψη..και φάρμακα...που δρουν σιγα σιγα. Επίσης γίνεσαι ευαισθητος και κάνεις χαζές σκέψεις που η αιτία ειναι η κατάθλιψη και μόνο και που περνάνε με τα φαρμακα. Θα πάω και σε ψυχολόγο. Καλή σου δύναμη και φέρεσαι με αγάπη και να βοηθάς στη διατροφή του και στις όποιες υποχρεώσεις του

  14. #374
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by elli1 View Post
    Καλημέρα! Προσωπικά...επειδή είμαι μητέρα και οι υποχρεώσεις τρέχουν..κι εγώ δε μπορώ να τις ακολουθήσω....(είχα κατάθλιψη πέρσυ και υποτροπίασα φέτος όταν σταμάτησα τα χάπια)....θα ήθελα να με καταλάβαιναν οι δικοί μου...να μη μου λέγαν σήκω είσαι καλα...δεν ήμουν..ουτε να κουνηθώ δε μπορούσα ειδικά πρωι...πως ν παω το παιδί σχολείο? Πως να πληρώσω λογαριασμούς? Πως να καθαρίσω?...Με έφτανε ενα πιάτο φαγητό σα βοήθεια απο τη μητέρα μου...κι όχι γκρίνια...εισαι καλά ο γιατρος δε βρίσκει τίποτε. Θελει χρόνο για να γιατρευτεί η κατάθλιψη..και φάρμακα...που δρουν σιγα σιγα. Επίσης γίνεσαι ευαισθητος και κάνεις χαζές σκέψεις που η αιτία ειναι η κατάθλιψη και μόνο και που περνάνε με τα φαρμακα. Θα πάω και σε ψυχολόγο. Καλή σου δύναμη και φέρεσαι με αγάπη και να βοηθάς στη διατροφή του και στις όποιες υποχρεώσεις του
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Σου εύχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα το πρόβλημά σου και να έχεις μια ζωή γεματη υγεία και ευτυχία.

  15. #375
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by skapi View Post
    Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη μέσα στο οικογενειακό μου περιβάλλον. Η γνώμη σας μου είναι πολύ σημάντικη καθώς ως άτομα που περνάτε από αυτή τη διαδικασία μπορείτε να δώσετε πολύ σημαντικές συμβουλές και πληροφορίες. Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε πως θα θέλατε να σας φέρονται οι δικοί σας άνθρωποι. Τι στήριξη ζητάτε? Πως μπορεί μπορεί ένας άνθρωπος που σας αγαπάει να σας βοηθήσει? Κάθε γνώμη σας μου είναι πολύτιμη. Ψάχνω κάθε τρόπο ότι μπορώ για να βοηθήσω τον ανθρωπο μου. Ευχαριστώ
    Θυμάμαι ότι, κάποιες φορές, ζητούσα απεγνωσμένα κάποιον να με κατανοήσει... Να αισθανθώ ότι κάποιος από τους δικούς μου ανθρώπους συναισθανόταν την έκταση, όλου αυτού που ένιωθα τότε... Και, μη βρίσκοντας ανταπόκριση, βυθιζόμουν ακόμα πιο βαθειά στον κυκεώνα των σκέψεών μου...

    Άλλες φορές, όντας σε πιο "ήπια" ψυχολογική κατάσταση, αναζητούσα, απλά, την παρουσία τους... Μια κουβέντα ή ακόμα και ..καμία, αρκεί που ήταν εκεί!

    Κάποιες άλλες φορές, πάλι, ένιωθα την ανάγκη να ανοίξω την καρδιά μου σε κάποιον, να λυτρωθώ μέσα από την παράθεση των σκέψεων, που περνούσαν από το νου μου...

    Τελικά, αν μπορούσα να περικλείσω αυτό, το οποίο αποζητούσα κάθε στιγμή, σε μία λέξη, αυτή θα ήταν "κατανόηση", με οποιαδήποτε μορφή θα μπορούσε να εκφραστεί. Με μια απλή κουβέντα, με την παρουσία, με την ακρόαση των σκέψεων μου και την αποδοχή τους ως φυσιολογικές. Γιατί, είναι φυσιολογικές, όσο και αν, σε κάποιον που δεν έχει περάσει μέσα από το τούνελ, φαίνονται απόκοσμες.

    Καλό κουράγιο σού εύχομαι και να σού δίνει ο Θεός την απαραίτητη καρτερία και υπομονή, ώστε να αποτελέσεις εσύ το απάνεμο λιμάνι, μέσα στο οποίο θα βρίσκει καταφύγιο ο δικός σου άνθρωπος, όταν έρχονται οι στιγμές της καταιγίδας.

    Να είσαι πάντα καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

Page 25 of 27 FirstFirst ... 152324252627 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •